Nejlepší postele se zábranami 2024 a jak vybrat

Pro bezpečné spaní Vašich dětí.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Elis Design Dominant domečková se zábranou premium bílá šuplík s nožičkami

Jak vybrat postel se zábranou

 • Dětská postel se zábranou je tou správnou volbou především z bezpečnostního hlediska. Vaše dítě z postele v noci nespadne a vy můžete klidně spát a nemusíte se o něj strachovat.
 • Tato postel se zábranou je vhodná především pro děti od 2 do 6 i více let. Záleží na tom, jak které dítě klidně spí.
 • Vybírat můžete z několika druhů materiálů, jsou jimi masiv, dřevotříska a lamino, kov nebo čalouněná varianta.
 • K posteli je možné dokoupit spoustu doplňků, které vaše dítě ocení.
 • Cena postele se odvíjí od vašich požadavků. Levné modely seženete i do 5 000 Kč.

Postel se zábranou - náš výběr

Elis Design Dominant domečková se zábranou premium bílá šuplík s nožičkami
Výrobce: Elis Design
Barva: bílé
Tvar: domeček
Nožičky: na nožičkách
S roštem: ano
Zobrazit více
Postel se zabranou je nábytek určený k odpočinku a spaní. Technické vlastnosti zahrnují pevnou konstrukci, často vyrobenou ze dřeva nebo kovu. Důležitým prvkem je zabrana, která zvyšuje bezpečnost a zabraňuje pádům z postele. Rozměry, styl a další parametry nabídky se mohou lišit.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Postel se zábranou

Jak vybrat postel se zábranou

Spící dítě

Díky zábraně mohou děti klidně spát, iStock /Melpomenem

Typy

Na našem trhu najdete následující varianty dětských postelí, které mohou, ale nemusí mít zábranu.

Typ postelePopis
JednolůžkoKlasická postel běžných nebo menších rozměrů určená jednomu dítěti, případně může být doplněna o přistýlku nebo úložné prostory. V nabídkách také najdete vyvýšené postele, které by měly být vždy opatřeny zábranou
PalandyPalandy jsou dvě postele umístěné nad sebou, jsou tedy určeny pro dvě děti. Horní lůžko bývá zpravidla vždy doplněno o zábranu.
Atypická postelJedná se zpravidla o postele, které jsou vyráběné na míru přesně podle vašich požadavků. Důvody mohou být různé, např. disponujete malým nebo atypickým prostorem, do kterého chcete postel umístit nebo jste si jen nevybrali postel, která se vám opravdu líbí.
Postel v dětském pokoji

Postele se zábranou jsou k dostání v mnoha podobách, iStock /cerro_photography

Rozměry

Jedná se o jeden ze základních parametrů při výběru. Zpravidla máte na výběr ze dvou možností:

 • Klasická postel s rozměry postele pro dospělé
 • Zmenšená varianta

Délka, šířka

Základní délka postele by se měla odvíjet od výšky vašeho dítěte. Ideální pak je, pokud je minimálně o 30 cm delší. Pokud zvolíte již klasickou „dospěláckou“ postel, máte jistotu, že vašemu dítěti vydrží poměrně dlouho, samozřejmě s ohledem na její kvalitu.
Jako optimální šířka se uvádí hodnota 90 cm.

Výška

Postel se zábranou
Elis Design Dominant domečková se zábranou premium bílá šuplík s nožičkami

Výška postele se svým způsobem také může odvíjet od výšky dítěte.

 • Výška kolem 25 cm – je vhodná pro malé děti; ty pak zvládnou na postel vyšplhat a lehnout si samy bez vaší pomoci; tím de facto podpoříte jejich samostatnost.
 • Hodnota cca 45 cm – výška vhodná pro větší děti a dospělé osoby
 • Rostoucí postel – ekonomická varianta, která vydrží dítěti po delší dobu; postele mají přídavné nohy, které mohou postel zvednout až o 20 cm

Materiál

Materiál dětských postelí se neliší od klasických lůžek pro dospělé. Základní vlastností všech materiálů by ale měla být 100% nezávadnost, což by mělo být u nábytku uvedeno formou mezinárodních certifikátů.

Masiv

Masivní dřevo je přírodní materiál používaný na výrobu nábytku od nepaměti. Postele mají dlouhou životnost, ale mohou být náchylné k poškrábání. Nespornou výhodou je jejich pevnost. Nevýhodou bude patrně vyšší pořizovací cena, která ale vyvažuje kvalitu materiálu.

Dřevotříska, lamino

Nábytek z těchto materiálů se v současné době svou kvalitou rovná výrobkům z masivního dřeva, ale za příznivější cenu. Opět se vyznačují vysokou tvrdostí a také se snadno udržují. Navíc jsou v nabídkách v různých barevných provedeních nebo v kombinacích barev, což může být pro děti atraktivní.

Kov

Postele s nejdelší životností a odolností vůči jakémukoli poškození. Dá se říct, že jsou vhodné pro děti trpícími alergií. Designově se ale zavděčí spíše starším dětem a studentům, pro malé děti příliš atraktivní nebudou. Zpravidla se nevyrábí ve variantě se zábranou

Čalouněné

Tento typ postelí je asi nejméně vhodný do dětského pokojíčku. Postele sice patří k nejlevnějším z nabízených, ale jsou naprosto nevhodné pro alergiky kvůli náročné údržbě. Matrace je vždy jejich součástí a není možné ji měnit. Mají kratší životnost. Jako výhoda se jeví snad jen možnost výběru z široké škály motivů a barev. Ani tyto postele zpravidla zábrany nemají.

Design

Vzhled postele bude velmi důležitá zejména pro menší děti. Výrobci se jim snaží vycházet vstříc a tak není výjimkou, že pro chlapečka můžete koupit postel, která svým tvarem připomíná loď, auto nebo třeba formuli. Postele pro holčičky mohou být zase ve tvaru domečku nebo zámku pro oblíbenou princeznu. U tohoto typu postelí, ale určitě počítejte s krátkou životností a to nejen kvůli jejich rozměrům, ale i preferencích vašich dětí.
Univerzálnější možností jsou postele v různých barevných kombinacích s atraktivními, ale i praktickými doplňky, které nejčastěji najdete u postelových sestav typu palanda nebo vyvýšených postelí. Patří sem např.:

 • Skluzavky
 • Schůdky opatřené úložným prostorem
 • Domeček ve spodní části
 • Vysunovací stůl
 • Praktická přistýlka nebo úložné prostory pod postelí atd.

Víte, že…?

Kromě zábrany existuje spousta doplňků, které můžete k posteli pro dítě dokoupit. Většina z nich se ale dá využít pouze u vyvýšených nebo patrových postelí. Můžete dokoupit skluzavku, schůdky s úložným prostorem, domeček ve spodní části nebo třeba vysunovací stůl či přistýlku.

Výrobci a ceny

 • Mezi výrobce dětských postelí se zábranou patří např. Svět pokojů, Max-I nebo Falco.

Dětské postele se zábranou se pohybují v poměrně široké cenové škále. Nejlevnější modely můžete koupit již za cenu něco málo přes 2000 Kč, ty nejdražší pak mohou stát i několik desítek tisíc.

 • Do částky 5000 Kč koupíte klasická jednolůžka nejčastěji z lamina, ale i masivního dřeva. Mají zpravidla jednoduchý design, ale najdete i barevné varianty např. s obrázky, které postel zatraktivní i pro malé děti. Především u postelí z lamina může být součástí také rošt, matrace, případně úložné prostory.
 • Od ceny 5000 Kč do 10000 Kč se začínají objevovat postele určené i pro dvě děti. Může se jednat o palandy nebo lůžka s výsuvnou zásuvkou, která při vložení matrace slouží jako postel. Jednolůžka jsou již většinou vyrobena z masivního dřeva a mají nejrůznější design např. tvar domečku.
 • Nad částku 10000 Kč jsou v nabídkách již náročnější postelové sestavy s nejrůznějšími doplňky.

Otázky a odpovědi

Jakého výrobce při výběru dětské postele se zábranou zvolit?

Rozhodně si výběr postele pro vaše dítě pečlivě rozmyslete a volte vždy kvalitního výrobce. Momentálně se na trhu objevuje široká škála značek. Pro inspiraci můžeme uvézt například Max-l, Falco nebo Svět pokojů.

Jak vybrat postel se zábranou?

Při výběru postele můžete mimo jiné zohlednit i to, jestli je její součástí také rošt, matrace či jiné příslušenství. Celá řada výrobců navíc nabízí i další vybavení do dětských pokojíčků ve stejném designu jako je postel, takže místnost může působit uceleným dojmem.
Zobrazit kompletní nabídku Postel se zábranou