20 nejlepších odsávaček hlenů 2023
Pro zdraví a pohodu našich nosů.
Jak vybrat odsávačku hlenů
- Odsávačka hlenů je určena dětem i dospělým.
- Odsávačku je možné koupit v několika podobách a velikostech.
- Součástí odsávačky bývá i další příslušenství a v případě některých typů využijete i další funkce.
Odsávačka hlenů - náš výběr




Ruční odsávačky hlenů





Odsávačky hlenů na vysavač





Odsávačky hlenů na baterie




Jak vybrat odsávačku hlenů
Kdy odsávačku pořídit
Odsávačka hlenů by měla být součástí startovací výbavičky pro novorozence. Někdy ji budete muset použít i pro odsátí mléka, které může miminku při ublinkávání téct i nosem. To je případ novorozenců, kteří trpí refluxem. S odsávačkou je dobré mít po ruce i nosní kapičky, které samotné odsávání usnadní.
Nejmenší děti dýchají pouze nosem a jsou proto při jeho ucpání neklidné, nemohou se najíst a také špatně spí. Odsávání se nemusíte bát, proces je bezbolestný, bohužel pro miminko nepříjemný a to hlavně proto, že je musíte během odsávání pevně držet.
Víte, že…?
Možná patříte k těm, kteří se bojí odsávačku hlenů používat a raději se snaží s rýmou bojovat pomocí nosních kapiček nebo mořské vody a nos čistí pouze vatovou tyčinkou. Myslete ale na to, že kapky nejsou vhodné na dlouhodobé používání ani jako preventivní prostředek.
Typy odsávaček
Na trhu se setkáte s několika typy odsávaček. Ty se liší způsobem odsávání a také cenou. Záleží na vás, jaký způsob zvolíte. Ať už vyberete jakoukoliv odsávačku, mějte na paměti, že je důležité obrnit se pěknou dávkou trpělivosti, protože odsávání hlenů není činnost, která by byla u dětí oblíbená a odsávání nekvalitní odsávačkou může být pro mnohé přímo peklem.
Ruční odsávačka
Tento typ patří k těm levnějším. Hodí se zejména na cesty, nebo pro občasné použití. Ruční odsávačku pak můžete zvolit buďto balónkovou nebo odsávačku s hadičkou. Princip použití obou je jednoduchý. Jeden konec vsunete miminku do nosu a na druhém konci vytvoříte tah pomocí zmáčknutí balónu nebo ústy, čímž hleny odstraníte. Nevýhodou těchto odsávaček je jejich poměrně nízká efektivita a jsou vhodnější spíše při slabé rýmě.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
Nízká pořizovací cena | Hadičku je nutné zasunout hlouběji do nosu |
Tichá | Hrozí poranění sliznic |
Je malá a skladná, vhodná na cesty | Názká účinnost |
Odsávání pomocí vysavače
Tento způsob odsávání může někomu připadat přinejmenším zvláštní, pravdou ale je, že patří k těm nejlepším. Odsávání je naprosto bezpečné, šetrné, rychlé a opravdu efektivní. Nevýhodou tohoto odsávání je zejména hluk a to především, pokud jste nuceni odsávačku používat v noci. Některé děti může hlučný vysavač vyděsit i během dne. Cena těchto odsávaček je poměrně nízká.
Výhody | Nevýhoda |
---|---|
Vysoká účinnost | Hluk |
Šetrná ke sliznicím | Nelze ji vozit na cesty |
Nemusí se zastrkávat hluboko do nosní dírky | |
Bez vysavače je možné ji použít jako běžnou hadičkovou odsávačku |
Elektronická odsávačka
Tento typ patří k efektivnímu a pohodlnému řešení. Jedná se o kompromis mezi hlučnou a výkonnou odsávačkou. Do těchto odsávaček je nutné zakoupit tužkové baterie. Lze je tedy používat i na cestách. Odsávání je rychlé, což oceníte vy a zejména pak vaše miminko. Nevýhodou je poměrně vysoká cena.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
Tichá | Vyšší cena |
Přenosná | Méně výkonné oproti odsávačkám na vysavač |
Elektrická odsávačka
Novinkou a méně známou je odsávačka napájené z elektrické sítě. Tato odsávačka urychluje hojení dýchacích cest a ulehčuje dýchání. Nevýhodou těchto odsávaček je větší rozměr, je vhodná již od narození. Její výhodou je šetrné, rychlé odsávání a také to, že nedělá žádný hluk. Nevýhodou je pak hlavně vysoká cena.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
Velký výkon | Vysoká cena |
Rychlé odsátí | Větší rozměry |
Není potřeba vysavač |
Odsávačka pro dospělé
Odsávání hlenů není problém jenom u miminek. Odsávačku potřebují i větší děti nebo dospělí. Budete ji potřebovat v případě, že pečujete o nemohoucího starého člověka. Neobejdete se bez ní ani při péči o člena rodiny, který je z nějakého důvodu upoután na lůžko, nebo pokud pečujete o jinak nemocného nebo postiženého člena rodiny.
V některém případě je možné dospělého nebo například větší dítě odsát odsávačkou určenou pro kojence. Těžší případy pak budou vyžadovat motorovou nebo elektrickou odsávačku, se kterou se můžete běžně setkat v nemocnicích, domech pro seniory nebo lékařských ambulancích. Jsou snadno ovládatelné a vhodné také pro domácí použití. Poslouží dětem od 3 let věku až po seniory.
Princip
Tyto odsávačky jsou velkých rozměrů a mají větší hmotnost 2 a více kilogram. Některé jsou vhodné pouze pro domácí použití. Hmotnost, velikost a technické vybavení umožňují většinu odsávaček používat při všech činnostech v domácnosti, na cestách. Bateriové odsávačky mají vestavěné baterie, které lze dobíjet přes adaptér nebo pomocí autobaterie.
V případě, že budete vybírat bateriovou nebo elektrickou odsávačku, zaměřte se také na její parametry. Modely se liší zejména v možnostech nepřetržitého odsávání. Některé mohou pracovat pouze desítky minut, jiné vydrží hodiny nebo dokonce celý den.
Dále se u těchto typů zaměřte na jednoduchost obsluhy, možnosti údržby, bezpečnostních prvků a také na příslušenství, které je k jednotlivým modelům nabízeno. Nepodceňujte ani servis. Některé modely nemají v základním příslušenství autoadaptér pro nabíjení, ten je možné dokoupit, cena se pohybuje kolem 2 000 Kč.
K těmto odsávačkám je dodáváno i příslušenství jako například bakteriální filtr, odsávací hadice nebo přenosná brašna.
Na trhu jsou k dostání také manuální odsávačky určené dospělým. Jejich použití je rychlé, účinné. Jejich velkou výhodou je skladnost, nízká hmotnost a možnost brát ji na cesty. Také její cena je výrazně nižší než v případě elektrických a bateriových modelů.
Čištění a údržba
Ať už si pořídíte jakoukoliv odsávačku, pamatujte na to, že je třeba ji důkladně čistit. Odsávačka přichází do kontaktu s hlenem, který je plný virů a choroboplodných zárodků. Některé typy lze sterilizovat v horké vodě, jiné například párou nebo za studena. Způsob sterilizace je uvedena výrobcem.
Před prvním použitím odsávačku pečlivě omyjte horkou vodou, pokud je to možné doporučuje se ji sterilizovat ve vroucí vodě. Výrobce by měl mít uvedeno v návodu, jestli je sterilizace možná.
Po každém použití odsávačku rozeberte a důkladně omyjte, nebo jestli je to možné, můžete ji opět sterilizovat.
Nechte odsávačku důkladně vyschnout
Jak správně odsávat
Odsávání není miminku příjemné a většinou celý proces propláče. To vás může odradit, myslete ale na to, že to děláte pro jeho zdraví a pohodlí.
Před odsátím použijte sprej nebo kapky z mořské vody, která rozpustí hustý hlen a uvolní ho. Díky tomu, se vám bude lépe odsávat. Mořskou vodu nechte několik minut působit. Poté postupujte podle návodu na modelu odsávačky, kterou jste pořídili.
