Pásová pila

Domácí řezání jako od profíků.

ca. 14 900 CZK
ca. 6 100 CZK
ca. 47 000 CZK
ca. 7 600 CZK
ca. 3 000 CZK

Jak vybrat pásovou pilu

Přesný a čistý řez je pro každého řemeslníka či domácího kutila důležitý. Podle toho se totiž pozná kvalitně odvedená práce. Ovšem to není její jediná výhoda. Majitelé, jenž se tímto zařízením mohou chlubit, si potrpí i na rychlost řezu, ať už dřeva, kovu, plastu, pórobetonu či dokonce textilu nebo zmraženého masa. Pokud vás zajímá, jak si vlastní pásovou pilu vybrat, neváhejte pokračovat ve čtení.

Co je pásová pila

Ještě než se podíváme na jednotlivé parametry, představíme si blíže pásovou pilu. O jaký že výrobek se jedná? To nejzákladnější, co byste měli vědět, je, že se jedná o mechanickou přístrojovou pilu. Používá se nejčastěji na dřevo, ale i kov či další materiály. Hlavní práci odvádí úzký, kovový a ostrý plát s ozubením. Pohybuje se na hnacím a vodicím kotouči a drží ho vodicí kladky, nazývané také kameny.

Víte, že…?

Tenký kovový pás zajišťuje minimální prořez, tím vzniká i méně pilin. Dokáže udělat rovný, ale hlavně kvalitní řez. Není však problém řezat i do oblouku. Oproti ostatním druhům řezacích nástrojů má výrazně tišší provoz.

Speciální konstrukce
Makita LB1200F
ca. 14 900 CZK
Aktuálni cena

Druhy pásové pily

Jak jsme již uvedli, na pásové pile můžete uříznout téměř cokoliv, musí k tomu však být uzpůsobena. Malé pásové ruční pily vyžadují neustálou asistenci člověka. Ovšem ve velkých výrobnách se objevují pily poloautomatické či automatické, které tolik pozornosti nevyžadují. Dnes se však věnujeme pilám do domácnosti. Pojďme se na to tedy podívat.

Pásová pila na dřevo

Na obsluhu není nijak náročná. Poradí si s ní jak začínající řemeslník tak i jeho zkušenější kolegové. Důležité je však dodržovat bezpečnostní požadavky. Tento druh pily, je možné použít jak na všechny druhy dřeva, tak i na plasty. Pila může mít hned několik podob. Mezi ty nejzákladnější patří pila s vlastním stolem, či lze pořídit takový kousek, který si můžete přidělat na vlastní pracovní desku.

Oblíbená mezi ostatními pilami je právě díky nízké hmotnosti, přesností a velkou výškou řezu. Součástí pily bývá vodicí a úhlový příložník a odsavač pilin a prachu.

Dvě rychlosti
SCHEPPACH HBS 261
ca. 6 100 CZK
Aktuálni cena

Kmenová pásová pila

Označována také jako pásová pila na kulatinu. Mnohým z vás už napoví, že se jedná o pilu na celé kmeny stromu. Disponuje proto velkým řezem a nedělá ji problém ani průměr 90 cm a více. Nastavení síly řezu, jenž probíhá na horizontální úrovni, je velice jednoduché. Během několika málo minut nastavíte požadovanou tloušťku. Pila je k dostání v manuální, elektrické či hydraulické verzi.

Pásová pila na kov

Stejně jako pila určená na dřevo, tak i tato je schopna řezat sklo či plast. Využití najde v dílnách, kde se pracuje hlavně s kovem. Výsledkem jsou čisté a hladké řezy kovových profilů. Při tření kovu o kov dochází ke vzniku tepla, proto je tento typ pásové pily vybaven chladicí kapalinou, která řeznou část ochlazuje. To jednak zvyšuje jeho životnost, ale také je to ochrana proti přehřátí.

K dispozici jsou dva druhy pásové pily na kov a to horizontální nebo vertikální. První druh se používá hlavně pro řezání různých profilů a trubek v několika rozměrech, zatímco vertikální pila slouží k vyřezávání tvarů z plechu.

