Nafukovací vířivka

Stres nechte v bublinkách a vynořte se odpočatí.

ca. 16 000 CZK
ca. 14 000 CZK
ca. 13 400 CZK
ca. 11 000 CZK

Jak vybrat nafukovací vířivku

 • Nafukovací vířivka je nejoblíbenějším typem vířivky vůbec.
 • Zásadní roli během nákupu bazénu hraje materiál. Musí být snadno nafukovatelný, dostatečně odolný, ale i tvárný, aby se snadno přizpůsobil tlaku vody i usazených osob.
 • Od předpokládaného počtu osob se odvíjí velikost a materiál, ale také objem vody.

Proč nafukovací?

Nafukovací vířivka není jediným typem těchto bazénů na trhu. Zvolit lze i klasiku vhodnou k zabudování do země. Ta je obecně výkonnější a odolnější proti rozmarům počasí i nešetrnému zacházení. Na druhé straně i nafukovací modely se těší z hned několika zásadních výhod:

 • Výrazně nižší cena
 • Snadná instalace
 • Možnost přesunu z místa na místo
 • Bez nároků na prostor
 • Možnost celoročního provozu v interiéru
Dokonalá relaxace
Marimex 11400212 Pure Spa HWS

I k jejich napuštění budete sice potřebovat přívod elektrické energie a vody, samotné skládání i provoz jsou zcela bezproblémové. Vyztužené materiály snižují riziko protržení na minimum i při vyšší zátěži.

Víte, že…?

Jestliže si chcete pořídit pevnou vířivku jen pro její vyšší odolnost a pocit luxusu, ještě jednou se raději zamyslete. Nafukovací sice vydrží o něco méně a neoplývá tak lákavými designovými kreacemi, práci však odvede stejnou a při únavě materiálu ji snadno vyměníte za zlomek ceny.

Materiál

Zásadní roli během nákupu bazénu hraje materiál. Musí být snadno nafukovatelný, dostatečně odolný, ale i tvárný, aby se snadno přizpůsobil tlaku vody i usazených osob. Jelikož konstrukce samotná sestává hned z několika samostatných vrstev a částí, uplatňuje se celá řada různých materiálů:

Digitální ohřev
Bestway 60017 Lay-Z-Spa Palm Springs
 • Rhino Tech – prémiová PVC struktura složená ze 6 vrstev, odolná proti UV záření, mrazům i poškrábání, nepříliš ohebná a drahá
 • Laminované PVC – levnější třívrstvá varianta, dostatečně odolná proti UV záření i poškrábání, méně odolná proti mrazům
 • I-Beam struktura – vzduchové vyztužení vnitřních komor konstrukce, díky němuž lze na okraje bazénu sedat bez obav z jejich zborcení
 • Akryl – základní materiál vnitřní skořepiny, podle ceny se liší jeho kvalita, kvalitní americký materiál je odolný proti poškrábání i prasknutí, levnému čínskému se obloukem vyhněte

Ty nejlepší vířivky využívají kombinace struktur Rhino Tech, I-Beam a jakostního amerického akrylu. Dosahují dlouhé životnosti navzdory vysoké zátěži a častému užívání v jakýchkoliv podmínkách. Snad kromě silných mrazů.

Počet osob

Plánujete uspořádat pořádnou zahradní party se svými přáteli a známými? Asi budete potřebovat trochu jiné rozměry, než pokud dáváte přednost relaxaci v úzkém rodinném kruhu. Výrobci pamatují na potřeby všech, takže na trhu naleznete hned několik druhů vířivek s různorodou kapacitou. Od předpokládaného počtu osob se odvíjí nejen její velikost a materiál, ale také objem vody. Více informací naleznete v následující tabulce:

Oválná
Belatrix Mountine 120 Rattan
Počet osob Minimální vnitřní průměr Objem vody Tvar
2 120 cm 650 l Čtverec, obdélník, kruh
4 150 cm 800 l Čtverec, obdélník, kruh
6 a více 200 cm 900–1200 l Čtverec, obdélník, kruh

Víte, že…?

Během pořizování velkých bazénů důkladně proměřte volný prostor, jelikož jejich vnější průměr běžně přesahuje dva metry. Jestliže máte k dispozici pouze maličký plácek o několika metrech čtverečních, budete mít s jejich umístěním nemalý problém.

Filtrační systém

První den po napuštění je voda průzračně čistá a doslova láká k relaxaci. Stačí pár desítek hodin bez náležité filtrace – zezelená a začne nepříjemně zapáchat. Do takového prostředí už by vás asi nikdo nedostal. Vzhledem k obrovskému množství vody, které nádoba pojme vám nezbude než zvolit optimální filtrační systém, jenž se postará o odstranění všech nečistot.

V současné době lze rozlišit dva základní systémy podle principu fungování, ceny, ale i spolehlivosti:

Stylová
Belatrix Sorrento 115
 • Kartušová filtrace – levnější a energeticky úspornější, voda se filtruje přes papírový válec, vhodná do menších bazénů, rychleji se opotřebuje
 • Písková filtrace – dražší varianta, nečistoty jsou zachytávány přírodním křemičitým pískem, vydrží více než 2 roky a nevyžaduje žádnou údržbu, její efektivita klesá mnohem pomaleji, nevyžaduje větší množství chemie

Víte, že…?

