Náhlavní mikrofon
Jak vybrat náhlavní mikrofon
- Náhlavní mikrofony představují jeden z mnoha typů mikrofonů jako takových. Stejně jako ostatní se dělí na dynamické a kondenzátorové. Z hlediska snímání zvuku na všesměrové a směrové.
- Mezi základní technické parametry patří např. rozsah frekvence, impedance nebo citlivost mikrofonu.
- Z hlediska připojení mikrofonu k jiným zařízením je možné volit mezi klasickou verzí, kdy se mikrofon připojí pomocí kabelu s různými konektory nebo bezdrátovými mikrofony.
Náhlavní mikrofon - náš výběr





Bezdrátové náhlavní mikrofony




Náhlavní mikrofony Samson



Jak vybrat náhlavní mikrofon
- Náhlavní mikrofony představují jeden z mnoha typů mikrofonů jako takových. Stejně jako ostatní se dělí na dynamické a kondenzátorové. Z hlediska snímání zvuku na všesměrové a směrové.
- Mezi základní technické parametry patří např. rozsah frekvence, impedance nebo citlivost mikrofonu.
- Z hlediska připojení mikrofonu k jiným zařízením je možné volit mezi klasickou verzí, kdy se mikrofon připojí pomocí kabelu s různými konektory nebo bezdrátovými mikrofony.
Základní dělení mikrofonů
Mikrofony lze obecně rozdělit do dvou základních skupin. Každá z nich má pak svá specifika.

Náhlavní mikrofon je k dostání ve dvojím provedení, iStock / BrianAJackson
Dynamické mikrofony
Tento typ mikrofonu využívá tzv. membránu, která se rozhýbe na základě hlasu, tedy mluveného slova nebo zpěvu. Dá se říct, že dynamické mikrofony mají slabší výstup, ale i menší citlivost při minimální vzdálenosti. To prakticky znamená, že přenos zvuku se zhoršuje se zvyšující se vzdáleností mikrofonu. Toto ale u náhlavních modelů zpravidla problém není, protože jsou určeny právě pro minimální vzdálenosti. Mikrofony nabízí větší směrovost, respektive se většinou jedná o všesměrové modely.
Kondenzátorové mikrofony
Kondenzátorové mikrofony mají aktivní obvod, díky kterému nabízí silnější hlasitost a lepší poměr mezi signálem a šumem. Tyto mikrofony přenáší zvuk mnohem přirozeněji a plněji. Nevýhodu mohou představovat rušivé zvuky z okolí, které tyto typy přenáší. Z tohoto důvodu se hodí zejména tam, kde je dobře řešena akustika (např. nahrávací studia apod.)
Typ mikrofonu | Klady | Zápory |
---|---|---|
Dynamický | Výborný zvuk na malé vzdálenosti | Zhoršování zvuku na větší vzdálenost |
Větší směrovost | ||
Kondenzátorový | Výraznější hlasitost | Přenáší zvuky z okolí |
Přirozený a plný přenos zvuku |
Směr snímání zvuku
Z tohoto hlediska je možné náhlavní mikrofony rozdělit do dvou základních skupin a to mikrofony všesměrové a směrové.

Náhlavní mikrofony mohou být všesměrové i směrové, iStock / Vasyl Dolmatov
Všesměrové
Tyto mikrofony umí snímat zvuk ze všech směrů. Jejich hlavní výhodou je to, že není složité jejich správné nasměrování a i z tohoto důvodu se dají lépe skrýt. Navíc zvukový výkon je většinou velmi stabilní a to i při různých hlasitostech. Obecně se dá říct, že se jedná o méně citlivé přístroje např. na dech nebo hluk, který souvisí s manipulací s mikrofonem.
Směrové
Směrové mikrofony snímají zvuky pouze z přední části, respektive jsou necitlivé z boční i zadní strany. Tento typ je více než vhodný k umístění přímo před ústy. Mikrofony se hodí zejména pro velmi hlasitá místa nebo pódia, protože je zde vyžadováno velké zesílení.
Víte, že…?
S používáním mikrofonů se pojí tzv. proximity efekt. Jedná se o jev, při kterém dochází zvýraznění nízkých frekvencí, pokud je mikrofon přiblížen ke zdroji zvuku. Bližší vzdálenost znamená silnější basy, což může být v některých případech nežádoucí, v jiných poskytuje tento je v možnosti pro lepší zachycení zvuku.

Při výběru náhlavního mikrofonu je nutné sledovat všechny podstatné parametry, iStock / Deagreez
Rozsah frekvence
Rozsah frekvence prakticky znamená rozsah tónů, které je daný typ mikrofonu schopný produkovat. Obecně lze říct, že čím větší rozsah bude, tím více různých zvuků může mikrofon zaznamenat. U většiny modelů se bude hodnota pohybovat v rozpětí 20 Hz až 20 kHz.
Impedance
Impedance je parametr, který je důležitý v případě, že se bude připojovat např. k předzesilovači. V tomto případě je nutné, aby byla vstupní impedance mikrofonu alespoň 5x větší ne výstupní s předzesilovačem.
Citlivost
Citlivost mikrofonů je další parametr, na který je vhodné se zaměřit. Obecně platí, že čím citlivější mikrofon bude, tím více zvuků zaznamená a přenese a to i z větší vzdálenosti. To prakticky znamená, že mikrofon může snímat i zvuky, které být slyšet nemusí. Z tohoto ohledu se pak názory na citlivost mikrofonů různí, respektive někdo preferuje modely citlivější nebo naopak jsou považovány za horší.
Jak se zapojují
Mikrofony lze zpravidla připojit k dalšímu zařízení prostřednictvím konektoru, ale v současné době se preferují i mikrofony bezdrátové.
Konektor
Pro připojení mikrofonu např. k počítači se používají konektory. Nejčastěji se pak jedná o následující možnosti:
- Jack – nejčastěji o veliksoti 3,5 mm, ale může být i 6,3 mm; mikrofony jsou zpravidla levnější; zvuk je méně kvalitní
- X.L.R – většinou třípinový konektor, případně může být i dvoupinový; vhodné jak pro běžné použití, tak profesionální; dražší mikrofony; nabízí více možností
- USB – univerzální vstup, kromě propojení s počítačem může být i zdrojem napájení
Bezdrátové mikrofony
Bezdrátové mikrofony fungují nejčastěji na principu bluetooth. Jejich hlavní výhodou je fakt, že bezdrátový přenos umožňuje maximální volnost v pohybu. Navíc, pokud je mikrofon v dostatečné blízkosti zdroje zvuku, nepotřebuje žádné zesílení.