Odsávačka mléka

Kvalitní mléko pro Vaše miminko vždy po ruce.

ca. 1 800 CZK
ca. 200 CZK
ca. 800 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 800 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat odsávačku mléka

Snad každá maminka chce svoje miminko kojit, jak nejdéle to bude možné. Ne vždy je to však možné. Některé maminky může kojení bolet. Setkat se můžete také s nepříjemným zánětem prsu, který je doprovázen i horečkou. Vhodnou prevencí je odsávání mléka po každém kojení. Odsávačka je také výborný pomocník v případě, že chcete tvorbu mléka podpořit nebo naopak při velkém nadbytku mléko zmrazit.

Kdy ji využijete

Není příliš vhodné kupovat odsávačku ještě před porodem. Nikdy nevíte, jestli a jakou budete potřebovat. Každá matka má jiné potřeby co se odsávání týká. Předčasně narozené děti potřebují krmit z láhve hned po narození. V ostatních případech je potřeba individuální. Závisí to na množství mléka nebo zdravotním stavu maminky. Doporučuje se ale odsávat až po 3 týdnech od narození miminka.

Hodit se vám bude v případě, pokud je vaše miminko nedonošené nebo má problémy se sáním. Dalším důvodem jsou ploché nebo vpáčené bradavky. Dále pokud máte víc mléka, než kolik je ho dítě schopné vypít. V tomto případě dochází k bolestivému tvrdnutí prsu. Pomáhá při zánětu prsu, kdy je kojení bolestivé. Dokáže nastartovat laktaci.

9 stupňů nastavení
Canpol babies Elektrická odsávačka EasyNatural
ca. 1 800 CZK
Aktuálni cena

Typy odsávaček

Vybírat můžete mezi ručními a elektrickými odsávačkami. Každý typ má své výhody a nevýhody. Hlavní rozdíl je v ceně a pohodlnosti odsávání. Manuální musíte mačkat v rychlých intervalech, elektrická funguje bez vaší pomoci.

Každý typ se liší konstrukčně, délkou životnosti, intenzitou sání a dalšími funkcemi. Měla byste volit správnou velikost, aby se bradavky netřely s odsávací komorou. To může způsobit bolestivá zranění.

Nejdůležitějším kritérium výběru je to, jestli a jak často kojíte. Pokud odsáváte často, budete muset šáhnout po elektrické. Pokud s kojením nemáte problém a využijete ji tedy pouze občas, vystačíte si s manuální.

Ruční
Akuku Ruční odsávačka mléka kolektor 100ml silikonový
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Mléko je u všech typů odsávaček odváděno přímo do láhve. Tu pak stačí odpojit od odsávačky, našroubovat uzávěr se savičkou a vše je připraveno ke krmení. Po použití je třeba odsávačku sterilizovat.

Parametr Manuální odsávačka Elektrická odsávačka
Cena Nízká (+/- 1000 Kč) Vyšší (+/- 2000 – 4000 Kč)
Efektivita odsávání Nízká Vysoká
Frekvence odsávání Občasné použití Pravidelné použití – několikrát denně
Složitost skládání Snadné Složitější
Pohodlnost odsávání Střední Vysoká

Manuální odsávačka

Je to jednodušší a také levnější typ. Je vhodná zejména tehdy, pokud není s tvorbou mléka žádný problém a maminka pouze potřebuje občas uvolnit prsy před kojením nebo je po kojení důkladně vyprázdnit.

Jejich velkou výhodou je také to, že ji můžete nosit stále s sebou, má nižší hmotnost. Hodí se spíše pro občasné použití, protože proces odsávání mléka tímto typem je velmi dlouhý. Odsávání může trvat až 45 minut. Je také nutné zapojit obě ruce a často je to fyzicky náročná činnost.

Oblíbená
Philips Avent Natural manuální SCF330 20
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Manuální odsávačky jsou tiché. Odsávání můžete provádět pomocí pístu, balonku a páky.

 • Pístové odsávačky – cenově dostupné, efektivita sání je velmi nízká a odsávání trvá velmi dlouho. Po odsátí mohou být prsa bolavá, občas se může objevit také modřinka. Absolutně nevhodná v případě poškozených nebo přecitlivělých bradavek. Z tohoto důvodu není vhodná pro používání během prvních dnů po porodu. Někdy se také může stát, že píst pod tlakem vyletí.
 • Balonkové odsávačky – podobně jako v případě pístových i balonkovou odsávačku pořídíte za velmi nízkou cenu. Bohužel i v tomto případě se jedná o nepříliš efektivní výrobek. Je vhodná pouze v případě občasného použití, kdy je plně dostačující. Využijete ji hlavně jako úlevu při nalitých prsou. Konstrukce je velmi jednoduchá a je také dobře designově řešená.
 • Pákové odsávačky – cena těchto výrobků je trochu vyšší. Vyšší je i intenzita sání. Mezi mechanickými odsávačkami je nejoblíbenější variantou. Odsávání je pohodlné, bezbolestné a efektivní. Také v tomto případě se ale jedná o variantu určenou k občasnému používání.

Elektrické odsávačka

Cena je v případě tohoto výrobku vyšší. S vyšší cenou ale získáte kvalitnější a vysoce efektivní odsávačku. Je určená pro ženy, které nemohou kojit a odsávají proto pravidelně několikrát denně. Celý proces by měl být hotov během 15 – 20 minut. Elektrické typy jsou také praktičtější, během odsávání máte obě ruce volné. Tento typ se dále dělí na jednofázové a dvoufázové odsávačky.

S displejem
TrueLife Nutrio BP Electric
ca. 2 000 CZK
Aktuálni cena
 • Jednofázová – má stále stejnou intenzitu sání, odsávání tedy nemusí být příjemné. Používá se v případě, kdy je laktace bezproblémová. Lze ji pořídit za poloviční cenu než v případě dvoufázové odsávačky.
 • Dvoufázová – napodobují přirozený sací rytmus miminka. Stimulační fáze je určená pro tvoření mléka, kdy mléko ještě neteče, ale prs se na tuto činnost připravuje. Laktační fáze odsává samotné mléko. Během odsávání se mění podtlak i rytmus odsávání. Tyto odsávačky jsou proto velmi šetrné a zároveň účinné. Jsou určené především pro maminky, které mají s kojením problém nebo nemohou kojit vůbec.

Elektrické můžete zakoupit i na oba prsy najednou, což je dobrá volba v případě, že máte doma dvojčátka. Také vám ušetří čas v případě, že miminko nemůžete kojit vůbec a musíte tedy odsávat celý den několik týdnů.

Dvoufázová
Medela Harmony Light 2 fázová manuální
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Odsávačky na baterie

Tento typ je něco mezi manuální a elektrickou odsávačkou. Pořizovací cena se pohybuje v rozmezí manuální a elektrické a co se týká efektivity odsávání, je to také zlatá střední cesta. Podobně jako v případě elektrické je odsávání jednodušší. Nevýhodou jsou baterie, které musíte mít vždy nabité.

Velikost prsního nástavce

Odsávání by nemělo bolet. Optimální velikost prsního nástavce zabraňuje tlaku na mlékovody během odsávání. Tím je zaručeno dostatečné vyprázdnění a maximální množství odsátého mléka.

Je proto důležité vybrat správnou velikost prsního nástavce. V případě, že je velikost nástavce nesprávná, bude odsávání nepohodlné. Dále může dojít k poškození prsní tkáně.

S příslušenstvím
Nuk Nature Sense prsní pumpa
ca. 2 900 CZK
Aktuálni cena

Pro určení správné velikosti nástavce je důležité změřit průměr bradavky od základny. Do měřené oblasti nesní spadat prsní dvorec. K naměřenému číslu se obvykle přidávají 4 mm. Velikost můžete také změřit Měřičem bradavek, který si můžete pro vlastní potřebu vytisknout ve skutečné velikosti.

 • Velikost S – průměr 21 mm
 • Velikost M – průměr 24 mm
 • Velikost L – průměr 27 mm
 • Velikost XL – průměr 30 mm
 • Velikost XXL – průměr 36 mm

Příslušenství

K samotné odsávačce můžete dokoupit další příslušenství, které vám pomůže nejen při odsávání mléka nebo jeho uskladňování, ale také při samotném kojení. Mezi toto příslušenství patří absorpční vložky do podprsenky, kojící kloboučky, chrániče prsních bradavek, kartáče nebo různé velikosti lahviček a saviček.

Jednoduchá
Baby Nova 34240
ca. 200 CZK
Aktuálni cena
 • Zásobníky na mateřské mléko – bývají součástí balení, lze je dokoupit i samostatně. Prodávají se v cenově výhodných baleních po více kusech. Hodí se k uskladnění mléka v ledničce i mrazničce.
 • Sáčky na uskladnění mléka – dvouvrstvá stěna zajišťuje bezpečné uchovávání mléka v mrazáku i lednici. Mléko lze v sáčku také ohřívat. Každý je vybaven popisovacím štítkem pro zapsání informací, které jsou pro vás důležité. Jsou vyrobeny z certifikovaného materiálu. Vyžadují méně úložného prostoru než plastové zásobníky. Koupit je můžete v balení po 25 nebo 50 kusech.
 • Pás pro snadné odsávání – někteří výrobci nabízí pro pohodlnější způsob odsávání pás. Ten je vyhovující pro všechny elektrické odsávačky dané značky. Můžete s ním pohodlně odsávat bez pomocí rukou a během této činnosti se věnovat jiným aktivitám. Pás umožňuje odsávání z obou prsou zaráz. Snadno se obléká i vysvléká a je pohodlný na nošení. Je dostupný v několika velikostech a lze ho prát v pračce.
 • Sterilizační sáčky – díky těmto sáčkům můžete celou odsávačku vysterilizovat v mikrovlnné troubě pomocí páry. Do sáčku dáte trochu vody, vložíte odsávačku a zapnete na 3 minuty. Tento způsob je rychlejší a snadnější než vyvařování. Eliminují 99% nejnebezpečnějších bakterií na všech dílech a příslušenství. Jeden sáček je možné použít až 20 x, tím ušetříte peníze a také životní prostředí.
 • Formovače bradavek – zkrácené vazivo je příčinou problému u vpáčivé bradavky. Prodloužit toto vazivo je možné, pokud se vyvíjí stálý tlak na okolí bradavky. K tomu slouží formovače bradavek, které díky trvalému tlaku tento problém odstraní.

Manipulace a údržba

Dalším kritériem výběru je snadná manipulace a údržba. Je dobré vědět, jestli jdou všechny části snadno rozložit a také složit. Vše by se mělo dát jednoduše vyčistit.

V případě odsávání mléka je nutné dodržovat hygienická pravidla. Je důležité mít vždy umyté ruce. Odsávačku a veškeré příslušenství je nutné důkladně umýt a také vysterilizovat. K tomu vám pomůže varná lázeň nebo sáčky do mikrovlnné trouby k tomu určené.

Ceny

Za několika stokorun si pořídíte ty nejjednodušší manuální odsávačky. Pokud zvolíte elektrickou odsávačku, může se její vyšplhat i do 5 000 Kč. Pokud budete chtít krmit mateřským mlékem a budete nuceni zakoupit tento výrobek, vybírejte mezi prověřenými výrobci. Mezi osvědčené výrobce patří Medela, Avent, Nuk, Bayby a další.

Pořízení odsávačky se může zdát být drahé. V porovnání s umělým mlékem je však cena zanedbatelná.

 • Do 1 000 Kč – pořídíte jednoduché manuální odsávačky. Balení může obsahovat také nějaké příslušenství.
 • Do 3 000 Kč – zde je možné zakoupit již kvalitnější manuální typy a také elektrické odsávačky. Pořídit můžete i dvoufázové odsávačky.
 • Do 5 000 Kč – zde najdete to nejlepší, co trh nabízí. Balení obsahuje velké množství doplňkového příslušenství.

Víte, že…?

Odsávání krok za krokem: 1. Před každým použitím ji sterilizujte. 2. Než začnete odsávat, proveďte jemnou masáž prsou, popřípadě je krátce nahřejte. Těmito způsoby zvýšíte tvorbu mléka. 3. Pokud to vaše odsávačka dovoluje, nastavte sílu odsávání, tak aby vám to bylo příjemné. 4. Přiložte nástavec k bradavce. Vyberte takový, který pokryje velikost vašeho prsa. V případě špatné velikosti si můžete způsobit podráždění nebo bolest. 5. Odsáté mléko lze použít hned. Uchovat ho můžete také v ledničce a to po dobu 24 hodin. 6. Mléko odsáté v různých časech nemíchejte. Jednou ohřáté mléko nelze používat opakovaně.

Nomination
9 stupňů nastavení
Ruční
Oblíbená
S displejem
Dvoufázová
S příslušenstvím
Jednoduchá
Image
Product
Canpol babies Elektrická odsávačka EasyNatural
Akuku Ruční odsávačka mléka kolektor 100ml silikonový
Philips Avent Natural manuální SCF330 20
TrueLife Nutrio BP Electric
Medela Harmony Light 2 fázová manuální
Nuk Nature Sense prsní pumpa
Baby Nova 34240
Výrobce
Canpol babies
AVENT
TrueLife
MEDELA
NUK
Novatex
Typ odsávačky
elektronické
manuální
manuální
elektronické
manuální
elektronické
manuální
Cena ca. 1 800 CZK ca. 200 CZK ca. 800 CZK ca. 2 000 CZK ca. 800 CZK ca. 2 900 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena