Parní mop

Zářivě čisté podlahy bez bakterií.

ca. 4 200 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 3 100 CZK

Jak vybrat parní mop

Pokud chcete zbavit podlahu špíny, použijete vysavač nebo mop. Chcete ale, aby vše bylo také hygienicky čisté? Pokud ano vyzkoušejte parní mop. Je to pomocník, který vás zbaví bakterií a choroboplodných zárodků. Veškerý úklid zvládnete pomocí jednoho přístroje. Díky moderním technologiím je možné používat páru a zároveň vysávat nečistoty. Při výběru buďte ale opatrní, protože to, co vám usnadní práci ve velkých prostorách, v malém bytě neoceníte.

Rozdělení parních čističů

Parní čističe se dělí na 4 základní kategorie.

Ruční parní čističe

Mají malé rozměry a vyznačují se snadnou manipulací, ovládat je můžete jednou rukou. Mezi jejich výhody dále patří použití ve stísněných prostorách, malá hmotnost, rychlé nasazení v případě nehody. Nevýhody jsou krátká doba čištění, nepoužitelnost na velké plochy a málo příslušenství.

9v1
Black&Decker FSMH1351SM 9v1

Pojízdné parní čističe

Čistí tvrdé povrchy, vypadají jako klasické vysavače. Jsou tvořeny pojízdnou nádobou a samostatnou hadicí. Umožňují delší dobu čištění, mají velké množství příslušenství a velký výkon. K nevýhodám patří větší pořizovací cena, velké rozměry, obtížnější manipulace, nejsou vhodné k čištění koberců.

Parní vysavače

Vzhledem připomínají pojízdné parní čističe, ale nabízejí navíc i vysávání nečistot díky sběrné nádobě, která je jejich součástí. Jsou vhodné i k čištění koberců.

Poslední skupinou jsou pak parní mopy.

Rychlé nahřívání
Leifheit 11913

Proč mít parní mop

Podle statistiky strávíme každý den v průměru 34 minut vysáváním a 31 minut umýváním podlah v domácnosti. Aby se tento čas co nejvíc zkrátil, přišli odborníci s inovativním čistícím systémem. V jednom zařízením tak vznikla kombinace bezsáčkového tyčového vysavače a parního čističe.

Největší výhodou tohoto čističe je to, že udrží vaši domácnost bez prachu a bakterií. Pára, která má teplotu až 190°C dokáže zabít 99,8% bakterií a to vše bez přidání čisticích prostředků. Vaše domácnost tak bude ekologicky vyčištěná.

Výhody Nevýhody
Vynikající při čištění tvrdých podlah Při špatné manipulaci může dojít k popálení
Snadná manipulace Nevyčistí koberce a čalounění – zde vám poslouží parní vysavač
Rychlý a snadný úklid Zvládá pouze čistit podlahy, v ničem jiném vám neposlouží
Cenově dostupný  

Princip parního mopu

Přístroj pomocí ohřevu mění vodu v páru. Ta zůstává pod tlakem uvnitř přístroje do doby, než stiskem tlačítka vychází tryskou ven. Mopy můžeme rozdělit na 2 skupiny a to:

Hygienická čistota
Leifheit 11910

Jednokomorový systém

Je jednodušší, přístroj je vybaven jednou nádržkou, do které se nalije voda. Voda se ohřívá a mění na páru přímo v nádržce. Ta je pod stálým tlakem a musí zůstat uzavřená do doby, než se pára spotřebuje.

Dvoukomorový systém

Manipulace je snazší, přístroj má nádrže dvě. Do jedné se nalévá voda, která se přečerpává do druhé nádrže a tam se pomocí ohřevu mění na páru. Výhodou je zde to, že můžete přilévat vodu i během úklidu, když je přístroj zapnutý.

Parní mop s vysáváním

Pokud se ve vašem bytě nachází pouze menší koberce, kvůli kterým se vám nevyplatí pořizovat velký vysavač, je možná koupě parního mopu s funkcí vysávání. Setkat se můžete s několika modely, zde se zaměříme na model Bissell 1132N VacSteam.

Regulace páry
Vileda 146574 Steam mop

O zachycení prachu se postarají dva filtry papírový a pěnový. Aby nečistota a prach zůstaly v suchu, je tento mop vybaven speciální technologií Dry Tank. Nádoba na prach má objem 0,93 litru a vyprazdňuje se jednoduše stiskem jednoho tlačítka.

Příkon vysávání je 400 W a příkon parního mopu 1 100 W. Ohřátí vody trvá 30 sekund, voda je filtrovaná a nedochází tak k usazování vodního kamene. Objem nádoby činí 0,38 litru a délka parního čištění je 15 minut. Pro snadné používání je vybaven digitálním ovládáním. Cena po pohybuje kolem 4 500 – 5 000 Kč.

Nyní se zaměříme na klady a zápory tohoto výrobku:

Ruční
Kärcher SC 1 Premium EasyFix
Výhody Nevýhody
Technologie Dry Tank – suchá nádoba na nečistoty Vyšší hlučnost při vysávání
Dlouhý kabel až 7,6 metru Větší hmotnost – 4,5 kg
Snadná údržba Menší účinnost v případě silného znečištění
Snadné ovládání  
Nastavitelná rukojeť  

Výběr podle velikosti bytu

Pokud má váš dům či byt více místností a spoustu rohů, poslouží vám trojúhelníková hlavice. S tímto mopem se dostanete snadno do všech rohů a nepravidelných částí stěn. V případě spíše velkých ploch využijete lépe obdélníkovou, která je širší.

Délka kabelu

Závisí na velikosti bytu. Do menší domácnosti postačí 5 metrů dlouhý kabel, do větších prostor vám větší komfort přinese délka 8 metrů.

Příkon

Tak jako u všech spotřebičů i zde je dobré všímat si výkonu a následných provozních nákladů. Méně výkonné mopy mívají příkon kolem 1 000 W, dražší potom až 2 000 W. Zlatou stření cestou je zde hranice 1 500 W.

Velikost nádrže

U parního mopu se můžete setkat se dvěma různými typy nádob. Jedna může být vyrobená z plastu, případně se může jednat o vyměnitelný papírový sáček, do kterého se vysávají nečistoty. Druhá je pak nádrž na vodu. V té se po zahřátí tvoří pára potřebná k čištění.

Nádržka je vyrobená buďto z hliníku nebo nerezové oceli. Nerez má delší životnost a je cenově náročnější.
Zajímat by vás měla i velikost nádoby na vodu, ze které se pak pára tvoří. Její objem má vliv na celkovou hmotnost celého přístroje a také na to, jak dlouho ho budete moci používat, než bude nádržka prázdná.

Nejmenší velikost je 0,3 litru a největší pak 2 litry. S nejmenším objemem si vystačíte asi 10 minut a s největším kolem 40 minut, než budete muset vodu doplnit. S objemem nádoby souvisí také doba, za kterou je voda nahřátá na požadovanou teplotu. Na tento celkový čas nahřívání má vliv příkon. Podle velikosti příkonu trvá zahřívání v rozmezí 10 až 60 sekund.

Funkce a výbava

Jednotlivé modely se liší funkcemi, které nabízejí. Může jít o ukazatele nahřátí páry, automatické vypnutí pokud dojde voda, nastavení množství páry a jiné. Vybírat můžete také mezi mechanickými a dotykovými tlačítky.

Parní mop s malým množstvím funkcí nemůže být označen jako nekvalitní nebo nevyhovující. Mnozí hledají právě takový výrobek, který zvládne základní činnost, nic jiného nevyužijí a tedy nepotřebují. Platit za doplňkové funkce je tak pro ně zbytečné. Náročnější majitelé naopak doplňkové funkce vyžadují a připlatí si za lépe vybavený přístroj.

 • Rotační kartáč – je možné nasadit rotační kartáč zespodu do mopu a tím zvýšit účinnost čištění na silně znečištěné plochy. Dá se využít i pro zametání.
 • Funkce parního rejžáku – funkce vhodná na silně znečištěné podlahy. Zbaví vás zaschlých, lepících nebo ztvrdlých nečistot na jakémkoliv povrchu.
 • Vysávání – umožňuje zapnutí systému vysávání a to bez napařování.
 • Elektronické ovládání páry – pohodlná regulace množství páry na displeji.
 • Dětská pojistka – rodičovský zámek pro větší bezpečnost během úklidu
 • Eko-funkce – hlídá co nejnižší spotřebu pro nenáročné plochy při probíhajícím úklidu.
 • Indikátor množství vody – ukazuje, kolik zbývá vody v nádrži
 • Nastavení množství páry – lze zvolit, kolik páry bude vycházet, obvykle se jedná o rozdělení na Minimum, Medium a Maximum. Množství páry se mění dle materiálu čištěným povrchů.
 • Ovládání – může být mechanické pomocí tlačítek nebo dotykové. Dotykového ovládání je cenově náročnější.
 • Otočná hlava – díky ní je manipulace snazší a úklid jednodušší
 • Filtry – součástí výbavy jsou pěnové, papírové nebo vodní filtry, které zachytávají prach
 • Utěrky na podlahu – také utěrky jsou součástí vybavení. Jsou dodávány s různých mikrovláken a to tvrdé a měkké. Další si můžete dokoupit.

Mezi další příslušenství patří také různé nástavce, kartáče a hadice.

Údržba

Nezapomínejte na odvápňování. Některé výrobky jsou touto funkcí vybaveny. V ostatních případech si k čističi přikupte odvápňovací patrony, které vám umožní používat vodu z kohoutku. Tyto patrony vám pomohou prodloužit životnost přístroje.

Cena

Nejlevnější modely pořídíte již za 1 500 Kč. Mají kratší kabel, menší příkon i velikost nádrže. Výhodou je jejich skladnost. Vyhovují těm, kteří se spokojí se základní funkcí výrobku a neočekávají nic navíc. V případě, že o takovém modelu uvažujete, dejte pozor na použitý materiál, výkon a také příslušenství.

Přístroj s větším rozsahem funkcí pořídíte do 3 000 Kč. Příkon je kolem 1 500 W a doba nahřátí je 30 sekund.

Mopy v největší kvalitě pořídíte do 5 000 Kč. Tyto přístroje dbají nejen o zdraví úklid, ale také o množství páry v domě. Příkon je 1 700 W, velikost nádoby na vodu se pohybuje v rozsahu 0,7 – 1 litr. Délka kabelu se pohybuje kolem 8 metrů a najít můžete i typy 2 v 1.

Pokud chcete špičkový stroj s nadstandartní výbavou a bohatým příslušenstvím, budete se pohybovat v cenové relaci 5 000 Kč a více. Ceny mohou šplhat až k 10 000 Kč.

Výrobci

 • Leifheit- německá značka specializující se na úklidové prostředky, pomůcky k sušení a žehlení a další. Výrobky se vyznačují funkčností, moderním designem a kvalitním zpracováním. Leifheit je zárukou, že její výrobky mají dlouhou životnost, což dokazuje i prodlouženou zárukou.
 • Kärcher – je považován za předního dodavatele účinných, ekologicky šetrných čistících systémů. Odlišuje se špičkovým výkonem, inovací a kvalitou. Čistící stroje Karcher spojuje funkčnost, pohodlná obsluha a náročný design.
 • Becker – specializuje se na navrhování a výrobu domácích spotřebičů a profesionální uklízecí techniku. Zaměřuje se na udržování rovnováhy mezi kvalitou, funkčností a cenou. Má moderní a široký sortiment výrobků a kvalitní technický servis.

Mezi známější a neméně kvalitní výrobce patří Rowenta, Eta nebo Phillips.

Víte, že…?

Nejlepší parní mop Určit, který parní mop je nejlepší, může být obtížné. To co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat jinému. Pokud dáte na názor jiných, zaměřte se na recenze jednotlivých výrobků. Také online obchody doporučují takové výrobky, které u spotřebitelů uspěly nejlépe. Samozřejmě, že i ty nejoblíbenější výrobky mohou být pro své spotřebitele v něčem nevýhodné, a je proto dobré se při výběru věnovat i detailům.

Nomination
9v1
Rychlé nahřívání
Hygienická čistota
Regulace páry
Ruční
Image
Product
Black&Decker FSMH1351SM 9v1
Leifheit 11913
Leifheit 11910
Vileda 146574 Steam mop
Kärcher SC 1 Premium EasyFix
Hmotnost
2.7 kg
2.8 kg
2.8 kg
2.3 kg
1.5 kg
Objem zásobníku
0.5 l
0.55 l
0.55 l
0.4 l
0.2 l
Cena ca. 4 200 CZK ca. 1 700 CZK ca. 1 700 CZK ca. 1 300 CZK ca. 3 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena