Postel se zábranou

Pro bezpečné spaní Vašich dětí.

ca. 3 500 CZK
ca. 8 600 CZK
ca. 6 000 CZK
ca. 3 300 CZK

Jak vybrat postel se zábranou?

Zábrana na dětské posteli je praktický bezpečnostní prvek, který brání pádu dítěte z postele. Zábrana může být součástí postele již z výroby nebo jako volitelné příslušenství. Některé postele zábranu nemusí mít vůbec, ale ani to není neřešitelný problém. Jednoduchou zábranu můžete vyrobit sami nebo oslovit zručného souseda či nejbližšího truhláře.

Typy

Na našem trhu najdete následující varianty dětských postelí, které mohou, ale nemusí mít zábranu.

Typ postele Popis
Jednolůžko Klasická postel běžných nebo menších rozměrů určená jednomu dítěti, případně může být doplněna o přistýlku nebo úložné prostory. V nabídkách také najdete vyvýšené postele, které by měly být vždy opatřeny zábranou
Palandy Palandy jsou dvě postele umístěné nad sebou, jsou tedy určeny pro dvě děti. Horní lůžko bývá zpravidla vždy doplněno o zábranu.
Atypická postel Jedná se zpravidla o postele, které jsou vyráběné na míru přesně podle vašich požadavků. Důvody mohou být různé, např. disponujete malým nebo atypickým prostorem, do kterého chcete postel umístit nebo jste si jen nevybrali postel, která se vám opravdu líbí.

Rozměry

Jedná se o jeden ze základních parametrů při výběru. Zpravidla máte na výběr ze dvou možností:

S úložným prostorem
Max-i ŽOFKA PINE vč. roštu se zábranou bezbarvý lak
 • Klasická postel s rozměry postele pro dospělé
 • Zmenšená varianta

Délka, šířka

Základní délka postele by se měla odvíjet od výšky vašeho dítěte. Ideální pak je, pokud je minimálně o 30 cm delší. Pokud zvolíte již klasickou „dospěláckou“ postel, máte jistotu, že vašemu dítěti vydrží poměrně dlouho, samozřejmě s ohledem na její kvalitu.
Jako optimální šířka se uvádí hodnota 90 cm.

Výška

Výška postele se svým způsobem také může odvíjet od výšky dítěte.

Pro holčičku
Elis Design Dominant domečková se zábranou premium bílá šuplík s nožičkami bez šuplíku
 • Výška kolem 25 cm – je vhodná pro malé děti; ty pak zvládnou na postel vyšplhat a lehnout si samy bez vaší pomoci; tím de facto podpoříte jejich samostatnost.
 • Hodnota cca 45 cm – výška vhodná pro větší děti a dospělé osoby
 • Rostoucí postel – ekonomická varianta, která vydrží dítěti po delší dobu; postele mají přídavné nohy, které mohou postel zvednout až o 20 cm

Materiál

Materiál dětských postelí se neliší od klasických lůžek pro dospělé. Základní vlastností všech materiálů by ale měla být 100% nezávadnost, což by mělo být u nábytku uvedeno formou mezinárodních certifikátů.

Masiv

Masivní dřevo je přírodní materiál používaný na výrobu nábytku od nepaměti. Postele mají dlouhou životnost, ale mohou být náchylné k poškrábání. Nespornou výhodou je jejich pevnost. Nevýhodou bude patrně vyšší pořizovací cena, která ale vyvažuje kvalitu materiálu.

Jednoduchá
Domestav DOMINO 90 smrk se zábranou

Dřevotříska, lamino

Nábytek z těchto materiálů se v současné době svou kvalitou rovná výrobkům z masivního dřeva, ale za příznivější cenu. Opět se vyznačují vysokou tvrdostí a také se snadno udržují. Navíc jsou v nabídkách v různých barevných provedeních nebo v kombinacích barev, což může být pro děti atraktivní.

Kov

Postele s nejdelší životností a odolností vůči jakémukoli poškození. Dá se říct, že jsou vhodné pro děti trpícími alergií. Designově se ale zavděčí spíše starším dětem a studentům, pro malé děti příliš atraktivní nebudou. Zpravidla se nevyrábí ve variantě se zábranou

Čalouněné

Tento typ postelí je asi nejméně vhodný do dětského pokojíčku. Postele sice patří k nejlevnějším z nabízených, ale jsou naprosto nevhodné pro alergiky kvůli náročné údržbě. Matrace je vždy jejich součástí a není možné ji měnit. Mají kratší životnost. Jako výhoda se jeví snad jen možnost výběru z široké škály motivů a barev. Ani tyto postele zpravidla zábrany nemají.

Oblíbený výrobce
Max-i DIANA PINE vč. roštu se zábranou surové dřevo

Design

Vzhled postele bude velmi důležitá zejména pro menší děti. Výrobci se jim snaží vycházet vstříc a tak není výjimkou, že pro chlapečka můžete koupit postel, která svým tvarem připomíná loď, auto nebo třeba formuli. Postele pro holčičky mohou být zase ve tvaru domečku nebo zámku pro oblíbenou princeznu. U tohoto typu postelí, ale určitě počítejte s krátkou životností a to nejen kvůli jejich rozměrům, ale i preferencích vašich dětí.
Univerzálnější možností jsou postele v různých barevných kombinacích s atraktivními, ale i praktickými doplňky, které nejčastěji najdete u postelových sestav typu palanda nebo vyvýšených postelí. Patří sem např.:

 • Skluzavky
 • Schůdky opatřené úložným prostorem
 • Domeček ve spodní části
 • Vysunovací stůl
 • Praktická přistýlka nebo úložné prostory pod postelí atd.

Víte, že…?

Při výběru postele můžete mimo jiné zohlednit i to, jestli je její součástí také rošt, matrace či jiné příslušenství. Celá řada výrobců navíc nabízí i další vybavení do dětských pokojíčků ve stejném designu jako je postel, takže místnost může působit uceleným dojmem.

Výrobci a ceny

 • Mezi výrobce dětských postelí se zábranou patří např. Svět pokojů, Max-I nebo Falco.

Dětské postele se zábranou se pohybují v poměrně široké cenové škále. Nejlevnější modely můžete koupit již za cenu něco málo přes 2000 Kč, ty nejdražší pak mohou stát i několik desítek tisíc.

 • Do částky 5000 Kč koupíte klasická jednolůžka nejčastěji z lamina, ale i masivního dřeva. Mají zpravidla jednoduchý design, ale najdete i barevné varianty např. s obrázky, které postel zatraktivní i pro malé děti. Především u postelí z lamina může být součástí také rošt, matrace, případně úložné prostory.
 • Od ceny 5000 Kč do 10000 Kč se začínají objevovat postele určené i pro dvě děti. Může se jednat o palandy nebo lůžka s výsuvnou zásuvkou, která při vložení matrace slouží jako postel. Jednolůžka jsou již většinou vyrobena z masivního dřeva a mají nejrůznější design např. tvar domečku.
 • Nad částku 10000 Kč jsou v nabídkách již náročnější postelové sestavy s nejrůznějšími doplňky.
Jméno
S úložným prostorem
Pro holčičku
Jednoduchá
Oblíbený výrobce
Image
Produkt
Max-i ŽOFKA PINE vč. roštu se zábranou bezbarvý lak
Elis Design Dominant domečková se zábranou premium bílá šuplík s nožičkami bez šuplíku
Domestav DOMINO 90 smrk se zábranou
Max-i DIANA PINE vč. roštu se zábranou surové dřevo
Cena ca. 3 500 CZK ca. 8 600 CZK ca. 6 000 CZK ca. 3 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena