19 nejlepších orbitálních leštiček 2023
Vysoký lesk barvených i lakovaných povrchů.
Jak vybrat orbitální leštičku
- Orbitální leštičky nesmí chybět v dílně žádného detailera. S těmito pomocníky dosáhnete perfektního lesku barev a laků.
- Leštičky tohoto typu využívají orbitálního pohybu unašeče. Při práci tak nedochází k přehřívání laku a při leštění s orbitální leštičkou nedochází k tvorbě tzv. hologramů.
- Důležitým kritériem při výběru leštičky je počet otáček. Ty se pohybují mezi 2 000 až 5 000 otáček za minutu. Při výběru platí, že čím větší rozsah otáček, tím univerzálnější využití leštička má.
Orbitální leštička - náš výběr





Orbitální leštičky s regulací otáček





Orbitální leštičky se suchým zipem





Orbitální leštičky Vertool




Jak vybrat orbitální leštičku
Co je orbitální leštička
Orbitální leštičky se na trhu objevily po roce 2010 a přinesly revoluci do světa detailingu a precizního leštění. Do té doby hojně využívané rotační leštičky jsou sice přesnější, vyžadují ale velkou zkušenost obsluhy. V opačném případě se na laku objeví tzv. hologramy – otlaky vzniklé zahřátím laku. Orbitální leštičky kromě klasického rotačního pohybu využívají i excentrického pohybu unašeče, díky které se lak nepřehřívá. Na druhou stranu jsou oproti rotačkám méně přesné.
Příkon
Leštění laku na autě je časově náročná záležitost. Profesionální detaileři si s lakem hrají i několik hodin. Většina leštička přitom funguje na elektřinu – dlouhodobé leštění, zejména pokud se jím živíte, se tak podepíše na účtu za elektřinu.
Výrobci tak stále více snižují příkon, tedy množství dodané energie za jednotku času. Příkon dnešních leštiček se pohybuje kolem 500 W. Leštičky s nižším příkonem přitom již nedosahují takového výkonu, aby poskytly dostatečné otáčky pro leštění.
Víte, že…?
Pokud sháníte stroj, který vám vydrží opravdu dlouho, ptejte se i po součástkách v motoru. Pozornost věnujte zejména cívkám. Ty by měly být v ideálním případě měděné – díky tomu vydrží mnoho pracovních cyklů a při častém používání se nespálí.
Výkmyt
Orbitální leštičky při práci využívají speciálního pohybu, který nazýváme výkmyt. Díky tomu se povrch laku nepřehřívá a nedochází k vytvoření tzv. hologramů na povrchu.
Výkmyt je přitom stěžejní parametr, který určuje systém práce s leštičkou. Čím větší výkmyt, tím je leštička méně přesnější. Lak se ale méně zahřívá a práci s leštičkou zvládnou i méně zkušení detaileři. Na trhu najdete leštičky s těmito hodnotami výkmytu:
- 8 mm,
- 12 mm,
- 15 mm,
- 21 mm.
Otáčky
Platí, že čím větší rozsah otáček, tím lépe. Nízké otáčky využijete při detailním leštění měkkých laků, které se snadněji zahřejí a vytvoří se na nich hologramy. Tvrdé laky na vozech jako BMW a Audi ale v nízkých otáčkách nevyleštíte. Proto potřebujete leštičku, která dosahuje vysokých otáček.
Rychlost otáčení excentrického kotouče se pohybuje od 1 800 do 5 000 otáček za minutu. Nižší otáčky jsou při leštění málo efektivní, při vyšších by naopak mohlo dojít k poškození laku a tak je zkušení detaileři nevyužívají.
Víte, že…?
Zaměřte se také na regulaci otáček. Tu byste měli zvládnout ideálně za chodu motoru pomocí samostatného tlačítka. Regulace může být plynulá nebo skoková. Pokud vybíráte leštičku se skokovou regulací, dejte pozor i na rozptyl mezi jednotlivými rychlostmi.
Hmotnost
Rozdíl mezi kvalitní a špatnou leštičkou poznáte podle její hmotnost a vyvážení. Profesionální výrobci mají na odlehčení vyčleněná speciální oddělení a stejně tak pečlivě se věnují i ergonomii zařízení.
Hmotnost stroje by měla být rozložena po celém jeho objemu. Díky tomu vydržíte s leštičkou pracovat i několik hodin a práce s ní je pohodlná a nezatěžuje váš pohybový aparát.
Značky
Bavíme-li se o výrobcích orbitálních leštiček, musíme vyzdvihnout značku Rupes. Modely jejich nářadí patří k těm nejlepším na trhu a přestože za některé dáte dalece přes pět tisíc korun, vyplatí se vám.
Další populární výrobci tohoto nářadí jsou Vertool, Liquid Elements a Tuson. V jejich případě se jedná o levné stroje, které dobře poslouží začátečníkům a neztratí se ani v dílně nadšených amatérů. Ostatně pořídit si model, který vám vyhovuje lépe, můžete kdykoliv.
Cena
Pořízení orbitální leštičky není levná záležitost. Ty opravdu kvalitní stojí i přes deset tisíc korun. Leštičky se dají ale rozdělit do několika cenových kategorií.
Cena (Kč) | Využití |
---|---|
2 000 – 5 000 | Levné leštičky pro domácí využití, nedosahují takového výkonu a jejich součástky jsou méně kvalitní |
5 000 – 10 000 | Poloprofesionální stroje určené i pro častější využití, většinou disponují kvalitnímu součástkami a dobře padnou do ruky |
Více než 10 000 | Profesionální orbitální leštičky pro náročné uživatele, ve stejných cenových relacích se pohybují i sady s profi lešticími kotouči a přípravky |
Otázky a odpovědi
Jaká jsou nejdůležitější kritéria při výběru orbitální leštičky?
Existuje rozdíl mezi domácí a profesionální leštičkou?
Různé typy produktů porovnejte zde.