Malá pračka

Do malé domácnosti, na koleje.

ca. 6 400 CZK
ca. 13 000 CZK
ca. 11 400 CZK
ca. 7 100 CZK
ca. 8 800 CZK
ca. 9 100 CZK

Jak vybrat malou pračku

  • Malé pračky jsou takové, které mají maximální kapacitu bubnu 4 – 6 kg.
  • Doporučují se pro jednotlivce nebo dvoučlennou domácnost.
  • K dispozici jsou jak modely s horním plněním, tak i s předním.
  • Při výběru se mimo jiné zaměřte na energetickou náročnost a počet otáček.

Typy

Pokud si chcete pořídit malou pračku, i zde máte na výběr několik typů, mezi kterými se můžete rozhodovat. K dispozici jsou pračky s horním plněním, s předním plněním a dokonce i pračky se sušičkou. Pojďme si říci, jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Horní plnění

Jsou to typické modely malých praček, vhodné především do malých koupelen, kde je třeba počítat každý centimetr. Jsou velmi úzké, většinou jen 40 cm. Jejich hloubka však může být až 90 cm.

Jednoduchá
Romo R 190.1

Přední plnění

Tento typ pračky se hodí do jakékoliv místnosti a je snadno zabudovatelný. Výhodou předního plnění je prostorný buben. Pokud ovšem máte omezený prostor na pračku, můžete si pořídit tzv. slim variantu s předním plněním, jejíž hloubka je okolo 33 cm.

Se sušičkou

Zakoupením této kombinace ušetříte spoustu místa a máte hned dva přístroje najednou. Váhový senzor umí automaticky nadávkovat vodu, prací prostředek i teplo při sušení. Díky tomu se vaše prádlo vypere i usuší i v případě, kdy není zaplněna celá kapacita bubnu.

Hlučnost

Hlučnost malých praček je stejná, jako u velkých modelů. U nejtišších praček se hlučnost pohybuje okolo 50 decibelů. Při odstřeďování se pak dá očekávat hodnota okolo 60 decibelů. Nejhlučnější varianty mohou mít hluk přibližně 70 dB. V tomto případě se ale jedná spíše o starší modely praček.

Předem plněná
HOOVER H3DS4464TAME/2-S

Objem bubnu

Jedná se o důležitý faktor malých praček. Objem bubnu u malé varianty je totiž většinou okolo kg, což postačí pro 1, maximálně 2 osoby. Mezi malé pračky však řadíme i spotřebiče s objemem bubnu až 6 kg. Jsou určeny pro čtyřčlenné rodiny.

Energetická náročnost

Co se týká energetické třídy, malé pračky jsou na tom naprosto stejně jako ty větší. Njdete je jak v energetické třídě A+, tak i v A++ a A+++. Ze všech nejúspornější je třída A+++. V dnešní době už patří ke standardu, takže si za ni nemusíte připlácet.

Spotřeba

Co je ale u každého modelu jiné, je spotřeba elektřiny. Spotřebu energií vždy najdete na energetickém štítku. Spotřeba je počítána na 220 pracích cyklů což odpovídá jedné várce prádla téměř každý všední den. Jistě vás potěší, že náklady na provoz pračky si můžete snadno vypočítat vynásobením spotřeby částkou, kterou platíte za jednotku – buď kilowatthodiny, nebo litry. Pro představu, průměrná cena 1 kWh je 4,5 Kč, cena 1 l vody pak 0,088 Kč. Cena vody se ale v různých regionech výrazně liší.

Dokonale vyprané prádlo
AEG ProSense L6SEU26IWC

Víte, že…?

U bubnů, které mají větší otvor pro průchod vody, nemůžete počítat s velkou šetrností vůči prádlu, protože se tvoří žmolky. Pro jemnější zacházení je ideální pořídit některý model, jehož buben má speciální konstrukci.

Funkce

Malé pračky jsou sice menší, ale nemusíte se bát, na funkce to žádný vliv nemá. To znamená, že v nabídce jsou vám k dispozici všechny možné programy, jako je například parní praní, možnost propojení pračky s aplikací v chytrém telefonu, odložený start, dětská pojistka a podobně. Je ale třeba počítat, že čím více toho pračka bude umět, tím bude logicky vyšší i její pořizovací cena.

Počet otáček

Jedná se o důležitý údaj, který nás informuje o účinnosti odstřeďování u každého modelu. Platí tu pravidlo, že čím rychleji se dokáže buben točit, tím bude prádlo po vyprání sušší. Podle vámi zvoleného programu je standardní rozmezí otáček zhruba 1 000 až 1 200. Vyšší otáčky se hodí spíše v případě, že máte i sušičku, neboť čím je odstřeďování účinnější, tím kratší doba bude potřeba na sušení v sušičce, což uvítáte zejména při spotřebě energie. Ideální je, pokud má spotřebič možnost regulovat otáčky podle svého.

Dostupná
Beko WRE 6512 BWW

Víte, že…?

Jestliže necháte na hodně vysokých otáčkách odstřeďovat např. svetr, bude nejen zmuchlaný, ale mohou se na něm tvořit žmolky. Vyšší otáčky totiž nejsou příliš šetrné k prádlu.

Cena

Pořizovací cena malé pračky je samozřejmě o něco nižší než u větších modelů. Nejlevnější cena, za kterou malou pračku pořídíte je okolo 5 000 Kč. Od ceny se samozřejmě odvíjí vybavenost spotřebiče, energetická náročnost apod. Můžete se setkat i s modely, jejichž cena je cca 15 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak správně pečovat o pračku?

Existuje celá řada příslušenství, které vám pomůže prodloužit životnost vaší malé pračky. Jedná se například o změkčovače vody, které dokáží rozpustit vodní kámen. Dále to jsou odvápňovače se schopností odstranit vápenité usazeniny a prodloužit tak životnost pračky. Neměli byste zapomínat také na to, že by se pračka měla čas od času také vyčistit. K tomu vám pomůže čistič pračky, který odstraňuje zevnitř pračky špínu a zápach.

Jak vybrat malou pračku?

Hlavní roli hraje i výrobce. V dnešní době narazíte při vybírání malé pračky na spoustu značek. Vždy ale vybírejte mezi kvalitními a osvědčenými výrobci. Pro příklad můžeme uvézt značku LG, Samsung, Gorenje nebo Whirlpool.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Jednoduchá
Předem plněná
Dokonale vyprané prádlo
Dostupná
Do karavanu, na chatu
Pro náročné
Image
Produkt
Romo R 190.1
HOOVER H3DS4464TAME/2-S
AEG ProSense L6SEU26IWC
Beko WRE 6512 BWW
Candy AQUA 104LE/2-S
Candy AQUA 1042DE/2-S
Cena ca. 6 400 CZK ca. 13 000 CZK ca. 11 400 CZK ca. 7 100 CZK ca. 8 800 CZK ca. 9 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.