Nejlepší mulčovací kůry 2023 a jak vybrat

Krásná zahrada bude Vaší pýchou.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Listopad 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
PRO-DOMA Kůra mulčovací 60 l
94 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat mulčovací kůru

 • Mulčovací kůru lze použít pro ochranu malých i velkých rostlin, keřů nebo stromů.
 • Kromě kůry je možné zakoupit další druhy mulčovacích materiálů, ale vystačíte si i z posekanou trávou, slámou nebo listím.
 • Při výběru mulčovací kůry hraje důležitou roli velikost.

Mulčovací kůra - náš výběr

Mulčovací kůry 70 l

Mulčovací kůry 60 l

Mulčovací kůra 5 l

Mulčovací kůry Forestina

Zobrazit kompletní nabídku mulčovacích kůr

Jak vybrat mulčovací kůru

 • Mulčovací kůru lze použít pro ochranu malých i velkých rostlin, keřů nebo stromů.
 • Kromě kůry je možné zakoupit další druhy mulčovacích materiálů, ale vystačíte si i z posekanou trávou, slámou nebo listím.
 • Při výběru mulčovací kůry hraje důležitou roli velikost.

Mulčovací kůra vs. ostatní mulče

Mulčovací kůra je pouze jedním z materiálů, které se používají na mulčování. Spadá do skupiny organických materiálů a jejich opakem jsou anorganické, neboli minerální mulče.

Organické mulče

Mezi organické mulčovací materiály, které jsou získané z živých rostlin a mezi nejčastěji používané patří:

 • mulčovácí kůra
 • dřevěná štěpka
 • sláma
 • pokosená tráva
 • spadané listí
Okrasná zahrada s mulčovací kůrou

Mulčovací kůra je velmi dekorativním zahradním prvkem, iStock /beekeepx


Mulčovací kůra je produkt vyráběný z kůry jehličnanů – borovice a smrku, takže si můžete buď vybrat jeden z těchto druhů, případně mix. Kůra je po dřevěné štěpce druhou nejtrvalejší organickou mulčí, ale oproti štěpce je levnější. Výhodou všech organických mulčí včetně kůry je to, že se rozkládají a tím tvoří novou zeminu. Nevýhodou je, že při rozkládaní potřebují dusík, který čerpají z půdy. Ta se tím pádem stává kyselejší a musí se častěji hnojit.

Anorganické mulče

Opak organických mulčí jsou ty anorganické, tedy minerálního původu a jedná se o různá kameniva, například:

 • štěrk
 • oblázky
 • cihlová drť
Mulčovací kůra
PRO-DOMA Kůra mulčovací 60 l

V porovnání s organickými mulčemi a především kůrou, jsou tyto materiály trvalé, takže déle vydrží. Na druhé straně jsou dražší na pořízení a můžou Vám narušit přírodní design zahrady.

Hustota mulčovací kůry

Kůra jehličnanů se při výrobě mulčovací kůry drtí a vy si můžete zvolit, jak jemnou nebo hrubou drť budete chtít. Samozřejmě i v balení jemné mulče se najdou větší kousky a naopak v té hrubé drobné úlomky. Podrobněji o výhodách, nevýhodách a využití obou typů referuje tato tabulka:

Druh mulčovací kůryVelikost kouskůVýhodyNevýhodyVyužití
Jemná5 – 20 mmMéně prorůstá plevelemRychleji se rozkládáKolem rostlin
  Lépe izoluje půdu – drží vlhkost, teploVětší spotřeba na stejné ploše 
Hrubá40 – 60 cmPomaleji se rozkládáHůře zabraňuje růstu pleveluKolem dřevin
  Menší spotřeba na stejné plošeHůře izoluje půdu, únik tepla a vlhkosti 

S hruběji drcenou mulčovací kůrou se kromě pokrytí půdy dají také vysypat chodníčky nebo vytyčit okraje záhonů a podobně. Všeobecně vzato má tedy větší využití, ale ideální je kombinovat oba druhy.

Mulčování s textilií a bez

Mulčovací kůry 70 l
Agro Mulčovací kůra 70 l

Rozhodli jste se upravit svou zahradu pomocí mulčovací kůry? Potom stojíte před dalším rozhodnutím, a to jestli použijete mulčovací textilii, nebo ne. Mulčovací textilie je látka, kterou položíte na zem, na hlínu, a plní stejný účel jako mulčovací kůra. Takže hlavně izoluje zeminu a brání růstu plevelu. A aby to vypadalo hezky, tak na textilii nasypete mulčovací kůru, což tedy nejen funguje jako estetický prvek, ale je to další vrstva izolace. Výhodou je, že Vám stačí menší vrstva, tedy s textilií dosáhnete při vrstvě 10 cm stejného efektu, jako při 15 cm bez textilie. Navíc můžete použít hrubší kůru, která je levnější. To Vám kompenzuje náklady na pořízení textilie.

Na druhé straně natažení mulčovací textilie je náročnější, protože se musíte vyhnout kmenům stromů, keřů nebo rostlinám, takže to dá více práce než pouze rozhrabat samotnou mulčovací kůru.

Ruce pokládají mulčovací kůru

Vybrat můžete velikost i barvu mulčovací kůry, iStock /ronstik

Barva

Pokud si říkáte, že barva kůry je prostě hnědá a mění se maximálně odstíny, tak máte pravdu, ale u mulčovací kůry si můžete vybrat z různých barev. To samozřejmě platí i dřevěné štěpky. Je to dáno tím, že výrobci mulče používají chemicky nezávadná barviva, kterými drcenou mulč barví, takže si můžete vybrat z odstínů hnědé, žluté, červené a tvořit různé barevné tvary a mozaiky. Záleží pouze na vašem vkusu a fantazii.

Výrobci a prodejci

Mulčovací kůry 60 l
Forestina Mulčovací kůra GARDEN 60 l

Při nákupu mulčovací kůry nejspíš nebudete řešit značku. Výrobců mulčovací kůry je mnoho, stejně tak značek jako Floria, Floraself, Agro a tak bychom mohli pokračovat. Upřímně, asi nikoho nebude moc zajímat, jakou značkou kůry jste vysypali záhon, ale každý ocení výsledný efekt.

Pro mulčovací kůru můžete vyrazit do hobby marketu, větších květinářství nebo zahradnictví. Nejčastěji se mulčovací kůra prodává v pytlích, které mají objem několik desítek litrů, přibližně 50 až 70 litrů. Pokud plánujete mulčovat větší plochu a víte, že budete potřebovat větší množství kůry, tak vyhledejte zahradnictví, kde Vám kůru prodají volně na váhu. Většinou je takto prodávaná kůra o něco levnější.

Cena

Mulčovací kůru nejčastěji koupíte v balení a ceny se poměrně liší dle velikosti balení. Abychom mohli stanovit alespoň trochu relevantní ceny, je potřeba srovnávat srovnatelné, tedy cenu za 1 litr mulčovací kůry.

Mulčovací kůra 5 l
Agro Kůra piniová jemná 5 l

1 – 3 Kč/litr je cena obyčejné hrubě drcené mulčovací kůry ze směsi jehličnatých dřevin.

4 – 6 Kč/litr můžete očekávat jako cenu za barvené mulčovací kůry a produkty z borového dřeva. Ty jsou všeobecně dražší než smrkové. Je to dáno vyšší kvalitou borového kůry a také tím, že smrkového dřeva je dnes všude spousta, ale aspoň se využijí pokácené kmeny z kůrovcové kalamity.

Více než 6 Kč za litr mulčovací kůry si účtují prodejci u nejjemnějších mulčí, které mají hrubost drcení do 20 mm.

Otázky a odpovědi

Má používání kůry i negativa?

Mulčovací kůra nemusí prospívat všem rostlinám. Z nevýhod lze jmenovat odebírání živin z půdy, v nejhorším případě může dojít k horší výživě rostlin. Při rozkladu je půda více okyselována, což některým rostlinám nemusí vyhovovat. Pro jiné je to však naopak přínosné. Jiní odborníci však tvrdí, že používání kůry nepřináší rostlinám žádná negativa.

Co vše je možné použít jako mulč?

Kromě kůry můžete použít štěpku, která se pomalu rozkládá. Běžně se používá sláma a použít můžete i trávu ze sekačky. Ta je vhodná pro ovocné stromy, ostružiny nebo maliny. Na trvalky je vhodné i listí.
Zobrazit kompletní nabídku mulčovacích kůr