Nejlepší pákové kleště 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Pedice Kleště na nehty pákové 11,5 cm
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat pákové kleště

 • Pákové kleště se používají ke štípání nejrůznějšího materiálu. Podle něho lze také rozlišit jednotlivé typy těchto kleští
 • Zásadním parametrem při výběru pákových kleští, je délka jejich rukojeti. Ta má vliv na pohodlí při jejich používání, míru námahy, kterou bude nutné vyvinout, ale také na typ materiálu, který bude jimi zpracováván.
 • Z dalších parametrů lze vzít v potaz např. materiál, ze kterého jsou kleště vyrobeny nebo jejich celkové rozměry. Důležitý je údaj o maximálním průměru stříhaného materiálu.

Pákové kleště - náš výběr

Pedice Kleště na nehty pákové 11,5 cm
přečíst recenzi
Výrobce: Pedice
Zobrazit více
Pákové kleště na nehty Pedice o délce 11,5 cm jsou vybaveny zahnutým ostřím s délkou 13 mm. Je možné je sterilizovat. Oproti standardním kleštím jsou menší. Vhodné pro účely stříhání nehtů.
Zobrazit méně

Štípací pákové kleště

Kleště Strend Pro BT-804, 300 mm, nýtovací, pákové ST2290008
Zobrazit více
Strend Pro BT-804 jsou nýtovací pákové kleště o délce 300 mm a jsou sestaveny z hliníkové slitiny a oceli, zpracované uhelným teplem o tloušťce 2,5 mm. Mají potažené PVC konce a jsou přizpůsobeny pro nýty o rozměrech 3,2 mm, 4 mm a 4,8 mm. Hlavici kleští lze ručně rozložit bez nástrojů.
Zobrazit méně
Kleště pákové štípací, Knipex 760mm
Výrobce: Knipex
Zobrazit více
Kleště pákové štípací od Knipex mají délku 760 mm a disponují řezným výkonem až do tvrdosti 48 HRC. Jsou vybaveny odolnými břity s tvrdostí kolem 62 HRC a ergonomickou rukojetí. Součástí je možnost nastavení a regulace za pomoci regulačních šroubů.
Zobrazit méně

Nýtovací pákové kleště

Kleště Strend Pro BT-804, 300 mm, nýtovací, pákové ST2290008
Zobrazit více
Strend Pro BT-804 jsou nýtovací pákové kleště o délce 300 mm a jsou sestaveny z hliníkové slitiny a oceli, zpracované uhelným teplem o tloušťce 2,5 mm. Mají potažené PVC konce a jsou přizpůsobeny pro nýty o rozměrech 3,2 mm, 4 mm a 4,8 mm. Hlavici kleští lze ručně rozložit bez nástrojů.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Pákové kleště

Jak vybrat pákové kleště

Typy podle způsobu použití

Typy pákových kleští je na našem trhu celá řada a zpravidla se od sebe liší typem materiálu, na který je možné je použít. Mezi základní typy patří následující:

Výroba bednění

Pákové kleště můžete využít při různých příležitostech, iStock / ognianm

 • Na železo – jedná se o univerzální kleště, jsou tedy vhodné pro široké spektrum použití; vhodné jak pro hobby účely, tak pro profesionální práci
 • Na větve – hodí se na údržbu zahrady – stříhání stromů, keřů atd.; tyto kleště je možné použít i při přípravě dřeva pro zimní období apod.
 • Na kabely – kleště vhodné zejména pro profesi elektrikář; kleště jsou zpravidla menší, protože se jedná o práci s tenčím materiálem
 • Na roxory – kleště lze využít např. na stavbách; kleště jsou určeny na stříhání roxorů, tedy kovových výztuží betonu

Víte, že…?

Pákové kleště jsou druhem kleští štípacích. Vzhledem k tomu, že mají specificky řešený kloub a dlouhou rukojeť, kterou je nutné držet oběma rukama, zvládnou rozdělit prakticky jakýkoliv materiál. Navíc společně tvoří velký převodový poměr, jinak řečeno větší páku, což jim dalo svůj název.

Délka rukojeti

Rukojeť a její délka ovlivňuje zejména komfort při jejich používání a také sílu, kterou bude možné při jejich používání vyvinout. Nejčastěji se hodnoty pohybují mezi 200 a 900 mm. Čím delší pak rukojeť bude, tím lepší rozložení síly nabízí a tedy i menší námahu. Délku rukojeti je vhodné volit i podle tvrdosti materiálu, tedy čím tvrdší bude, tím delší rukojeť je nutné zvolit.

Materiál kleští

Pákové kleště
Pedice Kleště na nehty pákové 11,5 cm

Pákové kleště jsou zpravidla vyráběné z oceli. U jednotlivých modelů může být uvedeno specifické označení. Nejčastěji se jedná o:

 • CrV – oficiálně se jedná o nástrojovou ocel vhodnou pro práci za studena; vyznačuje se zejména vysokou pevností
 • 61CrV4 – označení pro chrom-vanadovou ocel
 • Kovaná ocel
Instalatér opravuje topení

Pákové kleště lze koupit v několika velikostech, iStock / m-gucci

Rozměry

U pákových kleští příliš parametrů k porovnání není. Mezi ty základní patří i samotný rozměr kleští. Ten může být např.:

 • 35 cm
 • 60 cm
 • 76 cm
 • 100 cm

Víte, že…?

Z dalších vlastností jsou pro pákové kleště zásadní jejich odolnost, tvrdost a ostrost, protože se používají ke štípání velmi tvrdých materiálů.

Průměr stříhaného materiálu

Štípací pákové kleště
GEKO G01363 Pákové štípací kleště na stříhání drátu, nůžky štípačky 900mm

V tomto případě se jedná o poměrně důležitý údaj, protože prakticky udává, jak velké využití kleště budou ve výsledku mít. Prakticky se dá říct, že čím větší průměr bude možné s daným modelem ustřihnout, tím větší a širší uplatnění mohou při práci mít.

Konkrétní určení

Pákové kleště mohou, ale nemusí být určeny k jednomu konkrétnímu úkonu. Většina z nich má širší uplatnění. Jejich možnosti pak mohou být také uvedeny v popisu jednotlivých kleští. Běžně se štípací kleště používají na:

 • Stahovací pásky
 • Dráty
 • Kabely
 • Vodiče
 • Ocelová lana
 • Roxory

Existují samozřejmě i modely, kde přímé určení není specifikováno, respektive se jedná o kleště ***univerzální***, které se hodí prakticky na všechno.

Výrobci a ceny

Nýtovací pákové kleště
FORTUM 4770638 pákové vystřihovací a nýtovací kleště 3v1 COMBO na nýty a matice M3-M10

Pákových kleští je opravdu celá řada. Přehled některých typů s výrobci a cenovým rozpětím v tabulce níže.

Typ pákových kleštíVýrobciCenové rozpětí
Štípací kleštěExtolOd 150 Kč do 11500 Kč
 Knipex 
 Fortum 
 Yato 
Kleště na kabelyKnipexOd 400 Kč do 3000 Kč
 Cabelcon 
 KRAFT & DELE 
 Geko 
Zahradnické pákové nůžkyGekoOd 250 Kč do 4000 Kč
 Bahco 
 Fiskars 
 Wolf-Garten 

Otázky a odpovědi

Jak vybrat pákové kleště?

Při vybírání pákových kleští je třeba zohlednit zejména jejich typ. Ten určuje, k jakému účelu jsou kleště primárně určeny. Samozřejmě existují i kleště univerzální. Mezi důležité parametry patří délka rukojeti, která má vliv na pohodlí při jejich používání nebo průměr stříhaného materiálu, který odráží, co vše bude možné kleštěmi zpracovat.

Na jaké materiály se pákové kleště hodí?

Obecně se pákové kleště hodí na tvrdé materiály. Podle typu se pak může jednat např. o ocelové materiály a lana, zámky, dráty, kabely, ale také silnější větve.
Zobrazit kompletní nabídku Pákové kleště