Lupénková pila

Nutná výbava každého pana hračičky.

ca. 4 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 400 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat lupínkovou pilu

  • Typy – lupénková pilka je prodávána ve dvou verzích. Tradiční je ruční, modernější pak elektrická.
  • Hmotnost – lehké elektrické lupínkové pily váží tak 1,5-2 kg.
  • Počet zdvihů – je při výběru pilky rozhodující. Tento parametr zároveň určuje rychlost řezání.
  • Příkon – pro běžné použití si vystačíte s příkonem v rozmezí 75 – 120 W.

Typy

Lupénková pilka je prodávána ve dvou verzích. Tradiční je ruční, modernější pak elektrická.

Ruční

Pilka se skládá z pružného pevného rámu ve tvaru U a z rukojetí s upevňovacím mechanismem na obou koncích rámu, kterými se do rámu uchytí pilový list. Pilový list tvoří tenký a křehký ozubený plátek různých rozměrů.

Pro modeláře
PROXXON 27088 DS 230/E

Rozdílné rozměry rámů určují maximální délku dráhy přímého řezu a dosah pilky a umožňují vytváření velmi jemných křivek nebo záhybů na okrajích i ve středu řezaného materiálu. Rozteč rámů může být pevně daná a odpovídá délce pilových listů. Další možnosti nabízí nastavitelné rámy.

Rámy jsou vyrobené z oceli, nebo slitin hliníku, v tomto případě je pilka lehčí. Listy se k rámům upevňují pomocí standardního mechanismu s křídlovou matkou nebo pomocí šroubků.

Podle hrubosti se pilky označují hodnotami od nejjemnější po nejhrubší (8/0 až 6), nejčastěji se užívají listy s hodnotami od 4/0 do 3. Jemnější listy slouží k přesné detailní práci zlatníků a hodinářů, hrubší se používají spíše k řezání nekovových materiálů. Pravidlem je, že na tloušťku materiálu by měly být 2 až 3 zuby. Značkové pilové listy jsou univerzální bez ohledu na řezaný materiál.

Ergonomická rukojeť
Stanley Lupenková pilka 0-15-106

Nevýhodou ručních pilek je nutnost vhodně upevnit materiál, aby se při opracování nepohyboval. Dalším zádrhelem při práci může být nesprávně upevněný list. Příliš volný nebo naopak moc vypnutý list může při řezání snadno prasknout.

Víte, že…?

Obecně platí, čím je materiál hrubší, tím je vedení listu při řezu jednodušší a řezání přesnější. Není vhodné na řezaný materiál jakkoli tlačit. Pokud budete pracovat jemně, plynule a pomalu, bude řez proveden lépe a přesněji.

Elektrická

Elektrickým lupínkovým pilkám se říká také dekupírka nebo vyřezávací pilka. Skládá se z robustního základu a dlouhého ramene s dostatečně velkou pracovní deskou. Na ochranu většinou slouží plastový kryt i přítlačné patky.

Ruční
STANLEY STHT0-20128

Tato pilka řeže pomocí tenkého pilového listu podobně jako ruční nástroj a díky strojnímu pohonu se zároveň pohybuje nahoru a dolů stejně jako elektrická kmitací pila. Oproti ruční pile nabízí zcela hladké a bezpečné řezání, při němž postačí materiál jen zlehka posouvat po řezu a nechat ji kopírovat i složité tvary předkreslené na materiálu.

Při výběru elektrické lupínkové pilky je třeba zohlednit několik parametrů:

Parametr Detail
Hmotnost Lehké elektrické lupínkové pily váží tak 1,5-2 kg, váha profesionálních může být 20 a více kg.
Stabilita Pily tohoto typu jsou určeny k postavení a pevný stůl, je tedy vhodné vyzkoušet stabilitu jednotlivých modelů.
Počet zdvihů Počet zdvihů je při výběru pilky rozhodující. Tento parametr zároveň určuje rychlost řezání. K dostání jsou modely, které mají 2 rychlosti, ale také pilky se stabilní rychlostí. Jestliže chcete řezat různé druhy materiálů, volte pilky umožňující regulaci rychlosti. Rozsah kmitů se pohybuje od 450 do 1600 zdvihů za minutu.
Tloušťka řezu Hloubku řezu, je u jednotlivých typů rozdílná. Hobby pilky proříznou cca 30 mm, profi pak zvládnou 60 a více mm.
Pilové plátky Pilové plátky mohou být pákové nebo hladké. Pákové mají na každém konci listu kolík, aby ho držely na svém místě. Obyčejné jsou jednoduché a vyžadují svorky, aby držely konec na svém místě.
Velikost hrdla Jedná se o vzdálenost mezi pilovým listem a zádí pily. Pro běžné použití stačí, aby tato vzdálenost byla 16 – 20 cm.
Sklon pracovního stolu Některé pily můžete naklonit pouze jedním směrem, některé na obě strany a to většinou pod úhlem 45 stupňů.
Příkon Pro běžné použití si vystačíte s příkonem v rozmezí 75 – 120 W, k dostání jsou také kvalitnější pily s příkonem až 200 W.

Cena 

Cena lupenkových pil se odvíjí zejména od typu pily. Zatímco za ruční pilku zaplatíte řádově stokoruny, elektrická vás vyjde na několik tisíc. To kolik peněz do této pily investujete je odvozeno zejména četností používání. Šetřit byste ale neměli na kvalitním a značkovém výrobku, ověřený výrobce vám poskytne nejen potřebný servis, ale zajistí vám možnost dokoupit náhradní díly.

Drobná práce
Bahco Vyřezávací pila 301

Ruční modely jsou k dostání od značek jako Silverline, Bahco, Dedra, Pilana, Kreator a jiné. Cena se pohybuje od 100 – 500 Kč. Některé pilky jsou dodávány i s několika náhradními pilovými plátky.

Elektrické pily nabízí značky jako Dremel, GÜDE, Scheppach, Holzmann a jiné a cena se zde pohybuje v rozmezí 2 000 – 5 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co je lupénková pila?

Lupénková nebo lupínková pila je označení pro vyřezávací pilky, které se používá zejména pro jemné tvářecí řezy. Jsou tedy určeny zejména pro modeláře a lze je použít k vyřezávání pro různé materiály, ať už dřevo, plast, sádru, plexisklo nebo plech.

Mají lupénkové pily další funkce?

Různé modely elektrických pilek nabízejí další přídavné funkce, které vám práci ulehčí. Jedná se především o osvětlení pracovní plochy, odsávání, díky kterému se zbavíte prachu. Bezpečnou práci zajistí pevný stojan, nožní spínač nebo posouvací kryty.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pro modeláře
Ergonomická rukojeť
Ruční
Drobná práce
Image
Produkt
PROXXON 27088 DS 230/E
Stanley Lupenková pilka 0-15-106
STANLEY STHT0-20128
Bahco Vyřezávací pila 301
Výrobce
Proxxon
STANLEY
STANLEY
Bahco
Hmot­nost
0.29 kg
0.26 kg
Cena ca. 4 100 CZK ca. 200 CZK ca. 400 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena