Nejlepší ponorné ohřívače vody 2024 a jak vybrat

Ohřejí malé i velké množství vody.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Vigan PVR500Z
88 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat ponorný ohřívač vody

  • Ponorné ohřívače vody mohou být přenosnou alternativou klasických bojlerů nebo průtokových ohřívačů tam, kde jejich zapojení není z nějakého důvodu možné, nebo mohou být praktickým pomocníkem na cestách.
  • Nejdůležitějším parametrem tohoto přístroje je výkon, který udává čas, za který je možné ohřát určité množství kapaliny. Výkon tedy vybírejte podle primárního používání přístroje.
  • Při používání ponorného ohřívače vody dbejte na svou bezpečnost. Každý výrobek by měl být doplněn bezpečnostními pokyny k jeho používání.

Ponorný ohřívač vody - náš výběr

Vigan PVR500Z
přečíst recenzi
Výrobce: Vigan
Barva: vícebarevná
Hmotnost: 250 g
Počet plotýnek: 0
Příkon: 500 W
Zobrazit více
Ponorný ohřívač vody Vigan PVR500Z je zařízení s nerezovou topnou spirálou (13 cm) určený pro cestování či kempování. Spirála má značení minimální a maximální hladiny vody, háček pro zavěšení a stojánek pro bezpečné uložení. Přívodní kabel má 0,8 m a příkon ohřívače je 500 W.
Zobrazit méně

Ponorné ohřívače vody s termostatem

Mora EOM 200 PKSM
Druh ohřívače: zásobníkové
Typ ohřevu: elektrické
Objem bojleru: 200 l
Orientace bojleru: svislé
Hmotnost: 50 kg
Výška: 155 cm
Zobrazit více
Šířka: 60 cm
Regulace teploty: ano
S ochranou proti zamrznutí: ano
S termostatem: ano
Ponorný ohřívač vody Mora EOM 200 PKSM disponuje objemem 200 litrů, termostatem s možností nastavení teploty do 65°C, bimetalovým teploměrem a je vhodný pro svislou instalaci. Provozní tlak se pohybuje mezi 6 až 9 bary a energetická třída je C. Je vybaven elektrickým tělesem a hořčíkovou anodou.
Zobrazit méně
Dražice OKCEV 160 1106308211
přečíst recenzi
Výrobce: Dražice
Druh ohřívače: zásobníkové
Typ ohřevu: elektrické
Objem bojleru: 150 l
Orientace bojleru: vodorovné
Způsob instalace: závěsné
Zobrazit více
Hmotnost: 54 kg
Materiál: ocelové
Průměr: 52.4 cm
Výška: 125.5 cm
Regulace teploty: ano
Pojistka proti přehřátí: ano
S termostatem: ano
Ohřívač vody Dražice OKCEV 160 je elektrický, zásobníkový s vodorovnou pracovní polohou a objemem 152 litrů. Vybaven keramickým topným tělesem a termostatem, umožňuje teplotní rozsah 5-74 °C. Příkon 2000 W umožňuje ohřev vody z 15°C na 65°C za 5 hodin. Tlak 0,6 MPa, energetická účinnost třída C.
Zobrazit méně
Dražice OKHE 100 2,2 kW 140810801
přečíst recenzi
Výrobce: Dražice
Druh ohřívače: zásobníkové
Typ ohřevu: elektrické
Objem bojleru: 100 l
Orientace bojleru: svislé
Způsob instalace: závěsné
Zobrazit více
Hmotnost: 42 kg
Materiál: ocelové
Výška: 88.7 cm
Šířka: 52 cm
S termostatem: ano
Elektrický akumulační ohřívač vody Dražice OKHE 100 s objemem 100 litrů je navržen pro zavěšení na zeď. Vybaven keramickým topným tělesem, provozním termostatem a bezpečnostním termostatem (tepelnou pojistkou) s rozsahem teplot 7–77 °C. Připojovací napětí 1-PE-N/AC 230 V/50 Hz, elektrické krytí IP 45 a polyuretanová izolace (průměrně 55 mm) snižují tepelné ztráty.
Zobrazit méně
Mora EOM 50 PKT
přečíst recenzi
Druh ohřívače: zásobníkové
Typ ohřevu: elektrické
Objem bojleru: 50 l
Orientace bojleru: svislé
Hmotnost: 21 kg
Materiál: ocelové
Zobrazit více
Výška: 57 cm
Šířka: 45.4 cm
Regulace teploty: ano
S ochranou proti zamrznutí: ano
Tlakové: ano
S termostatem: ano
Mora EOM 50 PKT je konvenční ohřívač vody s termostatem a ukazatelem teploty, vhodný pro jednotlivá odběrná místa nebo skupinové zdroje. Nabízí nastavitelnou teplotu vody až do 65°C, ochranu proti zamrznutí, měděné topné těleso a objem 50 litrů. Montáž a údržba jsou jednoduché.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Ponorný ohřívač vody

Jak vybrat ponorný ohřívač vody

Typy

U výrobku, který je označený jako ponorný ohřívač vody narazíte zpravidla na dvě možnosti:

  • Kuchyňský spotřebič – vařič určený pro ohřev vody na přípravu nápojů jako je káva či čaj
  • Ohřívače s vyšším výkonem – vhodné pro ohřev většího množství vody pro různé účely

Tento článek je zaměřen na druhý typ výrobku.

