25 nejlepších parních čističů 2023
Spolehlivý pomocník pro boj se špínou a bakteriemi.
Jak vybrat parní čistič?
- Parní čistič čistí horkou vodní párou. Čistění je rychlé, pohodlné, zároveň zlikvidujete více bakterií a bez použití chemických čistících prostředků.
- K nejoblíbenějším patří ruční čističe, vlastnit můžete také parní mop, vysavač nebo velmi výkonný pojízdný čistič.
- U větších čističů můžete využít systém dvou komor.
- Praktické jsou i nadstandardní funkce.
Parní čistič - náš výběr





Ruční parní čističe





Parní čističe na podlahy





Parní čističe na sedačku





Parní čističe Kärcher





Jak vybrat parní čistič?
Výběr typu parního čističe
Pokud se hledáte vhodný parní čistič, tak můžete narazit na čtyři různá zařízení, která fungují na stejné bázi, tedy na čištění pomocí páry, ale přece jsou každé trochu jiné. Mezi tyto typy parních čističů patří:
- ruční parní čističe
- pojízdné parní čističe
- parní vysavače
- parní mopy.
Ruční parní čističe vypadají jako větší konev. Disponují menším zásobníkem na vodu a menším výkonem, z toho plyne menší tlak vodní páry při čištění. Jsou vhodné na čistění menších ploch, hůře přístupných míst a na rychlé zažehnávání nejrůznějších nehod. Jejich výhodou je nízká cena a zásobník s menším objemem vody se rychle nahřeje, takže je brzy v pohotovosti. Výhodou tohoto malého pomocníka je dobrá manipulace a snadné uskladnění.

