Nejlepší ozvučná dřívka 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Rohama Ozvučná dřívka 61416

Jak vybrat ozvučná dřívka

  • Ozvučná dřívka patří mezi perkusní nástroje a bývají označována pojmem „Claves“. Sestává ze dvou dřevěných tyček. Podle jejich délky lze rozlišit dva základní typy a to klasická a dvou-tónová ozvučná dřívka.
  • Ozvučná dřívka se nejčastěji vyrábí ze dřeva. Typ dřeviny určuje také jeho cenu. Levnější výrobky jsou z tuzemských dřevin, typičtější a tedy i kvalitnější jsou nástroje vyrobené ze dřeva exotického. Na našem trhu se lze setkat i s variantou z plastu. S materiálem souvisí i vzhled dřívek.
  • Tento nástroj se vyrábí v různých délkách. Menší dřívka jsou vhodná např. pro děti, dospělí hudebníci častěji sáhnout po větší velikosti.

Ozvučná dřívka - náš výběr

Goldon ozvučná dřívka 15 x 150mm
Zobrazit více
Goldon ozvučná dřívka jsou vyrobena z bukového dřeva a jejich rozměry jsou 15 x 150mm. Tyto dřívka se prodávají ve dvojicích a jejich výroba probíhá v Německu. Toto je technická specifikace produktu pro vaši informaci.
Zobrazit méně

Ozvučná dřívka Rohama

Ozvučná dřívka Goldon

Goldon ozvučná dřívka 15 x 150mm
Zobrazit více
Goldon ozvučná dřívka jsou vyrobena z bukového dřeva a jejich rozměry jsou 15 x 150mm. Tyto dřívka se prodávají ve dvojicích a jejich výroba probíhá v Německu. Toto je technická specifikace produktu pro vaši informaci.
Zobrazit méně
Goldon ozvučná dřívka 18 x 200mm 33010
Zobrazit více
Goldon ozvučná dřívka s označením 33010 jsou vyrobena z bukového dřeva. K dispozici jsou v souboru dvou kusů. Jejich konkrétní rozměry činí 18 x 200 mm. Tento produkt je určen k využití jako ozvučný prvok.
Zobrazit méně

Ozvučná dřívka Gewa

Zobrazit kompletní nabídku Ozvučná dřívka

Jak vybrat ozvučná dřívka

Jaké typy existují

Ač se to nemusí zdát pravděpodobné i ozvučná dřívka lze rozdělit do dvou základních typů:

  • Klasická ozvučná dřívka – běžný typ, který se skládá ze dvou stejně dlouhých tyček; při hře vyluzují pouze jeden tón
  • Dvou-tónová ozvučná dřívka – každé dřívko má jinou délku, což umožňuje vyluzování dvou odlišných tónů

Víte, že…?

„Clave“ je španělské slovo, které v překladu znamená „klíč“. Za claves je označován opakujíc se rytmus, ve kterém jsou zdůrazněny určité údery. Zdůraznění prochází různými takty, takže nelze říct, že by hra spočívala v opakujících se vzorcích.

Ozvučná dřívka

Ozvučná dřívka spadají do skupiny perkusních nástrojů, iStock / mambo56

Z jakých materiálů se vyrábí

Tradičním materiálem tohoto rytmického nástroje je bezesporu dřevo. Levnější verze bývají zpravidla vyrobené z bukového nebo habrového dřeva. Tato dřívka jsou vhodná např. pro malé děti jako první rytmický nástroj. Materiál je pevný a dřívka vyluzují příjemný zvuk.

  • Dražší verze jsou vyrobeny nejčastěji z ebenového, palisandrového nebo grenadillového dřeva.
  • Na našem trhu lze narazit ale i naplastové rytmické paličky, které fungují na stejném principu jako klasická dřívka. Jedno bývá hladké, druhé je opatřeno vroubky. Kromě ťukání je možné paličky o sebe třít a tím imitovat tzv. guiro zvuk.

Vzhled dřívek

Ozvučná dřívka
Rohama Ozvučná dřívka 61416

Tradiční dřívka se vyrábí v různých odstínech dřeva. Pro malé hudebníky je ale možné vybírat dřívka lakovaná různými barvami nebo zdobená ornamenty. Některé modely dřívek mohou mít také různé výkroje, ty jsou ale pouze estetickou záležitostí nebo usnadňují správný úchop při hraní. Výjimkou jsou vroubkovaná dřívka, která při tření vydávají specifický zvuk tzv. guiro.

Jaký rozměr zvolit

V případě ozvučných dřívek lze narazit na dvě hodnoty a to průměr dřívka a délka. Ta se nejčastěji pohybuje mezi 20 až 30 cm. Dle konkrétního typu mohou být stejně dlouhé nebo je jedno kratší. Volba rozměrů často souvisí s tím, pro koho je nástroj určený. V případě dětí se obecně doporučuje volit dřívka spíše menší, dospělí ocení dřívka větší. Průměr se nejčastěji pohybuje kolem 2 cm.

Ozvučná dřívka

Kvalitu dřívek určuje výrobní materiál, iStock / boggy22

V čem spočívá hra na ozvučná dřívka?

Do každé ruky se uchopí jedno z dřívek. Dominantní ruka drží paličku podobně jako tu na buben. Druhá ruka ji drží pouze lehce, ale pevně mezi palcem a konečky prstů. Pevné držení zajišťuje stabilitu, lehké má pak vliv na míru rezonance. Vyšší rezonanci dřívek umožňuje držení pomocí nehtů nikoli bříšek prstů. Samotná hra spočívá v úderech paliček o sebe v různém rytmu. Z tohoto pohledu lze rozlišit dvě formy clave a to:

  • Son claves – užívané v afrokubánské hudbě
  • Ruba claves – nejčastěji se vyskytuje v salsové hudbě; nejedná se o standardní clave
Ozvučná dřívka

Ozvučná dřívka se liší vzhledem i způsobem hry, iStock / waymoreawesomer

Ceny a výrobci

Ozvučná dřívka Rohama
Rohama Ozvučná dřívka 61555

Cenové rozpětí ozvučných dřívek je poměrně široké. Nejlevnější varianty lze koupit i za méně než 100 Kč. Nejdražší claves pak stojí zpravidla kolem 500 Kč. Výrobci nejsou mnohdy uvedeni a to zejména u levnějších výrobků. Za nejlepší výrobky jsou pak považována dřívka značek Meinl nebo Nino.

ZnačkaCharakteristikaCenové rozpětí
MeinlZpravidla konstrukce z červeného dřeva200 Kč až 500 Kč
 Tělo má odlehčený rám 
 Zvuk je jasný, čistý 
 Vhodné jak pro začátečníky tak profesionální hudebníky 
 Ideální pro afro-latinský styl 
NinoVhodné zejména pro děti90 Kč až 250 Kč
 Malé dřevěné perkuse 
 Vyrábí se z odolných dřevin 
 Vydávají skvělý rezonanční tón 
 Tělo nástroje je lehké, kvalitně zpracované 
 Značka nabízí také sady ozvučných dřívek, které jsou cenově výhodnější a jsou vhodné zejména pro pedagogické účely 

Otázky a odpovědi

Jak vybrat ozvučná dřívka?

Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoduchý hudební nástroj, je na zvážení pouze několik základních parametrů a to typ dřívek, výrobní materiál a jejich velikost. Zejména děti pak ocení i netradiční vzhled.

Jaká dřívka jsou vhodná pro malé děti?

Ozvučná dřívka jsou oblíbeným nástrojem i v hudebních kroužcích pro nejmenší. Jednak kvůli jednoduché technice hraní, ale také pro to, že učí děti rytmu. Pro děti jsou vhodné zejména menší ozvučná dřívka. Jistě ocení i hravější design a tedy barevnější provedení.
Zobrazit kompletní nabídku Ozvučná dřívka