13 nejlepších plašičů krtků 2023

Váš pozemek bude znovu bez hromádek.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Deramax-Dual Elektronický plašič (odpuzovač) krtků a hryzců 0350
67 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat plašič krtků

  • Krtek je zvíře se silně vyvinutým čichem, zbavit se ho můžete čistě přírodní cestou, která vás nic nestojí.
  • K dostání jsou i speciální plašiče nebo odpuzovače.
  • Při odstraňování krtka byste měli postupovat tak, abyste zvířeti neublížili, protože krtek patří mezi chráněné živočichy.

Plašič krtků - náš výběr

Solární plašiče krtků

Ultrazvukové plašiče krtků

Motor Vibrasonic Odpuzovač krtků hadů a hrabošů M6
přečíst recenzi
Výrobce: BRAVSON GROUP
Účinná plocha: 1500 m2
Určení: proti myším
Umístění: venkovní
Bestent Ultrazvukový odpuzovač krtků LED solární K751C8
přečíst recenzi
Výrobce: Bestent
Typ: odpuzovače
Ultrazvukové: ano
Solární: ano
Xpets T1S 2 set
přečíst recenzi
Typ: odpuzovače
Ultrazvukové: ano
Solární: ano
Určení: proti krtkům
Geti GMR110
přečíst recenzi
Výrobce: GETI
Určení: proti krtkům
Rozměry: 34 x 16 x 16 cm
Elektrické: ne
Zobrazit kompletní nabídku plašičů krtků

Jak vybrat plašič krtků

Co mu vadí

Než sáhnete po kupovaných plašičkách, můžete vyzkoušet přírodní postup, který krtka odežene. Toto zvířátko má velmi dobře vyvinutý čich a vadí mu silně páchnoucí látky.

  • Silně vonící rostliny, jako například afrikány, pryšec křižmolistý, řebčík královský nebo česnek, které do zahrady vysadíte, tak mohou posloužit podobně jako plašič krtků.
Plašič krtků
Deramax-Dual Elektronický plašič (odpuzovač) krtků a hryzců 0350
  • Vyzkoušet můžete také citronovou kůru, olomoucké tvarůžky nebo kyselé mléko, stačí vybranou potravinu vložit do krtince. Stejně vám může posloužit pepř či listy ořešáku královského. Můžete použít i nejrůznější dýmovnice nebo kouřové patrony, které koupíte v obchodě pro zahrádkáře.

Pokud vsázíte na jistotu, můžete vyzkoušet některou z těchto možností.

Přírodní repelent ve formě kuliček

Odpuzovač vyhání krtky ze zahrady a zároveň chrání pozemek proti krtincům. Kuličky uvnitř balení se zaměřují na krtkovo čichové ústrojí. Zápach se postupně uvolňuje a šíří do chodeb. Krtci zápach z tohoto prostředku nesnášejí a daří se je trvale odehnat.

Solární plašiče krtků
Garden King Solární odpuzovač krtků Elegant AGTZ-06 sada 2 ks

Používá se na ochranu nezemědělské půdy, jako například okrasné trávníky, sportovní hřiště,  golfová hřiště, atd. Pro úspěšné odpuzení krtků je důležitý postup aplikace:

Rozhrňte krtinec a najděte, zasuňte jednu kuličku do krtince a jednu kuličku do chodbičky. Jako preventivní opatření zasuňte jednu kuličku ve vzdálenosti 1-2 metrů po celé délce zahradního plotu cca 15 cm do země. Myslete na to, že je potřeba nechat krtkovi únikovou možnost. Účinek tohoto přípravku trvá minimálně 3 až 6 měsíců.

