Nejlepší nemrznoucí směsi do topení 2024 a jak vybrat

Na chatu i chalupu.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
CS EKOTERM 25 l

Jak vybrat nemrznoucí směs do topení

  • Bez nemrznoucí směsi může zamrzlá voda nenávratně poškodit radiátory v domě.
  • Při koupi nemrznoucí směsi máte na výběr z několika druhů kapalin.
  • Nemrznoucí směsi do topení můžete v případě potřeby zředit destilovanou vodou.
  • Barely s nemrznoucí kapalinou do topení jsou různých velikostí. Měrnou jednotkou bývají buď litry, nebo kilogramy.

Nemrznoucí směs do topení - náš výběr

CS EKOTERM 25 l
Objem: 25 l
Zobrazit více
CS EKOTERM je nemrznoucí kapalina založená na netoxickém propylenglykolu, vhodná pro topné, chladicí a konvekční solární systémy i tepelná čerpadla. Udržuje čistý teplosměnný oběh a neobsahuje dusitany, aminy, fosfáty ani borax. Je nutné ji smíchat s ne příliš tvrdou vodou a použít v koncentraci 30-60% objemu.
Zobrazit méně

Nemrznoucí směsy do topení 25 l

CS EKOTERM 25 l
Objem: 25 l
Zobrazit více
CS EKOTERM je nemrznoucí kapalina založená na netoxickém propylenglykolu, vhodná pro topné, chladicí a konvekční solární systémy i tepelná čerpadla. Udržuje čistý teplosměnný oběh a neobsahuje dusitany, aminy, fosfáty ani borax. Je nutné ji smíchat s ne příliš tvrdou vodou a použít v koncentraci 30-60% objemu.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Nemrznoucí směs do topení

Jak vybrat nemrznoucí směs do topení

Typy nemrznoucí kapaliny

Při koupi nemrznoucí směsi máte na výběr z několika druhů kapalin. Mají různé vlastnosti, které úzce souvisí i s obsahem různých nečistot. My se dnes blíže podíváme na 3 nejčastěji používané tekutiny.

Glycerin

První typ, který uvádíme, je ze všech nejoblíbenější, jelikož jeho složení je takřka netoxické a hlavně neškodné. Mimo jiné vyniká i dobrou rozpustností s dlouho dobou životnosti v radiátorech. Takto čisté složení pak nemá za následek výskyt škodlivých srážek.

Ethylenglykol

Oproti prvnímu typu je tento velmi škodlivý až toxický, proto s ním zacházejte při plnění radiátorů velmi opatrně. Ze všech druhů nemrznoucích kapalin do topení je tato nejlevnější a proto se i řadí mezi nezbytný základ.

Propylenglykol

Nemrznoucí směs do topení
CS EKOTERM 25 l

Propylenglykol má nejlepší a nejpozitivnější vlastnosti z výše uvedených typů nemrznoucích kapalin. Může se používat dlouhodobě, neškodí zdraví a zabraňuje srážení tekutiny v radiátoru.

Matka se synem u radiátoru

Díky nemrznoucí směsy si zatopíte vždy, když budete potřebovat, iStock /

Domácí výroba

Nemrznoucí kapalinu jste schopni si vyrobit i doma. Budete k tomu potřebovat destilovanou vodu. Opravdu se vyhněte kohoutkové, ta v některých oblastech může být velmi tvrdá a způsobovat usazování vodního kamene. Ale zpět k tvorbě tekutiny – potřebujete již zmíněnou destilovanou vodu a 40% ethylalkohol. Nicméně nezapomeňte sledovat teplotu. Jakmile totiž klesne na -10 °C, měli byste přidat 20 % etanolu. A pokud už hodnota přesáhne -20 °C je potřena přidat ještě 30 % alkoholu.

Víte, že…?

Látky obsažené v nemrznoucích kapalinách jsou, jak už víte, vysoce jedovaté, proto s nimi zacházejte velmi opatrně a dodržujte všechna bezpečnostní opatření.

