Motokolo kit

Přídavný motor na kolo.

ca. 6 600 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 4 100 CZK

Jak vybrat motokolo kit

  • Jde o set s přídavným motorem, který lze namontovat na běžné kolo.
  • Mezi nejdůležitější parametry patří kroutící moment a samozřejmě výkon přídavného motoru.
  • Přídavný motor lze umístit na různé části vašeho kola, přičemž každý typ má své klady i nevýhody.

Popis

Motokolo kit je poměrně nejasné označení, avšak vězte, že se za ním skrývá sada s přídavným motorem pro klasické jízdní kolo. V sadě najdete vše potřebné, tedy nejen samotný motor, ale i veškeré součástky potřebné k připevnění motoru na vaše jízdní kolo. Zpravidla je lze namontovat na všechny standardní typy kol a vy se tak jen soustředíte na konkrétní typ motoru pro vaše potřeby.

Typy motorů

V případě motokolo kitů lze na současném trhu volit zpravidla mezi dvěma typy motorů. Jejich základní odlišností je jejich umístění. Samotný motor může být umístěn častěji ve středu kola u rámu, méně často se objevuje přímo v náboji zadního kola.

4 - takt
Motorový kit na motokolo 49cc 4-takt (přídavný motor na kolo čtyřtaktní)

Umístění vzadu

Prozatím méně obvyklé umístění motokolo kitu na zadní kolo. Je to z toho důvodu, že ačkoliv je samotný pohon kvalitní, dochází ke značnému nevyvážení hmotnosti mezi přední a zadní části kola. Naopak výhodou bývá cenová dostupnost a tak se toto řešení motokolo kitu hodí těm, kteří chtějí výsledný dopravní prostředek využívat občas, respektive pomoc pohonu motoru. Motory umístěné na zadním kole jsou totiž vybaveny volnoběžkou a pokud šlapete, takřka nebude cítit žádný odpor.

Středové umístění

Umístění motokolo kitu do středové části přináší kýžený efekt vyvážené hmotnosti na konstrukci vašeho kola. Motokolo kiuty pro středovou instalaci mívají většinou propracovanější motory s možností regulace otáček. Vhod přijdou těm, kteří chtějí pomoc motoru využívat častěji. Zmínit je nutné také typickou nenáročnost tohoto umístění a vysokou míru spolehlivosti.

Palivo

Motokolo kity jsou zpravidla dodávány se spalovacími dvoutaktními motory, které pro svůj chod zpravidla potřebují mix běžného benzínu a oleje. Jedná se o cenově dostupnější řešení, na druhou stranu je však motor hlučnější a také vydává kouř vznikající spalováním paliva.

2 - takt
Sunway Motorový kit na motokolo 80cc 2t (přídavný motor na kolo)

Moderní alternativou jsou elektromotory, které jsou sice dražší, ale chlubí se tichým chodem, žádným kouřem a často i vyšším výkonem. Zmínit lze také mnohem jednodušší, často až minimální údržbu.

Výkon

Důležitým parametrem při výběru motokolo kitu je samotný výkon motoru. V případě spalovacího motoru se výkony pohybují v řádech jednotek kilowatt, většinou kolem 5 kilowatt, kterých motor dosahuje zhruba v 6 000 otáčkách. Jde o dostatečný výkon na to, aby kolo vyvinulo rychlosti s člověkem, který může vážit téměř 100 kilogramů.

Jiná situace panuje případně u elektromotorů, které slouží spíše jako podpůrný pohon a jejich výkon může být klidně i výrazně menší, například pouze kolem 0,5 kilowattu. Vždy však platí, že hledáte-li motor s možností co největší rychlosti, který zvládne i stoupání, je vhodné vybírat ten model, který nabídne nejvyšší výkon ve srovnání s ostatními.

Kvalitní
Motorový kit na motokolo 49cc 2t (přídavný motor na kolo)
Typ motokolo kitu palivo výhody nevýhody
spalovací benzín cenová dostupnost hlučnější, zplodiny
elektrický elektřina lehký, tichý, bezúdržbový vyšší cena

Kroutící moment

Neméně důležitý je společně s výkonem i kroutící moment. V tomto ohledu se motokolo kity mohou výrazněji lišit, neboť pro mnohé zájemce je kroutící moment ještě důležitější než maximální výkon. U spalovacích motorů se pohybuje kolem hranice 100 Nm. Mějte na paměti, že čím vyšší je hodnota kroutícího momentu, tím bude kolo ve výsledku rychlejší a především pružnější v rozjezdu.

Ceny

Cenově se motokolo kity pohybují v poměrně dostupných hladinách. Průměrně výkonné typy spalovacích motorů pořídíte již od 4 000 Kč. Pokud budete hledat výkonnější typy, připravte si částku pohybující se kolem 6 000 Kč. Jiná situace panuje kolem přídavných kitů s elektromotorem, které jsou cenově výše, což je logické. Jde o moderní a o něco složitější řešení, které se vám však odvděčí pohodlím v podobě tichého chodu, téměř nulové údržby a svižného výkonu od samého začátku, což je velká výhoda elektromotoru. Zpravidla jde o částky nad hranicí 10 000 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží motokolo kit?

Jde v podstatě o sestavu motoru určenou k montáři na jízdní kolo. V sadě naleznete vše potřebné, tedy nejen motor samotný, ale i veškeré příslušenství k samotné montáži.

Na jaké parametry se při výběru motokolo kitu zaměřit?

Pokud se rozhodnete pro motokolo kit, zvažte, kam jej budete chtít instalovat, zda na střed kola či do náboje zadního kola. Dále je třeba zohlednit, jak výkonný motor chcete a stejně tak, jak pružný motor má být, což vám prozradí hodnota kroutícího momentu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.