Další možnosti

Typ Popis
Bariéra proti krtkům Jedná se o koncentrát pro odpuzení krtků ze zelených ploch jako hřiště a jiné zelené plochy. Účinek nastává 7. den po aplikaci. Aplikace se provádí postřikem od března do října. Po ošetření je nutné plochu důkladně zalít, aby se repelentní látka dostala do půdy. Tyto koncentráty neaplikujte do záhonů zeleniny, ovoce a jiných plodin určených pro konzumaci.
Past na hraboše Pasti ve formě trubek se vkládají do chodbičky krtka a po jeho vniknutí dovnitř se past zaklapne. Tato účinná metoda vyžaduje trpělivost a cit pro umístění pasti do toho správného místa. Důležité je, aby jakákoliv manipulace s pastí neprobíhala holýma rukama, protože krtka odpuzuje lidský pach a do pasti by nevlezl. Jakákoliv past na krtka vyžaduje pravidelnou kontrolu, aby se zvíře netrápilo či dokonce neuhynulo. I v takovém případě by vám totiž hrozila pokuta od veterinární správy. Úspěšné odchycení krtka vyžaduje jeho následné vypuštění zpět do přírody, samozřejmě daleko od vaší zahrady.
Zvukový plašič V blízkosti nor můžete zkusit umístit elektronická nebo mechanická zařízení vydávající zvuk nebo vibrace v rozsahu od 400 po 1000 Hz. Ty krtky skutečně odpuzují. Rozsah vydávaných nízkofrekvenčních vln a frekvence, s jakou se opakují (nejčastěji 30 – 40 s), je pro každý solární plašič krtků rozdílná. Stejně tak plocha, na kterou je účinný (nejčastěji 700 – 1000 m). Jednotlivé přístroje fungují na baterky nebo na solární energii. Jsou malé a vypadají jako solární lampa

Víte, že…?

Největší nepřítelem krtka jsou kočky, které na něj trpělivě hodiny číhají u jejich chodbiček. Pořízením kočky se tak nejen zbavíte krtka, ale přibude vám i nový domácí mazlíček.

Ultrazvukové plašiče krtků
Motor Vibrasonic Odpuzovač krtků hadů a hrabošů M6

Ceny

Odpuzovače krtků ve formě sprejů, trávníkových hnojiv nebo granulátů vás vyjdou na cca 120 – 500 Kč, nabídka je široká a záleží na vás, jaký přípravek vám bude vyhovovat nejvíce. K dostání jsou od značek jako Brox, Kretox, Deramix, Anifer a další.

Akustické plašiče nabízí například Weitech a jejich cena se pohybuje v rozmezí 700 – 1 000 Kč. Různé typy pastí lze koupit za cca 100 Kč, stejně tak jako dýmovnice.

Nezákonné metody

Krtek je chráněný zákonem, a proto nepoužívejte žádnou metodu, která by ho ohrozila na životě. Za jeho zabití vám hrozí vysoká pokuta a i z morálního hlediska není nutné tato zvířátka zabíjet. Krtek je obecně prospěšné zvíře, takže ho stačí jen přesunout na lepší místo, kde vám nebude škodit.

Plašič krtků
Format 1 Odpuzovač krtků a hrabošů OdK-H2 s měnícím se zvukem

Vyhněte se tedy používání jedů, které lze koupit na hubení myší nebo hrabošů a fungují také na krtky. Jejich používání je nezákonné a můžete ohrozit vlastní domácí mazlíčky nebo malé děti.

Dále se nedoporučuje používat expanzivní likvidátor, což je past, která se používá pro hryzce. Vzhledem ke svému provedení však funguje i na krtky, kdy vysoký tlak spalných plynů roztrhá zvířeti plíce.

Otázky a odpovědi

Jak dostat krtka z trávníku?

Jestliže se Vám na trávníku objevují nevzhledné krtiny, můžete spojit hned 2 užitečné činnosti díky speciálnímu hnojivu. Toto hnojivo dodá Vašemu trávníku potřebné živiny a zároveň obsahuje aromatické látky, které se postarají o šetrné vypuzení krtka. Hnojivo koupíte v pytlích po několika kilogramech, hodí se zejména při jarním přihnojování trávníku.

Je účinná dýmovnice?

Odpuzení krtka pomocí dýmovnice je další oblíbený i účinný způsob, jak se tohoto zvířete alespoň dočasně zbavit. K dostání jsou speciální dýmovnice, které se po zapálení vloží přímo do vyhrabané chodby.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku plašičů krtků