Odsavač pilin

Pro čisté a zdravotně nezávadné prostředí.

ca. 3 500 CZK
ca. 4 600 CZK
ca. 9 000 CZK
ca. 8 500 CZK

Jak vybrat odsavač pilin

 • Pokud patříte mezi ty, kteří běžně pracují v uzavřených prostorách se dřevem, pak si dejte pozor na piliny a prach, které mohou vážně poškodit vaše zdraví.
 • Odsavače vás zbaví pilin, prachu, třísek nebo špon apod.
 • Když budete vybírat odsavač pilin, nejprve byste si měli rozmyslet, který typ odsavače potřebujete. Vybírat můžete mezi mobilním nebo pevným odsavačem pilin.
 • Mějte na paměti, že materiál, ze kterého je přístroj vyroben ovlivňuje nejen konečnou hmotnost odsávače, ale zejména jeho životnost. Většinou při výběru narazíte na dva základní materiály, kterými jsou kov a plast.

Typy

Dá se říct, že základní typy jsou dva:

 • Mobilní – tento typ využijete zejména v případě, že jej budete chtít často přesunovat. Výhodou jsou kolečka, která zajistí snadnější manipulaci a také nižší hmotnost přístroje.
 • Pevný – vhodný ke stabilnímu umístění. Je robustnější a stabilnější. Lze ho použít i pro centrální vysávání.
Silný motor 1200 W
SCHEPPACH DC 100 Odsavač pilin 5906306901

Materiál

Materiál, ze kterého je odsavač vyroben, jednak ovlivňuje hmotnost, ale také jeho životnost. Na našem trhu najdete odsavače celokovové nebo plastové. Jejich srovnání naleznete v tabulce níže.

  Výhody Nevýhody
Kov Odolnější vůči mechanickému poškození Vysoká životnost přístroje Vysoká hmotnost Dražší varianta
Plast Lehčí konstrukce Cenově dostupnější Méně odolný materiál Nižší životnost Může se objevit vysoké napětí statického náboje (přitahuje prach, způsobuje obtíže při práci) Může dojít k propíchnutí vaku většími kusy dřeva

Existují také varianty, které kombinují oba materiály. Doporučuje se místo celoplastových výrobků, raději sáhnout po těch, u kterých je alespoň z části kov použitý.

Příkon

U příkonu obecně platí, že čím větší hodnota, tím výkonnější přístroj bude. Jednotkou příkonu je watt (W) a údaj, který hledáte, je minimálně 500 W. Odsavače s nižším příkonem budou pravděpodobně méně efektivní nebo příliš pomalé.

Odsávání dřevního odpadu
Proteco odsavač pilin a třísek 550W 51.01-OPT-550
 • Přístroje do 900 W jsou určené spíše na příležitostné používání.
 • Odsavače s příkonem do 1400 W již lze považovat za poloprofesionální a jsou určeny pro pravidelné užívání.
 • Příkon nad 1400 W mají modely pro profesionální provoz, které je možné napojit i na několik strojů najednou a používat celý den.

Průtok vzduchu

Tento parametr může být udán buď v kubických stopách za minutu (CFM) nebo v metrech krychlových za hodinu (m3/h).

 • Opravdu efektivní přístroje musí mít průtok vzduchu co největší.
 • Ideální hodnoty se pohybují kolem 140 CFM.
 • Nejlevnější přístroje mohou mít průtok vzduchu jen 50 CFM, naopak modely určené pro průmyslová odvětví přesahují i 300 CFM.
Snižuje obsah pilin
METABO SPA 1200 odsavač pilin a prachu 601205000

Hlučnost

Každý pracovní stroj vydává hluk, tedy i odsavače pilin. Běžně se tato hodnota udává od cca 75 do 85 dB. Míra hlučnosti souvisí s motorem, který je v přístroji použitý. Tišší jsou indukční motory, ale zároveň musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Hlučnější jsou pak asynchronní motory. Ať vyberete jakýkoli model, vždy pamatujte na ochranu vašeho sluchu!

Hmotnost

Hmotnost přístrojů se s ohledem na zvolený model může pohybovat mezi 10 až více než 150 kg. Pro běžné používání v domácích dílnách budou určitě vhodnější menší a lehčí přístroje na kolečkách, které můžete kamkoli bez větších obtíží přesunout. Velké a těžké stroje jsou zpravidla používány v průmyslu.

Zásobník

Každý odsavač pilin musí být opatřen zásobníkem na prach. Jeho kapacita je dalším důležitým údajem, na který je potřeba se zaměřit.

Odsavač prachu, pilin, třísek
Holzmann ABS 1080 230V odsavač pilin a třísek
 • Malý zásobník znamená častou výměnu nebo jeho čištění.
 • Zásobníky s příliš velkou kapacitou mají přístroje s vysokou hmotností. Jeho objem je tedy dobré přizpůsobit frekvenci používání.

Kapacita zásobníku odsavače pilin se pohybuje v rozmezí od 30 do 280 litrů. Pro běžné používání v domácích dílnách bude dostačující hodnota 50 – 100 litrů.

Hadice

Existují hadice různého průměru a různé délky. Její výběr závisí na přístroji, se kterým zrovna pracujete (pila, fréza …). Běžný průměr je 100 mm, ale jsou přístroje, u kterých budete potřebovat 200 mm. Délka hadice pak může ovlivnit sací výkon. Ke snížení může dojít v případě příliš dlouhých hadic.

Výhody

Pokud stále váháte, přečtěte si výčet důvodů, proč si odsavač pořídit:

 • Zajištění čistého, ale hlavně zdravotně nezávadného prostředí
 • Z místnosti neodvětrává teplo
 • Třísky a piliny jsou nesporně vysoce hořlavým materiálem – odsavač snižuje riziko vzniku požáru
 • Nedochází k zanášení strojů a přístrojů, které v dílně používáte
 • Rychlý a účinný úklid

Víte, že…?

Výrobci a prodejci odsavačů pilin myslí i na adekvátní příslušenství. V nabídce najdete např. prachové a filtrační vaky, náhradní sací hadice, filtry, redukce a další.

Výrobci a ceny

 • Značka Holzkraft patří mezi jedničky v oboru. Odsavače se vyznačují vysokou odolností, precizním provedením a optimálním výkonem. Ceny se pohybují mezi cca 15000,- Kč až 40000,- Kč.
 • Kvalitní výrobky s vysokým výkonem a jednoduchostí v používání, nabízí také značka Scheppach. Tyto výrobky najdete v cenovém rozmezí 3000,- Kč až 9000,- Kč.

Značka Proma klade důraz především na bezpečnost. Odsavače se vyznačují pevnou a stabilní konstrukcí. Cenové rozpětí je 4000,- Kč až 28000,- Kč.

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí odsavač pilin?

Odsavače prachu, pilin a třísek najdou využití v truhlářských provozech, kde zajišťují čisté a bezprašné prostředí bez zbytečného odvětrávání tepla. Lze je použít u všech truhlářských strojů, kde není velikost prachových částic menší než 0,3 mm3. Stojan s kolečky umožňuje jejich mobilitu. Součástí je redukce na hadici 100-50mm. Hadice není součástí balení.

Jak vybrat odsavač pilin?

Odsavač pilin vybírejte podle účelu použití. Někteří se vystačí s menším mobilním odsavačem, do dílny se více hodí pevný odsavač. Delší životnost má ocelový odsavač. Zaměřte se i na průtok vzduchu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Silný motor 1200 W
Odsávání dřevního odpadu
Snižuje obsah pilin
Odsavač prachu, pilin, třísek
Image
Produkt
SCHEPPACH DC 100 Odsavač pilin 5906306901
Proteco odsavač pilin a třísek 550W 51.01-OPT-550
METABO SPA 1200 odsavač pilin a prachu 601205000
Holzmann ABS 1080 230V odsavač pilin a třísek
Cena ca. 3 500 CZK ca. 4 600 CZK ca. 9 000 CZK ca. 8 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.