Nejlepší plachty na karavan 2024 a jak vybrat

Prodlouží životnost karavanu.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Meedo Plachta na karavan S

Jak vybrat plachtu na karavan

  • Při výběru je nutné se řídit primárně rozměry vašeho karavanu tak, aby plachta zakryla celou část a karavan byl chráněn před vnějšími vlivy.
  • Dbejte na to, aby spodní vrstva plachty na karavan byla vyrobena se speciální úpravou a nedocházelo například k poškrábání laku karavanu.
  • Plachty se mohou lišit také dle účelu svého použití, a to na venkovní a vnitřní.

Plachta na karavan - náš výběr

Meedo Plachta na karavan S
Výrobce: ZBXL
Zobrazit více
Plachta na karavan Meedo S je vyrobena z neabrazivního 3vrstvého materiálu se spřádanou vazbou a nabízí ochranu před sluncem, sněhem, prachem, nečistotami, stromy, plísní a dalšími škodlivými prvky. Je vodoodpudivá, prodyšná a odolná UV záření. Má pružný lem, zipy na dvou stranách; balení obsahuje úložný vak a stahovací řemínky. Rozměry: 518 x 230 x 220 cm (D x Š x V), vhodné pro karavany s délkou 4,27-5,18 metrů, materiál: 100% polypropylen.
Zobrazit méně
HTD Krycí plachta pro karavan 750 x 253 x 230 cm
Výrobce: HTD
Zobrazit více
HTD Krycí plachta pro karavan o rozměrech 750 x 253 x 230 cm je vyrobena z čtyřvrstvého netkaného polypropylenu a váží mezi 5 a 15 kg. Plachta chrání před vnějšími vlivy, jako je UV záření, deštěm nebo prachem, a je vybavena elastickými okraji a širokými upínacími pásky pro snadnou instalaci.
Zobrazit méně
Meedo Plachta na karavan M
Zobrazit více
Plachta na karavan Meedo je z 3vrstvého materiálu s pleteným povrchem, odolným k UV záření. Odrazuje vodu, nezabarvuje a ve vnitřní i vnější části dokáže dlouhodobě chránit karavan. Nabízí lemování na pružinách a dvě zipové strany. Balení obsahuje vaku a tahací pásky. Rozměry: 610 x 230 x 220 cm. Material: 100% polypropylen.
Zobrazit méně
KEGEL Mobilní garáž karavan 500ER
Výrobce: Kegel
Šířka: 218 cm
Zobrazit více
Mobilní garáž KEGEL 500ER je určena pro ochranu karavanů za různých povětrnostních podmínek. Vyrobená z vícevrstvé nepromokavé membrány a materiálu SPUNBOND, které jsou paropropustné a odolné vůči UV záření. Upevnění pomocí popruhů, s otvorem pro dveře přívěsu.
Zobrazit méně

Voděodolné plachty na karavan

MSW Ochranný kryt na obytný automobil - 650 x 220 x 250 cm MSW-CC-650-130
Výrobce: MSW
Typ: na karavan
Voděodolná: ano
Zobrazit více
Produkt MSW-CC-650-130 značky MSW je ochranný kryt na obytný automobil. Díky vícevrstvému materiálu odolnému proti roztržení a zipovému systému pro přizpůsobení tvaru a rozměrům, poskytuje ochranu pro obytný vůz. Tento kryt rozmerů 650 x 220 x 250 cm má také funkci odolnou proti hnilobě.
Zobrazit méně
MSW Ochranný kryt na obytný automobil - 700 x 220 x 250 cm MSW-CC-700-130
Výrobce: MSW
Typ: na karavan
Voděodolná: ano
Zobrazit více
Kryt na obytný automobil značky MSW, model MSW-CC-700-130, je vyroben z třívrstvého SFS plastu o gramáži 130 g/m2. Plachta je prošita čtyřvrstvými švy s vlákny odolnými vůči hnilobě. Odolává vodě, UV záření a je prodyšná, což brání vzniku plísní. K dispozici jsou zipy a elastický lem pro lepší přizpůsobení, a též zipové dveře. Balení obsahuje tašku pro její skladování.
Zobrazit méně
KEGEL Mobilní garáž karavan 630ER
Výrobce: Kegel
Zobrazit více
KEGEL Mobilní garáž karavan 630ER se skládá z vysoce paropropustné MEMBRÁNY a SPUNBOND materiálu, zabezpečující odvod vlhkosti. Výrobek nepromoká a je rezistentní vůči UV záření. Je vybaven zipy pro přístup do karavanu a upevněním pomocí popruhů. Ochrání karavan před povětrnostními podmínkami po celý rok.
Zobrazit méně

Plachty na karavan Hindermann

Hindermann Termoizolační plachta pro obytná auta a dodávky Lux-Duo spodní část
Výrobce: Hindermann
Zobrazit více
Tato termoizolační plachta pro obytná auta z produkce Hindermann je vyrobena na míru ve dvou částech. Horní část izoluje okna, zatímco spodní část izoluje motorovou část a podběhy. Plachta je vyrobena z PE tkaniny, lze ji srolovat a použít i v chladu, její instalace je zajištěna pomocí suchého zipu.
Zobrazit méně
Hindermann Ochranná plachta přední části karavanu 240 x 160 cm
Výrobce: Hindermann
Zobrazit více
Produkt Hindermann Ochranná plachta pro část karavanu o rozměrech 240 x 160 cm je vyrobena z 37% PE polyethylenu a 63% PP polypropylenu. Plachta je vybavena napínacími popruhy a sponou pro utažení. Lze ji prát při teplotě 30 °C. Hmotnost plachty se pohybuje od 1,6 do 2 kg.
Zobrazit méně
Hindermann Plachta na obytný automobil RM Délka spodní 650cm / délka vrchní 577cm
Výrobce: Hindermann
Délka: 650 cm
Zobrazit více
Hindermann Wintertime je ochranná plachta pro obytné automobily. Vyrobená ze třívrstvého materiálu SFS-3, 19% PE polyethylenu a 81% PP polypropylenu. Odolává nepříznivým podmínkám jako déšť, led a horko. Prodyšná struktura umožňuje odpar vlhkosti. Balení obsahuje opravnou sadu a transportní tašku.
Zobrazit méně
Hindermann Plachta Wintertime 300 x 750cm
Výrobce: Hindermann
Zobrazit více
Plachta Hindermann Wintertime o rozměrech 300 x 750 cm, vyrobená ze SFS-3 materiálu, dokáže odolat roztržení. Je vhodná pro různé typy obytných vozů a karavanů a může kryt nejen střechu, ale také další části vozu. Trojúhelníkové popruhy a napínací popruhy jsou součástí balení. Hmotnost: 8 kg.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Plachta na karavan

Jak vybrat plachtu na karavan

Kdy se bude hodit

Plachta má vždy primární úkol ochrany před vnějšími vlivy. Typicky před deštěm, ale také prachem. V případě karavanu se tak hodí nejen během letních měsíců, ale i v zimě, kdy máte karavan zaparkovaný někde uvnitř. Po například půl roce by byl celý zaprášený, tomu však použitím plachty snadno předejdete. Jedná se tak o praktický prvek, který by se mohl hodit každému majiteli karavanu.

Karavan s plachtou

Plachta ochrání karavan při nepříznivém počasí, iStock / Mark Hochleitner

Velikost

Při vybírání nové plachty na karavan vás v prvé řadě bude zajímat její velikost. Zde je nutné říci, plachta by měla přesně padnout na váš karavan. Bude tak důležité si zjistit jeho přesné rozměry. V některých případe karavanů bude možné pořídit přesně padnoucí plachtu. V ostatních případech se nemusíte bát zvolit přibližně univerzální velikost.

  • Nejmenší plachty mají délku okolo 280 cm.
  • Nejoblíbenější je délka od 450 – 500 cm.
  • Nejdelší plachty mohou být dlouhé až 700 cm.

Účel

Při vybírání nové plachty na karavan musíte vzít v potaz také to, k jakému účelu ji budete využívat. Proto lze plachty rozdělit na dva základní typy používání.

Venkovní

Plachta na karavan
Meedo Plachta na karavan S

Venkovní plachty se používají během teplé části roku, pokud nechcete, aby na karavan například neustále svítilo sluníčko či pršelo. Vhod však venkovní plachty přijdou i v případě, že karavan parkujete přes zimu venku.

Vnitřní

Vnitřní plachty na karavan přijdou vhod zejména při delším stání, kdy plachta zamezí ulpívání prachu na povrchu karavanu. Vždy tak stačí jen plachtu sundat a karavan vypadá jako nový.

Druh plachty na karavanVyužitíVýhody
VnitřníPouze ve vnitřních prostoráchOchrana před prachem
VenkovníZpravidla venkuOchrana před deštěm, sněhem

Materiál

Při zvažování materiálu plachty se budete většinou řídit tím, k čemu budete plachtu na karavan využívat. Pakliže půjde o zakrytí karavanu stojícího v nějakém přístřešku, bude zpravidla postačovat plachta z nylonu, která bude i prodyšná. Naopak u plachet na karavan, které budou nasazovány venku, je nejdůležitější vlastností jejich nepromokavost. Takové plachty jsou samozřejmě pogumované a často pracují i na principu membrány. V praxi to znamená, že nepustí mokro dovnitř, ale naopak vlhku zevnitř ven ano a tudíž nedochází ke kondenzaci vody pod plachtou na karavanu.

Víte, že…?

Voděodolné plachty na karavan
MSW Ochranný kryt na obytný automobil - 650 x 220 x 250 cm MSW-CC-650-130

Pozornost věnujte i materiálu spodní strany plachty, která se bude dotýkat samotného karavanu. Je vhodné, aby zde byl plyš nebo mikro flanel, díky čemuž nedojde k poškození při natahování a sundávání plachty.

Karavan zcela zakrytý plachtou

Plachty se liší výrobním materiálem i velikostí, iStock / Mark Hochleitner

Správné použití

S plachtou na karavan je vhodné zacházet opatrně, a to zejména s ohledem na zmíněný karavan, který chcete plachtou ochránit a nikoliv například nevědomky poškodit. Vždy, když budete nasazovat plachtu, je vhodné karavan umýt a nechat důkladně oschnout. Samotné nasazování by mělo probíhat opatrně a pomalu, aby nedocházelo ke zbytečnému šoupání po laku karavanu. Čas od času je doporučeno umývat i samotnou plachtu, samozřejmě ale vhodnými přípravky s ohledem na materiál plachty. Při každém natažení i sundání plachty je dobré zkontrolovat, zda někde nevznikly nežádoucí trhliny a případně provést opravu plachty.

Ceny

Krycí plachty na karavan se prodávají za poměrně široký interval cen.

  • Levnější typy plachet s cenou kolem 1 500 Kč zpravidla chrání jen část vašeho karavanu. Může jít o kola, citlivé součásti nebo střechu.
  • Pokud hledáte celkovou plachtu na karavan, počítejte s cenou přibližně od 4 000 Kč. Za tyto peníze však již získáte plachtu, která spolehlivě ochrání celý váš karavan před okolními vlivy. Cena však samozřejmě roste s velikostí karavanu, případně celkově obytného vozu.
  • Vysoce kvalitní plachty pro časté využívání pak mohou stát i více než 10 000 Kč. Vyplatí se však pouze v případě, že karavan využíváte pravidelně takřka celý rok.

Otázky a odpovědi

Jaké je využití plachet na karavan?

Plachta na karavan se primárně používá jako ochranný prostředek před vnějšími vlivy, typicky třeba před deštěm, prachem, ale i běžným odřením, pokud karavan parkujete v menších prostorech.

Na co u plachty dávat pozor?

Důležitá je volba materiálu, který by měl být odolný a prodyšný. Spodní vrstva by naopak měla být měkká, a to s ohledem na karoserii karavanu, na kterou budete plachtu dávat. Liší se pak druhy pro venkovní a vnitřní využití.
Zobrazit kompletní nabídku Plachta na karavan