Na dřevo
Holzmann BBS350 400V
ca. 47 000 CZK
Aktuálni cena

Rychlost a kvalita řezu

Rychlosti není nutné věnovat tolik pozornosti, jestliže řežete dřevo. Ale pokud potřebujete uříznout kus kovu, je nutné přizpůsobit rychlost vůči materiálu. Pilový plát se totiž nesmí zaseknout. Dejte tedy pozor na nízkou rychlost, ale také na příliš vysokou, jelikož při zahřátí materiálu se může vytvořit nepravidelný řez. Vždy tedy volte takovou pilu, kde rychlost můžete sami regulovat.

Příkon pásové pily

Příkon je úzce spojen s výkonem samotného elektromotoru pásové pily. Nicméně ve specializovaných prodejnách či na e-shopech bývají běžně k dostání stroje s příkonem od 250 W. Tento typ využijete zejména pro občasné řezání. Pokud však potřebujete s pilou pracovat každý den, dejte přednost příkonu kolem 800 W. Profesionální stroje dokonce disponují příkonem 1 500 W.

Rychlost pásu

Od příkonu se pomalu přesuneme k samotné rychlosti řezacího plátu. Ta, jsme již uvedli, může být konstantní bohužel s několika nevýhodami, nebo také regulovaná. Nečekejte však příliš mnoho stupňů rychlosti, bohatě si vystačíte pouze se dvěma. Ale zpět k rychlosti. Ta se u průměrných pil pohybuje od 300 do 900 m / s. V přepočtu, se pro lepší představu jedná o 5 až 15 m / s.

Vysoce kvalitní
GÜDE 40543 MBS 125 V
ca. 7 600 CZK
Aktuálni cena

Tloušťka řezu

Tloušťka řezu se kontroluje jak u přechodové výšky, tak i šířky. Tento ukazatel tedy značí, s jak velkým kusem materiálu si pila dokáže poradit. Proto si dobře rozmyslete, na co ji potřebujete. U běžných modelů narazíte na tloušťku řezu od 8 do 25 cm a výšku od 15 do 35 cm.

Hmotnost a stabilita pily

Záměrně uvádíme tyto dva parametry společně, jelikož si jsou velmi blízké a velmi důležité. Pásová pila pro domácí použití má hmotnost kolem 20 kg. Myslete tedy na to, jak často, či zda vůbec budete nástroj někam přemisťovat. Větší pily mohou dosahovat hmotnosti až 80 kg.

Víte, že…?

Pila je velmi nebezpečný nástroj, proto ji nezapomeňte dostatečně zajistit proti nežádoucímu pohybu. S tím vám pomůže upínání na válcích, ale lze také využít automatického uzamčení v době klidu, tedy mimo provoz.

Pro kutily
Einhell Classic TC-SB 200/1
ca. 3 000 CZK
Aktuálni cena

Propozice pily

Kvalitní a bezpečnou pilu poznáte podle toho, že mezi jednotlivými komponenty nejsou žádné zbytečné mezery. Rovněž by pásová pila měla být vybavena krytem, jednak pro ochranu samotné pily, ale také osob, pohybujících se v její blízkosti.

Řezací zařízení je vybaveno i pracovním stolem. Ten je u některých typů možné jednoduše rozšířit výsuvným nástavcem či ho jednoduše vyklopit pro lepší manipulaci.

Pilový plát

Běžně je součástí nové pily i jeden plát pro řezání dřeva. S ním si můžete vystačit na plasty, ovšem ne na kov. Tam potřebujete mnohem menší zuby, než jsou na plátu určeném na dřevo. Počet zubů, jak si již logicky můžete dovodit, se bude lišit. Řiďte se ukazatelem 4/6 – 10/12.

Pro výrobu plátů se nejčastěji používá nástrojová ocel, tvrdokov či bimetalický kov. Právě bimetalové pásy disponují ostrými zuby z dvou kovů a rozdílnou tepelnou roztažností. Disponují delší životností a s tím spojenou vysokou odolností.

Rozměry pilového pásu

Délka pásu se liší u každé pily. Vaši práci to nijak významně neovlivní, ale je třeba znát tento rozměr, hlavně v případě výměny. Vždy totiž musíte starý kus nahradit novým ve stejných rozměrech. Není tomu jinak ani u šířky, pásu. Ten se řídí stejným pravidlem.

Napínání pilového pásu

Hladkých, přesných a čistých řezů docílíte jedině tak, že budete mít správné natažený pás. Jednoduše to poznáte tak, že pokud uslyšíte tlumený až tupý zvuk, pás je zcela jistě špatně natažen. Okamžitě tedy vypněte přístroj a upravte pás. Pokud se vám to povede, poznáte to opět právě podle zvuku, ale také pokud na něj zatlačíte prstem, neměl by vynášet více než 2 mm.

Příslušenství

Každé zařízení disponuje dalším přídavným příslušenstvím. To je buď jeho součástí již při koupi, nebo je volně k dostání.

  • Podélné a posuvné pravítko šířky řezu
  • Kružítko pro řez poloměru
  • Podstavec s pojezdnými koly pro lepší manipulaci
  • Adaptér pro odsávání drobného odpadu a prachu
  • Ochrana pro opětovné zapnutí při přerušení elektrického proudu
  • Ukazatel napnutí pilového plátu pro snadnější orientaci

Bezpečná pásová pila

Vždy, když řemeslník či hobby kutil pracuje s řezacím nástrojem, musí být seznámen s bezpečnostními pokyny, a i přesto dbát zvýšené opatrnosti. K tomu mu napomáhá vhodně uzpůsobená pila. Ujistěte se, zda jsou ovládací tlačítka dostatečně vzdálena od pilového pásu, ale také v dobré pozici v případě rychlého zásahu. Samozřejmostí by mělo být nouzové vypnutí v případě přehřátí přístroje.

Nejznámější značky

Značka Specifikace
Makita Tato značka je asi nejznámější mezi výrobci elektrického ručního nářadí. Vznikla v roce 1915 a od té doby se specializuje na pásové pily, brusky či jiné nářadí ve vysoké kvalitě.
Güde Od poloviny 80. let se německá společnost věnuje výrobě řezacích strojů, ručního nářadí, ale i jiné řemeslné techniky.
Scheppach Jedna z nejstarších západních značek se zaměřuje na výrobu dílenského nářadí a dřevoobráběcích strojů. Mimo pásových pil věnují svou pozornost i na pily pokosové, ale i stolní.

Cena

Pořízení pásové pily bývá velkou finanční investicí. Proto zvažte, každý parametr, kterému jsme se dnes věnovali. Nikdo si nechce pořídit stroj, který nebude řezat dostatečně rychle kvůli nízkému výkonu. Nezapomeňte si také zkontrolovat, zda je pila vybavena bezpečnostními prvky. Zdraví máme jen jedno a musíme ho chránit.

Cena do 3 000 Kč

Nejnižší možná cena, za kterou můžete novou pásovou pilu pořídit, se pohybuje těsně pod hranicí 3 000 Kč. Takové zařízení je vybaveno malým pracovním stolem většinou o rozloze 30 x 30 cm a s výkonem motoru do 250 W. Hmotnost celého zařízení se pohybuje kolem 18 kg.

Cena od 3 000 Kč do 10 000 Kč

Střední cenová kategorie nabízí silnější pily s příkonem 350 W. Uspokojí zdatného kutila, řemeslníka, ale je také dostačující do truhlářské dílny. Tyto modely jsou však stále vybaveny pouze jednou rychlostí. Pracovní plocha odpovídá rozměrům v nižším cenovém rozpětí. Při manipulaci počítejte s váhou 25 kg.

Cena nad 10 000 Kč

Za lepší kvalitu se platí. A není tomu jinak ani v případě pásových pil. Odměnou vám bude zařízení s dvěma rychlostními stupni. Příkonem kolem 900 W, ovšem hmotností až 80 kg. Nemusíte se ale bát, takto těžká zařízená jsou vybavena pojízdnými kolečky.

Jméno
Speciální konstrukce
Dvě rychlosti
Na dřevo
Vysoce kvalitní
Pro kutily
Image
Produkt
Makita LB1200F
SCHEPPACH HBS 261
Holzmann BBS350 400V
GÜDE 40543 MBS 125 V
Einhell Classic TC-SB 200/1
Výrobce
Makita
Scheppach
Holzmann
GÜDE
EINHELL
Cena ca. 14 900 CZK ca. 6 100 CZK ca. 47 000 CZK ca. 7 600 CZK ca. 3 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena