Orbitální leštička

Vysoký lesk barvených i lakovaných povrchů.

ca. 2 300 CZK
ca. 6 000 CZK
ca. 14 200 CZK
ca. 1 800 CZK

Jak vybrat orbitální leštičku

  • Orbitální leštičky nesmí chybět v dílně žádného detailera. S těmito pomocníky dosáhnete perfektního lesku barev a laků.
  • Leštičky tohoto typu využívají orbitálního pohybu unašeče. Při práci tak nedochází k přehřívání laku a při leštění s orbitální leštičkou nedochází k tvorbě tzv. hologramů.
  • Důležitým kritériem při výběru leštičky je počet otáček. Ty se pohybují mezi 2 000 až 5 000 otáček za minutu. Při výběru platí, že čím větší rozsah otáček, tím univerzálnější využití leštička má.

Co je orbitální leštička

Orbitální leštičky se na trhu objevily po roce 2010 a přinesly revoluci do světa detailingu a precizního leštění. Do té doby hojně využívané rotační leštičky jsou sice přesnější, vyžadují ale velkou zkušenost obsluhy. V opačném případě se na laku objeví tzv. hologramy – otlaky vzniklé zahřátím laku. Orbitální leštičky kromě klasického rotačního pohybu využívají i excentrického pohybu unašeče, díky které se lak nepřehřívá. Na druhou stranu jsou oproti rotačkám méně přesné.

Příkon

Leštění laku na autě je časově náročná záležitost. Profesionální detaileři si s lakem hrají i několik hodin. Většina leštička přitom funguje na elektřinu – dlouhodobé leštění, zejména pokud se jím živíte, se tak podepíše na účtu za elektřinu.
Výrobci tak stále více snižují příkon, tedy množství dodané energie za jednotku času. Příkon dnešních leštiček se pohybuje kolem 500 W. Leštičky s nižším příkonem přitom již nedosahují takového výkonu, aby poskytly dostatečné otáčky pro leštění.

Výkon 710 W
Liquid Elements T2000 V4

Víte, že…?

Pokud sháníte stroj, který vám vydrží opravdu dlouho, ptejte se i po součástkách v motoru. Pozornost věnujte zejména cívkám. Ty by měly být v ideálním případě měděné – díky tomu vydrží mnoho pracovních cyklů a při častém používání se nespálí.

Výkmyt

Orbitální leštičky při práci využívají speciálního pohybu, který nazýváme výkmyt. Díky tomu se povrch laku nepřehřívá a nedochází k vytvoření tzv. hologramů na povrchu.
Výkmyt je přitom stěžejní parametr, který určuje systém práce s leštičkou. Čím větší výkmyt, tím je leštička méně přesnější. Lak se ale méně zahřívá a práci s leštičkou zvládnou i méně zkušení detaileři. Na trhu najdete leštičky s těmito hodnotami výkmytu:

  • 8 mm,
  • 12 mm,
  • 15 mm,
  • 21 mm.
Velikost unašeče 5"
Auto Finesse DPX Dual Action Polisher EU Plug

Otáčky

Platí, že čím větší rozsah otáček, tím lépe. Nízké otáčky využijete při detailním leštění měkkých laků, které se snadněji zahřejí a vytvoří se na nich hologramy. Tvrdé laky na vozech jako BMW a Audi ale v nízkých otáčkách nevyleštíte. Proto potřebujete leštičku, která dosahuje vysokých otáček.
Rychlost otáčení excentrického kotouče se pohybuje od 1 800 do 5 000 otáček za minutu. Nižší otáčky jsou při leštění málo efektivní, při vyšších by naopak mohlo dojít k poškození laku a tak je zkušení detaileři nevyužívají.

Víte, že…?

Zaměřte se také na regulaci otáček. Tu byste měli zvládnout ideálně za chodu motoru pomocí samostatného tlačítka. Regulace může být plynulá nebo skoková. Pokud vybíráte leštičku se skokovou regulací, dejte pozor i na rozptyl mezi jednotlivými rychlostmi.

Hmotnost

Rozdíl mezi kvalitní a špatnou leštičkou poznáte podle její hmotnost a vyvážení. Profesionální výrobci mají na odlehčení vyčleněná speciální oddělení a stejně tak pečlivě se věnují i ergonomii zařízení.
Hmotnost stroje by měla být rozložena po celém jeho objemu. Díky tomu vydržíte s leštičkou pracovat i několik hodin a práce s ní je pohodlná a nezatěžuje váš pohybový aparát.

Pogumovaná hlava
Rupes LHR 15 Mark III

Značky

Bavíme-li se o výrobcích orbitálních leštiček, musíme vyzdvihnout značku Rupes. Modely jejich nářadí patří k těm nejlepším na trhu a přestože za některé dáte dalece přes pět tisíc korun, vyplatí se vám.
Další populární výrobci tohoto nářadí jsou Vertool, Liquid Elements a Tuson. V jejich případě se jedná o levné stroje, které dobře poslouží začátečníkům a neztratí se ani v dílně nadšených amatérů. Ostatně pořídit si model, který vám vyhovuje lépe, můžete kdykoliv.

Cena

Pořízení orbitální leštičky není levná záležitost. Ty opravdu kvalitní stojí i přes deset tisíc korun. Leštičky se dají ale rozdělit do několika cenových kategorií.

Cena (Kč) Využití
2 000 – 5 000 Levné leštičky pro domácí využití, nedosahují takového výkonu a jejich součástky jsou méně kvalitní
5 000 – 10 000 Poloprofesionální stroje určené i pro častější využití, většinou disponují kvalitnímu součástkami a dobře padnou do ruky
Více než 10 000 Profesionální orbitální leštičky pro náročné uživatele, ve stejných cenových relacích se pohybují i sady s profi lešticími kotouči a přípravky

Otázky a odpovědi

Jaká jsou nejdůležitější kritéria při výběru orbitální leštičky?

V kostce se dá výběr leštičky shrnout do porovnávání třech parametrů – příkonu, počtu otáček a hmotnosti. První dva mají vliv na rychlost a efektivitu při leštění. Hmotnost je naopak důležitá pro pohodlnou práci. Jsou ale i další parametry, kterým věnujte pozornost – délka kabelu, velikost kotouče a celkové vyvážení.

Existuje rozdíl mezi domácí a profesionální leštičkou?

Stejně jako u každého jiného nářadí je rozdíl mezi hobby a profi verzí markantní. V případě leštiček platí, že práce s profesionální leštičkou je pohodlnější a efektivnější. Stále více domácích kutilů se tak uchyluje k pořízení sice dražších, ale za to lepších strojů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Výkon 710 W
Velikost unašeče 5"
Pogumovaná hlava
Minimální otáčky 2100 ot./min.
Image
Produkt
Liquid Elements T2000 V4
Auto Finesse DPX Dual Action Polisher EU Plug
Rupes LHR 15 Mark III
Tuson 130050
Max. průměr kotouče
125 mm
150 mm
150 mm
125 mm
Typ brusky
leštičky
leštičky
leštičky
leštičky
Hmotnost
2.4 kg
2.3 kg
2.6 kg
2.8 kg
Napětí
230 V
230 V
230 V
Regulace otáček
Pohon
elektrické
elektrické
elektrické
Příkon
710 W
720 W
500 W
720 W
Cena ca. 2 300 CZK ca. 6 000 CZK ca. 14 200 CZK ca. 1 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.