Odsavač pilin

Pro čisté a zdravotně nezávadné prostředí.

ca. 5 200 CZK
ca. 31 333 200 CZK
ca. 5 400 CZK
ca. 8 100 CZK
ca. 13 500 CZK

Pokud máte dílnu a pracujete se dřevem, budete dřív nebo později řešit problém s pilinami, hoblinami, třískami a prachem. Budou totiž prakticky všude. Zvlášť jemný prach má tu vlastnost, že dráždí nejen dýchací cesty, ale i oči. Navíc pokud máte dílnu spojenou s obytnými místnostmi domu, může se stát, že vám brzo budou poletovat nejen ve vaší dílně. Jinými slovy bez odsavače pilin se rozhodně neobejdete.

Typy

Dá se říct, že základní typy jsou dva:

  • Mobilní – tento typ využijete zejména v případě, že jej budete chtít často přesunovat; výhodou jsou kolečka, která zajistí snadnější manipulaci a také nižší hmotnost přístroje
  • Pevný – vhodný ke stabilnímu umístění; je robustnější a stabilnější; je možné použít i pro centrální vysávání
Proma OP-750 Odsavač prachu a pilin. Rozšířené příslušenství – Horní bavlněný vak
ca. 5 200 CZK
Aktuálni cena

Materiál

Materiál, ze kterého je odsavač vyroben, jednak ovlivňuje hmotnost, ale také jeho životnost. Na našem trhu najdete odsavače celokovové nebo plastové. Jejich srovnání naleznete v tabulce níže.

  Výhody Nevýhody
Kov Odolnější vůči mechanickému poškození Vysoká životnost přístroje Vysoká hmotnost Dražší varianta
Plast Lehčí konstrukce Cenově dostupnější Méně odolný materiál Nižší životnost Může se objevit vysoké napětí statického náboje (přitahuje prach, způsobuje obtíže při práci) Může dojít k propíchnutí vaku většími kusy dřeva

Existují také varianty, které kombinují oba materiály. Doporučuje se místo celoplastových výrobků, raději sáhnout po těch, u kterých je alespoň z části kov použitý.

Příkon

U příkonu obecně platí, že čím větší hodnota, tím výkonnější přístroj bude. Jednotkou příkonu je watt (W) a údaj, který hledáte, je minimálně 500 W. Odsavače s nižším příkonem budou pravděpodobně méně efektivní nebo příliš pomalé.

Scheppach ha 1000 Odsavač pilin 4906302901
ca. 31 333 200 CZK
Aktuálni cena

Přístroje do 900 W jsou určené spíše na příležitostné používání. Odsavače s příkonem do 1400 W již lze považovat za poloprofesionální a jsou určeny pro pravidelné užívání. Příkon nad 1400 W mají modely pro profesionální provoz, které je možné napojit i na několik strojů najednou a používat celý den.

Průtok vzduchu

Tento parametr může být udán buď v kubických stopách za minutu (CFM) nebo v metrech krychlových za hodinu (m3/h). Opravdu efektivní přístroje musí mít průtok vzduchu co největší. Ideální hodnoty se pohybují kolem 140 CFM. Nejlevnější přístroje mohou mít průtok vzduchu jen 50 CFM, naopak modely určené pro průmyslová odvětví přesahují i 300 CFM.

Hlučnost

Každý pracovní stroj vydává hluk, tedy i odsavače pilin. Běžně se tato hodnota udává od cca 75 do 85 dB. Míra hlučnosti souvisí s motorem, který je v přístroji použitý. Tišší jsou indukční motory, ale zároveň musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Hlučnější jsou pak asynchronní motory. Ať vyberete jakýkoli model, vždy pamatujte na ochranu vašeho sluchu!

Bernardo DC 200 E Odsavač prachu a pilin
ca. 5 400 CZK
Aktuálni cena

Hmotnost

Hmotnost přístrojů se s ohledem na zvolený model může pohybovat mezi 10 až více než 150 kg. Pro běžné používání v domácích dílnách budou určitě vhodnější menší a lehčí přístroje na kolečkách, které můžete kamkoli bez větších obtíží přesunout. Velké a těžké stroje jsou zpravidla používány v průmyslu.

Zásobník

Každý odsavač pilin musí být opatřen zásobníkem na prach. Jeho kapacita je dalším důležitým údajem, na který je potřeba se zaměřit. Malý zásobník znamená častou výměnu nebo jeho čištění. Zásobníky s příliš velkou kapacitou mají přístroje s vysokou hmotností. Jeho objem je tedy dobré přizpůsobit frekvenci používání.
Kapacita zásobníku odsavače pilin se pohybuje v rozmezí od 30 do 280 litrů. Pro běžné používání v domácích dílnách bude dostačující hodnota 50 – 100 litrů.

Hadice

Existují hadice různého průměru a různé délky. Její výběr závisí na přístroji, se kterým zrovna pracujete (pila, fréza …). Běžný průměr je 100 mm, ale jsou přístroje, u kterých budete potřebovat 200 mm. Délka hadice pak může ovlivnit sací výkon. Ke snížení může dojít v případě příliš dlouhých hadic.

Holzmann ABS 2480 Odsavač třísek a pilin 400V
ca. 8 100 CZK
Aktuálni cena

Výhody

Pokud stále váháte, přečtěte si výčet důvodů, proč si odsavač pořídit:

  • Zajištění čistého, ale hlavně zdravotně nezávadného prostředí
  • Z místnosti neodvětrává teplo
  • Třísky a piliny jsou nesporně vysoce hořlavým materiálem – odsavač snižuje riziko vzniku požáru
  • Nedochází k zanášení strojů a přístrojů, které v dílně používáte
  • Rychlý a účinný úklid

Víte, že…?

Výrobci a prodejci odsavačů pilin myslí i na adekvátní příslušenství. V nabídce najdete např. prachové a filtrační vaky, náhradní sací hadice, filtry, redukce a další.

JET Odsavač pilin a prachu DC-1100A
ca. 13 500 CZK
Aktuálni cena

Výrobci a ceny

  • Značka Holzkraft patří mezi jedničky v oboru. Odsavače se vyznačují vysokou odolností, precizním provedením a optimálním výkonem. Ceny se pohybují mezi cca 15000,- Kč až 40000,- Kč.
  • Kvalitní výrobky s vysokým výkonem a jednoduchostí v používání, nabízí také značka Scheppach. Tyto výrobky najdete v cenovém rozmezí 3000,- Kč až 9000,- Kč.

Značka Proma klade důraz především na bezpečnost. Odsavače se vyznačují pevnou a stabilní konstrukcí. Cenové rozpětí je 4000,- Kč až 28000,- Kč.