Jak vybrat plastovou nádrž
- Plastová nádrž na vodu je variantou, se kterou se setkáte nejčastěji. Kromě její variability je další předností přizpůsobení rozlišným podmínkám a požadavkům.
Plastová nádrž - náš výběr



Plastové nádrže na vodu 1000 l
Plastové nádrže na vodu 500 l





Plastové nádrže na vodu Prosperplast





Jak vybrat plastovou nádrž
- Existují 4 druhy plastových nádrží. Jsou to monolitické, svařované, samonosné nebo dvouplášťové.
- Důležité je zvolit správný objem nádrže. K tomu vám pomůže jednoduchý vzorec na výpočet objemu a díky tomu pro vás bude výběr snazší.
- Cena plastové nádrže se může pohybovat nejčastěji v rozmezí 10 000 – 50 000 Kč. Záleží především na velikosti objemu nádrže a také zda se jedná o nadzemní nebo podzemní nádrž.
Druhy
Plastové nádrže na dešťovou vodu můžete vybírat ze 4 druhů. K dispozici jsou vám monolitické, svařované, samonosné nebo dvouplášťové nádrže. Popis těchto možností najdete v následující tabulce.
Typ nádrže | Popis |
---|---|
Monolitická plastová nádrž | Jedná se o nádrž, která je zhotovena z jediného kusu plastu. Díky tomu nehrozí závada na svárech, popraskání nebo špatné těsnění. |
Svařovaná plastová nádrž | Lichotivá je jejich nízká cena, kterou byste se však neměli nechat zmást. Nádrže jsou totiž náchylné k popraskání v místech svárů. A tohle je vada, na kterou se reklamace nevztahuje. Můžete tomu předejít pouze obetonováním nádrže, čímž se z původně relativně levného řešení stává řešení poměrně nákladné. |
Samostatná plastová nádrž | Její výhodou je snadná a rychlá instalace bez potřeby obetonování. Jsou vhodné především do míst s klasickým podložím bez přítomnosti spodní vody. |
Dvouplášťová plastová nádrž | Je konstruovaná tak, aby se dala bez problémů instalovat i v místech s výskytem spodní vody. Ideální pro tuto nádrž je zejména jílovité nebo písčité podloží. |
Velikost
Důležitým parametrem při výběru plastové nádrže je velikost. Nádrže jsou uzpůsobené tak, aby vám zajistily zásobu užitkové vody po dobu až 3 týdnů. Co se týče konkrétního objemu, ten se odvíjí od několika faktorů. Mezi tyto faktory patří plocha střechy, ze které je voda do nádrže odváděna, a také průměrný roční úhrn srážek v dané lokalitě. Co byste ale také měli zohlednit, je plocha zahrady, kterou budete zavlažovat, a případně také další využití akumulované vody v domácnosti.
Umístění
Asi nejdůležitější otázkou, kterou byste si měli položit je, zda budete mít nadzemní nebo podzemní nádrž. Pokud se rozhodnete pro podzemní variantu, vaše výhoda spočívá v tom, že se nemusíte být o kvalitu akumulovaní vody. Voda se nezkazí ani po třech týdnech, a to díky nízké teplotě a absenci slunečního záření. Díky instalaci nádrže do nezamrzlé hloubky vám také nebrání nic v tom, abyste užitkovou vodu čerpali po celý rok.
Víte, že…?
Výhodou plastových retenčních nádrží na vodu je možnost využití akumulované srážkové vody nejen na zahradě, ale i ve vaší domácnosti. Používat ji můžete k běžným každodenním činnostem, jako je splachování toalety, praní prádla nebo mytí podlahy. Nemusíte tak už zbytečně plýtvat pitnou vodou z vodovodu. Podmínkou je zajištění odděleného rozvodu užitkové vody. Výsledkem tohoto procesu je však dobrý pocit nejen z ušetřených financí, ale také z šetření zdroje pitné vody.
Objem
Abyste měli z dešťové vody co možná největší užitek, musíte správně zvolit objem nádrže. Důležité je i to, na co všechno budete vodu využívat. V případě, že chcete dešťovkou pouze zalévat záhonky, postačí vám nadzemní sudy nebo barely, které mohou mít objem okolo 1 000 litrů. Jestliže chcete dešťovku spotřebovávat i v domě, pomůže vám k volbě objemu nádrže tento vzorec:
V (objem) = počet obyvatel domu * spotřeba vod na jednoho obyvatele (cca 90 – 120 l) * 0,5 (koeficient využitelnosti srážkové vody) * 20 (koeficient množství využitelné srážkové vody).
- Pokud jste čtyřčlenná rodina, velikost nádrže je cca 4 000 l.
V případě, že chcete vodou také zalévat, umývat auto nebo ji využívat jinde než v domácnosti, měli byste objem navýšit. Tady už záleží na velikosti vaší zahrady a dalších aspektů.
Velikost střechy
Posledním kritériem při vybírání objemu nádrže je velikost střechy. Toto kritérium je důležité především proto, že si můžete napočítat podle požadavků pořádnou nádrž, ale pak přijdete na to, že se vám nádrž téměř nikdy nezaplní, protože máte zkrátka malou plochu střechy.
Cena
Jistě vás zajímá, jaká je cena takové nádrže na dešťovou vodu. Velkou roli zde hraje jednak objem nádrže, ale především také to, zda se jedná o nadzemní nebo podzemní nádrž.
- Do 10 000 Kč – Za tuhle částku bez problémů pořídíte kvalitní nadzemní nádrž, vhodnou pro zalévání vaší zahrady. Jedná se zejména o sudy a barely.
- 10 000 – 50 000 Kč – V tomto rozmezí se pohybují podzemní nádrže, které mají objem většinou do 5 000 litrů.
- Nad 50 000 Kč – Zde se nachází retenční nádrže, jejichž objem může být až 10 000 litrů.
Otázky a odpovědi
Je lepší zvolit samonosnou nebo obetonovanou nádrž?
Co si představit pod názvem dotace „Dešťovka?
Různé typy produktů porovnejte zde.