Odpuzovač much

Mouchy už Vás nebudou otravovat.

ca. 500 CZK
ca. 400 CZK
ca. 100 CZK
ca. 0 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat odpuzovač much

Mouchy jsou jedním z nejobtížnějších druhů hmyzu. Stačí otevřít okna a máte je v bytě, kde musíte snášet jejich nepříjemné nálety a bzučení. Na řadu pak přichází klasická plácačka. Pokud jim nezamezíte vstup do domu pomocí síťky, mohou vám pomoci různé odpuzovače.

Přenašeči nemocí

Moucha domácí vyhledává místa jako jsou smetiště, výkaly, zahnívající a rozkládající se organické zbytky. Na nohou jediné mouchy proto vědci napočítali až pět milionů nejrůznějších choroboplodných zárodků.

Bakterie ale nenosí jen na končetinách, ale také na křídlech. V podstatě platí, že kam moucha dosedne nebo po čem přejde, tam přenese některé z bakterií, z nichž velké množství je spojeno s infekcemi, které představují zdravotní riziko pro člověka, ať už jde o zápal plic, střevní chřipku, otravu krve, zánět močového měchýře nebo třeba rakovinu žaludku. Objevit se může také heliobakterie, které mohou způsobit vznik žaludečních vředů.

Elektrický venkovní
Nedis Lapač hmyzu INKI110CBK18
ca. 500 CZK
Aktuálni cena

Odpuzovače

Much se můžete zbavit pomocí různých prostředků, velmi účinná je klasická mucholapka, kterou koupíte za pár korun. Jejich velkou nevýhodou je ale odpudivý vzhled. Do moderní domácnosti si je tak bude pořizovat málokdo, využít se dají eventuálně na chatě nebo chalupě.

Do vašeho bytu či domu budou vhodné spíše elektrické lapače hmyzu, které jsou však trochu dražší, než klasické mucholapky. Spotřeba elektrických lapačů je velmi nízká a většinou se pohybuje v jednotkách, maximálně desítkách wattů. Jejich provoz vás tak bude stát desetikoruny ročně.

Lapač hmyzu umístěte nejlépe do blízkosti místa, kterým se hmyz do pokoje dostává. Ideální je výška alespoň 1 m nad zemí. Pro lapače jsou využívány UV-A zářivky, jejichž světlo je pro člověka za hranicí viditelnosti. Před nákupem se nezaměřujte pouze na garantovanou životnost, ale hlavně na intenzitu produkce UV-A záření v průběhu času. S jejich intenzitou totiž úměrně klesá i zájem hmyzu a tudíž účinnost produktu. Čím déle tedy zářivka vydrží silně svítit, tím lépe.

Ultrazvukový
Weitech WK 0206 elektrický odpuzovač much
ca. 400 CZK
Aktuálni cena
Typ Popis
Elektrická mřížka UV lapač hmyzu naláká hmyz na UV světlo a následně nasaje dovnitř. Jádro výrobku tvoří drátěná elektrická spirála nebo malá zářivka, vyzařující ultrafialové záření. K usmrcení hmyzu dojde po nalákání na UV světlem dovnitř a kontaktu s elektrickou spirálou. Usmrcený hmyz padá na sběrný tác, který je možné z lapače vybrat a vysypat. Nemusíte mít obavy, že by elektrický lapač ublížil vám, vašim dětem nebo domácím zvířatům, protože kolem kovové mřížky se nachází ještě plastová ochranná mřížka. Kromě toho, elektrické napětí sice zabije nebo omráčí hmyz, tyto lapače jsou však konstruovány tak, aby pro člověka nebyly nebezpečné. Lapače s elektrickou mřížkou se hodí na místa se značným výskytem různých druhů hmyzu, nevadí jim ani prašné prostředí. Jejich nevýhodou je, že malé druhy hmyzu mohou mřížkou přeletět bez újmy. Při nahromadění uhynulého spáleného hmyzu se z lapače může šířit zápach.
Sací lapače I sací lapač láká mouchy na UV světlo, jiný je ale způsob usmrcení. V tomto případě je hmyz nasát do sběrného koše vybaveného síťkou a nemůže tedy vylétnout ven. Zde po čase uhyne a pak už stačí sběrný koš vysypat. Jeho výhodou je, že uhynulý hmyz není spálen a neruší vás tedy zápachem ani neznečišťuje okolí. Nevýhodou může být to, že chvíli trvá, než hmyz uhyne, a může vás tak například rušit svým bzučením.
Lepící lapače Lepící lapače je poslední typ vybavený UV světlem, ta hmyz naláká na lepící desku, která se nachází za ní. Po přilepení hmyz nemá šanci uniknout. Výhodou je, že s lepicím lapačem vidíte, jaký druh a jaké množství hmyzu se u vás vyskytuje. Nevýhodou tohoto typu pak je nutnost výměny lepicí desky, takže jsou nevhodné do míst s velkým výskytem hmyzu či do prašného prostředí.

Víte, že…?

Životnost zářivky závisí na její kvalitě a četnosti používání, nicméně je doporučováno ji z důvodu klesající intenzity záření vyměnit nejpozději do dvou let. Obecně se její výdrž pohybuje v řádu několika tisíc hodin.

Odpuzovače

Pokud nechcete hmyz usmrcovat a hledáte jinou možnost, jak se ho zbavit, můžete vyzkoušet některý typ odpuzovače. Ty fungují na principu odpařování repelentu nebo vydávají ultrazvuk.
Tyto odpuzovače nejlépe fungují na komáry a drobný hmyz. Většina z nich je napájena bateriemi, takže se hodí pro kempování, rybaření, jiné jsou napájeny z elektrické sítě.

Cena

Lapače do 500 Kč
Nejjednodušší přístroje lze koupit do 500 Kč, jsou vhodné na příležitostné využití a na menší množství hmyzu. Je zde nutné počítat s kratší životností zářivky a také menší plochou, kterou hmyz lákají.

Past
Bros lapač vos sršní a much + NN 200 ml
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Lapače do 1500 Kč
Silnější záření i dosah už můžete očekávat od přístrojů v cenové relaci okolo tisíce korun. Jsou také vyrobeny z odolnějších materiálů a bývají vybaveny některými funkcemi například automatickým spínáním.

Lapače nad 1500 Kč
Nejkvalitnější lapače mají větší počet zářivek, větším dosahem a vypadají lépe na pohled. Využit je můžete také na zahradách, setkat se s nimi můžete například v restauracích.

Jméno
Elektrický venkovní
Ultrazvukový
Past
Lapač octomilek
Image
Produkt
Nedis Lapač hmyzu INKI110CBK18
Weitech WK 0206 elektrický odpuzovač much
Bros lapač vos sršní a much + NN 200 ml
Lapač octomilek a much FLY STICK 1ks
Cattara Pear Army Svítilna s elektronickým lapačem hmyzu 13179
Cena ca. 500 CZK ca. 400 CZK ca. 100 CZK ca. 0 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena