Neoprenové triko

Jak vybrat neoprenové triko

 • Neoprenová trika se vyrábí ve variantách jak pro dospělé tak pro děti. Vzhledem k určení mohou mít různou podobu. Mimo standardní provedení s dlouhým nebo krátkým rukávem se může jednat o topy a nátělníky. Pro malé děti se vyrábí také body s různou délkou rukávů.
 • U neoprenů obecně je základním parametrem jeho tloušťka. Trika mají zpravidla hodnotu do 3 mm.
 • Při nákupu neoprenového oblečení je kladen důraz na volbu vhodné velikosti. Pro zachování požadovaných vlastností je nutné, aby oblečení perfektně sedělo. Kromě standardních konfekčních velikostí se lze setkat také např. s modely pro vysoké nebo naopak malé silnější postavy.

Jaká provedení mohou trika mít

Neoprenová trika se vyrábí standardně v dámských i pánských velikostech a také v dětských velikostech. Provedení se pak odvíjí od toho, pro koho je triko určeno:

Dívka se chystá jedzit na waku

Neoprenové tričko využijí ženy, muži i děti, iStock / Tatsiana Volkava

 • Děti – body bez rukávů, s krátkým nebo dlouhým rukávem; trika s krátkým nebo dlouhým rukávem
 • Ženy – krátké topy, nátělníky, trika s krátkým nebo dlouhým rukávem
 • Muži – nátělníky, trika s krátkým nebo dlouhým rukávem

Víte, že…?

Neoprenová trika se vyrábí také ve variantě fitness. Tato trika se používají při hubnutí. Materiál zvyšuje tělesnou teplotu a stimuluje pocení při nejrůznějších pohybových aktivitách, běžných denních činnostech, ale i odpočinku.

Tloušťka neoprenu

Tloušťka neoprenu je de facto základní údaj, který by měl obsahovat popis každého oblečení z tohoto materiálu. Hodnota se udává buď jednou číslicí nebo lomenými údaji. Např.:

 • 3 mm – neopren je vyroben v jedné tloušťce
 • 3/2 mm – první číslice je ukazatelem tloušťky neoprenu v oblasti trupu a ramen; druhé číslo značí tloušťku materiálu v ostatních částech
 • 6/4/3 mm – první číslo označuje stejně jako u předchozího oblast trupu; druhá číslice patří tloušťce nohavic, třetí pak rukávům

Menší tloušťka v oblasti rukou a nohou je žádoucí kvůli snadnějšímu pohybu. Obecně pak platí, že čím silnější neopren bude, tím nižší teploty mohou být ve vnějším prostředí.

Černé tričko

Neopren se liší svojí tloušťkou a využitím, iStock / kostsov

Letní měsíce

V případě horkých letních dní nebo např. pobytů u moře, kdy se voda pohybuje kolem 25°C případně více, jsou nejvhodnější neopreny do tloušťky 3 mm. Mají zpravidla krátké provedení, ať už se jedná o obleky s krátkými rukávy a nohavicemi nebo trika a šortky z neoprenu. Zvolit lze také např. neoprenové plavky. Pro účely potápění se ale doporučují dlouhé obleky. Neopreny o této tloušťce nijak neomezují pohyb, prakticky fungují jako druhá kůže.

Standardní podmínky

Jedná se o teplotu vody kolem 20°C do které se hodí neopreny o tloušťce 5 mm. I když se již jedná o silnější modely, je stále poměrně dobře zachovaná pohyblivost. Pro lepší tepelný komfort je vhodné, pokud jsou tyto neopreny opatřeny prvky jako:

 • Lepené ploché švy
 • Nepropustný zip
 • Pevné manžety okolo krku, zápěstí a kotníků

Chladnější období

V chladných měsících, případně studených vodách, kde se teplota pohybuje i okolo 15°C, jsou doporučovány neopreny s tloušťkou 7 mm. I za použití neoprenu může tělo poměrně rychle prochladnout, proto je vhodné dobu pobytu zkrátit na minimum.

Tloušťka neoprenu Typ neoprenu Hodnoty vnějšího prostředí
2 mm až 3 mm Krátký neopren Teplota vody kolem 25°C
  Neoprenová trika a šortky Horké letní dny, pobyty u moře
  Neoprenové plavky  
5mm Dlouhé neoprenové obleky Voda kolem 20°C
  Pevné manžety kolem krku, zápěstí i kotníků  
7 mm Dlouhé neopreny Chladné měsíce
  Zpracování jako u předchozího Voda kolem 15°C

Volba správné velikosti

Správná velikost je při výběru neoprenu stěžejním parametrem. Vhodně zvolená velikost totiž zajišťuje žádanou ochranu vůči chladu. Neoprenové oblečení musí dokonale sedět na povrchu těla. Díky tomu se pod něj dostává pouze tenká vrstva vody, která prakticky necirkuluje a snadno se tak zahřeje na teplotu těla. U větších modelů se k pokožce dostává větší množství vody, která ochlazuje. Naopak u příliš malých modelů je riziko omezení pohybu, nebo horší prokrvení končetin.

 • Při volbě správné velikosti se lze řídit tabulkami výrobců, ideální je si však vybraný model osobně vyzkoušet.
 • Neopreny se vyrábí v klasických velikostech značených standardně písmeny S až XL, případně existují také kompromisní velikosti pro vyšší nebo naopak menší, silnější postavy apod. Opět značeno písmeny a to např. MT, XLT, MST apod.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat neoprenové triko?

Neoprenová trika se hodí zejména pro teplejší období. Vyrábí se jak ve variantách pro dospělé, tak i pro děti. Důležitá je volba správné velikosti. Neopren by měl vždy dobře sedět. Mezi základní údaje pak patří tloušťka materiálu. Ta se u trik nejčastěji pohybuje do 3 mm.

Jakým způsobem se neoprenová trika udržují?

Vždy je vhodné dodržovat doporučení výrobce. Neopren by se měl po použití důkladně opláchnout vlažnou vodou. Po skončení sezóny je vhodné jeho vyprání v ruce s příměsí speciálních přípravků na neoprenové oblečení. Suší se z rubové strany na stinném místě.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.