Ruční parní čistič je všestranný pomocník
Pojízdné parní čističe mají větší zásobník vody a větší výkon. Tyto zařízení čistí s větší intenzitou a hodí se tedy k čištění velkých ploch, jako podlahy nebo obklady. K většině pojízdných parních čističů dostanete příslušenství v podobě různých násad, díky kterým budete moci vyčistit i menší a hůře přístupné plochy. Manipulace s tímto zařízením je podobná jako u běžného vysavače. Cena pojízdného čističe bude o něco vyšší než ručního čističe.
Parní vysavače jsou stejně jako předchozí zařízení podobné běžnému vysavači. Oproti předchozímu zařízení mají tu výhodu, že poté co povrh navlhčíte párou, tak parní vysavač umí vysát vlhkost. Takže ušetříte stírání špíny hadrem. Práce s tím to zařízením je tedy ještě účinnější a hodí se například na čištění koberců nebo čalounění sedaček a podobně. Samozřejmě si za přidanou funkci vysávání oproti pojízdnému čističi připlatíte. Zároveň se jedná o větší stroje, protože musí mít další nádrž špinavou vodu, kterou vsají. Parní vysavače jsou vhodné pro čištění velkých ploch.
Parní mop se nejvíce podobá tyčovému vysavači, s tím rozdílem že nevysává. Parní mop má podobný výkon jako ruční čistič, ale hodí se na úklid větších ploch, například podlah. Je vhodné ho používat spíše na pravidelné úklidy, než na likvidaci starších nánosů špíny. Jak je napsáno výše, parní moc nevysává, takže po něm musíte rozpuštěnou špínu setřít hadrem nebo běžným mopem. Největší nevýhodou parního mopu je jeho jediné využití, a to čištění podlah.
Víte, že…?
Předtím než si pořídíte parní čistič, zamyslete co s ním budete čistit a podle toho si vyberte správný typ. Pokud máte na podlaze položeny koberce, jediná správná volba je parní vysavač, jinak si koberce namočíte a můžou Vám začít plesnivět. Pokud máte dřevěné parkety nebo obklady, vodní pára pro ně není vůbec určená. Buďte tedy opatrní, parní čistič je skvělý pomocník, ale pouze pokud se používá správně!
Systém nádrží
Parní čistič musí mít nádrž, do které nalijete vodu, která se ohřeje a vytvoří vodní páru. Při pořízení parního čističe si můžete vybrat ze dvou variant nádrže:
- s jednou komorou
- se dvěma komorami.
Pokud si vyberete zařízení s jednou komorou, bude levnější, ale přináší to úskalí pokud s čističem budete uklízet delší dobu. Sytém s jednou komorou funguje tak, že ohřívač je umístěn ve stejné komoře, kam nalíváte vodu. Pokud Vám voda dojde, tak musíte několik minut čekat, než v zásobníku poklesne tlak a můžete ho otevřít. Poté dolijete vodu a po ohřátí můžete pokračovat v úklidu.
Zařízení se dvěma komorami je dražší, ale můžete uklízet bez přerušení. V jedné komoře totiž máte ohřívač a druhý je zásobníkem vody. Čistič si průběžně bere vodu z jedné komory do druhé, ale do zásobníku můžete vodu kdokoliv dolévat.
Pokud investujete do pojízdného čističe nebo parního vysavače, tak určitě zvolte variantu se dvěma komorami. Tyto zařízení jsou na úklid velkých ploch a určitě oceníte, že budete moci uklízet nepřetržitě.
Velikost a materiál nádrže
Při výběru parního čističe zůstaňme u nádrže, další důležitý parametr je její velikost. Hlavně pokud jste se u předchozího bodu rozhodli zvolit levnější jednokomorovou nádrž, tak zkuste vybrat zařízení s dostatečně velkou nádrží. Samozřejmě každý typ zařízení má limity velikosti nádrže, jak ukazuje následující tabulka.
Typ parního čističe | Obvyklé velikosti nádrže |
---|---|
Ruční parní čistič | Do 0,5 litru |
Pojízdný parní čistič | Do 1,5 litru |
Parní vysavač | Do 1 litru |
Parní mop | Do 0,7 litru |
Víte, že…?
Vyskytují se i parní čističe s většími objemy nádrže, ale pamatujte na to, že čím větší nádrž si pořídíte, tím více místa Vám pak čistič zabere a pokud takovou nádrž naplníte plnou, budete pracovat s těžším zařízením a větší námahou.
Pokud jsme u nádrží, tak je vhodné zmínit i materiál, ze kterého je nádrž vyrobena. Nejčastěji se setkáte s nádrží z hliníku a nerezové oceli. Tyto materiály jsou odolné a zároveň lehké. U levnějších čističů si dejte pozor, aby nádrže byly dobře izolované v nevodivém materiálu, tak abyste se nemohli dotknout nádrže a popálit.
Tlak a příkon parního čističe
Tlak a příkon parního čističe jsou dvě důležité veličiny, které určí kvalitu práce s parním čističem. Při výběru parního čističe platí jednoduchá úměra, čím vyšší tlak a příkon čističe, tím lepší je to čistič a tím bude dražší. Pak samozřejmě záleží na Vašich možnostech, kolik se chystáte do pořízení parního čističe investovat.
Pro vysvětlení, tlak a příkon mají vliv na to, jak rychle parní čistič ohřívá vodu a vytváří vodní páru. Z toho vyplývá, kolik času budete potřebovat na úklid. Tlak, který zařízení vyvine také souvisí s tím, pod jakým tlakem vodní páru vrací a jakým tlakem čistí, opět platí čím více, tím lépe.
Při výběru pozor na to, abyste vybrali zařízení, kde příkon odpovídá tlaku. Co to znamená? S růstem tlaku, který čistič vyvíjí musí růst i příkon. Pokud si pořídíte čistič s vysokým tlakem a nízkým příkonem, tak pamatujte na to, že životnost takového zařízení je krátká. Zařízení nebude stíhat a tzv. ho zavaříte.

