Jak vybrat odvlhčovač vzduchu
- Přebytečná vlhkost vzduchu je problém nejen starých domů, ale také místností jako jsou koupelny, kuchyně nebo sklepy.
- Příliš vlhký vzduch může mít vliv na vznik plísní a to má neblahý dopad na naše zdraví. Jednoduchým řešením může být právě odvlhčovač vzduchu.
- Na našem trhu můžete narazit na tři základní technologie. Liší se jednak způsobem použití, ale také principem, na kterém fungují.
Odvlhčovač vzduchu - náš výběr





Odvlhčovače vzduchu s ionizátorem




Odvlhčovače vzduchu do sklepa



Kondenzační odvlhčovače vzduchu





Odvlhčovače vzduchu tablety




Jak vybrat odvlhčovač vzduchu
Víte, že…?
Lidé alergičtí na pyly nemohou sušit prádlo venku v pylové sezóně, protože by se na něj mohly zachytávat venkovní alergeny, jako jsou pyly a spory plísní. K sušení prádla v tomto období mohou používat odvlhčovač.
Typy
Odvlhčovače se dělí na kondenzační a adsorpční:
Kondenzační
Kondenzační odvlhčovače jsou vhodné do většiny obytných prostor, kde v zimě neklesá teplota pod 15°C. Fungují na principu ochlazování vzduchu v místnosti pod teplotu rosného bodu, kde dojde k jeho zkapalnění. Nasávaný vlhký vzduch se ochladí přes výparník, tím dochází k jeho zkapalnění a vzniklá voda je zachycena v nádržce. Chladný vzduch se následně ohřeje přes kondenzátor a je vypuštěn zpět do místnosti.
Adsorpční
Pokud budete chtít přístroj používat při nízkých teplotách například při odvlhčování sklepa, garáže, skladů atd., je lepší koupit tento typ přístroje. Jsou účinné již od 1°C, tedy tam, kde kondenzační odvlhčovač ztrácí účinnost.
Nevýhodou těchto výrobků je vyšší energetická náročnost a to až o 25 – 60% a nižší maximální odvlhčovací výkon.

Odvlhčovač pomůže z bytu odstranit plíseň
Důležité body
Základní parametry
Mezi základní parametry patří zejména velikost místnosti a také odvlhčovací kapacita přístroje.
1. Odvlhčovací kapacita je to množství vody v litrech, které je přístroj schopný odvlhčit během jednoho dne. Tento parametr se vypočítává ze dvou hodnot a to teploty vzduchu v místnosti a vlhkosti vzduchu. Čím jsou tyto hodnoty vyšší, tím déle se daný prostor odvlhčuje. Tato hodnota se většinou pohybuje od 10 – 40 litrů za den. Ideální vlhkost v místnosti by pak měla být mezi 40 – 50%.
2. Objem nádoby – objem nádoby se pohybuje v rozmezí 1,5 – 7 litrů. Zde samozřejmě platí, že čím větší nádoba, tím méně často budete muset vodu vylévat. Do běžné domácnosti stačí objem nádoby 5 litrů. Jakmile dojde k naplnění nádoby, odvlhčovač se automaticky vypne, některé modely vás pak na tuto skutečnost upozorní.
Většina odvlhčovačů také disponuje možností plynulého odvlhčování. To znamená, že se voda neodvlhčuje do nádoby, která je uvnitř přístroje, ale odvádí se pomocí hadice přímo do odpadu.
3. Velikost místnosti – je to parametr, který je velmi důležitý. Výrobce vždy udává doporučený objem nebo velikost místnosti, kterou odvlhčovač reálně zvládne odvlhčit. Je lepší do místnosti koupit vždy o něco výkonnější model, u kterého máte jistotu, že zvládne místnost kvalitně odvlhčit. V opačném případě pak mohou problémy s vlhkostí nadále přetrvávat.
Vzduchový výkon vypočítáte tímto způsobem:
Plocha podlahy v m2 x výška stropu v m x 2 = minimální potřebný vzduchový výkon v m3/h
Mezi časté otázky patří, jestli jeden odvlhčovač odvlhčí více místností naráz. Tato možnost funguje pouze tehdy, pokud se jedná o otevřený prostor bez přepážek, kde může vzduch volně proudit. V tomto případě je samozřejmě nutné pořídit odvlhčovač, který svým výkonem odpovídá tomuto rozměru.
Jestliže je uvnitř bytu více oddělených místností, je mnohem lepší pořídit přístroj pro největší z místností a postupně ho přemísťovat.

