Markýza

Posezení pěkně v chládku.

ca. 1 700 CZK
ca. 7 000 CZK
ca. 16 500 CZK
ca. 300 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 9 700 CZK

Jak vybrat markýzu

 • Markýza poslouží jako ochrana před sluncem a deštěm.
 • Umístění rozhoduje o typu markýzy a hraje hlavní roli i při výběru správné velikosi.
 • Vybírat budete mezi kazetovou či bezkazetovou markýzou.
 • Kazeta je složena z konstrukce a největší část tvoří látka. Právě její výběr je velmi důležitý, zajímat by vás neměl pouze její vzhled.
 • Markýzu můžete zatahovat ručně nebo motorově.

Kde bude umístění

Většina markýz je univerzální, najdou se však takové, které se hodí pro určité typy montáže. Liší se například možností naklápění, potisku nebo typu montáže. Některé typy markýz lze namontovat čelně na fasádu, jiné na strop a další na již postavenou konstrukci. V případě pohodlnějšího ovládání motorem musíte myslet také na přívod elektřiny. Vybírat tak můžete podle umístění a to ze skupin, kdy je markýza určená:

Umístění Specifikace
Na terasu Terasu zastíní nejlépe výsuvná markýza. Tento typ poskytuje ochranu před slunečním zářením, ale i drobným deštěm. Umožňují regulovat míru zastínění.
Na balkon Pro zastínění malých balkonu jsou vhodné výklopné markýzy. Ramena jsou ukotvena přímo do stěny a spojena s předním profilem. Výklopné markýzy umožňují plynule nastavovat úhel sklopení a tím i regulovat výhled a množství světla v místnosti.
Na zimní zahradu Pro zastínění zimní zahrady můžete použít svislou fasádní předokenní markýzu. Jejich hlavní výhodou je kromě stínění také ochrana soukromí.
Pro restaurace Pro komerční účely se hodí nejvíce výsuvný typ velkých rozměrů.
Nad výlohy Do výloh je možné instalovat výklopné nebo svislé typy markýz.
Samostatně stojící Mají vlastní konstrukci a používají se tam, kde není možné ukotvit jiný typ markýzy do zdi. Mají větší rozměry, využívají se na větších terasách. Markýza je nesena ocelovou konstrukcí a tvarově připomíná sedlovou střechu. Můžete zastřešit terasu, venkovní posezení nebo ji použít jako pergolu. Jsou často k vidění i v komerčním prostředí venkovních zahrádek u kaváren nebo restaurací.

Správný rozměr

Při výběru markýzy je důležité znát výšku a šířku zastíněné plochy. Vybrat si můžete z několika šířek a různě velkých výsuvů nebo si ji nechat vyrobit na míru. Rozměry markýz se pohybují od 2 – 4 metrů šířky, délka výsuvu může být až 3 metry.

Postranní markýza
GOLETO Venkovní boční markýza 180×300 cm tmavě šedá

Typy markýzy

Markýzy mohou být kazetové či bezkazetové. Lepší vzhled lze očekávat od kazetové markýzy, méně nároční si vystačí i s markýzou bezkazetovvou.

Kazetové

Kazetové markýzy jsou vybaveny ochranným boxem, do kterého se schová látka a ramena při jejím stažení. Díky tomu má látka delší životnost a je chráněná před sněhem nebo v letních měsících před vyblednutím. Hodí se na místa, kde je markýza vystavená silnému slunečnímu záření, prudkému dešti nebo větru. Instaluje se tam, kde není ničím chráněná.
Výhodou boxu není jen ochrana látky výsuvné markýzy i jejích mechanických dílů, ale také její hezký vzhled.

Nevýhodou kazetové markýzy je pak zejména vysoká cena. Některé markýzy mají také omezené výrobní rozměry, zejména výsuv, takže nemusí vždy vyhovovat požadavkům, které na ni máte. Ve většině případů ale výrobci nabízí rozměry, které jsou pro běžné domácnosti dostačující.

Kloubová markýza
GOLETO Kloubová markýza 4 x 3 m krémová

Bezkazetové

Jedná se o nejrozšířenější a také nejlevnější model. Standardní markýzy mají viditelnou konstrukci., látka není látka nijak krytá, je proto vhodné umístit ji například pod stříšku, převis nebo balkon, aby byla chráněna před znečištěním i poškozením.

Otevřenou markýzu je možné chránit před deštěm nebo větrem pomocí hliníkové stříšky. Stříška funguje stejně jako kazeta. Zabezpečuje bezporuchovou funkčnost a delší životnost.

Konstrukce a látka

Základní barvou konstrukce je bílá. Pokud vám tato barva nevyhovuje, můžete vybírat z šedé, béžové, hnědé nebo stříbrné. Někteří výrobci vám ale markýzu nalakují také v jiných odstínech.

Zatahovací markýza
Dekorhome Ručně zatahovací markýza 6×3 m

Největší předností kvalitních markýz je možnost látku měnit. Pokud bude látka poškozená, vybledne nebo začne propouštět vodu, měla by jít vyměnit. Tuto možnost nabízí pouze prověření výrobci, u levných typů s ní nepočítejte.
Samotná látka pak nabízí mnoho různých variant provedení, od jednobarevného přes různé vzory a motivy.

Textilie a barvy

 • Akrylové markýzové tkaniny jsou vybaveny vodoodpudivou impregnací, a pokud je dodržen předepsaný sklon markýzy minimálně 14 stupňů, aby mohla voda snadno stékat, nebude jí lehký déšť vadit. V případě silného nebo dlouhodobého deště by však měla zůstat zatažená. Pokud potah zmokne, je nutné nechat ho řádně vyschnout. Zabráníte tak případnému zatuchání potahu nebo dokonce plesnivění nečistot ulpělých na tkanině.
 • Dražší textilie jsou vybaveny speciální povrchovou úpravou, která zásadním způsobem zvyšuje voděodolnost textilie a zabraňuje znečišťování markýzy. Touto úpravou látka do jisté míry odolává dešti, ale zkracuje se tak její životnost. Proto je všeobecně doporučováno markýzu za deště nepoužívat.
Odolná a elegantní
SPRINGOS Balkonová zástěna 1×5 m tmavě šedá

Mezi nejoblíbenější barvy patří odstíny žluté, hnědé a zelené. Moderní je také odstín šedé, ta se hodí zejména k novým moderním domům. Moderní jsou jednobarevné látky, hezky budou vypadat také decentní proužky.

Kotvení

Způsob kotvení je u každého typu markýzy jiný, záleží na typu a na velikosti látky. Obecně se doporučuje nechat bezpečné ukotvení na odborníky. Při kotvení je nutné počítat se vztlakovou sílou větru, zohledňuje se typ fasády.
Konkrétní způsob kotvení vhodný pro každého jednotlivce by tak měli navrhnout odborníci, proto markýzu kupujte pouze od prověřených výrobců, kteří tuto možnost nabízí. Je dobré se na všem domluvit osobně.
Při koupi markýzy z hobbymarketu vám s ukotvením pomůže podrobný popis.

Ovládání

Markýzy se dají ovládat pomocí manuálního nebo motorového výsuvu. Pokud chcete dokonalé pohodlí, volte markýzu s motorovým výsuvem, která se dá ovládat pomocí dálkového ovládání.

Rozpěrná markýza
Sunfun Rozpěrná markýza, šedo-bílá, 2,5 x 1,3 m H-1510-LG-P013

Motorové ovládání

Mezi největší výhody motorového ovládání patří jednoduchost a komfort, stačí vám pouze stisknout tlačítko na dálkovém ovladači a vše ostatní se děje automaticky. Markýzy na motorový pohon můžete dále doplnit o automatické funkce jako sluneční, větrné nebo otřesové čidlo.

Manuální ovládání

Pokud již markýzu vlastníte a ovládáte ji pomocí manuálního ovládání, které byste ale raději vyměnili za motorové, není to žádný problém. Výrobce snadno zvolí vhodný typ pohonu podle velikosti a typu markýzy. Markýza může být vybavena také pohonem s nouzovým ovládáním klikou pro případ výpadku napájení.

Víte, že…?

Líbí se vám představa inteligentní domácnosti? Pokud chcete markýzu ovládat pomocí počítače, mobilu nebo jenom stisknutím tlačítka, nechte si dům vybavit některým ze systémů chytré domácnosti.

Automatická
Meedo Automatická zatahovací markýza s roletou 4,5 x 3 m antracitová

Péče

Při péči o markýzu je nejdůležitější, aby byla dobře zabezpečená při silném větru, dešti, sněžení nebo bouřce. Markýzy splňují požadavky technické třídy 2 odolnost proti větru. To představuje rychlost větru do 10 m/s, ale je lepší pokud je v extrémních podmínkách zatažená. Látka je u kazetových typů chráněna krytem, pokud ale plánujete zakoupit otevřenou markýzu, je dobré umístit ji pod stříšku, která ji ochrání proti různým vlivům počasí.

Některé potahové látky jsou omyvatelné vodou, skvrny je lepší odstraňovat za sucha tvrdým kartáčem. Abyste předešli plísni, je nutné zasouvat markýzu suchou. Konstrukce by se měla pravidelně čistit mýdlovou vodou a pro správnou funkci pojezdu je vhodné použít i pár kapek oleje.

Doplňková výbava

Mezi doplňky, které vám zpříjemní posezení pod markýzou, patří:

 • Topné těleso – umožní pobyt venku i při chladnějším počasí.
 • Osvětlení – lze osvětlit rampu nebo využít možnosti LED integrovaného osvětlení.
 • Sluneční automatika – tato automatika je vhodná pro ovládání markýz v závislosti na rychlosti větru a intenzitě slunečního svitu. Automatika pracuje za vás, i když nejste doma. Markýza se vysune v případě slunného dne a vy se tak vrátíte do bytu, který nebude přehřátý. V případě, že bude foukat silný vítr, se markýza zasune, aby nedošlo k jejímu poškození.
 • Outdorové reproduktory – umožní vám poslech hudby

Cena

Cena markýz je individuální, záleží na typu, velikosti, provedení i konkrétním výrobci. Mnoho markýz je vyráběno na míru. V případě tohoto výrobku je lepší připlatit a společně s odborníky vybrat správný tip, velikost i ukotvení. Předejdete tak pozdějším zbytečným problémům, získáte kvalitní servis. Dražší výrobci vám také umožní výměnu látky.
Markýzy z hobbymarketů nabízí levnější typy markýz. V tomto případě si nemůžete zvolit vlastní rozměr a musíte se přizpůsobit rozměru a provedení daného výrobku. Také instalace je většinou na vás.

 • Do 5 000 Kč – za cenu do 2 000 Kč můžete zakoupit venkovní postranní markýzy, které jsou vhodné pro zastínění terasy. Délka tohoto tipu je až 3 metry. Dále jsou to pak markýzy, které lze namontovat na stěnu nebo strop. Jsou menších rozměrů a ovládají se pomocí klikového mechanismu.
 • Od 5 000 Kč – 10 000 Kč – další typy markýz, které lze přidělat na stěnu nebo strop. Ve většině případů jsou ovládány klikovým mechanismem. Konstrukce je hliníková, látky bývají kvalitnější, často s vodoodpudivým polyuretanovým povlakem. Zajistí vám tedy ochranu před sluncem i drobným deštěm.
 • Od 10 000 Kč – 20 000 Kč – zde již naleznete různé typy venkovních markýz větších rozměrů, které jsou ovládány motorovým pohonem. K dostání jsou i modely, které mají ovládací čidlo na počasí. Markýzy, které dosahují k hranici 20 000 Kč, jsou již vyráběny na míru, často si můžete zvolit také látku a způsob ukotvení.

Ceny markýz se mohou šplhat i výše, jsou opravdu velmi individuální. Mezi výrobce patří například Svět oken, Climax, Univers, Rolrols a mnoho dalších.

Šetřete životní prostředí

Při investování do bydlení se klade důraz na úsporu energií a šetrnost k životnímu prostředí. Díky svým vlastnostem splňují markýzy oba body. V létě sníží vaše náklady na klimatizaci, čímž nejen ušetříte, ale budete také šetrní k životnímu prostředí.

Venkovní stínění je účinnější než interiérové. Jediná opravdu účinná přirozená ochrana před přehříváním interiéru je zastínění prosklených ploch v z vnější strany, které zabrání jejich rozehřátí a prostupu tepla dále do interiéru. Venkovní markýzy dokáží zachytit 60 – 80% sluneční energie.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat markýzu?

Výběr správné markýzy není jednoduchý, není vhodné řídit se pouze cenou. Pokud chcete, aby vám sloužila mnoho let, vybírejte takové, které mají látku s vysokým UV faktorem a odebírajícím horkem.

Jaký odstín vybrat?

Tmavé odstíny přitahují více slunce, zároveň ale více zatemňují. Není na nich tolik viditelný prach a nečistoty. Světlé barvy zase terasu rozzáří.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Postranní markýza
Kloubová markýza
Zatahovací markýza
Odolná a elegantní
Rozpěrná markýza
Automatická
Image
Product
GOLETO Venkovní boční markýza 180×300 cm tmavě šedá
GOLETO Kloubová markýza 4 x 3 m krémová
Dekorhome Ručně zatahovací markýza 6×3 m
SPRINGOS Balkonová zástěna 1×5 m tmavě šedá
Sunfun Rozpěrná markýza, šedo-bílá, 2,5 x 1,3 m H-1510-LG-P013
Meedo Automatická zatahovací markýza s roletou 4,5 x 3 m antracitová
Výrobce
Goleto
Goleto
One Trade
Springos
Sunfun
Meedo
Šířka markýzy
3 m
4 m
6 m
5 m
2.5 m
4.5 m
Hmotnost
30,5 kg
42.3 kg
12.3 kg
Cena ca. 1 700 CZK ca. 7 000 CZK ca. 16 500 CZK ca. 300 CZK ca. 1 500 CZK ca. 9 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.