25 nejlepších nýtovaček 2023

Spojí různé materiály.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Topeak nýtovačka na řetěz Super chain tool
91 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat nýtovačku

  • Nýtovačka slouží ke spojování různých materiálů k sobě.
  • Vybírat můžete ze čtyř typů nýtovaček, a to s ohledem na to, k jakému účelu je budete používat.
  • Nýtovačka potřebuje také správné nýty, které se liší svým průměrem od 2,5 do 5 milimetrů.

Nýtovačka - náš výběr

Nýtovačky na řetěz

Pneumatické nýtovačky

Moto nýtovačky na řetěz

Aku nýtovačky

Zobrazit kompletní nabídku nýtovaček

Jak vybrat nýtovačku

Jak využít nýtovačku

Nýtovačka, někdy známá spíše pod svým celým názvem jakožto nýtovací kleště, bývá vcelku obvyklou výbavou každého řemeslníka. Jsou totiž skvělým nástrojem pro spojování různých materiálů, což se může hodit takřka při jakékoliv práci či činnosti. V jednoduchosti se jedná o kleště, které pomocí daného nýtů spojí dva případně i různé materiály k sobě.

Využívání

Proces nýtování je využíván již v posledních několika staletí a jedná se tak o osvědčenou metodu. Nýtovačka přijde vhod zejména v případech, kdy bývá přístupná pouze jedna strana spojovaných materiálů. Nýtování má nespornou výhodu v tom, že je nepropustné a vydrží mnohem déle, než pokud by dva materiály byly k sobě pouze přilepeny. Typicky se nýtovačka využívá například v případě okapových svodů nebo na plechových střechách.

Nýtovačka
Topeak nýtovačka na řetěz Super chain tool

Druhy

Nýtovačky lze v současné době rozdělit na čtyři základní druhy dle způsobu jakým daný nýt využívají.

Jednoruční

jedná se o cenově nejdostupnější typ, kdy je nýtovačka vyrobena z hliníku či mědi. Snadno se obsluhuje a je lehká, avšak nehodí se pro případy, kdy nýtovačka potřebujete každý den.

Páková

další typ nýtovačky, která je určena spíše pro hobby využití, avšak již se chlubí lepšími materiály a ještě snadnějším používání, kdy náročnost práce snižuje právě pákový mechanismus nýtovačky. Zákonitě však díky těmto výhodám nepatrně vzroste cena ve srovnání s jednoručními nýtovačkami.

Nýtovačky na řetěz
Topeak Nytovačka na řetěz

Akumulátorová

Akumulátorové nýtovačky se již využívají převážně mezi řadami profesionálů, kteří ocení jejich možnost využití o v terénu, což akumulátorový typ splňuje beze zbytku. Lze je tak používat i na místech, kde není přístup k elektrické energii. Nevýhodou bývá vyšší pořizovací cena, avšak při každodenním využívání se samozřejmě takový typ hravě brzy zaplatí.

Pneumatická

Pakliže potřebujete nýtovačku pravidelně, ale akumulátorový typ pro vás přeci jen bude představovat překážku v podobě vysoké pořizovací ceny, existuje řešení v podobě pneumatických nýtovaček. Jsou kvalitně zpracované, cenově rozumně dostupné a snadno ovladatelné. Jedinou zásadnější nevýhodou je nutnost pracovat s kompresorem, což je ale obecně nutné u všech pneumatických zařízení.

Typ nýtovačky výhody nevýhody  
jednoruční nízká pořizovací cena méně vhodná pro pravidelné používání  
páková snadná obsluha vyšší cena  
akumulátorová použití i mimo dosah elektrického proudu vyšší cena  
pneumatická výkonný typ nutnost mít kompresor  

Průměr nýtů

Nezbytné nýty do nýtovačky se rozlišují především svým průměrem, který je vždy u nýtů udáván v milimetrech a označen písmenem M před samotným číslem. U každé nýtovačky by měly být k dispozici informace, s jakými průměry nýtů dokáže daný model nýtovačky pracovat. Lze však říci, že s průměry od 2 milimetrů do 5 milimetrů by si měly poradit takřka všechny nýtovačky, které si můžete běžně pořídit.

Pneumatické nýtovačky
EXTOL PREMIUM nýtovačka kompozitová, pneumatická 8865070

Důležité vlastnosti

Než si pořídíte novou nýtovačku, je vhodné věnovat pozornost několika vlastnostem, které vám ve výsledku usnadní a zpříjemní používání nýtovačky.

Rukojeť

Rukojeť nýtovačky má vždy velmi výrazný vliv na to, jak pohodlná bude samotná práce. Obecně platí, že čím delší rukojeť, tím méně se budete namáhat.

Materiály

Nýtovačky bývají často vyrobeny z hliníku, případně jeho různých slitin. Je však třeba mít na paměti, že hliník je poměrně měkký materiál a pokud je nýtovačka jen hliníková, příliš pevná nebude. Volte proto vždy kombinaci hliníku s dalším materiálem.

Moto nýtovačky na řetěz
Nýtovačka pro řetěz na motorku O kroužkové i klasické moto řetězy (vhodná pro všechny typy O kroužkových i klasických řetězů)

Ergonomie

Každá nýtovačka mát trochu jiné zpracování a tvar, což znamená, že bude vyhovovat jinému páru rukou. Vždy se zaměřte na koce rukojetí, které budete držet a zkuste si, jak daný model právě vám. Především při pravidelném používání je nezbytné, aby vám nýtovačka vyhovovala. Pokud chcete mít maximální pohodlí, zaměřte se také na to, aby nýtovačka měla sběrací nádobu, do které budou odpadávat úlomky od nýtů. Díky tomu nebudete muset po práci nic uklízet.

Víte, že…?

Při výběru nové nýtovačky věnujte pozornost především použitým materiálům, které by měly být nejen odolné, ale také zpracované ku prospěchu celkové ergonomie.

Ceny

  • Nýtovačky pořídíte již za ceny do 500 Kč, kde se nachází základní jednoruční typy a výjimečně i menší pákové nýtovačky.
  • Kolem hranice 1 000 Kč již koupíte kvalitní pákové kleště, které zvládnou takřka jakékoliv nýtování.
  • Kolem 2 500 Kč jsou v nabídkách první akumulátorové nýtovačky a také pneumatické modely.
Aku nýtovačky
Makita DRV250ZJ aku nýtovačka Li-ion 18V, bez aku Z

Otázky a odpovědi

K čemu slouží nýtovačka?

Nýtovačka neboli nýtovací kleště jsou nástrojem, který dokáže za pomoci nýtů spojit dva různé materiály, a to zpravidla mnohem kvalitnější a především pevněji, než kdyby došlo k jejich lepení.

Jak vybrat nýtovačku?

Rozlišujeme v základu čtyři typy nýtovaček. Pakliže ji využijete jen občas doma, postačí vám například i základní jednoruční nýtovačka. Při každodenním používání se již hodí akumulátorový typ, případně alespoň pneumatické nýtovačky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku nýtovaček