Ještě, než začnete volit z nabídky konkrétních systémů, zjistěte si požadovaný výkon čerpadla. Stačí uplatnit jednoduchý vzorec, kdy objem bazénu podělíte čtyřmi, čímž získáte tzv. kubíkový výkon čerpadla. Výslednou cifru stačí pouze porovnávat se zbožím nabízeným na pultech obchodů.

Chemie

Zejména méně výkonným kartušovým systémům se bohužel nepodaří odfiltrovat všechny nečistoty. I proto se občas nevyhnete použití různých čisticích přípravků založených na chemické, případně přírodní bázi. Obzvláště důležitou roli sehrávají v čištění vnitřního ústrojí vířivky:

 • Chlór – nejznámější a vysoce účinné čištění, při vyšších koncentracích a teplotách nepříjemně zapáchá a dráždí pokožku i oči
 • Kyslíková chemie – mnohem šetrnější k lidskému tělu, často se však nevyplaví a sama se usazuje v potrubí vířivky, musí být vždy propláchnuta speciálním čističem
 • Bróm – účinný a nenáročný způsob, stačí vložit brómovou tabletu do filtru nebo plováku
 • Ozonizace – zcela nechemické řešení pomocí ozónu, jímž je voda obohacována o kyslík, nepoužitelné v domácnosti pro vysokou cenu

Umístění

Obrovská výhoda nafukovacích vířivých bazénů spočívá v možnosti jejich snadného přesunu z místa na místo. Jednou může stát na zahradě, jindy jej přesunete do místnosti, aniž by s tím byl jakýkoliv problém. Vždy ale musíte pamatovat na několik zásad.

Vířivka musí stát na pevném a hladkém povrchu, trávník ani písek nejsou vhodné. Mnohem lepší variantou je dlažba, dejte však pozor, aby povrch zbytečně neklouzal. V případě nouze lze zakoupit speciální gumové podložky, jež mírné nerovnosti snadno srovnají. Pozor však na jejich sklon k vlhnutí, plesnivění a následnému zteření.

Umísťujete-li bazén v interiéru, berte v potaz nosnost podlahy. Váha plně nafouknutého a vodou naplněného modelu mnohdy přesahuje i jednu tunu, ověřte si raději maximální zatížení podlahy u odborníků. Doporučujeme též nikdy neumísťovat vířivý bazén do patra.

V interiéru důkladně zajistěte přítok i odtok vody. Ačkoliv lze využít hadic, vzhledem k vysokému objemu nádoby berte v potaz, že kapalina musí někam odtéct, aby vám nevyplavila dům. Počítejte též s výrazně zvýšenou vlhkostí v prostoru, kde bude bazén umístěn. I proto se vyplatí najít mu raději místo v exteriéru.

Trysky

Náležitou péči věnujte i počtu a poloze trysek. Chcete-li si dopřávat perfektní hydroterapii, mělo by jejich množství přesahovat stovku. Poměrně důležitou roli hraje i jejich správné umístění a výkon. Jestliže vám před nákupem prodejce umožní vířivku vyzkoušet v reálném provozu, neváhejte.

A co v zimě?

Chcete si užívat uvolňujících koupelí i v zimních měsících? Na vašem místě bychom to neriskovali. Moderní tvrzené materiály jsou sice odolné i proti horším podmínkám, s teplotami pod -10 °C si však dlouhodobě neporadí. Zakoupit sice můžete speciální izolační plachty a podložky, ale ani ty negativa mrazů zcela neeliminují. Jedinou variantu představuje umístění bazénu do interiéru.

Příslušenství a funkce

Vzhledem k tomu, že pořízení vířivého bazénu není zrovna nejlevnější, snaží se výrobci ke svým modelům dodávat různorodé příslušenství. Jeho úkolem je bazén co nejvíce ochránit před působením rozmarů počasí, ale i usnadnit jeho aktivní užívání. Mezi ty nejdůležitější doplňky řadíme:

 • Vyhřívání – naprosto klíčová funkce pro použití mimo horké letní měsíce, ohřeje vodu na příjemnou teplotu, nutnost zapojení ke zdroji energie
 • Termokryt – praktická gumová plachta chránící vodu před pylem, hmyzem, sněhem či listím, snižuje vlhkost v interiéru, zamezuje nebezpečí pádů dětí
 • Termopodložka – zabraňuje negativnímu působení mrazů a pomáhá ohřívat vodu
 • Taška – usnadňuje přesun složené vířivky z místa na místo
 • Ovládací panel – pro praktické a snadné ovládání trysek, teploty i přísunu bublinek
 • Schůdky – zjednodušují přístup do bazénu
 • Audiosystém – umožní puštění oblíbené relaxační hudby bez tahání bedniček

Nejvýznamnější značky

Je horké léto a vás v zapadlém koutě hypermarketu zaujala nafukovací vířivka? Dobře se podívejte na logo jejího výrobce a důkladně si jej ověřte na internetu. U takto drahého sortimentu se poohlížejte výhradně po produktech ověřených značek. Jinak se může stát, že levné PVC se proděraví po sebemenším kontaktu s nerovností a čínský akryl se zase prohne a zlomí trochu silnějším dosednutím.

