Parní čistič

Spolehlivý pomocník pro boj se špínou a bakteriemi.

ca. 3 200 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 4 700 CZK
ca. 126 900 CZK
ca. 1 300 CZK

Jak vybrat parní čistič?

Parní čistič se stal nedílnou součástí úklidové výbavy nejedné domácnosti. Jak samotný název napovídá, jedná se o zařízení, které čistí horkou vodní párou. Čistění probíhá za mnohem vyšších teplot, než s obyčejným kbelíkem a hadrem, takže je rychlé, pohodlné, zároveň zlikvidujete více bakterií a bez použití chemických čistících prostředků. Jak si tedy vybrat vhodný parní čistič právě pro Vás? Posuďte dle následujících parametrů.

Výběr typu parního čističe

Pokud se hledáte vhodný parní čistič, tak můžete narazit na čtyři různá zařízení, která fungují na stejné bázi, tedy na čištění pomocí páry, ale přece jsou každé trochu jiné. Mezi tyto typy parních čističů patří:

  • ruční parní čističe
  • pojízdné parní čističe
  • parní vysavače
  • parní mopy.
Rychlé nahřívání
Kärcher SC 3 EasyFix
ca. 3 200 CZK
Aktuálni cena

Ruční parní čističe vypadají jako větší konev. Disponují menším zásobníkem na vodu a menším výkonem, z toho plyne menší tlak vodní páry při čištění. Jsou vhodné na čistění menších ploch, hůře přístupných míst a na rychlé zažehnávání nejrůznějších nehod. Jejich výhodou je nízká cena a zásobník s menším objemem vody se rychle nahřeje, takže je brzy v pohotovosti. Výhodou tohoto malého pomocníka je dobrá manipulace a snadné uskladnění.

Pojízdné parní čističe mají větší zásobník vody a větší výkon. Tyto zařízení čistí s větší intenzitou a hodí se tedy k čištění velkých ploch, jako podlahy nebo obklady. K většině pojízdných parních čističů dostanete příslušenství v podobě různých násad, díky kterým budete moci vyčistit i menší a hůře přístupné plochy. Manipulace s tímto zařízením je podobná jako u běžného vysavače. Cena pojízdného čističe bude o něco vyšší než ručního čističe.

Parní vysavače jsou stejně jako předchozí zařízení podobné běžnému vysavači. Oproti předchozímu zařízení mají tu výhodu, že poté co povrh navlhčíte párou, tak parní vysavač umí vysát vlhkost. Takže ušetříte stírání špíny hadrem. Práce s tím to zařízením je tedy ještě účinnější a hodí se například na čištění koberců nebo čalounění sedaček a podobně. Samozřejmě si za přidanou funkci vysávání oproti pojízdnému čističi připlatíte. Zároveň se jedná o větší stroje, protože musí mít další nádrž špinavou vodu, kterou vsají. Parní vysavače jsou vhodné pro čištění velkých ploch.

Parní mop
Leifheit 11913
ca. 1 700 CZK
Aktuálni cena

Parní mop se nejvíce podobá tyčovému vysavači, s tím rozdílem že nevysává. Parní mop má podobný výkon jako ruční čistič, ale hodí se na úklid větších ploch, například podlah. Je vhodné ho používat spíše na pravidelné úklidy, než na likvidaci starších nánosů špíny. Jak je napsáno výše, parní moc nevysává, takže po něm musíte rozpuštěnou špínu setřít hadrem nebo běžným mopem. Největší nevýhodou parního mopu je jeho jediné využití, a to čištění podlah.

Víte, že…?

Předtím než si pořídíte parní čistič, zamyslete co s ním budete čistit a podle toho si vyberte správný typ. Pokud máte na podlaze položeny koberce, jediná správná volba je parní vysavač, jinak si koberce namočíte a můžou Vám začít plesnivět. Pokud máte dřevěné parkety nebo obklady, vodní pára pro ně není vůbec určená. Buďte tedy opatrní, parní čistič je skvělý pomocník, ale pouze pokud se používá správně!

Systém nádrží

Parní čistič musí mít nádrž, do které nalijete vodu, která se ohřeje a vytvoří vodní páru. Při pořízení parního čističe si můžete vybrat ze dvou variant nádrže:

Ruční
ETA 1264 90000 Aquabelo
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena
  • s jednou komorou
  • se dvěma komorami.

Pokud si vyberete zařízení s jednou komorou, bude levnější, ale přináší to úskalí pokud s čističem budete uklízet delší dobu. Sytém s jednou komorou funguje tak, že ohřívač je umístěn ve stejné komoře, kam nalíváte vodu. Pokud Vám voda dojde, tak musíte několik minut čekat, než v zásobníku poklesne tlak a můžete ho otevřít. Poté dolijete vodu a po ohřátí můžete pokračovat v úklidu.

Zařízení se dvěma komorami je dražší, ale můžete uklízet bez přerušení. V jedné komoře totiž máte ohřívač a druhý je zásobníkem vody. Čistič si průběžně bere vodu z jedné komory do druhé, ale do zásobníku můžete vodu kdokoliv dolévat.
Pokud investujete do pojízdného čističe nebo parního vysavače, tak určitě zvolte variantu se dvěma komorami. Tyto zařízení jsou na úklid velkých ploch a určitě oceníte, že budete moci uklízet nepřetržitě.

9v1
Black&Decker FSMH1351SM 9v1
ca. 4 200 CZK
Aktuálni cena

Velikost a materiál nádrže

Při výběru parního čističe zůstaňme u nádrže, další důležitý parametr je její velikost. Hlavně pokud jste se u předchozího bodu rozhodli zvolit levnější jednokomorovou nádrž, tak zkuste vybrat zařízení s dostatečně velkou nádrží. Samozřejmě každý typ zařízení má limity velikosti nádrže, jak ukazuje následující tabulka.

Typ parního čističe Obvyklé velikosti nádrže
Ruční parní čistič Do 0,5 litru
Pojízdný parní čistič Do 1,5 litru
Parní vysavač Do 1 litru
Parní mop Do 0,7 litru

Víte, že…?

Vyskytují se i parní čističe s většími objemy nádrže, ale pamatujte na to, že čím větší nádrž si pořídíte, tím více místa Vám pak čistič zabere a pokud takovou nádrž naplníte plnou, budete pracovat s těžším zařízením a větší námahou.

Pokud jsme u nádrží, tak je vhodné zmínit i materiál, ze kterého je nádrž vyrobena. Nejčastěji se setkáte s nádrží z hliníku a nerezové oceli. Tyto materiály jsou odolné a zároveň lehké. U levnějších čističů si dejte pozor, aby nádrže byly dobře izolované v nevodivém materiálu, tak abyste se nemohli dotknout nádrže a popálit.

Multifunkční
Hoover HPS700 011
ca. 4 700 CZK
Aktuálni cena

Tlak a příkon parního čističe

Tlak a příkon parního čističe jsou dvě důležité veličiny, které určí kvalitu práce s parním čističem. Při výběru parního čističe platí jednoduchá úměra, čím vyšší tlak a příkon čističe, tím lepší je to čistič a tím bude dražší. Pak samozřejmě záleží na Vašich možnostech, kolik se chystáte do pořízení parního čističe investovat.

Pro vysvětlení, tlak a příkon mají vliv na to, jak rychle parní čistič ohřívá vodu a vytváří vodní páru. Z toho vyplývá, kolik času budete potřebovat na úklid. Tlak, který zařízení vyvine také souvisí s tím, pod jakým tlakem vodní páru vrací a jakým tlakem čistí, opět platí čím více, tím lépe.

Při výběru pozor na to, abyste vybrali zařízení, kde příkon odpovídá tlaku. Co to znamená? S růstem tlaku, který čistič vyvíjí musí růst i příkon. Pokud si pořídíte čistič s vysokým tlakem a nízkým příkonem, tak pamatujte na to, že životnost takového zařízení je krátká. Zařízení nebude stíhat a tzv. ho zavaříte.

Profesionální
Kärcher SGV 8/5
ca. 126 900 CZK
Aktuálni cena

Pro lepší orientaci věnujte pozornost tabulce, kde uvidíte optimální hodnoty tlaku a odpovídajícího příkonu.

Typ parního čističe Obvyklý tlak Obvyklý příkon
Ruční parní čistič 3 – 3,5 bar 1000 – 1500 W
Pojízdný parní čistič 3,5 – 4,5 bar 1500 – 2250 W
Parní vysavač 4 – 6 bar 2000 – 3000 W
Parní mop 3 bar 1000 W

Doplňky a funkce parních čističů

Většina prodejců Vám neprodá pouze samotný čistič, ale přidá další doplňky a funkce, které zlepší práci s parním čističem. Na co se zaměřit?

