Ohřívač vzduchu

Občasné i plnohodnotné vytápění.

ca. 700 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 1 000 CZK

Jak vybrat ohřívač vzduchu

  • Ohřívače vzduchu mohou sloužit jako plnohodnotné vytápění, ale ve většině případů se jedná pouze o doplňkový zdroj tepla. Existuje celá řada typů.
  • Nejčastějším zdrojem energie u ohřívačů vzduchu je elektřina. Dále existují ohřívače plynové a naftové.
  • Výkon je jedním ze základních parametrů a ovlivňuje např. velikost místností, které lze vytopit.

Jaké existují typy

Náš trh nabízí celou škálu výrobků, které lze zařadit do kategorie ohřívačů vzduchu. Jednotlivé typy se pak zpravidla liší použitou technologií a svými vlastnostmi.

Olejový radiátor

Tento typ se nejvíce podobá klasickému topení. Je tvořen žebry, která jsou vyplněna topným olejem. Ten má výborné akumulační schopnosti, díky kterým vydrží radiátor nějakou dobu hřát i po jeho vypnutí. Vyšší počet žeber radiátoru zvyšuje výkon přístroje. Olejový radiátor funguje na elektrickou energii a je nutné počítat s poměrně vysokou spotřebou. Může být vybaven kolečky, která usnadňují případný přesun. Mezi standardní vybavení patří termostat, některé modely mohou být vybaveny ovládacím panelem.
Olejové radiátory jsou vhodné pro vytápění menších nebo středně velkých místností.

Teplomet
Meva Ardent 2171

Konvektory

Konvektory patří také mezi elektrické ohřívače vzduchu. Princip je obdobný jako u průtokových ohřívačů s rozdílem, že nasávají místo vody studený vzduch. Ten prochází topným tělesem, kde se ohřeje a následně vyjde ven. Dále je vybaven ventilátorem, který teplý vzduch poměrně rychle rozproudí po místnosti. Ventilátor ale nemusí mít všechny konvektory. Disponují nízkou hmotností, což usnadňuje manipulaci s ním. Mezi hlavní nevýhody patří víření prachu a také vysušování vzduchu v místnosti.
Spíše doplňkové vytápění nebo občasné topení v malých místnostech.

Ventilátor

Teplovzdušné ventilátory jsou prakticky konvektory malých rozměrů, které jsou vždy vybaveny ventilátorem. Vydává okamžité teplo po zapnutí. Díky malým rozměrům zaručuje i nízkou hmotnost, která může být i méně než 1 kg. Dražší modely mohou být otočné, šíří tedy teplo do několika směrů a vytápí tak větší prostor. Je třeba počítat s poměrně velkou energetickou náročností. Také nejsou vhodné pro alergiky, protože ventilátor rozviřuje prach.
Jsou určeny pouze ke krátkodobému vytápění velmi omezeného prostoru.

Topný panel

Topné panely vydávají tzv. sálavé teplo, které nejprve ohřívá předměty a jiné povrchy v místnosti. Ty pak společně s panelem následně ohřívají vzduch. Dá se říct, že topné panely mohou optimálně nahradit ústřední vytápění. Zásadní nevýhodou je ale pořizovací cena, která je poměrně vysoká a mnohonásobně předčí pořízení např. klasického kotle.

Přímotopný konvektor
FENIX Ecoflex TAC 20

Infrazářič

Stejně jako topné panely vydávají infrazářiče sálavé teplo, které je ale krátkovlnné, takže prostupuje celým tělem. Tento typ vytápění je vhodný i do vlhkých místností jako jsou koupelny nebo sklepy, ale také se dají využít v exteriéru (zahrada, terasa). Opět dochází k rychlému zahřátí. Výhodou je tichý chod a fakt, že nevíří prach. Na druhou stranu mají ale omezenou oblast působení. Za zmínku stojí také vysoká energetická náročnost.
Jsou vhodné pouze ke krátkodobému používání.

Typ Výhody Nevýhody
Olejový radiátor Akumulace tepla po vypnutí Vysoká energetická náročnost
  Tichý chod Delší doba nahřátí
  Nedochází k vysušení vzduchu, nevýří prach Vysoká hmotnost ztěžuje manipulaci
Konvektor Nízká hmotnost, snadná manipulace Víření prachu
  Jsou skladné Vysoušení vzduchu v místnosti
  Rychlé vyhřátí místnosti u modelů s ventilátorem Ventilátory jsou hlučné
Ventilátor Vydává okamžité teplo Vysoká energetická náročnost
  Přístroje jsou levné Víření prachu
  Malé rozměry, nízká hmotnost Neakumulují teplo
Topný panel Vydává intenzivní teplo Vysoká pořizovací cena
  Má tichý provoz  
  Může nahradit klasický způsob vytápění  
Infrazářič Rychlé zahřátí Omezená oblast vytápění
  Tichý chod Vysoká energetická náročnost
  Vhodný i do vlhkých místností a exteriéru  

Víte, že…?

Mezi další ohřívače vzduchu patří např. plynové, halogenové, dílenské nebo venkovní ohřívače. Zařadit sem lze také elektrické krby. Všechny tyto typy slouží jako doplňkový zdroj tepla.

Jaký zdroj energie ohřívače využívají

Z tohoto hlediska je možné opět ohřívače rozdělit do několika kategorií. Nejčastěji se pak jedná o zařízení elektrické, plynové nebo naftové.

Luxusní vzhled
HECHT 3621 konvekční přímotop

Elektřina

Elektrické ohřívače představují nejčastější volbu spotřebitelů. Výhodou je nižší pořizovací cena. Obecně jsou vhodné zejména pro menší prostory nebo pouze bodové vytápění. Ve většině případech je ale nutné počítat s vysokou spotřebou elektrické energie, proto se doporučuje pouze krátkodobé používání.

Plyn

Výkon plynových ohřívačů ovlivňuje to, jak velkou místnost bude možné vytopit. Pro zapojení tohoto typu přístroje je nutnost přístupu k plynu a samozřejmě zajištění odvodu spalin. Náklady na provoz těchto ohřívačů jsou nižší než u elektřiny a proto se hodí i k dlouhodobějšímu používání.

Nafta

Zpravidla velmi výkonné ohřívače vzduchu s nízkými náklady na provoz. Hlavní nevýhodou je ale velké množství vyprodukovaných spalin. Naftová topidla je tedy možné použít pouze v dobře větratelných místnostech. Také je nutné pravidelně doplňovat naftu a to zejména při pravidelném a dlouhodobém používání.

Do dílny
Güde GEH 3300 F 85138

Výkon

Optimální výkon ohřívače je nutné zvolit s ohledem na velikost místnosti, kterou bude vytápět. Základním pravidlem je, že čím větší místnost, tím vyšší výkon bude třeba k jejímu vytopení potřeba. Vždy je dobré počítat s výkonnostní rezervou.
Při volbě výkonu platí:

  • Počítá se s cca 80 W na 1 m2 podlahové plochy nebo 30 – 50 W na 1 m3 místnosti
  • Rozdíl je u starých nezateplených domů a moderních novostaveb
  • Obecně se výkon pohybuje v rozmezí 500 až 3000 W.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat ohřívač vzduchu?

Při výběru je nutné zohlednit zejména účel používání ohřívače, tedy jak velkou plochu bude vytápět, ale také četnost používání. Tyto údaje ovlivní zejména výkon.

Jak složitá je údržba ohřívačů vzduchu?

Většina ohřívačů, žádnou speciální údržbu nevyžaduje. Základem je zbavení přístroje prachu, což se týká zejména konvektorů. Náročnější údržbu vyžadují plynové ohřívače, které vyžadují pravidelnou revizi odborným technikem.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Teplomet
Přímotopný konvektor
Luxusní vzhled
Do dílny
Výkonné přímotop
Keramické topné těleso
Image
Produkt
Meva Ardent 2171
FENIX Ecoflex TAC 20
HECHT 3621 konvekční přímotop
Güde GEH 3300 F 85138
K&V thermo Basic PRO 1500 W
Descon DA-T182CS
Cena ca. 700 CZK ca. 2 800 CZK ca. 2 000 CZK ca. 3 000 CZK ca. 2 800 CZK ca. 1 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena