Nejlepší lupénkové pily 2025 a jak vybrat
Nutná výbava každého pana hračičky.
Jak vybrat lupínkovou pilu
- Typy – lupénková pilka je prodávána ve dvou verzích. Tradiční je ruční, modernější pak elektrická.
- Hmotnost – lehké elektrické lupínkové pily váží tak 1,5-2 kg.
- Počet zdvihů – je při výběru pilky rozhodující. Tento parametr zároveň určuje rychlost řezání.
- Příkon – pro běžné použití si vystačíte s příkonem v rozmezí 75 – 120 W.
Lupínková pila - náš výběr



Ruční lupínkové pily


Elektrické lupínkové pily





Lupínkové pily Scheppach



Jak vybrat lupínkovou pilu
Typy
Lupénková pilka je prodávána ve dvou verzích. Tradiční je ruční, modernější pak elektrická.
Ruční
Pilka se skládá z pružného pevného rámu ve tvaru U a z rukojetí s upevňovacím mechanismem na obou koncích rámu, kterými se do rámu uchytí pilový list. Pilový list tvoří tenký a křehký ozubený plátek různých rozměrů.
Rozdílné rozměry rámů určují maximální délku dráhy přímého řezu a dosah pilky a umožňují vytváření velmi jemných křivek nebo záhybů na okrajích i ve středu řezaného materiálu. Rozteč rámů může být pevně daná a odpovídá délce pilových listů. Další možnosti nabízí nastavitelné rámy.
Rámy jsou vyrobené z oceli, nebo slitin hliníku, v tomto případě je pilka lehčí. Listy se k rámům upevňují pomocí standardního mechanismu s křídlovou matkou nebo pomocí šroubků.
Podle hrubosti se pilky označují hodnotami od nejjemnější po nejhrubší (8/0 až 6), nejčastěji se užívají listy s hodnotami od 4/0 do 3. Jemnější listy slouží k přesné detailní práci zlatníků a hodinářů, hrubší se používají spíše k řezání nekovových materiálů. Pravidlem je, že na tloušťku materiálu by měly být 2 až 3 zuby. Značkové pilové listy jsou univerzální bez ohledu na řezaný materiál.
Nevýhodou ručních pilek je nutnost vhodně upevnit materiál, aby se při opracování nepohyboval. Dalším zádrhelem při práci může být nesprávně upevněný list. Příliš volný nebo naopak moc vypnutý list může při řezání snadno prasknout.
Víte, že…?
Obecně platí, čím je materiál hrubší, tím je vedení listu při řezu jednodušší a řezání přesnější. Není vhodné na řezaný materiál jakkoli tlačit. Pokud budete pracovat jemně, plynule a pomalu, bude řez proveden lépe a přesněji.

Elektrická pila dokáže vyřezat i složitější obrazce, iStock /AdShooter
Elektrická
Elektrickým lupínkovým pilkám se říká také dekupírka nebo vyřezávací pilka. Skládá se z robustního základu a dlouhého ramene s dostatečně velkou pracovní deskou. Na ochranu většinou slouží plastový kryt i přítlačné patky.
Tato pilka řeže pomocí tenkého pilového listu podobně jako ruční nástroj a díky strojnímu pohonu se zároveň pohybuje nahoru a dolů stejně jako elektrická kmitací pila. Oproti ruční pile nabízí zcela hladké a bezpečné řezání, při němž postačí materiál jen zlehka posouvat po řezu a nechat ji kopírovat i složité tvary předkreslené na materiálu.
Při výběru elektrické lupínkové pilky je třeba zohlednit několik parametrů:
Parametr | Detail |
---|---|
Hmotnost | Lehké elektrické lupínkové pily váží tak 1,5-2 kg, váha profesionálních může být 20 a více kg. |
Stabilita | Pily tohoto typu jsou určeny k postavení a pevný stůl, je tedy vhodné vyzkoušet stabilitu jednotlivých modelů. |
Počet zdvihů | Počet zdvihů je při výběru pilky rozhodující. Tento parametr zároveň určuje rychlost řezání. K dostání jsou modely, které mají 2 rychlosti, ale také pilky se stabilní rychlostí. Jestliže chcete řezat různé druhy materiálů, volte pilky umožňující regulaci rychlosti. Rozsah kmitů se pohybuje od 450 do 1600 zdvihů za minutu. |
Tloušťka řezu | Hloubku řezu, je u jednotlivých typů rozdílná. Hobby pilky proříznou cca 30 mm, profi pak zvládnou 60 a více mm. |
Pilové plátky | Pilové plátky mohou být pákové nebo hladké. Pákové mají na každém konci listu kolík, aby ho držely na svém místě. Obyčejné jsou jednoduché a vyžadují svorky, aby držely konec na svém místě. |
Velikost hrdla | Jedná se o vzdálenost mezi pilovým listem a zádí pily. Pro běžné použití stačí, aby tato vzdálenost byla 16 – 20 cm. |
Sklon pracovního stolu | Některé pily můžete naklonit pouze jedním směrem, některé na obě strany a to většinou pod úhlem 45 stupňů. |
Příkon | Pro běžné použití si vystačíte s příkonem v rozmezí 75 – 120 W, k dostání jsou také kvalitnější pily s příkonem až 200 W. |

Méně zaplatíte za jednoduchou ruční pilku, iStock /Intira Piansakun
Cena
Cena lupenkových pil se odvíjí zejména od typu pily. Zatímco za ruční pilku zaplatíte řádově stokoruny, elektrická vás vyjde na několik tisíc. To kolik peněz do této pily investujete je odvozeno zejména četností používání. Šetřit byste ale neměli na kvalitním a značkovém výrobku, ověřený výrobce vám poskytne nejen potřebný servis, ale zajistí vám možnost dokoupit náhradní díly.
Ruční modely jsou k dostání od značek jako Silverline, Bahco, Dedra, Pilana, Kreator a jiné. Cena se pohybuje od 100 – 500 Kč. Některé pilky jsou dodávány i s několika náhradními pilovými plátky.
Elektrické pily nabízí značky jako Dremel, GÜDE, Scheppach, Holzmann a jiné a cena se zde pohybuje v rozmezí 2 000 – 5 000 Kč.