Víte, že…?

Ponorné ohřívače lze použít např. pro ohřev vody ve vanách, menších nafukovacích bazénech nebo jiných nádobách. Jedná se ale spíše o alternativu klasického ohřevu vody a to zejména z hlediska bezpečnosti.

Ponorný ohřívač v nádobě s vodou

Ponorné ohřívače nejsou pouze retro záležitostí, iStock / Kiran Thakur

Výkon

Ponorný ohřívač vody
Vigan PVR500Z

Výkon je jeden ze stěžejních parametrů ponorných ohřívačů vody. Hodnota zpravidla ovlivňuje dobu, za kterou je přístroj schopný ohřát požadovanou tekutinu na danou teplotu za určitou časovou jednotku. Zde pak platí pravidlo, čím větší výkon je, tím rychleji požadované teploty dosáhnete. Výkon se u jednotlivých modelů může pohybovat mezi 750 až 3000 watty.
V tabulce níže najdete orientační dobu ohřevu tekutiny z 10°C na 65°C, za předpokladu, že se nachází v izolované nádobě.

Množství v litrechVýkon 750 W – doba v hodináchVýkon 3000 W – doba v hodinách
100:520:13
201:440:26
302:360:39
403:280:52
504:211:05

Hodnoty se mohou u jednotlivých výrobků lišit. Nutné je také počítat s tepelnými ztrátami do okolního prostředí.

Ponorný ohřívač ohřívá vodu v akváriu

Ponorný ohřívač, ohřeje i vodu v akváriu, iStock / Leisan Rakhimova

Napájení

Ponorné ohřívače vody se napájí klasicky z elektrické sítě s napětím nejčastěji mezi 220 až 250 V. Nutné je tedy vyřešit připojení do zásuvky, případně použít prodlužovací kabel. Délka kabelu samotného ohřívače se většinou pohybuje mezi 90 cm až 1,5 m.

Konstrukce, materiál

Ponorné ohřívače vody s termostatem
Mora EOM 200 PKSM

Většina ponorných ohřívačů sestává pouze z topné větve. Ta bývá vyrobena z mědi, často s niklovaným povrchem. V některých případech ale můžete narazit i na nerezovou topnou větev, která má chemicky leštěný povrch.
Jsou také modely, které jsou opatřeny ochranným tubusem topného tělesa, který je nejčastěji vyroben z nerezu. Tubus mimo jiné chrání před případným popálením.

Ponor

Maximální hloubka ponoru je důležitou informací kvůli bezpečnému používání přístroje. Většinou se uvádí, že je nutné ponořit celé topné těleso. V takovém případě by měla být maximální hloubka na tyči pod rukojetí viditelně znázorněna. Některé modely nabízí rozpětí ponoru, ve kterém je možné ohřívač používat. Hodnoty se pak pohybují mezi 15 až 65 cm.
V každém případě zamezte namočení rukojeti ohřívače do kapaliny!

Regulace teploty

Touto funkcí disponují pouze některé ohřívače. Zpravidla jsou opatřeny termostatem, na kterém lze navolit požadovanou teplotu. Po jejím dosažení pak přístroj ohřev automaticky vypne. Samotný ohřev pak signalizuje většinou červená kontrolka.
Některé modely mají místo konkrétních stupňů číselnou stupnici. V tomto případě dochází k ohřevu na danou teplotu pouze orientačně. V takovém případě se doporučuje použití přídavného teploměru, který může, ale také nemusí být součástí balení.

Bezpečnost

Ponorné ohřívače vody s termostatem
Dražice OKCEV 160 1106308211

U tohoto typu výrobku je více než důležité dodržovat bezpečnostní pokyny výrobce. Může se jednat o následující body:

  • Většinu výrobků nelze použít pro ohřev vody v kovových nádobách. Některé modely varují i před nádobami z plastu. Zde ale stačí zajistit, aby se ohřívač nedotýkal nádoby.
  • Ohřívač zabezpečte před dětmi, ale i domácími mazlíčky.
  • Ohřívač používejte výhradně pod dozorem.
  • Pokud není ohřívač nijak izolován, důrazně se nedoporučuje dotýkat ohřívané tekutiny, ale ani nádoby, pokud je vlhká.
  • Po vypnutí dávejte pozor na zbytkové teplo. Nějakou dobu po odpojení se přístroje nedotýkejte ani nepokládejte na hořlavé předměty.

Ceny

Pokud opomineme malé ponorné ohřívače vody, budou se ceny těchto výrobků pohybovat v rozpětí mezi 1000 Kč a 3000 Kč. Cenu ovlivňuje zejména výkon přístroje.

Otázky a odpovědi

K jakým účelům je určený ponorný ohřívač vody?

Podle daného typu se ponorné ohřívače používají k ohřevu menšího nebo většího množství tekutin, zpravidla vody. Své využití najdou zejména při cestování. Použít je můžete také např. k ohřevu vody v bazénech apod.

Jaké parametry jsou při výběru ponorného ohřívače nejdůležitější?

V první řadě si ujasněte, k jakému účelu budete ohřívač používat a jak velké množství vody budete nejčastěji ohřívat. Podle toho se pak zaměřte na výkon přístroje, který je z udaných parametrů asi nejdůležitější. Výkon ovlivní čas, po který bude dosaženo požadované teploty.
Zobrazit kompletní nabídku Ponorný ohřívač vody