Nadstavce

Nejrůznější nadstavce jsou vhodné hlavně pro pojízdný čistič a parní vysavač. Tyto nadstavce, které nasadíte na hadici můžou mít formu různých zúžení, prodloužení a kartáčů. Vhodný je také nadstavec se stěrkou pro čištění oken.

Efekticní
Vileda 146574 Steam mop
ca. 1 300 CZK
Aktuálni cena

Funkce ovládání intenzity páry

Tato funkce Vám umožní přizpůsobit se materiálu čištěnému povrchu. Pokud má čistič stupně intenzity páry, ze kterých si vybíráte, tak by také v návodu mělo být uvedeno, pro jaký materiál se má použít konkrétní stupeň.

Odvápňovací systém

Pokud čistič, který jste si vybrali nemá odvápňovací systém, měli byste do něj lít destilovanou vodu. Jelikož se málokomu chce držet zásobu destilované vody, raději si vyberte zařízení s tímto systémem. Při pořízení se dotažte prodejce, zda tento systém Vámi vybrané zařízení má a jak funguje. Podle toho přizpůsobte údržbu čističe, tak abyste v případě poruchy měli nárok na reklamci.

Bezpečnostní prvky

Mezi bezpečnostní prvky patří tlakový ventil, který je maximálně důležitý u čističů s jednokomorovým systémem nádrže. Tento ventil slouží jako pojistka proti otevření nádrže pod tlakem. Pokud byste nádrž s vodou ohřátou na bod varu otevřeli pod tlakem, může Vám voda „bouchnout“ a opařit Vás.

Je dobré mít čistič, který má určitou formu pojistky a nezačne chrlit páru hned po zmáčknutí ovládací knoflíku. Pojistky jsou řešeny různým způsobem a někdy se jim říká dětské pojistky, ale i dospělému člověku se může stát, že čistič uchopí nešikovně a mohl by si pustit horkou páru například na ruku.

Značky a ceny parních čističů

Mezi nejznámější značky parních čističů u nás patří Kärcher, Polti, Sencor, Eta nebo Rowenta. Tyto značky jsou světově známé a najdete u nich výrobky levnější i dražší. Samozřejmě, tak jak se pohybuje cena výrobku, hýbe se i kvalita a účinnost čištění.

Nejlevnější jsou ruční parní čističe, přičemž už v ceně od 700 Kč do 1000 Kč seženete kvalitní čistič. O něco dražší jsou parní mopy. Pokud si chcete pořídit toto zařízení, tak si připravte 1200 Kč až 1500 Kč.

Zhruba od 2000 Kč do 5000 Kč se pohybují pojízdné parní čističe. V této cenové kategorii počítejte spíše s méně kvalitními čističi, ale díky různým akcím můžete najít i kvalitní dvoukomorový pojízdný parní čistič v této cenové skupině. Kvalitní pojízdné parní čističe se nacházejí především v cenové úrovni od 5000 Kč do 10000 Kč.

Nejdražší z parních čističů jsou parní vysavače. Ty standardní se pohybují v cenách od 10000 Kč a kvalitní typy s dobrým vybavením se přehoupnou přes 15000Kč a blíží se ke 20000 Kč. Pokud se rozhodnete investovat ještě větší obnos, tak si už pořizujete velice kvalitní čistič, který už blíží profesionálním zařízením.

Nomination
Rychlé nahřívání
Parní mop
Ruční
9v1
Multifunkční
Profesionální
Efekticní
Image
Product
Kärcher SC 3 EasyFix
Leifheit 11913
ETA 1264 90000 Aquabelo
Black&Decker FSMH1351SM 9v1
Hoover HPS700 011
Kärcher SGV 8/5
Vileda 146574 Steam mop
Objem zásobníku
1 l
0.55 l
0.22 l
0.5 l
5 l
0.4 l
Hmotnost
3.1 kg
2.8 kg
1.87 kg
2.7 kg
6.6 kg
61.8 kg
2.3 kg
Výrobce
Kärcher
Leifheit
ETA
Black&Decker
Hoover
Kärcher
Vileda
Cena ca. 3 200 CZK ca. 1 700 CZK ca. 1 100 CZK ca. 4 200 CZK ca. 4 700 CZK ca. 126 900 CZK ca. 1 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena