Odvlhčovač vzduchu

Pro zdravý domov bez plísní.

ca. 5 800 CZK
ca. 4 300 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 11 500 CZK
ca. 6 100 CZK
ca. 18 800 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 2 000 CZK

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu

  • Přebytečná vlhkost vzduchu je problém nejen starých domů, ale také místností jako jsou koupelny, kuchyně nebo sklepy.
  • Příliš vlhký vzduch může mít vliv na vznik plísní a to má neblahý dopad na naše zdraví. Jednoduchým řešením může být právě odvlhčovač vzduchu.
  • Na našem trhu můžete narazit na tři základní technologie. Liší se jednak způsobem použití, ale také principem, na kterém fungují.

Víte, že…?

Lidé alergičtí na pyly nemohou sušit prádlo venku v pylové sezóně, protože by se na něj mohly zachytávat venkovní alergeny, jako jsou pyly a spory plísní. K sušení prádla v tomto období mohou používat odvlhčovač.

Typy

Odvlhčovače se dělí na kondenzační a adsorpční:

S čističkou vzduchu
ROHNSON R-9616

Kondenzační

Kondenzační odvlhčovače jsou vhodné do většiny obytných prostor, kde v zimě neklesá teplota pod 15°C. Fungují na principu ochlazování vzduchu v místnosti pod teplotu rosného bodu, kde dojde k jeho zkapalnění. Nasávaný vlhký vzduch se ochladí přes výparník, tím dochází k jeho zkapalnění a vzniklá voda je zachycena v nádržce. Chladný vzduch se následně ohřeje přes kondenzátor a je vypuštěn zpět do místnosti.

Adsorpční

Pokud budete chtít přístroj používat při nízkých teplotách například při odvlhčování sklepa, garáže, skladů atd., je lepší koupit tento typ přístroje. Jsou účinné již od 1°C, tedy tam, kde kondenzační odvlhčovač ztrácí účinnost.
Nevýhodou těchto výrobků je vyšší energetická náročnost a to až o 25 – 60% a nižší maximální odvlhčovací výkon.

Důležité body

Základní parametry

Mezi základní parametry patří zejména velikost místnosti a také odvlhčovací kapacita přístroje.

Velmi tichý
Noaton DF 4114

1. Odvlhčovací kapacita je to množství vody v litrech, které je přístroj schopný odvlhčit během jednoho dne. Tento parametr se vypočítává ze dvou hodnot a to teploty vzduchu v místnosti a vlhkosti vzduchu. Čím jsou tyto hodnoty vyšší, tím déle se daný prostor odvlhčuje. Tato hodnota se většinou pohybuje od 10 – 40 litrů za den. Ideální vlhkost v místnosti by pak měla být mezi 40 – 50%.

2. Objem nádoby – objem nádoby se pohybuje v rozmezí 1,5 – 7 litrů. Zde samozřejmě platí, že čím větší nádoba, tím méně často budete muset vodu vylévat. Do běžné domácnosti stačí objem nádoby 5 litrů. Jakmile dojde k naplnění nádoby, odvlhčovač se automaticky vypne, některé modely vás pak na tuto skutečnost upozorní.

Většina odvlhčovačů také disponuje možností plynulého odvlhčování. To znamená, že se voda neodvlhčuje do nádoby, která je uvnitř přístroje, ale odvádí se pomocí hadice přímo do odpadu.

S hydrostatem
Sinclair CFO-16P

3. Velikost místnosti – je to parametr, který je velmi důležitý. Výrobce vždy udává doporučený objem nebo velikost místnosti, kterou odvlhčovač reálně zvládne odvlhčit. Je lepší do místnosti koupit vždy o něco výkonnější model, u kterého máte jistotu, že zvládne místnost kvalitně odvlhčit. V opačném případě pak mohou problémy s vlhkostí nadále přetrvávat.

Vzduchový výkon vypočítáte tímto způsobem:
Plocha podlahy v m2 x výška stropu v m x 2 = minimální potřebný vzduchový výkon v m3/h

Mezi časté otázky patří, jestli jeden odvlhčovač odvlhčí více místností naráz. Tato možnost funguje pouze tehdy, pokud se jedná o otevřený prostor bez přepážek, kde může vzduch volně proudit. V tomto případě je samozřejmě nutné pořídit odvlhčovač, který svým výkonem odpovídá tomuto rozměru.

Na stavbu
Trotec TTK 171 ECO

Jestliže je uvnitř bytu více oddělených místností, je mnohem lepší pořídit přístroj pro největší z místností a postupně ho přemísťovat.

Vedlejší funkce

Vedlejší funkce nejsou až tak důležité, ale velmi vám usnadní používání přístroje.

Funkce Popis
Displej Na displeji si můžete ověřit, na kolik procent odvlhčovač pracuje a jaká je v místnosti momentální vlhkost vzduchu. Některé modely pak mají dotykové ovládání, nebo je lze ovládat na dálku pomocí WIFI.
Automatické vypnutí Přístroj se sám vypne, pokud dojde k naplnění nádoby vodou, poklesu vlhkosti nebo teploty pod optimální hodnoty.
Čištění vzduchu Odvlhčovačem cirkuluje vzduch a je proto výhodné, když ho můžete pročistit a zbavit bakterií. Vyčistit vzduch můžete aktivním uhlíkovým filtrem nebo pomocí HEPA filtru, který zachytí i velmi drobné nečistoty a prach. Dražší přístroje jsou pak navíc vybaveny ionizátorem, díky kterému se zbavíte kouře nebo třeba zápachu při vaření. UV lampa vás pak zbaví bakterií.
SMART režim Automaticky v závislosti na vlhkosti a teplotě vzduchu zvyšuje nebo snižuje výkon odvlhčovače, aby došlo k optimálnímu odvlhčení celé místnosti.
Časovač Slouží k nastavení doby, po kterou má odvlhčovač pracovat.
Ventilace nezávisle na odvlhčování (Fan Only) Umožňuje vypnout kompresor, ale nechat běžet ventilátor. To urychluje větrání nebo jen rozproudění vzduchu v dusném počasí.
Sušení prádla Pomocí suchého vánku urychlí schnutí prádla a zamezí vlhkosti.

Výkon

Odvlhčovací výkon udává jeho schopnost odloučit vodní páru od vzduchu. Udává se v litrech za den. Zde platí, že čím větší odvlhčovací výkon, tím lépe. S větším výkonem ale stoupá spotřeba elektřiny.

S velkou nádrží
Electrolux EXD16DN4W

Spotřeba odvlhčovačů se udává ve W, nebo v kW a myslí se jimi množství Wattů spotřebovaných za 1 hodinu provozu.
Odvlhčovač se spotřebou 1000 W za hodinu se považuje za energeticky náročný. Jako velmi úsporný se naopak jeví odvlhčovač s méně než 400 W za hodinu a nižší. Je však třeba vzít v úvahu poměr spotřeba – výkon. Se stoupajícím výkonem bude růst jeho energetická náročnost. Je proto vhodné porovnávat mezi sebou odvlhčovače se stejným odvlhčovacím výkonem nebo naopak se stejnou spotřebou energie.

Hlučnost a umístění

Odvlhčovač můžete používat i několik dní v kuse, je proto dobré znát i to, jestli není zbytečně hlasitý. Hlasitost se u většiny modelů pohybuje v rozmezí 35 – 50 dB, což lze přirovnat k ruchu v ulici při otevřeném okně. Pro někoho je to zvuk, který si ani neuvědomuje, pro jiné může být přítomnost v místnosti s odvlhčovačem obtěžující.

Hluk se většinou snižuje spolu s nižším nastavením ventilátoru a často se dá snížit až na 50% maximální hodnoty.
V ideálním případě je vhodné odvlhčovač umístit doprostřed místnosti, není to ale nutné. Je však dobré ho umístit alespoň půl metru od stěny, aby mohl vzduch cirkulovat.

Evropská výroba
REMKO ETF 460

Cena

Co se týká ceny, kvalitní odvlhčovače můžete koupit již za 2 500 Kč. Nejdražší modely pak pořídíte za cenu až 13 000 Kč a více. V běžné domácnosti si vystačíte s modely v cenovém rozmezí 5 – 7 000 Kč. Tyto přístroje jsou vybaveny přehledným displejem, vyčistí vzduch, mají optimálně velkou nádobu na vodu. Dražší modely mají stejné funkce, jsou ale výkonnější a hodí se pro velké prostory.

Ke kvalitním výrobkům patří především odvlhčovače značky Rohnson, Concept, Sinclair a další.

Otázky a odpovědi

Proč mít odvlhčovač vzduchu?

Odvlhčovače vzduchu se hodí tam, kde je potřeba snížit vlhkost vzduchu, mohou to být sklepy, koupelny, příliš vlhký vzduch je problém i u novostaveb. Velká vlhkost vzduchu může být zodpovědná za plísně a bakterie, ty ohrožují nejen zdraví, ale také ničí vaše domovy. Mezi zdravotní potíže patří záněty dutin, zánět průdušek nebo další nemoci dýchacího ústrojí. Pokud máte problémy s plísněmi kdekoliv v bytě nebo i chalupě, nevyhnete se pravděpodobně koupi zvlhčovače.

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu?

Do větších místností se instalují kondenzační odvlhčovače. V koupelně si vystačíte i s absorpčním odvlhčovačem. Do nevytápěných místností například sklepů se hodí i adsorpční typy. Výkon odvlhčovače budete vybírat podle objemu místnosti. Nedoporučuje se kupovat ty nejvýkonnější přístroje, které mohou vzduch vysušovat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S čističkou vzduchu
Velmi tichý
S hydrostatem
Na stavbu
S velkou nádrží
Evropská výroba
Dostupná kvalita
Do malých prostor
Image
Produkt
ROHNSON R-9616
Noaton DF 4114
Sinclair CFO-16P
Trotec TTK 171 ECO
Electrolux EXD16DN4W
REMKO ETF 460
Concept OV1000 Perfect Air
Sakura SCF-5800
Hmotnost
13 kg
12 kg
10.5 kg
36.5 kg
15 kg
21 kg
2.5 kg
1.9 kg
Objem kondenzační nádrže
5 l
2 l
2.5 l
6.6 l
16 l
6.5 l
1.5 l
2 l
Výrobce
Rohnson
Noaton
Sinclair
Trotec
Electrolux
Remko
Concept
Sakura
auto. vypnutí při plné nádržce
časovač
Příkon
180 W
200 W
700 W
890 W
75 W
90 W
Hlučnost
37 dB
36 dB
38 dB
52 dB
46 dB
53 dB
48 dB
Odvlhčovací výkon
14.7 l/24h
52 l/24h
46 l/24h
0.6 l/24h
Cena ca. 5 800 CZK ca. 4 300 CZK ca. 5 000 CZK ca. 11 500 CZK ca. 6 100 CZK ca. 18 800 CZK ca. 2 000 CZK ca. 2 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.