Jak vybrat polyuretanovou pěnu
- Polyuretanová pěna se stala jedním z nejoblíbenějších pomocníků všech kutilů a řemeslníků.
- Jestli se s ní chcete taky seznámit, tak jste tady správně. Krátce si představíme vlastnosti, schopnosti a využití polyuretanové pěny.
- Potom se zaměříme na některé parametry, kterými se řídit při výběru zboží.
Polyuretanová pěna - náš výběr
Polyuretanové pěny Ceresit
Jak vybrat polyuretanovou pěnu
Seznámení s polyuretanovou pěnou
Co se týče využití, tak tenhle šikovný pomocník si vždy své místo najde. PUR pěna se Vám bude hodit na usazení oken, vyplnění děr, utěsnění spár nebo ji použijete jako tepelnou izolaci. Hodí se i při zdění příček k utěsnění mezer a některé typy i jako pojivo mezi cihly.
Mezi nejlepší vlastnosti PUR pěny patří:
- skvělá přilnavost
- tepelná izolace
- nízká hmotnost
- přizpůsobivost a tvarovatelnost
- snadná aplikace
Balení a aplikace
PUR pěny se prodávají v kovových kartuších o objemu 500 až 1000 ml. Jejich aplikace jednoduchá, zvládne to každý začátečník. Než se do aplikace pustíte, tak musíme ale zvolit mezi dvěma typy balení a to mezi trubičkovým a pistolovým. Obojí jsou kartuše, ale z každé pěnu dostanete ven jiným způsobem.
K trubičkové pěně dostanete aplikační trubičku, kterou nasadíte na hrdlo, otočíte kartuši vzhůru nohama a zmáčknutím aplikujete pěnu. Pistolová kartuše se musí nasadit do pistole pro pěny a tměly. Srovnání výhod a nevýhod obou variant nabízíme v tabulce.
Typ aplikace | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Trubičková | Jednodušší manipulace | Menší přesnost |
Nepotřebujete další vybavení | Musíte vypotřebovat celou kartuši na jednou | |
Pistolová | Přesnost | Nutné mít pistoli |
Opakované použití kartuše | ||
Ekonomičtější varianta |
Výhodnější je určitě varianta s pistolí, ale pro výjimečné a jednorázové použití asi nebudete kupovat i pistoli, takže zvolíte trubičkou montážní pěnu, u které musíte spotřebovat celou kartuši, protože po vytvrdnutí pěny v trubičce a hrdle, už je balení nepoužitelné.
Složení
Při výběru PUR pěny určitě není nutné studovat etiketu se složením pěny. Na druhé straně je fajn vědět, že jsou dva typy PUR pěn a to:
- jednosložkové
- dvousložkové.
Jednosložková pěna
Je jednodušší a po vytlačení z kartuše reaguje se vzduchem a vlhkostí, která je v ovzduší.
Dvousložková pěna
Obsahuje dvě složky (jak nečekané), které se při vytlačování smíchají a reagují spolu. Dvousložkové pěny lépe drží tvar a hodí se pro precizní práce a zároveň jsou pevnější, takže mají blízko ke dvousložkovým lepidlům. Dvousložkové pěny jsou také rychleji vytvrzující. Pro většinu domácích oprav se vystačíte s jednosložkovým lepidlem.
Víte, že…?
Polyuretanové pěny jsou po zatvrdnutí zdravotně nezávadné, přesto jsou odolné vůči hmyzu a nepochutnávají si na ní ani hlodavci. Oceníte i jejich odolnost vůči různým chemikáliím, neporadí si však s UV zářením.
Polyuretanová pěna po vytlačení z kartuše reaguje a rozpíná se. To je přednost, ale může to být i riziko. Proto si můžete zvolit, jestli budete používat pěny nízkoexpanzní nebo vysokoexpanzní.
- Vysokoexpanzní pěna se hodí tam, kde potřebujete zaplnit velký prostor, například různé díry, izolování šikmin ve střeše apod. Prostě tam, kde máte hodně místa a potřebujete tam nafoukat hodně pěny, tak tam se hodí vysokoexpanzní pěna, případně jsou na trhu i superepanzní pěny, které se zaměřují právě na maximální zaplnění prostoru.
- Nízkoexpanzní pěna je naopak materiálem, který se rozpíná méně, a to využijete tam, kde potřebujete vyplnit malý prostor a nechcete riskovat to, že by Vám pěna pokřivila okolní materiál, například pokud budete vyplňovat prostor kolem obložkových zárubní.
Specializace
Pro většinu použití Vám bude stačit obyčejná montážní pěna. Na druhé straně jsou případy, kdy budete potřebovat speciální pěnu.
- Na trhu můžete dostat zimní pěny, které lze použít i při mrazech a po vytvrdnutí je mrazuvzdorná.
- Pro speciální použití existuje studnařská pěna, kanalizační pěna nebo protipožární pěna.
- Některé PUR pěny jsou i lepidlem a jsou vhodné pro zdění z lehkých cihel. Jiné pěny jsou charakteristické tím, že dokážou extrémně rychle vytvrdnout a nebudou Vás tak brzdit při práci.
Oblíbené značky
Montážní pěny dostanete ke koupi v každém hobby marketu, železářství nebo domácích potřebách. PUR pěny vyrábí spousta firem pod nejrůznějšími značkami a koupíte levné pěny neznámých výrobců. Na druhé straně jsou výrobci, kteří se specializují na stavební chemii, do které patří i pěny. Takové značky jsou Den Braven, Soudal, Pattex nebo Ceresit.
Ceny
Montážní pěna není nijak drahou položkou na Vašem nákupním seznamu. Prodává se po kartuších ceny můžeme rozdělit do tří kategorií.
- Do 150 Kč koupíte základní jednosložkové PUR pěny, které vysokoexpanzní i máloexpanzní. Můžete vybírat mezi pistolovými i trubičkovými typy, a to všech možných značek.
- Od 150 do 400 Kč si můžete vybrat všechny možné speciální PUR pěny, ať už rychle tvrdnoucí, mrazuvzdorné, specializované dvousložkové a v podstatě skoro vše, co vymyslíte.
- Od 400 Kč nahoru stojí zdící pěny, které jsou blízké polyuretanovým lepidlům a vyzdíte s nimi příčky.