Plastová nádrž

Plastová nádrž na vodu.

ca. 21 300 CZK
ca. 800 CZK
ca. 300 CZK
ca. 41 600 CZK

Jak vybrat plastovou nádrž

  • Plastová nádrž na vodu je variantou, se kterou se setkáte nejčastěji. Kromě její variability je další předností přizpůsobení rozlišným podmínkám a požadavkům.
  • Existují 4 druhy plastových nádrží. Jsou to monolitické, svařované, samonosné nebo dvouplášťové.
  • Důležité je zvolit správný objem nádrže. K tomu vám pomůže jednoduchý vzorec na výpočet objemu a díky tomu pro vás bude výběr snazší.
Plastová jímka
Ekocis Plastová nádrž NKL4-EK
  • Cena plastové nádrže se může pohybovat nejčastěji v rozmezí 10 000 – 50 000 Kč. Záleží především na velikosti objemu nádrže a také zda se jedná o nadzemní nebo podzemní nádrž.

Druhy

Plastové nádrže na dešťovou vodu můžete vybírat ze 4 druhů. K dispozici jsou vám monolitické, svařované, samonosné nebo dvouplášťové nádrže. Popis těchto možností najdete v následující tabulce.

Typ nádrže Popis
Monolitická plastová nádrž Jedná se o nádrž, která je zhotovena z jediného kusu plastu. Díky tomu nehrozí závada na svárech, popraskání nebo špatné těsnění.
Svařovaná plastová nádrž Lichotivá je jejich nízká cena, kterou byste se však neměli nechat zmást. Nádrže jsou totiž náchylné k popraskání v místech svárů. A tohle je vada, na kterou se reklamace nevztahuje. Můžete tomu předejít pouze obetonováním nádrže, čímž se z původně relativně levného řešení stává řešení poměrně nákladné.
Samostatná plastová nádrž Její výhodou je snadná a rychlá instalace bez potřeby obetonování. Jsou vhodné především do míst s klasickým podložím bez přítomnosti spodní vody.
Dvouplášťová plastová nádrž Je konstruovaná tak, aby se dala bez problémů instalovat i v místech s výskytem spodní vody. Ideální pro tuto nádrž je zejména jílovité nebo písčité podloží.

Velikost

Důležitým parametrem při výběru plastové nádrže je velikost. Nádrže jsou uzpůsobené tak, aby vám zajistily zásobu užitkové vody po dobu až 3 týdnů. Co se týče konkrétního objemu, ten se odvíjí od několika faktorů. Mezi tyto faktory patří plocha střechy, ze které je voda do nádrže odváděna, a také průměrný roční úhrn srážek v dané lokalitě. Co byste ale také měli zohlednit, je plocha zahrady, kterou budete zavlažovat, a případně také další využití akumulované vody v domácnosti.

Objem 240 litrů
Covergarden plastová nádrž na vodu 240 l s víkem

Umístění

Asi nejdůležitější otázkou, kterou byste si měli položit je, zda budete mít nadzemní nebo podzemní nádrž. Pokud se rozhodnete pro podzemní variantu, vaše výhoda spočívá v tom, že se nemusíte být o kvalitu akumulovaní vody. Voda se nezkazí ani po třech týdnech, a to díky nízké teplotě a absenci slunečního záření. Díky instalaci nádrže do nezamrzlé hloubky vám také nebrání nic v tom, abyste užitkovou vodu čerpali po celý rok.

Víte, že…?

Výhodou plastových retenčních nádrží na vodu je možnost využití akumulované srážkové vody nejen na zahradě, ale i ve vaší domácnosti. Používat ji můžete k běžným každodenním činnostem, jako je splachování toalety, praní prádla nebo mytí podlahy. Nemusíte tak už zbytečně plýtvat pitnou vodou z vodovodu. Podmínkou je zajištění odděleného rozvodu užitkové vody. Výsledkem tohoto procesu je však dobrý pocit nejen z ušetřených financí, ale také z šetření zdroje pitné vody.

Objem

Abyste měli z dešťové vody co možná největší užitek, musíte správně zvolit objem nádrže. Důležité je i to, na co všechno budete vodu využívat. V případě, že chcete dešťovkou pouze zalévat záhonky, postačí vám nadzemní sudy nebo barely, které mohou mít objem okolo 1 000 litrů. Jestliže chcete dešťovku spotřebovávat i v domě, pomůže vám k volbě objemu nádrže tento vzorec:
V (objem) = počet obyvatel domu * spotřeba vod na jednoho obyvatele (cca 90 – 120 l) * 0,5 (koeficient využitelnosti srážkové vody) * 20 (koeficient množství využitelné srážkové vody).

Materiál HDPE nebo regenerát
PK Group Plastová nádoba 60l – regenerát zelená
  • Pokud jste čtyřčlenná rodina, velikost nádrže je cca 4 000 l.

V případě, že chcete vodou také zalévat, umývat auto nebo ji využívat jinde než v domácnosti, měli byste objem navýšit. Tady už záleží na velikosti vaší zahrady a dalších aspektů.

Velikost střechy

Posledním kritériem při vybírání objemu nádrže je velikost střechy. Toto kritérium je důležité především proto, že si můžete napočítat podle požadavků pořádnou nádrž, ale pak přijdete na to, že se vám nádrž téměř nikdy nezaplní, protože máte zkrátka malou plochu střechy.

K obetonování
EKOCIS spol. s r.o. Plastová nádrž NK8-EK – obetonování

Cena

Jistě vás zajímá, jaká je cena takové nádrže na dešťovou vodu. Velkou roli zde hraje jednak objem nádrže, ale především také to, zda se jedná o nadzemní nebo podzemní nádrž.

  • Do 10 000 Kč – Za tuhle částku bez problémů pořídíte kvalitní nadzemní nádrž, vhodnou pro zalévání vaší zahrady. Jedná se zejména o sudy a barely.
  • 10 000 – 50 000 Kč – V tomto rozmezí se pohybují podzemní nádrže, které mají objem většinou do 5 000 litrů.
  • Nad 50 000 Kč – Zde se nachází retenční nádrže, jejichž objem může být až 10 000 litrů.

Otázky a odpovědi

Je lepší zvolit samonosnou nebo obetonovanou nádrž?

Samonosné nádrže vás jistě potěší příznivou cenou a také snadnou instalací. Nemusíte je totiž zapouštět do betonu, jen se usadí do vyhloubeného prostoru a zasypou zeminou. Můžete je ale použít jen v oblasti, kde není spodní voda a je tam minimum jílovité zeminy. Do míst s vysokým výskytem jílu můžete usadit právě nádrže určené k obetonování. Můžete je usadit do velké hloubky.

Co si představit pod názvem dotace „Dešťovka?

Jedná se o dotační program, který finančně podporuje hospodaření s dešťovou vodou. Tento program pokrývá až 50 % výdajů na pořízení systému a podporuje tři způsoby využití: - Zachytávání srážkové vody k zalévání zahrady - Akumulaci srážkové vody pro splachování WC a zálivku - Využívání přečištěné odpadní vody jako vody užitkové To, jaké příslušenství zvolíte, záleží na kvalitě vody, kterou chcete z nádrže čerpat, a také na komfortu, který chcete mít při čerpání a čištění filtrů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Plastová jímka
Objem 240 litrů
Materiál HDPE nebo regenerát
K obetonování
Image
Produkt
Ekocis Plastová nádrž NKL4-EK
Covergarden plastová nádrž na vodu 240 l s víkem
PK Group Plastová nádoba 60l – regenerát zelená
EKOCIS spol. s r.o. Plastová nádrž NK8-EK – obetonování
Výrobce
Ekocis
Covernit
PK Group
Ekocis
Cena ca. 21 300 CZK ca. 800 CZK ca. 300 CZK ca. 41 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.