Plašič krtků

Váš pozemek bude znovu bez hromádek.

ca. 1 000 CZK
ca. 300 CZK
ca. 200 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat plašič krtků

  • Krtek je zvíře se silně vyvinutým čichem, zbavit se ho můžete čistě přírodní cestou, která vás nic nestojí.
  • K dostání jsou i speciální plašiče nebo odpuzovače.
  • Při odstraňování krtka byste měli postupovat tak, abyste zvířeti neublížili, protože krtek patří mezi chráněné živočichy.

Co mu vadí

Než sáhnete po kupovaných plašičkách, můžete vyzkoušet přírodní postup, který krtka odežene. Toto zvířátko má velmi dobře vyvinutý čich a vadí mu silně páchnoucí látky.

  • Silně vonící rostliny, jako například afrikány, pryšec křižmolistý, řebčík královský nebo česnek, které do zahrady vysadíte, tak mohou posloužit podobně jako plašič krtků.
Elektronický, zvukově-vibrační
Deramax-Dual Elektronický plašič (odpuzovač) krtků a hryzců 0350
  • Vyzkoušet můžete také citronovou kůru, olomoucké tvarůžky nebo kyselé mléko, stačí vybranou potravinu vložit do krtince. Stejně vám může posloužit pepř či listy ořešáku královského. Můžete použít i nejrůznější dýmovnice nebo kouřové patrony, které koupíte v obchodě pro zahrádkáře.

Pokud vsázíte na jistotu, můžete vyzkoušet některou z těchto možností.

Přírodní repelent ve formě kuliček

Odpuzovač vyhání krtky ze zahrady a zároveň chrání pozemek proti krtincům. Kuličky uvnitř balení se zaměřují na krtkovo čichové ústrojí. Zápach se postupně uvolňuje a šíří do chodeb. Krtci zápach z tohoto prostředku nesnášejí a daří se je trvale odehnat.

frekvence od 400 - 1000 Hz
Happy Green Sada odpuzovačů krtků 2 ks

Používá se na ochranu nezemědělské půdy, jako například okrasné trávníky, sportovní hřiště,  golfová hřiště, atd. Pro úspěšné odpuzení krtků je důležitý postup aplikace:

Rozhrňte krtinec a najděte, zasuňte jednu kuličku do krtince a jednu kuličku do chodbičky. Jako preventivní opatření zasuňte jednu kuličku ve vzdálenosti 1-2 metrů po celé délce zahradního plotu cca 15 cm do země. Myslete na to, že je potřeba nechat krtkovi únikovou možnost. Účinek tohoto přípravku trvá minimálně 3 až 6 měsíců.

Další možnosti

Typ Popis
Bariéra proti krtkům Jedná se o koncentrát pro odpuzení krtků ze zelených ploch jako hřiště a jiné zelené plochy. Účinek nastává 7. den po aplikaci. Aplikace se provádí postřikem od března do října. Po ošetření je nutné plochu důkladně zalít, aby se repelentní látka dostala do půdy. Tyto koncentráty neaplikujte do záhonů zeleniny, ovoce a jiných plodin určených pro konzumaci.
Past na hraboše Pasti ve formě trubek se vkládají do chodbičky krtka a po jeho vniknutí dovnitř se past zaklapne. Tato účinná metoda vyžaduje trpělivost a cit pro umístění pasti do toho správného místa. Důležité je, aby jakákoliv manipulace s pastí neprobíhala holýma rukama, protože krtka odpuzuje lidský pach a do pasti by nevlezl. Jakákoliv past na krtka vyžaduje pravidelnou kontrolu, aby se zvíře netrápilo či dokonce neuhynulo. I v takovém případě by vám totiž hrozila pokuta od veterinární správy. Úspěšné odchycení krtka vyžaduje jeho následné vypuštění zpět do přírody, samozřejmě daleko od vaší zahrady.
Zvukový plašič V blízkosti nor můžete zkusit umístit elektronická nebo mechanická zařízení vydávající zvuk nebo vibrace v rozsahu od 400 po 1000 Hz. Ty krtky skutečně odpuzují. Rozsah vydávaných nízkofrekvenčních vln a frekvence, s jakou se opakují (nejčastěji 30 – 40 s), je pro každý solární plašič krtků rozdílná. Stejně tak plocha, na kterou je účinný (nejčastěji 700 – 1000 m). Jednotlivé přístroje fungují na baterky nebo na solární energii. Jsou malé a vypadají jako solární lampa

Víte, že…?

