Mulčovací kůra

Krásná zahrada bude Vaší pýchou.

ca. 200 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 100 CZK
ca. 500 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat mulčovací kůru

Mulčovací kůra je pomocníkem jak domácích hobby zahrádkářů, tak velkých zahradnictví a zahradních architektů. Mulč položena na zemině má jednak estetický efekt, ale také své praktické odůvodnění. Pokud chcete svou zahrádku zkrášlit, podívejme se, co Vás čeká při výběru mulčovací kůry za rozhodování.

Mulčovací kůra vs. ostatní mulče

Mulčovací kůra je pouze jedním z materiálů, které se používají na mulčování. Spadá do skupiny organických materiálů a jejich opakem jsou anorganické, neboli minerální mulče.

Organické mulče

Mezi organické mulčovací materiály, které jsou získané z živých rostlin a mezi nejčastěji používané patří:

Oranžová
Agro Decorative ColorMulch 70 L
ca. 200 CZK
Aktuálni cena
  • mulčovácí kůra
  • dřevěná štěpka
  • sláma
  • pokosená tráva
  • spadané listí

Mulčovací kůra je produkt vyráběný z kůry jehličnanů – borovice a smrku, takže si můžete buď vybrat jeden z těchto druhů, případně mix. Kůra je po dřevěné štěpce druhou nejtrvalejší organickou mulčí, ale oproti štěpce je levnější. Výhodou všech organických mulčí včetně kůry je to, že se rozkládají a tím tvoří novou zeminu. Nevýhodou je, že při rozkládaní potřebují dusík, který čerpají z půdy. Ta se tím pádem stává kyselejší a musí se častěji hnojit.

Anorganické mulče

Opak organických mulčí jsou ty anorganické, tedy minerálního původu a jedná se o různá kameniva, například:

Na růže
Agro 50 l
ca. 100 CZK
Aktuálni cena
  • štěrk
  • oblázky
  • cihlová drť

V porovnání s organickými mulčemi a především kůrou, jsou tyto materiály trvalé, takže déle vydrží. Na druhé straně jsou dražší na pořízení a můžou Vám narušit přírodní design zahrady.

Hustota mulčovací kůry

Kůra jehličnanů se při výrobě mulčovací kůry drtí a vy si můžete zvolit, jak jemnou nebo hrubou drť budete chtít. Samozřejmě i v balení jemné mulče se najdou větší kousky a naopak v té hrubé drobné úlomky. Podrobněji o výhodách, nevýhodách a využití obou typů referuje tato tabulka:

Hnědá
Agro 70 l
ca. 100 CZK
Aktuálni cena
Druh mulčovací kůry Velikost kousků Výhody Nevýhody Využití
Jemná 5 – 20 mm Méně prorůstá plevelem Rychleji se rozkládá Kolem rostlin
    Lépe izoluje půdu – drží vlhkost, teplo Větší spotřeba na stejné ploše  
Hrubá 40 – 60 cm Pomaleji se rozkládá Hůře zabraňuje růstu plevelu Kolem dřevin
    Menší spotřeba na stejné ploše Hůře izoluje půdu, únik tepla a vlhkosti  

S hruběji drcenou mulčovací kůrou se kromě pokrytí půdy dají také vysypat chodníčky nebo vytyčit okraje záhonů a podobně. Všeobecně vzato má tedy větší využití, ale ideální je kombinovat oba druhy.

Mulčování s textilií a bez

Rozhodli jste se upravit svou zahradu pomocí mulčovací kůry? Potom stojíte před dalším rozhodnutím, a to jestli použijete mulčovací textilii, nebo ne. Mulčovací textilie je látka, kterou položíte na zem, na hlínu, a plní stejný účel jako mulčovací kůra. Takže hlavně izoluje zeminu a brání růstu plevelu. A aby to vypadalo hezky, tak na textilii nasypete mulčovací kůru, což tedy nejen funguje jako estetický prvek, ale je to další vrstva izolace. Výhodou je, že Vám stačí menší vrstva, tedy s textilií dosáhnete při vrstvě 10 cm stejného efektu, jako při 15 cm bez textilie. Navíc můžete použít hrubší kůru, která je levnější. To Vám kompenzuje náklady na pořízení textilie.

Na druhé straně natažení mulčovací textilie je náročnější, protože se musíte vyhnout kmenům stromů, keřů nebo rostlinám, takže to dá více práce než pouze rozhrabat samotnou mulčovací kůru.

Žlutá
Agro Decorative ColorMulch 70 l
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Barva

Pokud si říkáte, že barva kůry je prostě hnědá a mění se maximálně odstíny, tak máte pravdu, ale u mulčovací kůry si můžete vybrat z různých barev. To samozřejmě platí i dřevěné štěpky. Je to dáno tím, že výrobci mulče používají chemicky nezávadná barviva, kterými drcenou mulč barví, takže si můžete vybrat z odstínů hnědé, žluté, červené a tvořit různé barevné tvary a mozaiky. Záleží pouze na vašem vkusu a fantazii.

Výrobci a prodejci

Při nákupu mulčovací kůry nejspíš nebudete řešit značku. Výrobců mulčovací kůry je mnoho, stejně tak značek jako Floria, Floraself, Agro a tak bychom mohli pokračovat. Upřímně, asi nikoho nebude moc zajímat, jakou značkou kůry jste vysypali záhon, ale každý ocení výsledný efekt.

Pro mulčovací kůru můžete vyrazit do hobby marketu, větších květinářství nebo zahradnictví. Nejčastěji se mulčovací kůra prodává v pytlích, které mají objem několik desítek litrů, přibližně 50 až 70 litrů. Pokud plánujete mulčovat větší plochu a víte, že budete potřebovat větší množství kůry, tak vyhledejte zahradnictví, kde Vám kůru prodají volně na váhu. Většinou je takto prodávaná kůra o něco levnější.

Smrková
Agro PRIMAFLORA 70l
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Cena

Mulčovací kůru nejčastěji koupíte v balení a ceny se poměrně liší dle velikosti balení. Abychom mohli stanovit alespoň trochu relevantní ceny, je potřeba srovnávat srovnatelné, tedy cenu za 1 litr mulčovací kůry.

1 – 3 Kč/litr je cena obyčejné hrubě drcené mulčovací kůry ze směsi jehličnatých dřevin.

4 – 6 Kč/litr můžete očekávat jako cenu za barvené mulčovací kůry a produkty z borového dřeva. Ty jsou všeobecně dražší než smrkové. Je to dáno vyšší kvalitou borového kůry a také tím, že smrkového dřeva je dnes všude spousta, ale aspoň se využijí pokácené kmeny z kůrovcové kalamity.

Cihlově červená
Plantop 50 l
ca. 500 CZK
Aktuálni cena

Více než 6 Kč za litr mulčovací kůry si účtují prodejci u nejjemnějších mulčí, které mají hrubost drcení do 20 mm.

Jméno
Oranžová
Na růže
Hnědá
Žlutá
Smrková
Cihlově červená
Piniová
Image
Produkt
Agro Decorative ColorMulch 70 L
Agro 50 l
Agro 70 l
Agro Decorative ColorMulch 70 l
Agro PRIMAFLORA 70l
Plantop 50 l
Agro Garden Boom 40-60 mm 65 l
Cena ca. 200 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 200 CZK ca. 100 CZK ca. 500 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena