Lepící pistole

Pro tvůrčí práci i drobné opravy.

ca. 600 CZK
ca. 800 CZK
ca. 400 CZK
ca. 300 CZK
ca. 300 CZK
ca. 800 CZK

Jak vybrat lepící pistoli

  • Lepící pistole funguje na principu roztaveného lepidla. Zatuhlé lepidlo ve formě tyčinky se vloží do zadní části lepící pistole, kde dojde po zapnutí k jejímu nahřátí a změně skupenství do kapalného stavu.
  • Stlačením pistole posouváte tyčinku směrem dopředu, čímž dávkujete kapalnou lepící část, která po opuštění pistole velmi rychle zasychá a opětovně tuhne.
  • Lepící pistoli lze využívat k lepení nespočtu různých materiálů. Zmínit lze například papír, karton, korek, dřevo, kůži, textilní materiály, plast, porcelán, či sklo, kov a kámen.

Typy

Základní dělení lepících pistolí je dle jejich napájení. Vždy záleží, na jakých místech budete s lepící pistolí pracovat. Správně tušíte, že je velmi důležité, zda budete nebo nebudete v dosahu elektřiny. Z tohoto důvodu jsou lepící pistole děleny na tři různé typy dle druhu napájení.

Elektrické

Vůbec nejběžnějším typem je elektrické napájení lepící pistole. Ty nejlevnější lepící pistole jsou vybaveny právě elektrickým napájením. Výhodou je, že nejste omezeni časem práce. Na druhou stranu nemusí vyhovovat délka kabelu a je zde riziko, že si kabel můžete omylem poničit horkou přední stranou pistole.

Vysokoteplotní
Dremel 940 F.013.094.0JA

Akumulátorové

Akumulátorové lepící pistole pracují velmi podobně jako elektrické. Rozdílem je, že vám nikde nepřekáží kabel. Na druhou stranu musíte čas od času pistoli dobít ve speciální stanici, případně vyměnit a dobít baterii. Nevýhodou je také vyšší cena.

Plynové

Nejméně obvyklým typem lepících pistolí jsou plynové. O napájení se stará běžný plyn například do zapalovačů. Výhodou je, že opět nejste limitování kabelem a plyn velmi rychle rozehřeje tyčinku s lepidlem umístěnou v pistoli.

Teplota

Stejně jako druh napájení je důležitá i teplota, se kterou bude vaše lepící pistole pracovat. Ta ovlivňuje výslednou pevnost i možnosti spojování různých materiálů. Opět se setkáme se třemi typy pistolí dle teploty.

Chytré lepení
Bosch GluePen 0.603.2A2.020

Nízkoteplotní

Nízkoteplotní lepící pistole pracují s teplotou do 120 °C, díky čemuž se hodí i pro práci s citlivějšími materiály. Jednoznačné využití je při tvoření dekorací.

Vysokoteplotní

Vysokoteplotní lepící pistole pracují s teplotami až kolem 200 °C a hodí se při práci s těžšími materiály nebo při potřebě rychlých a pevných oprav.

Regulovatelné

Posledním typem jsou lepící pistole umožňující regulaci pistole. Někdy je možnost zvolit pouze dva typy teplot, ale najdou se i modely mající plynulou regulaci aktuální teploty. Netřeba patrně dodávat, že tyto lepící pistole jsou velmi univerzální, neboť si teplotu zvolíte dle aktuální potřeby.

Plast, kůže, dřevo
Corona PC0851
Lepící pistole Výhody Nevýhody
elektrická nejnižší cena, snadná práce překážející kabel
akumulátorová lze využít i v místě bez elektřiny nutnost dobíjení, vyšší cena
plynová rychlé rozehřátí lepidla méně obvyklý typ – chudší výběr modelů

Důležité parametry

Pokud si vyberete napájení a teplotní možnosti pistole, měli byste věnovat pozornost ještě několika dalším věcem:

  • Určitě si zjistěte, jaký má vaše vybraná pistole průměr lepících tyčinek. Standardně jsou k dispozici dva průměry, a to 7,2 milimetrů a 11 milimetrů. Tyčinky si rozhodně pořiďte do zásoby. Budete překvapeni, jak rychle mohou ubývat a je velmi nepříjemné, když vám dojdou v polovině rozdělané práce.

Víte, že…?

Ověřte si, že vámi vybraná lepící pistole je vybavena stojánkem. Jde o obvyklý prvek výbavy, avšak jeho možná absence by vás mohla mrzet. Pistole totiž permanentně odkapává tak, jak je nahřívána tyčinka s lepidlem. Na stojánku máte lepící pistoli pohodlně usazenou a případné odpadní lepidlo míří na jedno vámi zvolené místo.

Jednoduchá
Rapid G1010 Fun to Fix

Ceny

  • Lepící pistole velmi dostupným zařízením. Nejlevnější modely má na starost například značka Tuson a zpravidla je pořídíte v každém větším papírnictví za zhruba 100 Kč. Hodí se však rozhodně jen na občasné a kratší lepení.
  • Pokud však chcete i praktický stojánek, je nutné si nepatrně připlatit a vybírat z pistolí kolem 150 Kč.
  • Větší modely značky Tuson se lépe drží a netrpí tolik zalepením trysky, odkud proudí lepidlo. Cena takových typů se pohybuje kolem 250 Kč.
  • Dražší modely s cenou nad hranicí 500 Kč vyrábí například značka Powerplus a zde již můžete počítat s bytelnější konstrukcí, praktickým velkým stojánkem, ve kterém pistole pohodlně drží a například i cestovním kufříkem.

Otázky a odpovědi

Co je lepící pistole?

Lepící pistole mají dnes velmi široké spektrum využití. Hodí se při výrobě jakýchkoliv ozdob, využití najdou při drobných opravách či prostém každodenním lepení. Pakliže vám přímo spojení lepící pistole nic neříká, vězte, že tento přístroj můžete znát pod označením tavná pistole.

Jak vybrat lepící pistoli?

Před výběrem lepící pistole si vždy položte otázku, jak často ji budete doma využívat. Pokud půjde spíše o nárazové použití párkrát do roka, bude vám stačit i v zásadě jakýkoliv obyčejný model, klidně i ten nejmenší. I nenáročný uživatel by však měl věnovat chvilku několika klíčovým parametrům, které mohou pomoci s finálním výběrem té správné lepící pistole.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Vysokoteplotní
Chytré lepení
Plast, kůže, dřevo
Jednoduchá
Profesionální
Plynová
Image
Produkt
Dremel 940 F.013.094.0JA
Bosch GluePen 0.603.2A2.020
Corona PC0851
Rapid G1010 Fun to Fix
FESTA 38016
EXTOL PREMIUM 8899007
Výrobce
Dremel
Bosch
Corona
Rapid
Festa
Extol
Hmotnost
0.3 kg
0.14 kg
0.4 kg
0.54 kg
0.244 kg
Cena ca. 600 CZK ca. 800 CZK ca. 400 CZK ca. 300 CZK ca. 300 CZK ca. 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.