Při výběru odvlhčovače je nutné zohlednit velikost místnosti
Vedlejší funkce
Vedlejší funkce nejsou až tak důležité, ale velmi vám usnadní používání přístroje.
Funkce | Popis |
---|---|
Displej | Na displeji si můžete ověřit, na kolik procent odvlhčovač pracuje a jaká je v místnosti momentální vlhkost vzduchu. Některé modely pak mají dotykové ovládání, nebo je lze ovládat na dálku pomocí WIFI. |
Automatické vypnutí | Přístroj se sám vypne, pokud dojde k naplnění nádoby vodou, poklesu vlhkosti nebo teploty pod optimální hodnoty. |
Čištění vzduchu | Odvlhčovačem cirkuluje vzduch a je proto výhodné, když ho můžete pročistit a zbavit bakterií. Vyčistit vzduch můžete aktivním uhlíkovým filtrem nebo pomocí HEPA filtru, který zachytí i velmi drobné nečistoty a prach. Dražší přístroje jsou pak navíc vybaveny ionizátorem, díky kterému se zbavíte kouře nebo třeba zápachu při vaření. UV lampa vás pak zbaví bakterií. |
SMART režim | Automaticky v závislosti na vlhkosti a teplotě vzduchu zvyšuje nebo snižuje výkon odvlhčovače, aby došlo k optimálnímu odvlhčení celé místnosti. |
Časovač | Slouží k nastavení doby, po kterou má odvlhčovač pracovat. |
Ventilace nezávisle na odvlhčování (Fan Only) | Umožňuje vypnout kompresor, ale nechat běžet ventilátor. To urychluje větrání nebo jen rozproudění vzduchu v dusném počasí. |
Sušení prádla | Pomocí suchého vánku urychlí schnutí prádla a zamezí vlhkosti. |

Odvlhčovač vzduchu nabízí další funkce i snadné ovládání
Výkon
Odvlhčovací výkon udává jeho schopnost odloučit vodní páru od vzduchu. Udává se v litrech za den. Zde platí, že čím větší odvlhčovací výkon, tím lépe. S větším výkonem ale stoupá spotřeba elektřiny.
Spotřeba odvlhčovačů se udává ve W, nebo v kW a myslí se jimi množství Wattů spotřebovaných za 1 hodinu provozu.
Odvlhčovač se spotřebou 1000 W za hodinu se považuje za energeticky náročný. Jako velmi úsporný se naopak jeví odvlhčovač s méně než 400 W za hodinu a nižší. Je však třeba vzít v úvahu poměr spotřeba – výkon. Se stoupajícím výkonem bude růst jeho energetická náročnost. Je proto vhodné porovnávat mezi sebou odvlhčovače se stejným odvlhčovacím výkonem nebo naopak se stejnou spotřebou energie.
Hlučnost a umístění
Odvlhčovač můžete používat i několik dní v kuse, je proto dobré znát i to, jestli není zbytečně hlasitý. Hlasitost se u většiny modelů pohybuje v rozmezí 35 – 50 dB, což lze přirovnat k ruchu v ulici při otevřeném okně. Pro někoho je to zvuk, který si ani neuvědomuje, pro jiné může být přítomnost v místnosti s odvlhčovačem obtěžující.
Hluk se většinou snižuje spolu s nižším nastavením ventilátoru a často se dá snížit až na 50% maximální hodnoty.
V ideálním případě je vhodné odvlhčovač umístit doprostřed místnosti, není to ale nutné. Je však dobré ho umístit alespoň půl metru od stěny, aby mohl vzduch cirkulovat.
Cena
Co se týká ceny, kvalitní odvlhčovače můžete koupit již za 2 500 Kč. Nejdražší modely pak pořídíte za cenu až 13 000 Kč a více. V běžné domácnosti si vystačíte s modely v cenovém rozmezí 5 – 7 000 Kč. Tyto přístroje jsou vybaveny přehledným displejem, vyčistí vzduch, mají optimálně velkou nádobu na vodu. Dražší modely mají stejné funkce, jsou ale výkonnější a hodí se pro velké prostory.
Ke kvalitním výrobkům patří především odvlhčovače značky Rohnson, Concept, Sinclair a další.
Otázky a odpovědi
Proč mít odvlhčovač vzduchu?
Jak vybrat odvlhčovač vzduchu?
Různé typy produktů porovnejte zde.