Nejlepší polyuretanové barvy 2024 a jak vybrat

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Chemolak U 2061 Chemopur G polyuretanová základní barva 0,8 l 0100

Jak vybrat polyuretanovou barvu

Při výběru polyuretanové barvy je důležité zohlednit několik klíčových faktorů:

  • Povrchová úprava: Vyberte typ barvy podle toho, zda potřebujete lesklý, pololesklý, matný nebo strukturovaný finiš.
  • Odolnost: Posouďte, zda potřebujete barvu odolnou proti chemikáliím, otěru, vodě či UV záření.
  • Použití: Rozhodněte se, zda barva bude použita v interiéru nebo exteriéru, což ovlivňuje její složení a odolnost.
  • Metoda aplikace: Zkontrolujte, zda je barva vhodná pro nanášení štětcem, válečkem nebo stříkáním, což souvisí s její konzistencí a požadavky na zpracování.
  • Doba schnutí: Věnujte pozornost rychlosti schnutí, která by měla odpovídat vašim potřebám ohledně rychlosti dokončení práce.
  • Bezpečnost a ekologie: Zvažte přítomnost škodlivých složek, jako jsou isokyanáty, a volbu produktu s nižším obsahem VOC, což jsou látky do ovzduší uvolňující organické sloučeniny.

Polyuretanová barva - náš výběr

Chemolak U 2061 Chemopur G polyuretanová základní barva 0,8 l 0100
Výrobce: Chemolak
Typ barvy: základní
Zobrazit více
Chemolak U 2061 Chemopur G je polyuretanová základní barva o objemu 0,8 l určená pro kovové podklady jako ocel a železo s antikorozními vlastnostmi. Vhodná pro použití s vrchními polyuretanovými nátěry, ale vyžaduje dokonale vyzrálý betonový podklad bez aditiv urychlující zrání.
Zobrazit méně
Vrchní polyuretanová barva Telpur T300 mat 1kg + 0,1kg tužidlo RAL 5012 světle modrá
Výrobce: Barvy a Laky Hostivař
Značka: Telpur
Zobrazit více
Polyuretanová barva Telpur T300 je dvousložkový email s 1 kg barvy a 0,1 kg tužidla, RAL 5012. Uvedené tloušťky vrstev jsou 35-40 µm, aplikace se doporučuje v intervalu 24 hodin. Určeno pro prostředí s vyšším korozním namáháním, odolné vůči atmosférickým vlivům a chemikáliím.
Zobrazit méně
Colorlak 1K Polyuretan U2210 RAL 9005 černá 0,6 L
Výrobce: Colorlak
Barva: černé
Vzhled: pololesklý
Zobrazit více
Colorlak 1K Polyuretan U2210 je jednosložková pololesklá barva v odstínu RAL 9005 (černá), určená k povrchové úpravě dřeva, kovů a minerálních podkladů. Barva není třeba tužit a je určena k přímé aplikaci štětcem. Nabízí odolnost proti UV záření a povětrnostní vlivům. Vydatnost produktu je 10 - 12 m²/l a pro ředění se používá U6000. Obsahuje pigmenty zajišťující kryvost a je vhodná i pro objekty nepřicházející do styku s potravinami či vodou.
Zobrazit méně
Tikkurila Temadur 90 RAL 3020 0,75l
Výrobce: Tikkurila
Typ barvy: vrchní
Použití barvy: na strojní díly a konstrukce
Vzhled: lesklý
Zobrazit více
Tikkurila Temadur 90 RAL 3020 je dvousložková polyuretanová barva o objemu 0,75l s lesklým finišem. Poskytuje odolnost proti atmoférickým vlivům a opotřebení. Tvrdidlo není zahrnuto, smíchání se provádí v poměru 5:1. Aplikuje se jako vrchní vrstva ve spojení s epoxi/polyuretanovými systémy na kovy a stroje.
Zobrazit méně
Polyuretanová barva ISOFLEX A 0411 1,0 kg
Výrobce: FRANCHI&KIM INDUSTRIE VERNICI
Velikost balení: 1 kg
Vzhled: lesklý
Zobrazit více
Polyuretanový email ISOFLEX A 0411 je vrchní lesklý nátěr pro průmyslové použití s rychlým vytvrzením. Odolný vůči UV záření a povětrnostním vlivům, vhodný na kovové konstrukce. Tónovatelný v odstínech RAL, NCS. Zasychá při 20°C/60% vlhkosti do 20-30 min, přetíratelný za 6-96 hodin. Vydatnost 9-12 m²/kg.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Polyuretanová barva

