Nejlepší polyuretanové pěny 2024 a jak vybrat

Široká škála využití.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Panzer Styro 750ml pistolová polyuretanová pěna
99 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat polyuretanovou pěnu

 • Polyuretanová pěna se stala jedním z nejoblíbenějších pomocníků všech kutilů a řemeslníků.
 • Jestli se s ní chcete taky seznámit, tak jste tady správně. Krátce si představíme vlastnosti, schopnosti a využití polyuretanové pěny.
 • Potom se zaměříme na některé parametry, kterými se řídit při výběru zboží.

Polyuretanová pěna - náš výběr

Panzer Styro 750ml pistolová polyuretanová pěna
přečíst recenzi
Výrobce: ExpertChem
Značka: Panzer
Velikost balení: 750 ml
Zobrazit více
Polyuretanová pěna je materiál, který se vyznačuje dobrými izolačními vlastnostmi a zvýšenou odolností vůči vlhkosti. V konstrukci se často používá jako izolační vrstva pod podlahovými krytinami, při zateplení stěn či stropů. Díky svým technickým vlastnostem (např. hodnota λ = 0,022 W/m·K) je účinná v zákazníkově nezávislém hodnocení.
Zobrazit méně
Ceresit PU pěna Whiteteq TaS Gun 750 ml pistolová
přečíst recenzi
Výrobce: Henkel
Značka: Ceresit
Velikost balení: 750 ml
Zobrazit více
Polyuretanová pěna je materiál založený na polymerech, který se vyznačuje pružností, pevností a odolností proti opotřebení. Díky vysokému tepelnému izolačnímu výkonu a schopnosti odolávat vlhkosti se často používá jako izolace staveb. Tento produkt lze aplikovat stříkáním, extruzí nebo nanášením a nabízí široké spektrum použití.
Zobrazit méně
Panzer Well 750ml studniční trubičková polyuretanová pěna
přečíst recenzi
Výrobce: ExpertChem
Značka: Panzer
Velikost balení: 750 ml
Zobrazit více
Polyuretanová pěna je materiál s rozmanitým využitím, zejména v průmyslu a stavebnictví. Vyznačuje se dobrou pružností, odolností proti nárazům a nízkou hmotností. Dále nabízí izolační vlastnosti, což z něj činí vhodný materiál pro zvukovou a tepelnou izolaci.
Zobrazit méně
SILVER LINE pěna montážní 500ml
přečíst recenzi
Výrobce: Den Braven
Velikost balení: 500 ml
Zobrazit více
Polyuretanová pěna je materiál vytvořený reakcí polyolu a izokyanátu. Tento materiál se často používá v průmyslu jako izolační materiál nebo pro redukci hluku, díky svým vlastnostem, jako jsou nízká hustota, dobrá adheze a flexibilita. Dále je odolný vůči vlhkosti, plísni a UV záření.
Zobrazit méně
Den Braven Thermo Kleber Winter polyuretanová pěna 750g žluté
přečíst recenzi
Výrobce: Den Braven
Velikost balení: 750 ml
Zobrazit více
Polyuretanová pěna je materiál skládající se z polymerů propojených uretanovými skupinami. Je vhodná pro průmyslové aplikace, jako jsou izolace, těsnění, plnění či balicí materiál. Vyznačuje se nízkým koeficientem tepelné vodivosti, dobrým adhezním chováním a mechanickou odolností.
Zobrazit méně

Polyuretanové pěny molitan

Polyuretanové pěny Ceresit

Ceresit Lepidlo PU na polystyren CT 84 Express 850 ml
přečíst recenzi
Výrobce: Henkel
Značka: Ceresit
Velikost balení: 850 ml
Zobrazit více
Polyuretanová pěna je materiál s mnoha technickými vlastnostmi, vhodný pro izolaci, těsnění nebo polstrování. Je lehký, pevný a odolává chemikáliím. Tento materiál má široké možnosti použití, například ve stavebnictví, automobilovém průmyslu nebo nábytkářství.
Zobrazit méně
Ceresit CX10 univerzální polyuretanové lepidlo
Výrobce: Henkel
Značka: Ceresit
Velikost balení: 850 ml
Zobrazit více
Polyuretanová pěna je typ pěny používaný v řadě aplikací, např. jako izolace či polštářování. Tento materiál je známý svou odolností proti poškození, odolností vůči stárnutí a schopností přizpůsobit se různým tvarům. Polyuretanová pěna se vyznačuje nízkou hmotností, což usnadňuje manipulaci a instalaci.
Zobrazit méně
Ceresit Montážní pěna WHITETEQ trubičková 750 ml
Výrobce: Henkel
Velikost balení: 750 ml
Zobrazit více
Polyuretanová pěna je materiál vytvořený z polyuretanových polymerů, jejichž vlastnosti zahrnují vysokou pružnost, chemickou odolnost a izolační schopnost. S širokou škálou použití, jako je potažení nábytku, izolace stavebních konstrukcí nebo dopravních prostředků, se vyznačuje univerzálností a přizpůsobivostí.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Polyuretanová pěna

Jak vybrat polyuretanovou pěnu

Seznámení s polyuretanovou pěnou

Co se týče využití, tak tenhle šikovný pomocník si vždy své místo najde. PUR pěna se Vám bude hodit na usazení oken, vyplnění děr, utěsnění spár nebo ji použijete jako tepelnou izolaci. Hodí se i při zdění příček k utěsnění mezer a některé typy i jako pojivo mezi cihly.
Mezi nejlepší vlastnosti PUR pěny patří:

 • skvělá přilnavost
 • tepelná izolace
 • nízká hmotnost
 • přizpůsobivost a tvarovatelnost
 • snadná aplikace

Balení a aplikace

PUR pěny se prodávají v kovových kartuších o objemu 500 až 1000 ml. Jejich aplikace jednoduchá, zvládne to každý začátečník. Než se do aplikace pustíte, tak musíme ale zvolit mezi dvěma typy balení a to mezi trubičkovým a pistolovým. Obojí jsou kartuše, ale z každé pěnu dostanete ven jiným způsobem.
K trubičkové pěně dostanete aplikační trubičku, kterou nasadíte na hrdlo, otočíte kartuši vzhůru nohama a zmáčknutím aplikujete pěnu. Pistolová kartuše se musí nasadit do pistole pro pěny a tměly. Srovnání výhod a nevýhod obou variant nabízíme v tabulce.

Polyuretanová expandující pěna

Aplikace polyuretanové pěny není nijak obtížná, iStock / gabort71

Typ aplikaceVýhodyNevýhody
TrubičkováJednodušší manipulaceMenší přesnost
 Nepotřebujete další vybaveníMusíte vypotřebovat celou kartuši na jednou
PistolováPřesnostNutné mít pistoli
 Opakované použití kartuše 
 Ekonomičtější varianta 

Výhodnější je určitě varianta s pistolí, ale pro výjimečné a jednorázové použití asi nebudete kupovat i pistoli, takže zvolíte trubičkou montážní pěnu, u které musíte spotřebovat celou kartuši, protože po vytvrdnutí pěny v trubičce a hrdle, už je balení nepoužitelné.

Složení

Polyuretanová pěna
Panzer Styro 750ml pistolová polyuretanová pěna

Při výběru PUR pěny určitě není nutné studovat etiketu se složením pěny. Na druhé straně je fajn vědět, že jsou dva typy PUR pěn a to:

 • jednosložkové
 • dvousložkové.

Jednosložková pěna

Je jednodušší a po vytlačení z kartuše reaguje se vzduchem a vlhkostí, která je v ovzduší.

Dvousložková pěna

Obsahuje dvě složky (jak nečekané), které se při vytlačování smíchají a reagují spolu. Dvousložkové pěny lépe drží tvar a hodí se pro precizní práce a zároveň jsou pevnější, takže mají blízko ke dvousložkovým lepidlům. Dvousložkové pěny jsou také rychleji vytvrzující. Pro většinu domácích oprav se vystačíte s jednosložkovým lepidlem.

Víte, že…?

Polyuretanové pěny molitan
Molitan 5cm v rozměru 200x100x5 polyuretanová pěna T2536

Polyuretanové pěny jsou po zatvrdnutí zdravotně nezávadné, přesto jsou odolné vůči hmyzu a nepochutnávají si na ní ani hlodavci. Oceníte i jejich odolnost vůči různým chemikáliím, neporadí si však s UV zářením.

Rozpínavost

Polyuretanová pěna po vytlačení z kartuše reaguje a rozpíná se. To je přednost, ale může to být i riziko. Proto si můžete zvolit, jestli budete používat pěny nízkoexpanzní nebo vysokoexpanzní.

 • Vysokoexpanzní pěna se hodí tam, kde potřebujete zaplnit velký prostor, například různé díry, izolování šikmin ve střeše apod. Prostě tam, kde máte hodně místa a potřebujete tam nafoukat hodně pěny, tak tam se hodí vysokoexpanzní pěna, případně jsou na trhu i superepanzní pěny, které se zaměřují právě na maximální zaplnění prostoru.
 • Nízkoexpanzní pěna je naopak materiálem, který se rozpíná méně, a to využijete tam, kde potřebujete vyplnit malý prostor a nechcete riskovat to, že by Vám pěna pokřivila okolní materiál, například pokud budete vyplňovat prostor kolem obložkových zárubní.
Muž pracuje s polyuretanovou montážní pěnou

K vyplnění větších prostor je vhodnější vysokoexpanzní pěna, iStock / Volodymyr_Plysiuk

Specializace

Pro většinu použití Vám bude stačit obyčejná montážní pěna. Na druhé straně jsou případy, kdy budete potřebovat speciální pěnu.

 • Na trhu můžete dostat zimní pěny, které lze použít i při mrazech a po vytvrdnutí je mrazuvzdorná.
 • Pro speciální použití existuje studnařská pěna, kanalizační pěna nebo protipožární pěna.
 • Některé PUR pěny jsou i lepidlem a jsou vhodné pro zdění z lehkých cihel. Jiné pěny jsou charakteristické tím, že dokážou extrémně rychle vytvrdnout a nebudou Vás tak brzdit při práci.

Oblíbené značky

Polyuretanové pěny Ceresit
Ceresit Lepidlo PU na polystyren CT 84 Express 850 ml

Montážní pěny dostanete ke koupi v každém hobby marketu, železářství nebo domácích potřebách. PUR pěny vyrábí spousta firem pod nejrůznějšími značkami a koupíte levné pěny neznámých výrobců. Na druhé straně jsou výrobci, kteří se specializují na stavební chemii, do které patří i pěny. Takové značky jsou Den Braven, Soudal, Pattex nebo Ceresit.

Trubka ve stěně zalepená PUR pěnou

PUR pěnu využijete v každé domácnosti, iStock / Volodymyr_Plysiuk

Ceny

Montážní pěna není nijak drahou položkou na Vašem nákupním seznamu. Prodává se po kartuších ceny můžeme rozdělit do tří kategorií.

 • Do 150 Kč koupíte základní jednosložkové PUR pěny, které vysokoexpanzní i máloexpanzní. Můžete vybírat mezi pistolovými i trubičkovými typy, a to všech možných značek.
 • Od 150 do 400 Kč si můžete vybrat všechny možné speciální PUR pěny, ať už rychle tvrdnoucí, mrazuvzdorné, specializované dvousložkové a v podstatě skoro vše, co vymyslíte.
 • Od 400 Kč nahoru stojí zdící pěny, které jsou blízké polyuretanovým lepidlům a vyzdíte s nimi příčky.

Otázky a odpovědi

Co je dobré vědět?

Při výběru polyuretanové pěny se nenechte zmást širokou škálou označení, které se používají a stále se jedná o stejný materiál. Nejčastěji se používá označení montážní pěna a pak zkráceně PU nebo PUR pěna.

Jak vybrat polyuretanovou pěnu?

Vše podstatné o PUR pěnách je popsáno výše. Pěnu tak vybírejte podle toho, k jakému účelu ji budete potřebovat.
Zobrazit kompletní nabídku Polyuretanová pěna