Nejlepší malé batohy 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Vuch Linton 9 l černá

Jak vybrat malý batoh

  • Malé batohy patří nejčastěji do kategorie městských batohů. Podle toho, pro koho jsou určeny je pak možné jejich dělení na dámské, pánské nebo unisex modely.
  • Malé batohy charakterizuje zejména jejich objem. Za malé jsou považovány modely, které objemově nepřesahují 25 litrů.
  • Při výběru materiálu by měl být kladen důraz zejména na kvalitu. Materiál má významný podíl také na vzhledu jednotlivých modelů. Pokud se jedná o batoh účelový, je vhodné se zaměřit na jeho praktické funkce. Důležité je také členění a množství úložného prostoru.

Malý batoh - náš výběr

Vuch Linton 9 l černá
Zobrazit více
Batoh Vuch Linton je minimalistický ve černé barvě a má objem 9 l. Vyroběn je z umělé kůže (syntetiky) a váží 0,5 kg. Jeho rozměry jsou 30 x 25 x 12 cm. Disponuje vnitřním dvojitým zapínáním na zip a magnet, vnější kapsičkou na zip a přihrádkami na mobil. Ramenní popruhy lze nastavovat.
Zobrazit méně

Malé batohy Vuch

Vuch Linton 9 l černá
Zobrazit více
Batoh Vuch Linton je minimalistický ve černé barvě a má objem 9 l. Vyroběn je z umělé kůže (syntetiky) a váží 0,5 kg. Jeho rozměry jsou 30 x 25 x 12 cm. Disponuje vnitřním dvojitým zapínáním na zip a magnet, vnější kapsičkou na zip a přihrádkami na mobil. Ramenní popruhy lze nastavovat.
Zobrazit méně
VUCH Scipion 12 l Černá
Zobrazit více
Batoh Vuch Scipion je vyrobený z odolného polyesteru s prvky umělé kůže. Objem činí 12 litrů, zapínání je zipové s magnetickým jistěním. Je vybaven velkou zipovou kapsou vpředu a skrytou zipovou kapsou vzadu. Má také vyztuženou zádovou desku a polstrované nastavitelné popruhy.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Malý batoh

Jak vybrat malý batoh

Jaké typy jsou v nabídkách

Vzhledem k velikosti bývají tyto batohy nejčastěji řazeny do kategorie městských modelů, případně sportovních batohů, protože např. cyklistické verze mnohdy nepřesáhnou objem 10 litrů. Batohy obecně se pak dělí podle toho, pro koho jsou primárně určeny na dámské nebo pánské. Speciální kategorii pak představují unisex modely, které jsou vhodné pro obě pohlaví.

Batoh na sedadle v autobusu

Malý batoh může dobře sloužit ženám, mužům i dětem, iStock / Jpr03

Dámské batohy

Dámské batohy jsou typické svým jemnějším a elegantnějším designem. Pestřejší jsou i co se barev, případně vzorů týká. Typově se vyrábí ve všech verzích od městských, přes sportovní, turistické apod.

Pánské batohy

Pánské batohy jsou, co se barev týká podstatně strožejší. Typické jsou neutrální barvy jako je černá, hnědá, šedá, případně modrá. Oproti dámským verzím se pak mohou lišit také konstrukcí. Pánské batohy bývají delší, typická je i širší vzdálenost ramenních popruhů.

Unisex batohy

Malý batoh
Vuch Linton 9 l černá

Batohy označené jako unisex jsou de facto jakýmsi průnikem obou předchozích typů. Vyznačují se neutrálními barvami. Tato varianta je typická např. pro sportovní modely batohů. Z hlediska anatomie se ale tyto batohy nepřizpůsobují odlišnostem ženského a mužského těla. Jsou tedy méně flexibilní.

Typ batohuVýhodyNevýhody
Zaměřený na konkrétní pohlavíDesign vychází z požadavků daného pohlavíDámské verze nejsou vhodné pro muže
 Pestrá nabídka barev i vzorů 
 Anatomicky tvarované pro muže nebo ženy 
UnisexBatohy mohou nosit jak ženy, tak mužiNepřizpůsobují se anatomickým odlišnostem těla
 Široká nabídka zejména u sportovních modelůVýběr pouze z neutrálních barev

Co znamená malý batoh

Batohy obecně se vyrábí o různých objemech. Do kategorie malých batohů se zpravidla řadí modely, které nepřesáhnou 25 litrů. Tyto batohy jsou vhodné jako příruční zavazadla na uložení nezbytných věcí nebo na jednodenní výlety, procházky do města apod. Použít je lze i jako sportovní verzi pokud daný sport nevyžadují velké množství vybavení.

Dámský batoh na lavici

Batoh musí být vyroben z kvalitních a odolných materiálů, iStock / Irina Shatilova

Z jakých materiálů se vyrábí

Ať už se jedná o jakýkoliv materiál, vždy je podstatná jeho kvalita. Ta totiž udává životnost výrobku. Za kvalitnější jsou považovány moderní materiály jako je např. Cordura, ale volit lze také mezi klasikou, kterou představuje kůže nebo různé textilní materiály. Pokud je žádoucí, aby byl batoh také vhodný do nepříznivého počasí, je vhodné volit modely, které mají polyuretanový zátěr nebo alespoň podlepené švy.

Víte, že…?

Malé batohy Vuch
VUCH Scipion 12 l Černá

Moderní technologie se promítají i do výroby batohů všech typů. Tyto pak zvyšují např. funkčnost materiálů (voděodolnost, oděruodolnost, odlehčení atd.). Pokud se jedná o patentovou technologii konkrétní značky, mívá zpravidla specifickou terminologii. Batohy tak mohou mít obdobné funkce, ale každá je označená jinak.

Design versus funkčnost

Design je záležitost zejména městských modelů, protože je zpravidla stylovým doplňkem daného outfitu. To prakticky znamená, že by měl být nejen originální, ale také svým způsobem univerzální, aby mohl případně doplnit různý styl v oblékání. Samotný vzhled často souvisí s použitým materiálem. Volit lze z různých barev, jejich kombinací nebo vzorů. Jedná se tedy ve velké míře o otázku osobního vkusu.
V případě batohů, které slouží i jiným účelům (např. cyklistika, turistika apod.) je více než na design kladen důraz na jeho funkčnost. V tomto případě je důležitý nejen dobře zpracovaný zádový systém, ale také např. doplnění o polstrování či odvětrávání zad. Praktické mohou být také doplňky v podobě pláštěnky, reflexních prvků nebo klipů na klíče.

Členění úložného prostoru

To jakým způsobem je zpracovaný úložný prostor batohu také většinou vychází z účelu jeho použití. Např. pro pracovní nebo studijní účely je vhodné, pokud je batoh vybaven samostatnou, ideálně vyztuženou kapsou na notebook. Praktické mohou být také menší kapsičky na uložení nejrůznějších drobností, které je třeba mít při sobě. Naopak na cennosti nebo peněženku se hodí tajná kapsa, která bývá zpravidla v zádové části batohu.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat malý batoh?

Mezi malé batohy se řadí modely, které mají objem menší než 25 litrů. Další kritéria jsou pak obdobná jako u batohů jiných velikostí. Volit tak lze z dámských, pánských nebo unisex modelů. Vyrábí se z různých materiálů i v různém designu.

K jakým účelům se malé batohy hodí?

Malé batohy lze využít v mnoha oblastech. Typické jsou tzv. městské batohy, které vynikají svým designem. Univerzální modely lze využít na kratší výlety. Existují i malé sportovní batohy vhodné např. na cyklistiku apod.
Zobrazit kompletní nabídku Malý batoh