Ponorný ohřívač vody

Ohřejí malé i velké množství vody.

ca. 500 CZK
ca. 7 800 CZK
ca. 8 000 CZK
ca. 13 900 CZK

Jak vybrat ponorný ohřívač vody

  • Ponorné ohřívače vody mohou být přenosnou alternativou klasických bojlerů nebo průtokových ohřívačů tam, kde jejich zapojení není z nějakého důvodu možné, nebo mohou být praktickým pomocníkem na cestách.
  • Nejdůležitějším parametrem tohoto přístroje je výkon, který udává čas, za který je možné ohřát určité množství kapaliny. Výkon tedy vybírejte podle primárního používání přístroje.
  • Při používání ponorného ohřívače vody dbejte na svou bezpečnost. Každý výrobek by měl být doplněn bezpečnostními pokyny k jeho používání.

Typy

U výrobku, který je označený jako ponorný ohřívač vody narazíte zpravidla na dvě možnosti:

  • Kuchyňský spotřebič – vařič určený pro ohřev vody na přípravu nápojů jako je káva či čaj
  • Ohřívače s vyšším výkonem vhodné pro ohřev většího množství vody pro různé účely
raktickým
ETA 0191

Tento článek je zaměřen na druhý typ výrobku.

Víte, že…?

Ponorné ohřívače lze použít např. pro ohřev vody ve vanách, menších nafukovacích bazénech nebo jiných nádobách. Jedná se ale spíše o alternativu klasického ohřevu vody a to zejména z hlediska bezpečnosti.

Výkon

Výkon je jeden ze stěžejních parametrů ponorných ohřívačů vody. Hodnota zpravidla ovlivňuje dobu, za kterou je přístroj schopný ohřát požadovanou tekutinu na danou teplotu za určitou časovou jednotku. Zde pak platí pravidlo, čím větší výkon je, tím rychleji požadované teploty dosáhnete. Výkon se u jednotlivých modelů může pohybovat mezi 750 až 3000 watty.
V tabulce níže najdete orientační dobu ohřevu tekutiny z 10°C na 65°C, za předpokladu, že se nachází v izolované nádobě.

Tepelně izolovaný
Dražice OKCE 125 1103108101
Množství v litrech Výkon 750 W – doba v hodinách Výkon 3000 W – doba v hodinách
10 0:52 0:13
20 1:44 0:26
30 2:36 0:39
40 3:28 0:52
50 4:21 1:05

Hodnoty se mohou u jednotlivých výrobků lišit. Nutné je také počítat s tepelnými ztrátami do okolního prostředí.

Napájení

Ponorné ohřívače vody se napájí klasicky z elektrické sítě s napětím nejčastěji mezi 220 až 250 V. Nutné je tedy vyřešit připojení do zásuvky, případně použít prodlužovací kabel. Délka kabelu samotného ohřívače se většinou pohybuje mezi 90 cm až 1,5 m.

Konstrukce, materiál

Většina ponorných ohřívačů sestává pouze z topné větve. Ta bývá vyrobena z mědi, často s niklovaným povrchem. V některých případech ale můžete narazit i na nerezovou topnou větev, která má chemicky leštěný povrch.
Jsou také modely, které jsou opatřeny ochranným tubusem topného tělesa, který je nejčastěji vyroben z nerezu. Tubus mimo jiné chrání před případným popálením.

Plochý elektrický
Ariston VELIS EVO 100

Ponor

Maximální hloubka ponoru je důležitou informací kvůli bezpečnému používání přístroje. Většinou se uvádí, že je nutné ponořit celé topné těleso. V takovém případě by měla být maximální hloubka na tyči pod rukojetí viditelně znázorněna. Některé modely nabízí rozpětí ponoru, ve kterém je možné ohřívač používat. Hodnoty se pak pohybují mezi 15 až 65 cm.
V každém případě zamezte namočení rukojeti ohřívače do kapaliny!

Regulace teploty

Touto funkcí disponují pouze některé ohřívače. Zpravidla jsou opatřeny termostatem, na kterém lze navolit požadovanou teplotu. Po jejím dosažení pak přístroj ohřev automaticky vypne. Samotný ohřev pak signalizuje většinou červená kontrolka.
Některé modely mají místo konkrétních stupňů číselnou stupnici. V tomto případě dochází k ohřevu na danou teplotu pouze orientačně. V takovém případě se doporučuje použití přídavného teploměru, který může, ale také nemusí být součástí balení.

Bezpečnost

U tohoto typu výrobku je více než důležité dodržovat bezpečnostní pokyny výrobce. Může se jednat o následující body:

Plynový
PROTHERM PANDA TG 27/1 LRT
  • Většinu výrobků nelze použít pro ohřev vody v kovových nádobách. Některé modely varují i před nádobami z plastu. Zde ale stačí zajistit, aby se ohřívač nedotýkal nádoby.
  • Ohřívač zabezpečte před dětmi, ale i domácími mazlíčky.
  • Ohřívač používejte výhradně pod dozorem.
  • Pokud není ohřívač nijak izolován, důrazně se nedoporučuje dotýkat ohřívané tekutiny, ale ani nádoby, pokud je vlhká.
  • Po vypnutí dávejte pozor na zbytkové teplo. Nějakou dobu po odpojení se přístroje nedotýkejte ani nepokládejte na hořlavé předměty.

Ceny

Pokud opomineme malé ponorné ohřívače vody, budou se ceny těchto výrobků pohybovat v rozpětí mezi 1000 Kč a 3000 Kč. Cenu ovlivňuje zejména výkon přístroje.

Otázky a odpovědi

K jakým účelům je určený ponorný ohřívač vody?

Podle daného typu se ponorné ohřívače používají k ohřevu menšího nebo většího množství tekutin, zpravidla vody. Své využití najdou zejména při cestování. Použít je můžete také např. k ohřevu vody v bazénech apod.

Jaké parametry jsou při výběru ponorného ohřívače nejdůležitější?

V první řadě si ujasněte, k jakému účelu budete ohřívač používat a jak velké množství vody budete nejčastěji ohřívat. Podle toho se pak zaměřte na výkon přístroje, který je z udaných parametrů asi nejdůležitější. Výkon ovlivní čas, po který bude dosaženo požadované teploty.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
raktickým
Tepelně izolovaný
Plochý elektrický
Plynový
Image
Produkt
ETA 0191
Dražice OKCE 125 1103108101
Ariston VELIS EVO 100
PROTHERM PANDA TG 27/1 LRT
Cena ca. 500 CZK ca. 7 800 CZK ca. 8 000 CZK ca. 13 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.