Nos je nutné odsávat také v noci, pokud se miminku špatně dýchá a nemůže spát.
Po odsátí nezapomeňte odsávačku vyčistit.
Výrobce a cena
Na trhu najdete mnoho typů odsávaček od těch nejjednodušších za pár korun, až po vysoce kvalitní napájené z elektrické sítě, jejichž cena se pohybuje okolo 3 500 Kč.
Pokud nechcete do odsávačky mnoho investovat, pořiďte si ruční odsávačku. Takový typ nabízí Marimar a vyjde vás na cca 150 Kč. Ruční nebo balónkové odsávačky nabízí značky Gama group, Nuk, Baby Ono, Tufi a další. Ať už vyberete jakoukoliv značku, vejdete se cenově do 200 Kč.
Jestliže upřednostňujete odsávačku na vysavač, investujete do ní od 250 – 500 Kč. Mezi nejoblíbenější u nás patří bezesporu Nosátko, cena odsávačky nepřesáhne 300 ,- a v balení najdete navíc náhradní sací hlavici a čistící kartáček. Údržba je snadná, protože je možné odsávačku rozebrat.
Tento typ zakoupíte také od značky Gama group, Baby – Vac, Baby Bruin a další.
Více budete muset investovat do bateriových odsávaček. Zde se cena pohybuje v rozmezí 800 – 1600 Kč. K nejoblíbenějším patří Plus Comfort, tu lze používat u dětí i dospělých. Tyto typy bývají vodotěsné a snadno se čistí. Mezi dalšími najdete výrobky Miobebee, Miniland nebo Babyono.
Pokud chcete výkonnou, šetrnou a tichou odsávačku, sáhněte po té napájené z elektrické sítě. Mezi známé patří Nosiboo, její cena se pohybuje od 3 500 – 3 800Kč. Dalším méně známým výrobkem je inhalátor a nosní odsávačka v jednom Omron DuoBaby, kterou pořídíte do 2 000 Kč.
Jestliže pečujete o nemohoucí osobu, můžete pořídit manuální, elektrické nebo bateriové odsávačky. Na trhu jich najdete mnoho různých typů a značek. Ke kvalitním patří Aspira, přenosná odsávačka, se kterou se setkáte i v domově pro seniory. Pořídíte za 5 500 Kč.
Další modely nabízí Medela. Od této značky můžete pořídit manuální, bateriovou i elektrickou odsávačku. Pořizovací ceny těchto výrobků jsou v rozmezí 15 000 – 30 000 Kč.
Aero Suc nabízí mechanické i bateriové odsávačky pro dospělé. Cena ruční se pohybuje kolem 2 000 Kč, bateriovou pak pořídíte do 15 000 Kč.
Jak předcházet rýmě u dětí
Jestliže chcete tento výrobek používat co možná nejméně, je dobré vědět, jak předcházet nachlazení u dětí. Někdy se ale rýmě nevyhnete, ať děláte, co děláte.
Mezi preventivní opatření nicméně patří:
- Pokud možno omezit kontakt s nemocnou nebo nachlazenou osobou doma i v okolí
- Dodržovat osobní hygienu a to zejména mytí rukou teplou vodou a mýdlem
- Udržovat vlhkost v místnosti, kde s dítětem pobýváte a kde spí kolem 45 – 65%
- Pokud máte doma suchý vzduch, pomohou vám vlhké pleny nebo ručníky zavěšené kolem postýlky nebo na radiátoru. Popřípadě zvlhčujte pomocí zvlhčovače
- Pobývejte často na čerstvém vzduchu a to i v zimě, vždy ale miminko dostatečně oblečte. Na druhou stranu to s oblékáním nepřehánějte, volte raději více vrstev
- Zvyšujte imunitu dítěte otužováním
Otázky a odpovědi
Jaká odsávačka je nejlepší?
Lze přikoupit nějaké příslušenství?
Různé typy produktů porovnejte zde.