20 nejlepších polepů na kolo 2023

Ochranný i estetický prvek.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
M-Style dvoudílné polepy na kola DUCATI CORSE

Jak vybrat polepy na kolo

 • Polepy kol mají primárně ochrannou vlastnost, ale mohou posloužit i jako estetický prvek.
 • Existují však zcela průhledné polepy, které nijak nemění vzhled vašeho jízdního kola.
 • Postup aplikace polepů je snadný, důraz je kladen jen na maximální čistotu.

Polepy na kolo - náš výběr

Ochranné polepy na kolo

Polepy na kolo na vidlici

Polepy na dětské kolo

Zobrazit kompletní nabídku polepů na kolo

Jak vybrat polepy na kolo

Proč mít polepy

Provoz jakéhokoliv jízdního kola přináší riziko toho, že se postupem času někde odře. Ať už nějakou nepatrností, případně prostým provozem a pomyslným zubem času. Namáhaným místem je typicky rám kola, kam mohou odlétávat kamínky a rovněž prostory, v jejichž blízkosti se nachází řetěz, který když spadne, případně dojde k nedokonalému přehození, může zavadit a poškrábat rám kola. Pomyslně choulostivých míst by se na každém kole našlo jistě více. Z tohoto důvodu se využívají různé polepy, které citlivá místa chrání.

Polepy však nemusí být nezbytně jen ve formě ochranné vlastnosti, ale mohou být i čistě estetické, díky čemuž vytvoříte originální vzhled vašeho kola.

Polepy na kolo
M-Style dvoudílné polepy na kola DUCATI CORSE

Typy polepů

V základu můžeme na současném trhu rozlišovat dva základní druhy polepů, které se liší svým primárním důvodem použití.

Ochranné polepy

Již z názvu je patrné, že tento druh polepů bude primárně sloužit k tomu, aby vaše kolo ochránily. Bývají v drtivé většině případů zcela průhledné, díky čemuž není na první pohled vidět, že jste polepy použili. Nijak současně nekazí případný design kola a plní jen funkci, pro kterou jsou určené. Výhodou je, že samozřejmě polepy nemusíte použít na celé kolo, ale například jen na namáhaná místa, kde by k oděrkám mohlo dojít nejpravděpodobněji. V některých případech bývá průhledný polep například pod řetězem na kole aplikován již samotným výrobcem kola.

Estetické polepy

Kromě ochranných polepů můžete pořídit také estetické polepy, které naopak průhledné nejsou. Jejich cílem je buď ozvláštnit design kola, případně doplnit již existující design o vhodné tvary. Designu těchto fólií nestojí vůbec nic v cestě a výběr je takřka neomezený. Existují také celokolové polepy, ale i konkrétní části polepů určené na danou část rámu kola.

Ochranné polepy na kolo
polep rámu AMS XL Freeride Fiesta
Druhy polepů Využití  
ochranné polepy chrání rám kola před mechanickým poškozením  
estetické polepy dokáží ozvláštnit vzhled kola / rámu  

Výhody

Polepy na kolo přináší také nespočet výhod, ale je jistě důležité si přiblížit alespoň několik těch skutečně podstatných.

 • Tou nejhlavnější výhodou je ochrana rámu kola proti oděrkám, kamínkům, ale také třením kabelů, kterými jsou kola protkána.
 • Současně dokáže polep kolo ze značné části zachránit i v případě nenadálého pádu. Dojde totiž jen k odření polepu, který je vyměnitelný.
 • Každému bude také vyhovovat, jak lehká instalace polepů bývá. U některých skutečně stačí dbát na alespoň základní opatrnost a následné nalepení.
 • Dalším plusem je vlastně i vyměnitelnost. Pokud přihlédneme k estetickým polepům, můžete si každá rok kolo upravit dle vlastního vkusu.
 • Současné polepy jsou i příjemné pružné a přizpůsobitelné, což usnadňuje lepší na různá zákoutí rámu kola.

Aplikace polepů

Postup aplikace polepů je poměrně jednoduchý, avšak je nutné dodržovat jistý pracovní postup. Vše za účelem toho, aby polepy na kolo dobře přilnuly k povrch kola a současně nedocházelo k jejich samovolnému odlepení. Naprostý základem je proto čistota, kdy musí být kolo dokonale umyté a odmaštěné.

Polepy na kolo na vidlici
ROCKSHOX DECAL KIT 35MM

Praktickým pomocníkem pro aplikace je také obyčejný fén, pomocí kterého se polepy nahřívají a jsou pak snáze tvarovatelné.

Víte, že…?

Polepy na kolo nemusí plnit jen estetickou funkci. Ochranný polep může i jen na konkrétních místech zabránit prodření laku od kabelů. Vyplatí se proto nad polepy zauvažovat.

Ceny

Polepy na kolo mají velmi široké cenové rozpětí.

Polepy na dětské kolo
Samolepky na kolo FORCE KIDDIE mix 23ks arch A5 nálepky
 • Zcela nejlevněji polepy na kolo pořídíte například i v běžné síti prodeje se sportovními potřebami. V tomto případě jde o polepy průhledné a tedy ochranného typu. Takovéto polepy můžete pořídit již zhruba za 150 Kč a jedná se o konkrétní části na rám vašeho kola.
 • O něco dražší jsou ochranné polepy, které jsou z části průhledné a z části vzorované. Někdy mohou být opatřeny i nějakým logem. V tomto případě roste cena směrem k 500 Kč za sadu polepů na rám kola.
 • Pakliže budete chtít více estetické modely, které jsou originální, může cena překročit i hranici 1 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat polepy na kolo?

V prvé řadě musíte určit, zda byste rádi polepy ochranné, které jsou zpravidla průhledné, případně polepy estetické, které na sobě nesou například nějaký vzor. Poté již je jen na vás, zda budete chtít polep celého kola, nebo například jen některých částí, kam se bude hodit vzorovaný estetický typ, nebo průhledný polep, jehož úkolem je chránit a být co nejméně viděn.

Proti čemu chrání ochranný polep?

Ochranné polepy mohou být na celém rámu kola, nebo na jednotlivých částech. Dokáží spolehlivě odrážet kamínky, brání prodření laku kabely, případně i samotný rám, pokud dojde k nějaké kolizi.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku polepů na kolo