Nejlepší plastifikátory 2024 a jak vybrat

Změkčovač nejen do betonu.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Plastifikátor betonů 5l DEN BRAVEN
85 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat plastifikátor?

  • Jedná se o změkčovače, respektive aditiva, která zvyšujíc plasticitu či tekutost materiálů.
  • Plastifikátor najde využití v případě betonu, plastů, cementu nebo sádrokartonu.
  • V případě betonu plastifikátor sníží spotřebu stavebních materiálů.

Plastifikátor - náš výběr

Plastifikátory do betonu

Plastifikátory Den Braven

Zobrazit kompletní nabídku plastifikátorů

Jak vybrat plastifikátor?

  • Jedná se o změkčovače, respektive aditiva, která zvyšujíc plasticitu či tekutost materiálů.
  • Plastifikátor najde využití v případě betonu, plastů, cementu nebo sádrokartonu.
  • V případě betonu plastifikátor sníží spotřebu stavebních materiálů.

Použití

Plastifikátory se mohou používat do různých materiálů ve stavebnictví, pokaždé se však docílí o něco jiných vlastnosti v závislosti na konkrétním materiálu.

Do betonu

Plastifikátory určené pro beton bývají zcela nejběžnější. Přidáním plastifikátoru do betonu dojde ke zlepšení jeho zpracovatelnosti. Plastifikátor také sníží objem vody, který je k betonu nutné přidat. Ve výsledku, kdy beton zatvrdne, by se jeho vlastnosti neměly nijak odlišovat od toho, kdy by plastifikátor nebyl využit.

Místnost se sádrokartony

Plastifikátor jsou ve stavebnictvní hojně využívány, iStock /artursfoto

Do sádrokartonu

Další typ plastifikátorů je určen pro potřeby sádrokartonů. Díky plastifikátoru není nutné využívat tolik vody při zachování stejných vlastností a ve výsledku není nutné vynaložit tolik energie k následnému vysoušení.

Do plastů

Plastifikátor
Plastifikátor betonů 5l DEN BRAVEN

V případě plastových materiálů přináší využití plastifikátorů mnohem větší ohebnost. Díky tomu je možné například plastovou šňůru ohnout. Plastifikátor však po delším čase z plastových materiálů vymizí a s ním i původně získaná ohebnost.

Víte, že…?

Pod pojmem plastifikátor se běžně nachází různé změkčovače, která jsou aditivy zvyšující plasticitu či tekutost materiálů, do kterých jsou přimíchávána. Zpravidla tak vylepšují klíčové vlastnosti a usnadňují následnou práci, a to ať už pouze dočasně nebo téměř trvale.

Vlastnosti

Plastifikátory do betonu mají několik klíčových vlastností. V prvé řadě dokáží výrazně snížit spotřebu vody. Dokáží zvýšit soudržnost a také čas, během kterého je beton zpracovatelný. Kýženým efektem je také zvýšení počáteční a konečné pevnosti betonu. Díky tomu, že nezvyšuje obsah vzduchu v betonu, dochází i k výrazně menšímu výskytu případných trhlin. Výhodou plastifikátoru rovněž je, že je nehořlavý a fyziologicky neškodný.

Beton na stavbě

Nejčastěji se plastifikátory používají v kombinaci s betonem, iStock /Radist

Použití

Plastifikátory do betonu
TIEMME aditivum-plastifikátor do betonu 0,5-1,5 kg na 100 kg cementu- 1kg = 0,83l

Plastifikátor do betonu má široké spektrum využití při rozlišných příležitostech. Nasazuje se například pro architektonické a pohledové betony. V domácnostech je plastifikátor užitečný ve chvílích, kdy plánujete podlahové vytápění. Doporučuje se také při budování pilotů, injektáží příjezdových ramp či garážových stání. Jednoznačnou výhodou plastifikátorů je, že umožní vyrobit beton s vysokou pevností ze směsi tekuté konzistence a současně při poměrně malé spotřebě cementu.

Speciální funkce

Plastifikátory jsou využívány i pro své speciální vlastnosti, díky kterým je možné betonovat takřka kdykoliv, což dříve možné nebylo. Beton s plastifikátorem je totiž mrazuvzdorný, díky čemuž je možné stavět také v zimních měsících. Vhod přijde i hydrofobicita, kdy je výsledný beton odolný vůči vodě, rychleji schne a tvrdne. Beton vylepšený plastifikátorem má tak zdaleka největší trvanlivost, což je vlastnost rozhodně důležitá.

Typ plastifikátoruUrčení 
SuperplastifikátoryPevnost, odolnost vůči vodě, odolnost vůči mrazu 
BoosteryUrychlují tvrdnutí 
ModifikátoryVyžadují speciální cement 500 
Plastifikátory s mrazuvzdorným účinkemOdolají teplotám až – 25°C 
Přísady pro samozhutnitelný betonový roztokVyužívají se do tenkostěnných prostor 

Víte, že…?

Existují také speciální plastifikátory do velmi hlubokých mrazů, které odolají teplotám i pod hranicí – 25 °C. Poslední typ s přísadou pro samozhutnitelný betonový roztok se používá pro efektivní betonování tenkostěnných konstrukcí.

Ceny

Plastifikátory Den Braven
Plastifikátor betonů 1l DEN BRAVEN

Plastifikátory různých typů se dodávají dle objemu buď v lahvích, nebo kanystrech. Litrová lahev plastifikátoru do betonu vyjde zpravidla na zhruba 100 Kč. U většího objemu cena zákonitě klesá a například 25litrový kanystr seženete již kolem 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Proč jsou důležité?

Plastifikátor je velmi důležitým pomocníkem pro stavbu v méně příznivých klimatických podmínkách. Díky němu je možné budovat takřka po celý rok. Nevadí mu vlhko ani mrazy.

Jaké jsou druhy plastifikátorů?

Na trhu nalezneme hned několik druhů plastifikátorů. Se super plastifikátory se výrazně zvyšuje odolnost proti vodě, pevnost a klesá spotřeba cementu. Využití tohoto typu je primárně pro dlouhé transporty, kdy si beton uchová kvalitu i tekutost. Naopak boostery jsou užitečné pro okamžité využití a rychlé tvrdnutí. Typ zvaný modifikátory se pojí se speciálním cementem s označením 500. Výsledek dobře odolává mrazu a zachovává pohyblivost směsi.
Zobrazit kompletní nabídku plastifikátorů