Pistole na silikon

Už máte tu Vaši?

ca. 7 700 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 8 300 CZK

Jak vybrat pistoli na silikon

  • Těsnící pistole jsou k dostání ve 3 základních provedeních.
  • Kosterní model je vybaven tyčí a výztuhami nebo stojanem pro instalaci kazety.
  • Uzavřená pistole na tmel je považována za univerzální a je proto velmi oblíbená.
  • Uzavřená těsnící pistole může být mechanická, pneumatická, na baterie a elektrická.

Typy

Těsnící pistole jsou k dostání ve 3 základních provedeních, podle stavby konstrukce a podle toho, jak s ní budete pracovat.

Kosterní model

Tento mechanismus je vybaven tyčí a výztuhami nebo stojanem pro instalaci kazety. Výhodou těchto výrobků je možnost použití těsnicího materiálu pouze částečně. Není třeba ihned používat celou kazetu, ale můžete použít pouze určité množství.

Aku pistole
MAKITA DCG180RF
  • Otevřená – Nejlevnější a nejjednodušší typ, který patří k těm oblíbeným. Je lehká, ale práce s ní může být obtížná. Je určena výhradně pro použití se silikonovými tmely v kazetách.
  • Polootevřená – i tento typ je určený pro tmely v kartuši. Oproti předchozímu typu je konstrukce doplněna o kovový žlab ve spodní části. Díky tomu můžete tmel vložit snadněji a rychleji a také práce je jednodušší.

Uzavřená

Uzavřená pistole na tmel je považována za univerzální a je proto velmi oblíbená. Toto zařízení je vybaveno tyčí a válcem s vnitřním prostorem, do kterého se nalévá tmel. Ve srovnání s jinými možnostmi jsou uzavřené modely mnohem účinnější a přesnější při použití těsnící hmoty. Válec může být vyroben z hliníku, oceli, skla nebo plastu.

Malá
PROFIAIR DSP 310

Pokud si připlatíte, nabízí uzavřené typy pistolí některé funkce, například upevnění pístu při dlouhé práci, ochranu proti úniku tmelu nebo nastavení rychlosti vytlačování. Zejména poslední funkce je užitečná při práci, která vyžaduje vysokou přesnost.
Mezi příslušenstvím dodávaným k těmto typům pistolí pak můžete koupit:

  • různé trysky usnadňující práci na těžko přístupných místech
  • podsvícená tryska
  • čisticí jehla

Tyto typy jsou vhodné pro domácí použití, přičemž první a druhý typ patří k nejvíce oblíbeným, zejména kvůli nízké ceně. Poslední typ pistole je vhodný i na opravy na profesionální úrovni.

Vytlačovací
Dedra Vytlačovací pistole zesílená 1201

Typy uzavřených pistolí

Uzavřená těsnící pistole může být mechanická, pneumatická, na baterie a elektrická. Tyto profesionální typy pojmou 600 – 1600 ml těsnící hmoty, což výrazně snižuje potřebu opakovaného doplňování.

Model Popis
Mechanické Jedná se o zařízení, která mají univerzální design. Tento mechanismus mohou využít jak profesionálové, tak začátečníci pro domácí použití. Při stisknutí rukojeti je v pohybu píst, který vytlačuje tmel z obalu. Tento model vyžaduje velkou sílu a není tak přesný jako ostatní. Je však stále oblíbený kvůli své nízké ceně a dostupnosti.
Pneumatické Jedná se o profesionální nástroj s kompresorem, který je jednoduchý a snadno se používá. Pracujete s pomocí tlaku stlačeného vzduchu. Těsnící hmota je vytlačena z trubice pomocí stlačení pístu. Patří k nejoblíbenějším typům v automobilové výrobě. Pistole jsou pohodlné a nevyžadují mnoho fyzického úsilí při aplikaci směsi. Je vhodný pro profesionály, ale je také vhodný pro soukromé účely. Pneumatická pistole je opatřena ventilem, pomocí kterého se vypouští přebytečný tmel, čímž se eliminuje překročení směsi. Nástroj je vhodný pro různé objemy a typy silikonu. Na rozdíl od jiných typů je vybavena systémem regulace přívodu vzduchu. Ve srovnání s jinými zařízeními je spolehlivější, liší se rychlostí nanášení těsnicí hmoty a rovnoměrností nanesené vrstvy. Většina modelů je vyrobena z kovu, což umožňuje v případě potřeby použít jakýkoliv tmel.
Nabíjecí Nevyžadují žádnou fyzickou námahu ani obtížná nastavení. Před použitím můžete samostatně nastavit napájení směsi a díky výměnným tryskám zvolit průměr. Přes všechny jeho výhody, nejsou tyto typy pistolí tak populární zejména kvůli relativně vysoké pořizovací ceně.
Elektrické Je vyráběna výhradně pro profesionální práci, a proto je obtížné ho běžně koupit. Elektrická pistole je navržena tak, aby usnadnila aplikaci tmelu. Mezi výhody tohoto typu patří konstantní vysoký výkon, minimální spotřeba tmelu, přesnost aplikace a nízká hmotnost.

Víte, že…?

Po skončení práce nezapomeňte těsnicí pistoli důkladně vyčistit. Nejlepším řešením je opláchnout přístroj teplou vodou.

Cena

Každý typ pistole má svoje výhody a nevýhody, a které dáte přednost tak záleží především na vašich finančních možnostech a rozsahu práce. Samozřejmě, nejlepší je vybrat ten nejpohodlnější a nejspolehlivější model, který vám bude sloužit mnoho let. Jaké jsou tedy ceny?

Na kartuše a sáčky
DeWALT DCE580N-XJ Aku vytlačovací pistole na tmely pro náplně 300-600ml – 18V, bez aku

Jednoduché otevřené a polootevřené a uzavřené modely jsou k dostání od cca 120 – 600 Kč. Nejjednodušší pistole je možné koupit už za 50 Kč, ovšem kvalita těchto výrobků nebude nijak velká.

Cena profi nářadí se pak pohybuje od cca 1 000 – 5 000 Kč. Nejdražší modely ale zakoupíte i za 10 000 Kč. Například pneumatickou pistoli pořídíte za cca 900 Kč, elektrická vás pak vyjde na necelých 5 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Kde se hodí pistole na silikon?

Těsnící pistole je vynikajícím pomocníkem při stavebních a opravárenských pracích. Své využití najde při různých stavebních, vnitřních i vnějších pracích. Těsnící hmota je nedílnou součástí každé větší opravy. Při práci se silikonem je nesmírně důležité aplikovat ho přesně, což vám umožní dobře zvolená pistole na silikon.

Jakou značku vybrat?

Kvalitní výrobky nabízí Festa, XTline, DeWalt, Milwaukee a jiné.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Aku pistole
Malá
Vytlačovací
Na kartuše a sáčky
Image
Produkt
MAKITA DCG180RF
PROFIAIR DSP 310
Dedra Vytlačovací pistole zesílená 1201
DeWALT DCE580N-XJ Aku vytlačovací pistole na tmely pro náplně 300-600ml – 18V, bez aku
Cena ca. 7 700 CZK ca. 1 100 CZK ca. 200 CZK ca. 8 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.