Pístový kompresor

Pomocník na péči o pneumatiky.

ca. 7 200 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 7 500 CZK
ca. 14 800 CZK
ca. 2 900 CZK

Jak vybrat pístový kompresor

  • Než si kompresor pořídíte, měli byste si položit tyto základní otázky.
  • K čemu ho budete používat?
  • Jak často ho budete používat?
  • Jak velké máte zkušenosti?
  • Jste kutil nebo profesionál?

Typy

Rozlišujeme dva typy kompresorů. Jedná se o olejový typ a bezolejový typ. Pojďme si o nich říci něco bližšího.

Olejové kompresory

Tento typ kompresorů se hodí jak pro dílenské činnosti, tak i pro dofouknutí pneumatik. Bohužel, olej využívaný k promazávání pístu, se dostává do stlačeného vzduchu a prochází do vzdušníku. Z toho důvodu olejové kompresory nejsou vhodné pro použití v potravinářství. Výhodou je vyšší životnost právě díky promazávání. Počítejte ovšem s pravidelnou údržbou a výměnou oleje.

Dvouválcový
Scheppach HC 53 dc (5906102901)

Bezolejové kompresory

Nemají tak vysokou životnost jako olejové a jejich výkon je menší. Můžete je ale použít například pro natlakování piva. Uvnitř využívají kluzných materiálů, tím pádem se nemusíte obávat kontaminace potravin olejem. Další výhodou je, že jsou téměř bezúdržbové.

Výkon a spotřeba

Výkon je parametr, díky kterému zjistíte, jak moc vám bude přístroj platný a také k čemu se nejvíce hodí. Jednoduše řečeno, pro každou činnost je vhodný jiný průtok stlačeného vzduchu. Takže nejprve si ujasněte, jaké je předpokládaný odběr vzduchu pro konkrétní činnosti a potom volte výkon. Většina výrobců uvádí jak výstupní, tak i sací výkon. Oba výkony se udávají v litrech za minutu.

  • Sací výkon – množství vzduchu, které do přístroje proteče za jednotku času při daném pracovním tlaku.
  • Výstupní výkon – množství vzduchu, který je z přístroje vytlačen za jednotku času při daném pracovním tlaku.
Bezolejový
Güde 50089 Airpower 190/8/6

Pojďme se nyní podívat na tabulku, ve které najdete odhadované odběry:

Odběr Popis
50 – 150 litrů za minutu Nahuštění pneumatik (příležitostné práce v garáži či domácí dílně), stříkání menších ploch
100 – 250 litrů za minutu Pneumatické nářadí s menším výkonem (častější používání v dílně), sponkování, hřebíkování, stříkání středních ploch
250 – 500 litrů za minutu Stříkání velkých ploch, výkonné pneumatické nářadí, NC stroje ideální do menších provozů nebo řemeslných dílen
450 – 750 litrů za minutu Vhodné pro náročnou práci jak v profesionální dílně, tak i v průmyslu
700 a více litrů za minutu Napájení obráběcích strojů, lakýrnické práce na velkých plochách, použití náročného a výkonného pneumatického nářadí ve velkých provozech

Tlaková nádoba

Jedná se o nejvýraznější část pístového kompresoru. Právě sem se totiž pumpuje vzduch tak dlouho, dokud není dosaženo dostatečného tlaku. Potom se nasávání zastaví a vy můžete s kompresorem pracovat. Jakmile se nádoba vyprázdní, kompresor ji znovu naplní. Čím je nádoba větší, tím je možný i větší odběr. Malé kompresory mívají objem tlakové nádoby okolo 25 litrů. Ten stačí například na dofukování menších pneumatik. Pro pneumatické nářadí už ale ne. K tomu je zapotřebí mít objem alespoň 50 litrů. Pro dlouhodobé použití při vysokém výkonu by měl kompresor disponovat nádobou o objemu alespoň 100 l.

Víte, že…?

Tyto kompresory fungují na principu pístu. Ten je napojený na klikovou hřídel, která je poháněná elektromotorem. Pohyb pístů dolů nasává vzduch, pohyb pístu nahoru ho pak vytlačí do vzdušníku, tlakové nádoby a samotného kompresoru.

Kompaktní
Stanley DN 200/10/5

Výtlačný tlak

Tento parametr výrobci vždy uvádí, takže na něj určitě narazíte. Pístové kompresory běžně pracují s 8, 10 někdy i s 15 bary. Jejich součástí je tlakový spínač, který je nastaven tak, aby se při poklesu tlaku ve vzdušníku, o 2 bary spustil kompresor do chodu.

Hlučnost a vibrace

Platí zde jednoduché pravidlo, čím větší je výkon a příkon přístroje, tím více produkuje vibrací. V případě lehké konstrukce přístroje budou vibrace silné a hlučnost vysoká. Dá se snížit pouze tak, že konstrukce bude robustnější, pevnější a stabilnější a motor bude mít lepší izolaci. Výrobci se snaží najít optimální kompromis mezi výkonem, mobilitou přístroje a jeho stabilitou a odizolováním od vibrací. Snažte se nejlépe vybrat méně hlučný přístroj s tichým motorem.

Cena

U přístrojů, jako je pístový kompresor, je cenové rozmezí velmi široké. Důvodem jsou tři kategorie zboží – hobby, poloprofesionální a profesionální. Cena kompresoru tedy může být od dvou tisíc korun až po stovky tisíc korun. Pojďme si přiblížit jednotlivé kategorie a jejich ceny.

Oblíbený
Einhell Classic TC-AC 420/50/10 V
  • Hobby kompresory – Jejich hodnota se pohybuje v rozmezí 2 000 – 10 000 Korun. Není vhodné kupovat ty nejlevnější modely, protože nejsou příliš kvalitní. V této kategorii jsou k dispozici kompresory vhodné pro využití v domácí dílně či garáži.
  • Poloprofesionální kompresory – Ceny se zde pohybují v řádech desítek tisíc korun. Pístové kompresory jsou v této kategorii výrazně výkonnější a mají určité funkce, které vám nabídnou. Jejich pořízení se vám vyplatí v případě, že je budete často používat a potřebujete velký výkon. Jsou určeny pro menší provozy nebo třeba autoservisy.
  • Profesionální kompresory – Tady už se jedná a velice výkonné, profesionálně řízené a ovládané kompresory. Jejich cena může vystoupat až na stovky tisíc korun. Jsou určeny zejména pro průmyslové závody, velké dílny apod.
Nová řada
Atmos Perfect Line PL2,2/50XE

Otázky a odpovědi

Proč mít pístový kompresor?

V dnešní době se málokdo obejde bez vlastního dopravního prostředku, ať už se jedná o automobil nebo například kolo, jednu věc mají tyto prostředky společnou, jsou to pneumatiky. Čas od času je potřeba pneumatiky dofukovat. Pokud ale nechcete navštěvovat servisy a ztrácet tak váš drahocenný čas, pořiďte si pístový kompresor.

Jak vybrat pístový kompresor?

Nejprve si položte otázku k čemu a jak často budete kompresor používat. Poté je nutné vybrat potřebný výkon a spotřebu kompresoru.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Dvouválcový
Bezolejový
Kompaktní
Oblíbený
Nová řada
Asynchronní motor
Image
Produkt
Scheppach HC 53 dc (5906102901)
Güde 50089 Airpower 190/8/6
Stanley DN 200/10/5
Einhell Classic TC-AC 420/50/10 V
Atmos Perfect Line PL2,2/50XE
Proteco 51.02-K-1500
Výrobce
Scheppach
GÜDE
STANLEY
EINHELL
Atmos
Proteco
Maximální tlak
10 bar
8 bar
10 bar
10 bar
10 bar
8 bar
Hmotnost
44.5 kg
8.5 kg
12 kg
41.75 kg
74 kg
23.5 kg
Objem nádoby
50 l
6 l
5 l
50 l
50 l
24 l
Cena ca. 7 200 CZK ca. 2 600 CZK ca. 3 400 CZK ca. 7 500 CZK ca. 14 800 CZK ca. 2 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.