Malý soustruh

Stolní soustruh do dílny.

ca. 38 800 CZK
ca. 7 000 CZK
ca. 16 300 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 40 900 CZK

Jak vybrat malý soustruh

 • Soustruh je obráběcí stroj, který vytváří produkt odříznutím materiálu z pevného materiálu válcovým způsobem. Slouží k vytváření malých a přesných dílů
 • Malý soustruh nabízí především výběr z různých druhů příslušenství
 • Při práci se soustruhem je zapotřebí dbát vysoké bezpečnosti
 • Soustruhů je hned několik typů.

Využití

Malé soustruhy nebo také stolní soustruhy jsou určeny nejen k obrábění kovů. Dokáží si poradit také se dřevem či plasty. Díky tomu jsou skutečně univerzální a mají široké spektrum využití. V případě kovů nejste omezeni jen jedním konkrétním typem. Malé soustruhy jsou připraveny obrábět slitiny hliníku, neželezné kovy i ocel s vysokou pevností.

Dělení soustruhů

Domácí soustruhy můžeme rozdělit dle dvou základních kritérií. Jednak dle tvaru soustruhu a jeho určení a dále ještě dle řízení.

Na kov
Proma 25320500 SPA-500P/400V

Tvar soustruhu

 • Univerzální, nebo též nazývané hrotové soustruhy jsou určeny pro různé použití při obrábění dřeva, plastu a kovů.
 • Čelní typ je využíván v kusové výrobě pro úpravu přírubových částí
 • Revolverové soustruhy najdou využití při potřebě více operací při jedno upnutí
 • Svislé typy jsou vzácné a určené k obrábění velkých součástek

Řízení soustruhu

 • Ruční
 • Poloautomatické
 • Automatické
 • Číslicově řízené
 • Číslicově řízené počítačem
Tvar soustruhu určení  
hrotový univerzální využití  
čelní úprava přírubových částí  
revolverový vícenásobná úprava při jednom uchycení  
svislý obrábění velkých součástek  

Hobby soustruhy

Hobby soustruhy jsou určené do domácích podmínek a mohou nést i označení malé soustruhy či stolní soustruhy. V této kategorii je i tak velký výběr a velmi záleží na vašich nárocích.

Tichý chod
Holzmann D 460 230V

Nenároční

Nenároční uživatelé sáhnou po soustruhu s točnou délkou 1 000 milimetrů a točným průměrem 350 milimetrů. Tyto typy jsou určeny jednak začátečníkům a jednak pro výrobu drobných výrobků, typicky hrotů. Výhodou je jejich široká dostupnost a příznivá cena. Naopak slabinou je nemožnost obrábět větší věci, neboť motor nemá tak velký výkon.

Pokročilí

Pro většinu uživatelů vhodnější volbou budou soustruhy s točnou délkou 450 milimetrů a točným průměrem 250 milimetrů. Zvládají více úkonů, za což se vděčí vylepšené tuhosti. Nadále jsou velmi dostupné a současně pro ně existuje i široká škála příslušenství. Ačkoliv je cena tohoto typu o něco vyšší, nadále ji lze označit za dostupnou.

Pomyslným zlatým středem jsou domácí soustruhy s točnou délkou 900 milimetrů a točným průměrem 300 milimetrů. Jsou již rozměrově o něco větší, a to zejména z důvodu přítomnost výkonnějšího motoru. S jeho pomocí lze obrábět větší věci, jen je potřeba počítat s vyšší hlučností a zahříváním. Výhodou je množství uživatelského přizpůsobení, ať již jde o otáčky motoru či příslušenství.

Vnější/ vnitřní soustružení
Güde 48132 GMD 400

Nároční

I v domácích podmínkách můžete mít vysoké nároky na soustruh a v tom případě se hodí typy s točnou délkou 1 100 milimetrů a točným průměrem 360 milimetrů. Tyto modely dokáží obrábět větší věci, avšak záleží na příslušenství a zde již i na pokročilejší zručnosti obsluhy soustruhu.

Víte, že…?

Klasický soustruh bude většina lidí znát z velkých továren. Poměrně velký stroj sloužící k obrábění, kdy kovovým ohrobkem rotuje kolem své osy a následně se do ně vkládá řezný nástroj. Vzájemným třením dochází k odebrání materiálu ze zmíněného ohrobku a výsledkem je výroba dílu požadovaného tvaru.

Značky

Na českém trhu naleznete nepřeberné množství různých domácích stolních soustruhů. Takřka napříč všemi možnostmi se opakuje několik značek. Chybu neuděláte například s výrobky značek Holzmann, Güde, Bernardo či Proma.

Na dřevo
Scheppach DM 600 VARIO

Ceny

Základní soustruhy určené těm nejnáročnějším zájemcům začínají na cenách kolem zhruba 3 – 5 000 Kč. V této kategorii však najdete skutečně jen obyčejné mini soustruhy. Pakliže jste jen o něco náročnější, je nutné hledat o poznání výše. Ve většině specializovaných obchodů začínají domácí soustruhy od hranice 15 000 Kč. Na opačném konci naleznete propracované soustruhy s automatickým řízením a možností pestrého příslušenství, jejichž cena může vyrůst až na několik desítek tisíc korun.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou výhody malých soustruhů?

Mezi výhody mini soustruhů patří nízké náklady na vybavení. Vstupní napětí odpovídá běžné domácí síti. Výhodou je též přesné zpracování obrobků díky použití přesných válečkových ložisek. Jsou méně hlučné než velké stroje. Za velkou výhodu se označuje především nízká spotřeba energie a jako posledním významným bodem je, že je vhodná i pro hobby řemeslníky.

Jakého zvolit výrobce?

Pozornost by se měla věnovat především kvalitě jeho součástí. Méně důležitý je materiál, ze kterého jsou vyrobeny konstrukční prvky zařízení. Je vhodné sledovat kvalitu lůžka a podpěry. Tyhle části by měli být vyrobeny z odolného kovu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Na kov
Tichý chod
Vnější/ vnitřní soustružení
Na dřevo
Víceúčelový
Image
Produkt
Proma 25320500 SPA-500P/400V
Holzmann D 460 230V
Güde 48132 GMD 400
Scheppach DM 600 VARIO
Optimum OPTIturn 3420310 TU 2004V
Výrobce
Proma
Holzmann
GÜDE
Scheppach
Optimum
Hmotnost
130 kg
33 kg
37.66 kg
6.7 kg
61 kg
Určení
na kov
na dřevo
na kov
na dřevo
Cena ca. 38 800 CZK ca. 7 000 CZK ca. 16 300 CZK ca. 3 000 CZK ca. 40 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.