Plachta na karavan

Prodlouží životnost karavanu.

ca. 3 300 CZK
ca. 4 300 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 4 100 CZK

Jak vybrat plachtu na karavan

  • Při výběru je nutné se řídit primárně rozměry vašeho karavanu tak, aby plachta zakryla celou část a karavan byl chráněn před vnějšími vlivy.
  • Dbejte na to, aby spodní vrstva plachty na karavan byla vyrobena se speciální úpravou a nedocházelo například k poškrábání laku karavanu.
  • Plachty se mohou lišit také dle účelu svého použití, a to na venkovní a vnitřní.

Popis

Plachta má vždy primární úkol ochrany před vnějšími vlivy. Typicky před deštěm, ale také prachem. V případě karavanu se tak hodí nejen během letních měsíců, ale i v zimě, kdy máte karavan zaparkovaný někde uvnitř. Po například půl roce by byl celý zaprášený, tomu však použitím plachty snadno předejdete. Jedná se tak o praktický prvek, který by se mohl hodit každému majiteli karavanu.

Velikost

Při vybírání nové plachty na karavan vás v prvé řadě bude zajímat její velikost. Zde je nutné říci, plachta by měla přesně padnout na váš karavan. Bude tak důležité si zjistit jeho přesné rozměry. V některých případe karavanů bude možné pořídit přesně padnoucí plachtu. V ostatních případech se nemusíte bát zvolit přibližně univerzální velikost.

Kvalitní
Meedo Plachta na karavan S
  • Nejmenší plachty mají délku okolo 280 cm.
  • Nejoblíbenější je délka od 450 – 500 cm.
  • Nejdelší plachty mohou být dlouhé až 700 cm.

Účel

Při vybírání nové plachty na karavan musíte vzít v potaz také to, k jakému účelu ji budete využívat. Proto lze plachty rozdělit na dva základní typy používání.

Venkovní

Venkovní plachty se používají během teplé části roku, pokud nechcete, aby na karavan například neustále svítilo sluníčko či pršelo. Vhod však venkovní plachty přijdou i v případě, že karavan parkujete přes zimu venku.

Ochranná
HTD Krycí plachta pro karavan 700 x 253 x 230 cm

Vnitřní

Vnitřní plachty na karavan přijdou vhod zejména při delším stání, kdy plachta zamezí ulpívání prachu na povrchu karavanu. Vždy tak stačí jen plachtu sundat a karavan vypadá jako nový.

Druh plachty na karavan využití výhody
vnitřní pouze ve vnitřních prostorách ochrana před prachem
venkovní zpravidla venku ochrana před deštěm, sněhem

Materiál

Při zvažování materiálu plachty se budete většinou řídit tím, k čemu budete plachtu na karavan využívat. Pakliže půjde o zakrytí karavanu stojícího v nějakém přístřešku, bude zpravidla postačovat plachta z nylonu, která bude i prodyšná. Naopak u plachet na karavan, které budou nasazovány venku, je nejdůležitější vlastností jejich nepromokavost. Takové plachty jsou samozřejmě pogumované a často pracují i na principu membrány. V praxi to znamená, že nepustí mokro dovnitř, ale naopak vlhku zevnitř ven ano a tudíž nedochází ke kondenzaci vody pod plachtou na karavanu.

Víte, že…?

Pozornost věnujte i materiálu spodní strany plachty, která se bude dotýkat samotného karavanu. Je vhodné, aby zde byl plyš nebo mikro flanel, díky čemuž nedojde k poškození při natahování a sundávání plachty.

Mobilní
KEGEL Mobilní garáž karavan 500ER

Správné použití

S plachtou na karavan je vhodné zacházet opatrně, a to zejména s ohledem na zmíněný karavan, který chcete plachtou ochránit a nikoliv například nevědomky poškodit. Vždy, když budete nasazovat plachtu, je vhodné karavan umýt a nechat důkladně oschnout. Samotné nasazování by mělo probíhat opatrně a pomalu, aby nedocházelo ke zbytečnému šoupání po laku karavanu. Čas od času je doporučeno umývat i samotnou plachtu, samozřejmě ale vhodnými přípravky s ohledem na materiál plachty. Při každém natažení i sundání plachty je dobré zkontrolovat, zda někde nevznikly nežádoucí trhliny a případně provést opravu plachty.

Ceny

Krycí plachty na karavan se prodávají za poměrně široký interval cen.

  • Levnější typy plachet s cenou kolem 1 500 Kč zpravidla chrání jen část vašeho karavanu. Může jít o kola, citlivé součásti nebo střechu.
  • Pokud hledáte celkovou plachtu na karavan, počítejte s cenou přibližně od 4 000 Kč. Za tyto peníze však již získáte plachtu, která spolehlivě ochrání celý váš karavan před okolními vlivy. Cena však samozřejmě roste s velikostí karavanu, případně celkově obytného vozu.
  • Vysoce kvalitní plachty pro časté využívání pak mohou stát i více než 10 000 Kč. Vyplatí se však pouze v případě, že karavan využíváte pravidelně takřka celý rok.
Universální
Univerzální plachta na ochranu střechy pro karavan 700-750 x 300 cm

Otázky a odpovědi

Jaké je využití plachet na karavan?

Plachta na karavan se primárně používá jako ochranný prostředek před vnějšími vlivy, typicky třeba před deštěm, prachem, ale i běžným odřením, pokud karavan parkujete v menších prostorech.

Na co u plachty dávat pozor?

Důležitá je volba materiálu, který by měl být odolný a prodyšný. Spodní vrstva by naopak měla být měkká, a to s ohledem na karoserii karavanu, na kterou budete plachtu dávat. Liší se pak druhy pro venkovní a vnitřní využití.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.