Motokrosová helma

Pro bezpečnou jízdu.

ca. 3 600 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 3 700 CZK
ca. 12 100 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 2 600 CZK

Jak vybrat motokrosovou helmu

  • Velmi důležitá je velikost helmy, která vám musí perfektně padnout a proto se vyplatí si změřit obvod vaší hlavy.
  • Pozornost je vhodné věnovat také použitým materiálům, stylu odvětrávání a celkovému pohodlí při nošení.
  • Dobré je také zohlednit, zda při řízení musíte pravidelně nosit brýle a helmu si vždy zkoušet s nimi.

Popis

Jízda na motokrosové motorce je jistě velkým zážitkem, ale současně i značným nebezpečím v případě nechtěného pádu. Pro takové případy je vždy dobré myslet na ochranu, a to minimálně v podobě vhodné helmy. Pro motokros bývají helmy velmi lehké, s adekvátním odvětráváním a zpravidla bývají vybaveny kšiltem kvůli slunci. Kšilt je zde i proto, že na motokrosu se nejezdí nijak vysokými rychlostmi.

Víte, že…?

Zvolení správné a dobře padnoucí motokrosové helmy je naprostý základ, a to hned z několika důvodů. Motokrosová helma vám musí dobře padnout a být pohodlná. Neméně důležité je, aby motokrosová helma seděla tak, aby vás správně ochránila v případě pádu a například nespadla.

Univerzální přilba
Cassida Tour 1.1 Spectre

Homologace

Jakmile vám padne nějaká motokrosová helma do oka, první co je nutné zjistit, je její homologace. Homologovaná totiž musí být naprosto každá motokrosová helma, která je u nás prodávána za účelem používání při závodech nebo pro jízdu na pozemních komunikacích. Homologace zaručí, že motokrosová helma plní základní požadavky na ochranu vašeho zdraví. V našich končinách musí motokrosové helmy splňovat homologaci ECE22-05.

Velikost helmy

Velikost motokrosové helmy je snad vůbec nejdůležitější parametr, který byste měli sledovat. Helma totiž nesmí být ani příliš velká a ani příliš malá. Vše by mělo začít změřením obvodu vaší hlavy, postačí k tomu obyčejný krejčovský metr. Doporučuje se jej měřit těsně nad obočím. Po změření získáte orientační přehled o tom, k jaké velikosti se v případě výběru motokrosové helmy přiblížit. Jelikož je však údaj orientační, nelze jej brát jako danou věc. Může se tak stát, že ačkoliv budete počítat, že vám bude helma o velikosti M, nakonec budete muset vzít velikost L.

Vyzkoušení

Motokrosovou helmu si vždy musíte pečlivě vyzkoušet, bez toho to jednoduše nejde. V počátku sledujte to, jak se helma nasazuje, měla by určitě klást alespoň malý odpor. Po nasazení byste měli mít pocit, že vás motokrosová helma obepíná přibližně v oblasti spánků. Důležité je, že vás nesmí rozhodit, že je helma zpočátku těsnější. Jde naopak o vítaný signál, že bude sedět tak, jak by ideálně měla. Po krátkém čase se totiž helma lehce vymáčkne a plně přizpůsobí tvaru vaší hlavy. Při úvodním zkoušení si proto helmu klidně nechte na hlavě i několik minut, abyste si byli jisti, že je to ta pravá.

Polykarbonátová
XRC Dual Alpiner
Obvod hlavy v centimetrech Velikost motokrosové helmy    
52 – 53 centimetrů XS    
54 – 56 centimetrů S    
57 – 58 centimetrů M    
59 – 60 centimetrů L    
61 – 63 centimetrů XL    
63 – 64 centimetrů XXL    

Životnost helmy

Jelikož motokrosová helma představuje nemalou investici, budete jistě řešit i její životnost. Obecně se uvádí, že životnost helmy je při pravidelném používání zhruba tři až čtyři roky. Poté by měla následovat její výměna. Ta je samozřejmě nutné vždy, pokud motokrosová helma zažila pád.

Víte, že…?

Motokrosovou helmu nikdy nikomu nepůjčujte. Je vytvarována dle vaší hlavy, na které také vhodně sedí. Komukoliv jinému nebude patřičně sedět a v krajním případě jej nemusí adekvátně ochránit.

Ceny

  • Nejlevněji vychází samozřejmě dětské motokrosové helmy, které běžně pořídíte již od hranice 1 500 Kč.
  • Základní modely motokrosových helem pro dospělé jsou samozřejmě cenově o něco výše, pořídíte je zhruba za 2 500 Kč.
  • V nabídce však najdete i kousky, jejichž cena hravě přesáhne hranici 5 000 Kč. Zde se setkáte s pestrým výběrem barevných motivů, kvalitnějším polstrováním či ještě větší tuhostí. Velmi záleží, jak často budete motokrosovou helmu využívat.
Španělská přilba
LS2 MX436 Pioneer EVO Evolve

Otázky a odpovědi

Dle čeho motokrosovou helmu vybírat?

Při výběru motokrosové helmy se řiďte primárně její velikostí. Změřte si obvod vaší hlavy nad obočím a helmu patřičně vyzkoušejte. Zjistěte si také, zda vámi vybraná helma plní patřičnou evropskou homologaci.

Jak správně používat motokrosovou helmu?

Novou motokrosovou helmu musíte nechat navyknout na váš tvar hlavy. Zpočátku vás proto helma může v některých místech mírně tlačit. Dojde však k automatickému vytvarování a přizpůsoben se vaší hlavě. Důležité je, helmu následně nikomu nepůjčovat. Spolehlivě totiž ochrání jen člověka, na jehož hlavu je vytvarovaná.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Univerzální přilba
Polykarbonátová
Španělská přilba
Víceúčelová
Cenově dostupná
Moderní design
Image
Produkt
Cassida Tour 1.1 Spectre
XRC Dual Alpiner
LS2 MX436 Pioneer EVO Evolve
Airoh Commander Carbon
Fox Racing Yth V1 Revn
Acerbis Profile 4.0
Cena ca. 3 600 CZK ca. 2 300 CZK ca. 3 700 CZK ca. 12 100 CZK ca. 2 500 CZK ca. 2 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.