Největší nepřítelem krtka jsou kočky, které na něj trpělivě hodiny číhají u jejich chodbiček. Pořízením kočky se tak nejen zbavíte krtka, ale přibude vám i nový domácí mazlíček.

Solární odpuzovač
Garden King Solární odpuzovač krtků Praktik SL 1808

Ceny

Odpuzovače krtků ve formě sprejů, trávníkových hnojiv nebo granulátů vás vyjdou na cca 120 – 500 Kč, nabídka je široká a záleží na vás, jaký přípravek vám bude vyhovovat nejvíce. K dostání jsou od značek jako Brox, Kretox, Deramix, Anifer a další.

Akustické plašiče nabízí například Weitech a jejich cena se pohybuje v rozmezí 700 – 1 000 Kč. Různé typy pastí lze koupit za cca 100 Kč, stejně tak jako dýmovnice.

Nezákonné metody

Krtek je chráněný zákonem, a proto nepoužívejte žádnou metodu, která by ho ohrozila na životě. Za jeho zabití vám hrozí vysoká pokuta a i z morálního hlediska není nutné tato zvířátka zabíjet. Krtek je obecně prospěšné zvíře, takže ho stačí jen přesunout na lepší místo, kde vám nebude škodit.

Zvuková + vibrační funkce
GETI odpuzovač krtků s motorem GMR160

Vyhněte se tedy používání jedů, které lze koupit na hubení myší nebo hrabošů a fungují také na krtky. Jejich používání je nezákonné a můžete ohrozit vlastní domácí mazlíčky nebo malé děti.

Dále se nedoporučuje používat expanzivní likvidátor, což je past, která se používá pro hryzce. Vzhledem ke svému provedení však funguje i na krtky, kdy vysoký tlak spalných plynů roztrhá zvířeti plíce.

Otázky a odpovědi

Jak dostat krtka z trávníku?

Jestliže se Vám na trávníku objevují nevzhledné krtiny, můžete spojit hned 2 užitečné činnosti díky speciálnímu hnojivu. Toto hnojivo dodá Vašemu trávníku potřebné živiny a zároveň obsahuje aromatické látky, které se postarají o šetrné vypuzení krtka. Hnojivo koupíte v pytlích po několika kilogramech, hodí se zejména při jarním přihnojování trávníku.

Je účinná dýmovnice?

Odpuzení krtka pomocí dýmovnice je další oblíbený i účinný způsob, jak se tohoto zvířete alespoň dočasně zbavit. K dostání jsou speciální dýmovnice, které se po zapálení vloží přímo do vyhrabané chodby.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Elektronický, zvukově-vibrační
frekvence od 400 - 1000 Hz
Solární odpuzovač
Zvuková + vibrační funkce
Image
Produkt
Deramax-Dual Elektronický plašič (odpuzovač) krtků a hryzců 0350
Happy Green Sada odpuzovačů krtků 2 ks
Garden King Solární odpuzovač krtků Praktik SL 1808
GETI odpuzovač krtků s motorem GMR160
Typ
odpuzovače
odpuzovače
odpuzovače
odpuzovače
Určení
proti krtkům
proti krtkům
proti krtkům
proti krtkům
Výrobce
Deramax
Happy Green
Garden King
GETI
Účinná plocha
1200 m2
až 50m2
500 m2
650 m2
Cena ca. 1 000 CZK ca. 300 CZK ca. 200 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.