Ředění nemrznoucí kapaliny

Nemrznoucí směsi do topení můžete v případě potřeby zředit destilovanou vodou. V následující tabulce níže, se podíváme na to, jakým způsobem lze ředit ethylenglykol, jaká je při daném poměru teplota tuhnutí a teplota varu ve stupních Celsia.

Kapalina : vodaTeplota tuhnutí v ° CTeplota varu v ° C
1 : 90100
1 : 4– 10100
1 : 2– 20102
2 : 3– 27105
1 : 1– 40110
3 : 2– 50115
2 : 1– 60120

Víte, že…?

Nemrznoucí kapalinu nelze používat vždycky. Pamatujte na hlavní zásadu, že se kapalina nepoužívá v radiátorech, kde je přítomen zinek. Rovněž pozor u hliníkového topného okruhu, v kterém se vyskytuje měď nebo mosaz.

Velikost balení

Barely s nemrznoucí kapalinou do topení jsou různých velikostí. Měrnou jednotkou bývají buď litry, nebo kilogramy. Zakoupit můžete litrové lahve, ale i 40 litrové plastové kanystry pro domácí použití. Pro průmysl jsou k dispozici i velká balení o 1 000 L.

Modrá nemrznoucí směs

Při výběru nemrznoucí směsi věnujte pozornost jejímu složení a velikosti balení, iStock /

Nejznámější značky

U nemrznoucích směsí do topení není natolik důležité sledovat značku jako hlavně vlastnosti směsi, která je vhodná pro vaše topení a radiátory. Ovšem abyste měli přehled, kdo nemrznoucí kapaliny vyrábí, přinášíme výběr některých značek.

  • Sapho: Pod touto značkou si možná mnoho z vás vybaví koupelnové vybavení, ale v jejich portfoliu je i osvětlení, topení a jiné drobné koupelnové doplňky.
  • Sheron: V portfoliu výrobce jsou mimo doplňků do auta i dnes námi probírané nemrznoucí směsi do topení.
  • Velvana: Český výrobce autokosmetiky a průmyslové i spotřební chemie, prodává své výrobky již od roku 1958 a nyní patří pod společnost Filson.

Cena

Poslední a nezbytnou částí dnešního příspěvku je rozdělení do cenových skupin. Pořizovací cenu ovlivňuje hned několik faktorů. Od typu kapaliny, jejích vlastnostech, složení, ale i velikosti balení a značky.

Cena do 200 Kč

Pokud se budeme držet pod hranicí 200 Kč, můžeme zakoupit 1 kg balení nemrznoucí směsi do topení, která je na bázi glykolů. Některé nemrznoucí tekutiny mohou být vylepšeny antikorozním spektrem. Co se týče životnosti kapaliny, můžete počítat s dlouhodobým účinkem i ochranou až po dobu 3 let.

Cena od 200 Kč do 1 500 Kč

Střední cenová kategorie přináší nemrznoucí kapaliny do topení s mnohem větším objemem. Tato hranice je až 10 kilogramů či litrů. Vybírat můžete opět ze směsí, jenž jsou na bázi glykolů či netoxických propylenglykolů, u kterých je životnost až 5 let. Navíc, tím, že tato kapalina není agresivní, může se používat i do klimatizací.

Cena nad 1 500 Kč

Nad hranicí 1 500 Kč již můžete očekávat velká balení až do již zmíněných 1 000 l, kdy se jejich cena může pohybovat i kolem 80 000 Kč

Otázky a odpovědi

Kdy se bude hodit nemrznoucí směs?

Před zimou je potřeba připravit zahradu, sklidit úrodu, ale ani na dům byste neměli zapomínat. Zejména na chaty, chalupy a místa, které v zimě moc nenavštěvujete. Protože pokud byste se nepostarali například o topení, mohla by voda v něm zmrznout a ta pak nenávratně poškodit radiátory v domě.

Jak vybrat nemrznoucí směs do topení?

Při výběru sáhněte pro propylenglykolové nebo glycerynové směsi, které nejsou škodlivé. Potřebovat budete i určité množství destilované vody. Poté jen zvažte, jak velké balení budete potřebovat.
Zobrazit kompletní nabídku Nemrznoucí směs do topení