Jak vybrat polyuretanovou barvu

Jaké jsou hlavní výhody používání polyuretanové barvy

Polyuretanová barva nabízí několik výhod, díky kterým je oblíbenou volbou pro mnoho aplikací. Především je to její vysoká odolnost vůči mechanickému poškození, otěru a chemikáliím, což z ní dělá ideální ochranu pro povrchy vystavené extrémním podmínkám. Díky této odolnosti je vhodná nejen pro průmyslové podlahy, ale také pro nábytek a automobilový průmysl. Další významnou výhodou je elasticita této barvy, která zabraňuje tvorbě prasklin i na dynamicky zatěžovaných površích. Polyuretanová barva také dobře odolává povětrnostním vlivům a UV záření, což zaručuje dlouhodobou stálost barvy a lesku na exteriérových aplikacích. Navíc je dostupná v širokém spektru barev a povrchových úprav, což umožňuje dosáhnout požadovaného estetického efektu.

Na co si dát pozor při aplikaci polyuretanové barvy

Při aplikaci polyuretanové barvy je potřeba dbát na několik důležitých aspektů. Prvním z nich je příprava povrchu, který by měl být čistý, suchý a zbavený starých nátěrů či mastnot. Dále je důležité věnovat pozornost správnému míchání barvy před aplikací, aby došlo k homogenizaci všech složek. Nezanedbatelný je také výběr správného nástroje pro aplikaci, ať už se jedná o štětec, váleček nebo stříkací zařízení, které ovlivní finální vzhled nátěru. Při stříkání je třeba dbát na dostatečné větrání prostoru kvůli odvodu potencionálně škodlivých výparů. Také je klíčové dodržovat předepsanou teplotu a vlhkost prostředí během aplikace a schnutí, jelikož extrémní podmínky mohou negativně ovlivnit kvalitu a rychlost vytvrdnutí barvy. Nezapomeňte ani na osobní ochranné prostředky, jako jsou respirátory či ochranné rukavice, obzvláště pokud barva obsahuje isokyanáty.

Je polyuretanová barva vhodná pro exteriérové aplikace

Ano, polyuretanová barva je velmi vhodná pro exteriérové aplikace. Díky své vysoké odolnosti proti UV záření, povětrnostním vlivům a mechanickému poškození poskytuje dlouhodobou ochranu povrchů venkovních fasád, nábytku, hřišť či vozidel. Při výběru barvy pro exteriérové použití je však důležité zvolit produkt speciálně určený pro venkovní podmínky, který má odpovídající složení zajišťující optimální výkon v těchto náročných situacích.

Jakou údržbu vyžaduje povrch natřený polyuretanovou barvou

Polyuretanová barva
Chemolak U 2061 Chemopur G polyuretanová základní barva 0,8 l 0100

Povrchy natřené polyuretanovou barvou vyžadují minimální údržbu díky své vysoce odolné struktuře. Pro zajištění dlouhé životnosti a zachování estetického vzhledu se doporučuje pravidelné čištění měkkým hadříkem nebo houbou, případně neabrazivními čisticími prostředky, pokud je potřeba odstranit silnější nečistoty. Je důležité vyvarovat se používání drsných čistících nástrojů nebo agresivních chemikálií, které by mohly poškodit ochranný film barvy. U exteriérových aplikací může být občas potřeba odstranění prachu, listí nebo jiných organických zbytků, což zajistí, že povrch zůstane v dobrém stavu a zachová svůj vzhled.

Může být polyuretanová barva aplikována přes starý nátěr

Polyuretanová barva může být aplikována přes starý nátěr, pokud je stávající povlak pevný, v dobrém stavu a kompatibilní s novou vrstvou barvy. Je však nezbytné provést důkladnou přípravu povrchu, která zahrnuje odstranění volného nebo loupajícího se nátěru, jemné broušení pro zlepšení přilnavosti a očištění od prachu a nečistot. V případě nesoudržnosti mezi starým a novým nátěrem je lepší starou vrstvu barvy kompletně odstranit a povrch znovu připravit, aby bylo dosaženo optimálních výsledků a trvanlivosti finálního nátěru.

Zobrazit kompletní nabídku Polyuretanová barva