Plynový ohřívač vzduchu

Vytápění nebytových prostor.

ca. 3 100 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 3 800 CZK
ca. 13 000 CZK
ca. 3 200 CZK

Jak vybrat plynový ohřívač vzduchu

  • Plynový ohřívač vzduchu můžete používat k vytápění jakékoliv místnosti, potřebujete k tomu především přístup k plynu, ať už se jedná o přípojku nebo propan-butanové láhve.
  • Důležitým parametrem je výkon, který se pohybuje od 500 – 3 000 W.
  • Plynový typ ohřívačů je úspornou variantou vytápění, což oceníte při spotřebě.
  • K tomuto přístroji náleží také určité vybavení, kterým může být například termostat, regulace výkonu nebo anti-freeze.
  • Cena, kterou utratíte za pořízení plynového ohřívače vzduchu, se pohybuje v rozmezí 2 000 – 12 000 Kč. Záleží na konkrétním modelu, velikosti a také na jeho výkonu.

Výkon

Výkon ohřívače volte podle velikosti místnosti nebo prostoru, který chcete vytápět. Řídit se můžete pravidlem, že čím větší místnost chcete vytápět, tím větší potřebujete výkon. Obvykle počítejte s 80 W na 1 m3 podlahové plochy. Samozřejmě rozdíl pocítíte při vytápění starého nezatepleného domu nebo naopak u moderní novostavby. Vybírat můžete mezi modely, kde se výkon pohybuje obvykle od 500 – 3 000 W.

Umístění

Výběr plynového ohřívače vzduchu závisí také na tom, kde jej chcete umístit. Jestliže chcete ohřívač pouze do jedné konkrétní místnosti, hodí se například závěsný ohřívač, který umístíte na vhodnou stěnu. Pokud jej ale budete chtít přesouvat z místnosti do místnosti, pak je lepší pořídit přenosný ohřívač. Nezapomínejte však, že v blízkosti musí být plynová přípojka nebo propan-butanová láhev a okno kvůli cirkulaci vzduchu.

Výkonný
Kraft & Dele 25kW 14203

Spotřeba

Spotřeba je tím nejdůležitějším parametrem především pro vaši peněženku. Plynové ohřívače vzduchu patří k těm více úsporným oproti například elektrickým ohřívačům. Velikost spotřeby závisí především na tom, na jaký výkon a jak efektivně topíte.

Materiál a design

Plynové ohřívače vzduchu mohou být vyrobeny z různých druhů materiálů. Nejčastěji se však jedná o kov či keramiku. Co se týče designu, na výběr je opravdu velké množství tvarů a barevných provedení. Některé modely jsou dokonce tak propracované, že na první pohled vůbec nepoznáte, že se jedná o zdroj vytápění.

Víte, že…?

Na našem trhu se pohybuje dostatečné množství kvalitních výrobců plynových ohřívačů vzduchu. Patří mezi ně například značka Mora, Karma nebo Meva. Venkovní varianty můžete nakoupit u společností jako je Blumfeld, Edders či zmíněná Meva.

Oblíbený
Mar Pol M80921R

Vybavení

Plynové ohřívače vzduchu v dnešní době disponují více funkcemi navíc. Časy, kdy stačil na všechno jediný spínač, jsou pryč. Pojďme se podívat na následující tabulku, ve které najdete novodobé možnosti výbavy vašeho ohřívače.

Vybavení Popis
Termostat Plynule udržuje nastavenou teplotu v místnosti (u levnějších modelů se nastavuje manuálně obyčejným kolečkem, dražší disponují displejem s tlačítky)
Regulace výkonu Oceníte zejména v případě, že hodláte vytápět různě velké prostory (v karavanu si během chladnějších večerů vystačíte pohodlně i výkonem okolo 750 wattů, ale při vytápění chaty, či obývací místnosti určitě oceníte vyšší výkon)
Anti-freeze Zajišťuje minimální teplotu v místnosti na potlačení negativních jevů, které v domě dokáže vyvolat mráz (zamrznutí vody ve vodovodním potrubí a podobně)
Dálkové ovládání S ním si pohodlně řídíte chod ohřívače i například z pohodlí gauče
Časovač Díky němu si dokážete předem nastavit dobu zapnutí a vypnutí

Cena

Částka, za kterou pořídíte plynový ohřívač vzduchu, se pohybuje v rozmezí 2 000 – 12 000 Kč. Záleží především na tom, jakou zvolíte velikost přístroje, čili jak velký prostor potřebujete vytopit, a také jak velký bude výkon daného modelu.

  • Do 3 000 Kč – Za tuto částku koupíte ohřívač, který vás rychle zahřeje v křesle nebo koupelně, a také zvládne vytopit menší místnost.
  • 3 000 – 6 000 Kč – Za tuto částku pořídíte kvalitnější modely, které se dají využívat k pravidelnému vytápění. Dokáží vytopit i větší místnost.
  • Nad 6 000 Kč – Tady už se můžete zaměřit na nákup modelů, které jsou vhodné na každodenní vytápění. Jejich výkon je velký.
Horkovzdušná turbína
Dedra DED9946

Otázky a odpovědi

Jsou zapotřebí nějaké bezpečnostní prvky, kterými by měl ohřívač disponovat?

Ano. Jedním z nich je voděodolnost. Některé ohřívače totiž potřebují vyšší stupeň ochrany, například se jedná o infrazářiče do koupelny nebo vnější ohřívače. Další bezpečnostní prvky, které jsou důležité, jsou pojistka proti přehřátí, která vypne ohřívač po dosažení maximální hodnoty, a také pojistka proti převrhnutí, díky které se přístroj v případě pádu okamžitě vypne. Zabráníte ta požáru.

Jak správně o plynový ohřívač vzduchu pečovat?

O váš ohřívač by se měl starat především odborný servis. Kromě obvyklé údržby by váš přístroj měl projít alespoň jednou ročně odbornou kontrolou.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Výkonný
Oblíbený
Horkovzdušná turbína
Profesionální
Kvalitní
Image
Produkt
Kraft & Dele 25kW 14203
Mar Pol M80921R
Dedra DED9946
Wilms GH 25 M
Mar Pol M80926R RIPPER
Cena ca. 3 100 CZK ca. 2 600 CZK ca. 3 800 CZK ca. 13 000 CZK ca. 3 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.