Tlak páry ovlivňuje účinnost čištění
Pro lepší orientaci věnujte pozornost tabulce, kde uvidíte optimální hodnoty tlaku a odpovídajícího příkonu.
Typ parního čističe | Obvyklý tlak | Obvyklý příkon |
---|---|---|
Ruční parní čistič | 3 – 3,5 bar | 1000 – 1500 W |
Pojízdný parní čistič | 3,5 – 4,5 bar | 1500 – 2250 W |
Parní vysavač | 4 – 6 bar | 2000 – 3000 W |
Parní mop | 3 bar | 1000 W |
Doplňky a funkce parních čističů
Většina prodejců Vám neprodá pouze samotný čistič, ale přidá další doplňky a funkce, které zlepší práci s parním čističem. Na co se zaměřit?
Nadstavce
Nejrůznější nadstavce jsou vhodné hlavně pro pojízdný čistič a parní vysavač. Tyto nadstavce, které nasadíte na hadici můžou mít formu různých zúžení, prodloužení a kartáčů. Vhodný je také nadstavec se stěrkou pro čištění oken.
Funkce ovládání intenzity páry
Tato funkce Vám umožní přizpůsobit se materiálu čištěnému povrchu. Pokud má čistič stupně intenzity páry, ze kterých si vybíráte, tak by také v návodu mělo být uvedeno, pro jaký materiál se má použít konkrétní stupeň.

Větší počet nástavců nabízí více možností
Odvápňovací systém
Pokud čistič, který jste si vybrali nemá odvápňovací systém, měli byste do něj lít destilovanou vodu. Jelikož se málokomu chce držet zásobu destilované vody, raději si vyberte zařízení s tímto systémem. Při pořízení se dotažte prodejce, zda tento systém Vámi vybrané zařízení má a jak funguje. Podle toho přizpůsobte údržbu čističe, tak abyste v případě poruchy měli nárok na reklamci.
Bezpečnostní prvky
Mezi bezpečnostní prvky patří tlakový ventil, který je maximálně důležitý u čističů s jednokomorovým systémem nádrže. Tento ventil slouží jako pojistka proti otevření nádrže pod tlakem. Pokud byste nádrž s vodou ohřátou na bod varu otevřeli pod tlakem, může Vám voda „bouchnout“ a opařit Vás.
Je dobré mít čistič, který má určitou formu pojistky a nezačne chrlit páru hned po zmáčknutí ovládací knoflíku. Pojistky jsou řešeny různým způsobem a někdy se jim říká dětské pojistky, ale i dospělému člověku se může stát, že čistič uchopí nešikovně a mohl by si pustit horkou páru například na ruku.
Značky a ceny parních čističů
Mezi nejznámější značky parních čističů u nás patří Kärcher, Polti, Sencor, Eta nebo Rowenta. Tyto značky jsou světově známé a najdete u nich výrobky levnější i dražší. Samozřejmě, tak jak se pohybuje cena výrobku, hýbe se i kvalita a účinnost čištění.
Nejlevnější jsou ruční parní čističe, přičemž už v ceně od 700 Kč do 1000 Kč seženete kvalitní čistič. O něco dražší jsou parní mopy. Pokud si chcete pořídit toto zařízení, tak si připravte 1200 Kč až 1500 Kč.
Zhruba od 2000 Kč do 5000 Kč se pohybují pojízdné parní čističe. V této cenové kategorii počítejte spíše s méně kvalitními čističi, ale díky různým akcím můžete najít i kvalitní dvoukomorový pojízdný parní čistič v této cenové skupině. Kvalitní pojízdné parní čističe se nacházejí především v cenové úrovni od 5000 Kč do 10000 Kč.
Nejdražší z parních čističů jsou parní vysavače. Ty standardní se pohybují v cenách od 10000 Kč a kvalitní typy s dobrým vybavením se přehoupnou přes 15000Kč a blíží se ke 20000 Kč. Pokud se rozhodnete investovat ještě větší obnos, tak si už pořizujete velice kvalitní čistič, který už blíží profesionálním zařízením.
Otázky a odpovědi
Jak velkou nádobu na vodu mají čističe?
Proč mít parní čistič?
Různé typy produktů porovnejte zde.