Nejlepší pískovací boxy 2024 a jak vybrat

Hobby i profi zařízení.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
MAR-POL Mobilní tryskací jednotka, pískovačka 38l M80591

Jak vybrat pískovací box

 • Pískovačky jsou zařízení určená k odstraňování nečistot a rzi z různých povrchů. Základní dělení se odvíjí od účelu používání a to na hobby a profi přístroje. Ty pak mohou být buď mobilní nebo kabinové.
 • Mezi hlavní parametry pak patří v případě mobilních pískovaček údaj o objemu, u kabinových rozměry vnitřního boxu.
 • Důležité je také abrazivo, které se k pískování používá. Jeho výběr přizpůsobte typu pískováčky, ale také čištěnému povrchu.

Mobilní pískovací boxy - náš výběr

MAR-POL Mobilní tryskací jednotka, pískovačka 38l M80591
Výrobce: Mar-Pol
Zobrazit více
Sifonový pískovač 38LMAR-POL M80591 je nástroj vhodný pro čištění a matování různých povrchů, odstař.z rzi či laku. Objem nádrže je 76 l, pracovní tlak 4,3-7,5 barů a spotřeba vzduchu 400-700 l/min. Vybaven tlakoměrem, odvodňovačem vzduchu, 5 trysek a hadicí. Možno použít různá brusiva.
Zobrazit méně
GEKO Pískovačka mobilní, 19l
Výrobce: Geko
Zobrazit více
GEKO Pískovačka mobilní je sifonový tlakový pískovač s 19l nádrží. Určená pro renovace, údržbu či práci s kovem. Pracovní tlak je 60-125 psi (4,1-8,6 bar), spotřeba vzduchu 170-700 l/min. Vybavena 4 keramickými tryskami, tlakoměrem, hadicí a ochrannou maskou.
Zobrazit méně
Procarosa Mobilní pískovačka PROFI5
Zobrazit více
Mobilní pískovačka Procarosa PROFI5 je navržena pro pískování malých ploch a drobných řemeslných prací. Disponuje zásobníkem na abrazivo o objemu 17,5 litrů a natlakováním celého zásobníku se zlepšuje pískování. Komplet balení obsahuje tryskací pistoli, hadici, ochrannou kuklu, 4 kusy keramických trysek a plastovou násypku. Kompresor není součástí balení.
Zobrazit méně
Procarosa Mobilní pískovačka PREMIUM 20
Zobrazit více
Procarosa Mobilní pískovačka PREMIUM 20 je zařízení podrobené vícestupňové kvalitativní kontrole. Kotle mají konkávní víko, kuželové dno a automatický ventil. Dále je možná regulace tlaku a přídavný H2O nástavec. Je osazeno rychlospojkami, odlučovačem vlhkosti, vzduchovým ventilem a deadmans systémem. CE certifikace je zahrnuta.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Pískovací box

Jak vybrat pískovací box

Typy

Pískovací boxy je v prvé řadě možné rozdělit na hobby nebo profi zařízení. Hlavní rozdíl je v obsluze, výkonu, konstrukci, dále jsou tu jisté kvalitativní rozdíly, ale hlavně pořizovací cena.
Druhé dělení spořívá ve způsobu použití pískovačky:

Kabinová

Tento typ se zpravidla umisťuje do vnitřních prostor. Mezi výhody patří:

 • Nabízí bezprašný, integrovaný pracovní postup uvnitř stroje
 • Časově omezená recyklace abraziva
 • Nejčastěji fungují na principu injektorového tryskání
 • Používá se jemnější abrazivo (např. křemičitý písek)
 • Podle velikosti přístroje opracuje povrch různě velkých předmětů od malých až po velké

Kabinové pískovací boxy jsou nejčastěji využívány v průmyslovém odvětví. Jedná se o přístroje, se kterými se nedoporučuje často manipulovat.

Mobilní

Mobilní pískovací boxy
MAR-POL Mobilní tryskací jednotka, pískovačka 38l M80591

Jak už název napovídá, jedná se o variantu, kterou lze libovolně přemisťovat. Je vhodná např. na pískování předmětů ve složité zástavbě, nadměrné konstrukce nebo ji využijete u předmětů, které se nevejdou do kabinového pískovacího boxu.

TypPopis 
KlasickéVyužívají se v otevřeném prostoru; vhodné na hrubší nečistoty a rez; méně ekonomický, ale jednoduchý provoz, nepříliš šetrný k životnímu prostředí; nižší pořizovací cena 
BezprašnéAbrazivo nasává zpět do zásobníku a recykluje je; šetrnější k životnímu prostředí, nečistoty neunikají ven; vhodné i do uzavřených prostor

Víte, že…?

Injektorové tryskání je technologie, která funguje na principu, kdy je abrazivo přisáváno do ruční pískovací pistole. Ta má různě velké trysky. K pískování se používá hlavně drobné abrazivo. Z výhod lze jmenovat nižší pořizovací cena nebo menší náklady na provoz.

Objem

Objem se liší u jednotlivých typů. Mobilní zařízení mají tento parametr zpravidla nižší než kabinové pískovačky.

 • Objem 38 litrů je vhodný na hobby pískování pro běžné uživatele; přístroj využijete např. na očištění kovových bran, nebo menších předmětů jako jsou části automobilů nebo motorek; nevhodné na časté používání.
 • Objem 76 litrů je ideální parametr např. pro práci v servisech nebo výrobních závodech. Hodnota zajišťuje provoz i několik hodin bez přerušení.
 • 106 litrů je objem pro profesionální použití u menších, ale i větších projektů

Rozměry

Mobilní pískovací boxy
GEKO Pískovačka mobilní, 19l

Pokud se rozhodnete pro kabinové pískovací zařízení, bude pro vás důležitý údaj o vnitřním prostoru boxu. Ten určuje, jak velký bude maximální rozměr opracovávaného výrobku. Velikost samozřejmě roste úměrně s cenou přístroje.

Pískovací box

Zásadní je zvolit správnou velikost boxu, iStock / Baloncici

Kompresor

Výkon kompresoru souvisí s objemem stroje. Čím větší objem bude, tím větší sílu musí kompresor mít. Dále je důležité, aby zvládl udržet tlak na 6 barech, aniž byste ho museli často zapínat. Došlo bytím ke snížení komfortu při práci. Na našem trhu najdete kompresory od cca 100 do 500 litrů.

 • 100 l pro domácí hobby použití
 • 200 l k menším pískováčkám (do cca 76 l)
 • 300 l pro náročnější práci
 • 500 l na profesionální použití

Trysky

Trysky jsou spotřební materiál a během používání pískováčky dochází k jejich opotřebení. Jeho rychlost závisí mimo jiné na použitém abrazivu. Trysky o různé velikosti se hodí k různě velkým pískováčkám. Při nevhodném použití může dojít i k poškození přístroje.

 • Průměr od 1 do 4 mm – pískováčky o objemu do 76 l
 • Průměr od 4 do 6 mm – pískováčky o objemu nad 90 l

Abrazivo

Mobilní pískovací boxy
Procarosa Mobilní pískovačka PROFI5

Obecně je abrazivo surovina, nerost nebo syntetická hmota, které se vyznačují vysokou tvrdostí. Jeho výběr je přímo závislý na typu pískovacího stroje, ale také na materiálu, který se chystáte vyčistit. Abraziva jsou:

 • Minerální – hnědý nebo bílý korund, přírodní granát atd.
 • Kovová – ocelová drť nebo granulát, litinová drť apod.

Liší se svou hrubostí respektive tloušťkou zrna. U nejjemnějších abraziv se uvádí tato hodnota od 0,1 do 0,4 mm a hodí se např. k odstraňování rzi nebo čištění částí motorek nebo aut. Abrazivo s průměrem od 0,4 do 3,2 mm má větší sílu a je třeba s ním pracovat opatrněji.

Víte, že…?

Výsledek tryskání ovlivňuje celá řada faktorů. Patří sem např. vzdálenost trysky od čištěného předmětu, úhel a doba tryskání, typ abraziva nebo tlak vzduchu.

Abrazivo v dlani muže

Při pískování se neobejdete bez abraziva, iStock / Funtay

Ceny a výrobci

Mobilní pískovací boxy
Procarosa Mobilní pískovačka PREMIUM 20

Mobilní pískovací zařízení se pohybují v cenové relaci od cca 3500,- Kč do necelých 100000,- Kč. Kabinové pískovací boxy koupíte v rozmezí od 4000,- Kč do 800000,- Kč. Levnější přístroje jsou určeny pro běžné uživatele a pro hobby použití. Horní cenová relace je určena vždy pro profesionální použití.

Mezi výrobce patří např. holandská značka LEERING HENGELO, která na náš trh dodává zejména tryskací kabiny. Ty se vyznačují svou kompaktností a prostorovou úsporností. Mezi další výrobce pískovacích boxů patří AHProfi a Unicraft.

Mobilní tryskací zařízení vyrábí např. APPLIED. Jejich výrobky jsou vyváženou kombinací výkonu a mobility. Důraz je kladen také na bezpečnost, spolehlivost a jednoduchost v obsluze. Z dalších značek lze uvést např. Procarosa nebo GEKO.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat pískovací box?

Pískování nebo také jinak řečeno tryskání je metoda, která účinně zbavuje povrch nečistot a rzi. Pomocí tohoto procesu připravíte povrch např. pro aplikaci různých nátěrů. Než vyberete ten správný pískovací box, ujasněte se, k jakému účelu ho budete potřebovat, tedy co a jak často budete pískovat. Od toho se bude odvíjet základní výběr typu pískovačky a dále její parametry.

Jaký je rozdíl mezi mobilní a kabinovou pískovačkou?

Základní rozdíl je v mobilitě jednotlivých zařízení. Jak už název napovídá, mobilní pískovačku můžete přesunout kamkoli zrovna potřebujete. Kabinová pískovačka by měla mít své stálé místo. Druhý rozdíl je ve velikosti pískovaných objektů. Ta je omezena zejména u kabinové verze.
Zobrazit kompletní nabídku Pískovací box