Vzhledem k tomu, že společnosti zabývající se konstrukcí vířivých bazénů nejsou veřejnosti příliš známé, sdělíme o nich alespoň pár faktů. Mezi ty největší hráče řadíme:

 • Hanscraft
 • Astralpool
 • Bestway
 • Belatrix

Hanscraft

Kdo by to byl řekl, že jeden z největších výrobců vířivek, který silně zakotvil i na americkém trhu, pochází z českých luhů a hájů? Jeho portfolio tvoří rovněž infrasauny a elektrokola, kterým věnuje náležitou péči. Na českém trhu si udržuje naprosto dominantní pozici a ve většině specializovaných prodejen se setkáte výhradně s její produkcí. Výrazně boduje vyváženým poměrem mezi cenou a nabízenými vlastnostmi.

Astralpool

Dalším zajímavým jménem do party je Astralpool, součást španělské skupiny Fluidra, jež se realizuje v oblasti výroby a prodeje bazénů a jejich příslušenství. Její historie sahá až do roku 1969 a za dlouhou dobu své existence si vydobyla náramného renomé i obliby mezi zákazníky. Modely z její dílny se řadí do vyšší cenové skupiny určené náročným zákazníkům.

Bestway

Severoamerická společnost Bestway si za 25 let své existence vydobyla pověst producenta, který klade velký důraz na ekologii. Její modely jsou vyrobeny z recyklovatelného materiálu, takže příliš nezatěžují životní prostředí. Kromě vířivek nabízí také lehátka do vody, čluny, paddleboardy nebo brýle. Svou nižší cenou se snaží zpřístupnit jinak velmi nákladný sortiment i méně movitým zákazníkům.

Belatrix

V České republice sídlí i další zajímavý producent vířivek, ale i klimatizací nebo skákacích atrakcí, společnost Belatrix. Ačkoliv se nemůže pyšnit tak širokou nabídkou jako její protějšek Hanscraft, přesto nákupem vířivky s jejím logem neprohloupíte.

Cena

V oblasti cen je situace překvapivě jednoduchá. Naprostá většina modelů se pohybuje ve dvou základních intervalech. Liší se hlavně kapacitou, objemem vody a použitou filtrací. Při nákupu však doporučujeme v každém případě si vybraný model osobně prohlédnout. Nezřídka se totiž stává, že ty nejlepší kusy jsou k mání za překvapivě nízkou cenu a naopak.

 • Do 20 000 Kč
 • Nad 20 000 Kč

Cena do 20 000 Kč

Ve skupině s cenovkou nepřesahující 20 000 korun se vyskytují bazény určené pro maximálně čtyři osoby. Tomu odpovídá i kapacita vody pohybující se kolem 800 litrů. Filtrace bývá buďto kartušová nebo písková. Počet trysek standardně přesahuje hranici 100, takže si můžete dopřát i skvělou hydromasáž.

Cena nad 20 000 Kč

Jestliže plánujete zaplatit více než 20 000 Kč, získáte dostatek místa až pro šest osob. Nic vám tedy nebrání v pořádání pořádné party pro známé a přátele. Objem vody dosahuje až 1 000 litrů, takže si připravte dostatečně kvalitní odtok. Filtrace bývá mnohem častěji písková. Ostatní parametry jsou podobné jako u levnější výrobků.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat velikost?

Vířivky se prodávají v několika velikostech, nejoblíbenější jsou vířivky pro 4 osoby. Vířivky pro 2 osoby mají objem okolo 650 litrů. Pro 4 osoby budete potřebovat vířivku o objemu cca 930 litrů. Pro 6 osob budete potřebovat vířivku s objemem okolo 1 000 litrů.

Jakou vybrat filtraci?

Nafukovací vířivky fungují bez problému i s méně výkonnou kartušovou filtrací. Tato filtrace je vhodná pro malé bazény i vířivky, její výhodou je nižší pořizovací cena. Nevýhodou je složitější údržba a nutnost pravidelně vyměňovat papírové kartuše. Jednodušší provoz budete mít díky dražší pískové filtraci, která zvládne čistit vodu i ve větších bazénech.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Dokonalá relaxace
Digitální ohřev
Oválná
Stylová
Image
Product
Marimex 11400212 Pure Spa HWS
Bestway 60017 Lay-Z-Spa Palm Springs
Belatrix Mountine 120 Rattan
Belatrix Sorrento 115
Počet osob
4
6
2
4
Objem vody Objem vody Nejběžnější je okolo 260 l.
795 l
916 l
500 l
600 l
Cena ca. 16 000 CZK ca. 14 000 CZK ca. 13 400 CZK ca. 11 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena