Pila na porotherm

Pro přesný řez jako od profíka.

ca. 9 900 CZK
ca. 300 CZK
ca. 300 CZK
ca. 18 400 CZK

Jak vybrat pilu na porotherm

Ať už jste stavař řemeslník, či jen domácí kutil, potřebujete ke své práci správné, ale hlavně kvalitní dílenské nářadí. My se dnes podíváme blíže na zoubek, a to myslíme doslova, pilám na porotherm. Na trhu jich existuje mnoho, tak abyste alespoň měli představu, co pořizujete, a nekupovali zajíce v pytli.

Druhy pil

Řezat porotherm či jinou dutou cihlu můžete hned několika typy pil a na jejich výhody a nevýhody se nyní podíváme.

Typ pily na porotherm Výhody Nevýhody
Ruční pila Nízká cena Při větším počtu porothermu se nadřete
  Nevyžaduje zapojení do elektrické sítě Porotherm může mít po řezu na hraně “zuby”
Elektrická pila Lze si vybrat z dvojí provedení- s kabelem či ve variantě AKU Kabel může překážet nebo se vybije baterie
  Rychlejší řez oproti ruční pile Cena v řádech 1 000 Kč
Stolní kotoučová pila Lze řezat více druhů materiálů Vysoká cena
  Velké zařízení

Ruční pila

Ruční pila na porotherm svým tvarem připomíná klasickou pilu na dřevo. Vyplatí se pořídit si ji v případě, když potřebujete zaříznout opravdu jen pár kusů stavebního materiálu.

Elektrická
DeWALT DWE397

Víte, že…?

Špatně uříznutý porotherm může vést k následnému drolení materiálu. Nezapomeňte tedy hrany dočistit, k čemuž dobře slouží právě ruční pila.

Elektrická pila

Jak jste již mohli vidět v tabulce výhod a nevýhod, elektrickou pilu lze pořídit ve dvojím provedení.

  • S kabelem do elektrické sítě: Přes horší manipulaci s kabelem či dokonce s prodlužovacím kabelem, protože v blízkosti nemáte elektrickou zásuvku, oceníte stálý výkon pily. Nemusíte se tak obávat žádných výkyvů při řezání.
  • S baterií: Bateriové provedení elektrické pily na porotherm se nazývá AKU. Přesto, že vám nikde nepřekáží kabel, musíte myslet na to, zda máte dostatečně nabitou baterii, případně si dokoupit ještě jednu, abyste v případě potřeby mohli hned získat další energii. Baterie se nabíjí tak, že se ze stroje vyndá. Nepočítejte tedy s tím, že byste mohli řezat porotherm během nabíjení.
Profesionální
PORO-THERM F24181 Pila na duté cihly 550 mm

Stolní pila

Z výše uvedených variant je nejdražší a na řezání porothermu je téměř zbytečné si ji pořizovat v případě, že ji již nevyužijete na jiné činnosti. Pokud vás však k samotné stolní pile zajímá více informací, přečtěte si příspěvek k pilám na cihly.

Příkon

Elektrické pily, ať už ve variantě AKU či klasické na kabel, disponují příkonem 1 500 W až 2 000 W. Cokoliv pod touto hranicí může způsobit špatný řez a přidělat vám tak další práci.

Pilové listy

Pro řezání porothermu využívají elektrické pily dva pilové listy, jenž řezají opačným směrem a díky tomu se materiál při řezání nepohybuje.

Ruční
PILANA Pila ocaska na duté cihly a poro-therm 600 mm PIL5290600

Víte, že…?

Standardně při koupi najdete v balení i náhradní pilové listy včetně montážního šestihranného klíče. Nezapomeňte si to proto zkontrolovat. Může vám to ušetřit nemalé peníze.

Ergonomie a bezpečnost

Výrobci i zde pamatují na ergonomické provedení včetně rukojeti potažené kvalitní gumou, aby řezání bylo co nejvíce pohodlné. Součástí je i páková rukojeť pro snadnější manipulaci. Z důvodu bezpečnosti jsou elektrické pily na porotherm vybaveny odjišťovacím spínačem.

Nejznámější značky

Značka je u většiny produktů zárukou kvality. Proto ji nezapomeňte zohlednit i v případě výběru pily na porotherm. Hlavně však u té elektrické, u ruční záleží jen a jen na vaší síle.

Stavební materiál
Eibenstock EDB 480.1
  • DeWalt: Není náhodou, že prvním výrobkem nesoucí tuto značku byla pila. První elektrické nářadí pak bylo uvedeno na trh koncem 90. let a dodnes je na tuzemském, ale i zahraničním trhu oblíbené. Charakterizuje ho žluto-černá barva.
  • Narex: Původně česká firma působí na trhu od roku 1943. Jejich produkty se již dlouhodobě drží na předních příčkách oblíbenosti z hlediska kvality.
  • Hecht: I přesto, že je jejich ochranná známka „Hecht – specialista na zahradu“ nezaměřují se jen na zahradnické nářadí. Lze si u nich pořídit i dílenské produkty, jenž nesou unikátní design značky.

Cena

Cena v případě výše uvedených typů bude velmi rozdílná. Důležité je si uvědomit, jak často budete pilu používat a zda se vyplatí investovat. Nářadí si totiž můžete jen pronajmout.

Cena do 500 Kč

Zcela jistě jste mohli tušit, že v nejnižší cenové kategorii bude ruční pila na porotherm. Tím, že nedisponuje takřka žádnými parametry, se dá pořídit od 300 Kč.

Cena od 500 Kč do 10 000 Kč

Poměrně široké cenové rozpětí je právě mezi ruční a elektrickou pilou na porotherm. Kvalitní elektrická pila s optimálním příkonem kolem 1 500 W se pohybuje těsně pod hranicí 10 000 Kč.

Cena nad 10 000 Kč

Tuto kategorii bezkonkurenčně ovládají stolní kotoučové pily i na jiné stavební materiály než je porotherm. U nich není problém, aby se cena vyšplhala na i více než 40 000 Kč.

Jméno
Elektrická
Profesionální
Ruční
Stavební materiál
Image
Produkt
DeWALT DWE397
PORO-THERM F24181 Pila na duté cihly 550 mm
PILANA Pila ocaska na duté cihly a poro-therm 600 mm PIL5290600
Eibenstock EDB 480.1
Hmot­nost
0.62 kg
6.1 kg
Cena ca. 9 900 CZK ca. 300 CZK ca. 300 CZK ca. 18 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena