Nemrznoucí směs do topení

Na chatu i chalupu.

ca. 1 500 CZK
ca. 200 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 200 CZK

Jak vybrat nemrznoucí směs do topení

  • Bez nemrznoucí směsi může zamrzlá voda nenávratně poškodit radiátory v domě.
  • Při koupi nemrznoucí směsi máte na výběr z několika druhů kapalin.
  • Nemrznoucí směsi do topení můžete v případě potřeby zředit destilovanou vodou.
  • Barely s nemrznoucí kapalinou do topení jsou různých velikostí. Měrnou jednotkou bývají buď litry, nebo kilogramy.

Typy nemrznoucí kapaliny

Při koupi nemrznoucí směsi máte na výběr z několika druhů kapalin. Mají různé vlastnosti, které úzce souvisí i s obsahem různých nečistot. My se dnes blíže podíváme na 3 nejčastěji používané tekutiny.

Glycerin

První typ, který uvádíme, je ze všech nejoblíbenější, jelikož jeho složení je takřka netoxické a hlavně neškodné. Mimo jiné vyniká i dobrou rozpustností s dlouho dobou životnosti v radiátorech. Takto čisté složení pak nemá za následek výskyt škodlivých srážek.

Teplonosné médium
Sheron Thermofreeze 10 l

Ethylenglykol

Oproti prvnímu typu je tento velmi škodlivý až toxický, proto s ním zacházejte při plnění radiátorů velmi opatrně. Ze všech druhů nemrznoucích kapalin do topení je tato nejlevnější a proto se i řadí mezi nezbytný základ.

Propylenglykol

Propylenglykol má nejlepší a nejpozitivnější vlastnosti z výše uvedených typů nemrznoucích kapalin. Může se používat dlouhodobě, neškodí zdraví a zabraňuje srážení tekutiny v radiátoru.

Domácí výroba

Nemrznoucí kapalinu jste schopni si vyrobit i doma. Budete k tomu potřebovat destilovanou vodu. Opravdu se vyhněte kohoutkové, ta v některých oblastech může být velmi tvrdá a způsobovat usazování vodního kamene. Ale zpět k tvorbě tekutiny – potřebujete již zmíněnou destilovanou vodu a 40% ethylalkohol. Nicméně nezapomeňte sledovat teplotu. Jakmile totiž klesne na -10 °C, měli byste přidat 20 % etanolu. A pokud už hodnota přesáhne -20 °C je potřena přidat ještě 30 % alkoholu.

Na bázi glykolů
Nemrznoucí směs do topení – Akvalor 1kg

Víte, že…?

Látky obsažené v nemrznoucích kapalinách jsou, jak už víte, vysoce jedovaté, proto s nimi zacházejte velmi opatrně a dodržujte všechna bezpečnostní opatření.

Ředění nemrznoucí kapaliny

Nemrznoucí směsi do topení můžete v případě potřeby zředit destilovanou vodou. V následující tabulce níže, se podíváme na to, jakým způsobem lze ředit ethylenglykol, jaká je při daném poměru teplota tuhnutí a teplota varu ve stupních Celsia.

Kapalina : voda Teplota tuhnutí v ° C Teplota varu v ° C
1 : 9 0 100
1 : 4 – 10 100
1 : 2 – 20 102
2 : 3 – 27 105
1 : 1 – 40 110
3 : 2 – 50 115
2 : 1 – 60 120

Víte, že…?

Nemrznoucí kapalinu nelze používat vždycky. Pamatujte na hlavní zásadu, že se kapalina nepoužívá v radiátorech, kde je přítomen zinek. Rovněž pozor u hliníkového topného okruhu, v kterém se vyskytuje měď nebo mosaz.

Koncentrovaná
Nemrznoucí směs do topení – Akvalor 5kg

Velikost balení

Barely s nemrznoucí kapalinou do topení jsou různých velikostí. Měrnou jednotkou bývají buď litry, nebo kilogramy. Zakoupit můžete litrové lahve, ale i 40 litrové plastové kanystry pro domácí použití. Pro průmysl jsou k dispozici i velká balení o 1 000 L.

Nejznámější značky

U nemrznoucích směsí do topení není natolik důležité sledovat značku jako hlavně vlastnosti směsi, která je vhodná pro vaše topení a radiátory. Ovšem abyste měli přehled, kdo nemrznoucí kapaliny vyrábí, přinášíme výběr některých značek.
Sapho: Pod touto značkou si možná mnoho z vás vybaví koupelnové vybavení, ale v jejich portfoliu je i osvětlení, topení a jiné drobné koupelnové doplňky.
Sheron: V portfoliu výrobce jsou mimo doplňků do auta i dnes námi probírané nemrznoucí směsi do topení.
Velvana: Český výrobce autokosmetiky a průmyslové i spotřební chemie, prodává své výrobky již od roku 1958 a nyní patří pod společnost Filson.

Cena

Poslední a nezbytnou částí dnešního příspěvku je rozdělení do cenových skupin. Pořizovací cenu ovlivňuje hned několik faktorů. Od typu kapaliny, jejích vlastnostech, složení, ale i velikosti balení a značky.

Velké balení
Glikor EKO – nemrznoucí směs/kapalina do topení/klimatizací Balení: 20 L, teplota: -10°C (-10°C až -50°C dle koncentrace)

Cena do 200 Kč

Pokud se budeme držet pod hranicí 200 Kč, můžeme zakoupit 1 kg balení nemrznoucí směsi do topení, která je na bázi glykolů. Některé nemrznoucí tekutiny mohou být vylepšeny antikorozním spektrem. Co se týče životnosti kapaliny, můžete počítat s dlouhodobým účinkem i ochranou až po dobu 3 let.

Cena od 200 Kč do 1 500 Kč

Střední cenová kategorie přináší nemrznoucí kapaliny do topení s mnohem větším objemem. Tato hranice je až 10 kilogramů či litrů. Vybírat můžete opět ze směsí, jenž jsou na bázi glykolů či netoxických propylenglykolů, u kterých je životnost až 5 let. Navíc, tím, že tato kapalina není agresivní, může se používat i do klimatizací.

Cena nad 1 500 Kč

Nad hranicí 1 500 Kč již můžete očekávat velká balení až do již zmíněných 1 000 l, kdy se jejich cena může pohybovat i kolem 80 000 Kč

Otázky a odpovědi

Kdy se bude hodit nemrznoucí směs?

Před zimou je potřeba připravit zahradu, sklidit úrodu, ale ani na dům byste neměli zapomínat. Zejména na chaty, chalupy a místa, které v zimě moc nenavštěvujete. Protože pokud byste se nepostarali například o topení, mohla by voda v něm zmrznout a ta pak nenávratně poškodit radiátory v domě.

Jak vybrat nemrznoucí směs do topení?

Při výběru sáhněte pro propylenglykolové nebo glycerynové směsi, které nejsou škodlivé. Potřebovat budete i určité množství destilované vody. Poté jen zvažte, jak velké balení budete potřebovat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.