Potravinová skříň

Vhodné řešení do kuchyně bez spíže.

ca. 3 300 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 6 000 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 4 000 CZK

Jak vybrat potravinovou skříň?

Ukládání potravin je nedílnou součástí každé domácnosti. Ne každý má ale k dispozici prostorný sklep nebo spíž. Jisté řešení nabízí právě potravinové skříně. Do nich můžete navíc ukládat kromě potravin i další věci, které v kuchyni potřebujete.

Typy

Z tohoto hlediska lze rozlišit dvě možnosti

 • Klasická skříňka s dvířky – může stát samostatně nebo být součástí kuchyňské sestavy
 • Výsuvná varianta – vhodná v kuchyních s malým prostorem pro ukládání potravin; výsuvy je optimální používat ve skříňkách se šířkou od 150 do 300 mm.
Úchvatný design
BRW Potravinová skříň JUNONA D2D/50/195 L dub sonoma/wenge

Materiál

Potravinová skříň je zpravidla vyráběna jako součást vybavení kuchyně tedy kuchyňské linky. Předpokládá se tedy, že bude vyrobena ze stejného materiálu a ve stejném nebo podobném designu.

Materiál Popis
LTD, MDF LTD je označení pro laminovanou dřevotřískovou desku. MDF je pak deska dřevovláknitá. V současné době se jedná o nejpoužívanější materiály pro výrobu jak korpusů, tak dvířek skříněk nejen u kuchyňských linek. Desky se vyrábí v celé škále barevných odstínů a různých dekorů. Nabízí snadnou údržbu a přijatelnou cenu.
Masiv Masivní dřevo je klasický přírodní materiál používaný k výrobě veškerého nábytku. Jedná se ale o finančně náročnější variantu. Skříňky jsou pevné a disponují vysokou životností. V případě poškození je možnost je repasovat.
Dýha Používá se zejména na dvířka kuchyňských skříněk. Jedná se o materiál s přírodním vzhledem a širokou nabídkou různých odstínů moření. Tento materiál je ale poměrně náročný na údržbu – vyžaduje pravidelné ošetření prostředkem na dřevo. Také je náchylnější k poškození, na druhou stranu je možné dvířka částečně opravit přebroušením a opětovným přelakování.

Víte, že…?

Spížní skříň se doporučuje umístit na suché a tmavší místo ve vaší kuchyni. Při nadbytečném vystavování slunečnímu záření se totiž potraviny v ní uložené mohou začít kazit. Vhodné místo je tedy co nejdál od okna, ale také od vařící zóny.

Rozměry

Rozměry potravinové skříně pravděpodobně přizpůsobíte velikosti vaší kuchyně a celkovému uspořádání kuchyňské linky. Obecně se ale nedoporučuje volit tyto skříně zbytečně vysoké. Potraviny by měly být uloženy nejen tak, abyste o nich měly přehled, ale také aby byly tak akorát na dosah. Horní patra budou hůře využitelná, může se jednat o úložný prostor pro málo využívané nebo sezónní předměty v kuchyni.

Dub
Falco Tvilum Potravinová skříň Casa 45510 dub

Uspořádání

To aby byla potravinová skříň opravdu funkční a přehledná, závisí zejména na jejím vnitřním uspořádání. To lze řešit následovně:

 • Policový systém – nejvhodnější je varianta výškově nastavitelných polic, pokud tuto možnost nemáte, je dobré dopředu rozvrhnout, co a kam budete do skříně ukládat; obecně se doporučuje nevrstvit předměty, které nejsou příliš používané, na sebe, časem je totiž bude stejně nutné přendávat
 • Zásuvky a šuplíky – jsou jednak pohodlné, ale hlavně přehledné; do výšek můžete volit drátěné varianty, díky kterým uvidíte, co je v nich umístěno; zásuvky je ale lepší umístit do nižší části skříně, kvůli lepší dostupnosti nejen pro vás, ale i pro vaše malé pomocníky

Nejvhodnější jsou potravinové skříně, které nabízí kombinaci obou variant, tak budete mít dostatek prostoru pro drobnosti, jako jsou sáčky s kořením, ale i pro láhve s olejem nebo vyšší potravinové dózy.

Laminovaná dřevotříska
Kondela Potravinová skříň FABIANA S60/210, levá, bílá

Příslušenství

Příslušenství potravinových skříní zpravidla dolaďuje jejich vnitřní uspořádání. Volit můžete např.

 • Organizéry – kreativní a zajímavé organizéry na drobnější předměty a potraviny oživí vnitřní část skříně
 • Dózy – maximalizují využití daného prostoru; vyrábí se v atraktivním vzhledu; z praktického hlediska brání vniku hmyzu nebo vlhkosti do potravin
 • Drátkové police – snadno změníte jejich polohu dle vašich aktuálních potřeb; jsou elegantním doplňkem moderního interiéru

Víte, že…?

Přehledné organizéry si můžete vyrobit i sami. Boxíky můžete vytvořit např. z různých krabic a krabiček, které doladíte do jednoho stylu. Své kouzlo mají i nabarvené dřevěné krabice nebo dózy vyrobené z plechovek. Vše můžete opatřit samolepkami, které zároveň poslouží jako chytré popisky.

2-dveřová
CASARREDO Potravinová skříň ART 40 cm wenge

Dvířka

Dvířka jsou nedílnou součástí každé skříně. V základních nabídkách jsou nabízeny dvě varianty:

 • Klasické otevírání do stran
 • Posuvné dveře – jsou vhodné zejména do menších kuchyní

U dvířek se dále můžete zaměřit na typ výplně:

4 police
BRW JUNONA potravinová skříň D2D/50/195-P bílá/ bílý lesk
 • Skleněné – zajistí průhled do skříně, takže máte přehled o uložených věcech i při zavřených dveřích
 • Plná dvířka – v tomto případě lze dvířka použít jako další úložný prostor např. pro zavěšení kořenek, utěrek atd.

Výrobci a ceny

 • Nejlevnější potravinové skříně koupíte již za necelé 3000 Kč. Jedná se o vzhledově jednoduché skříňky z lamina zpravidla v dřevěném dekoru s různou výškou i šířkou. Vyrábí je např. Casarredo nebo Falco.
 • V cenové kategorii 3000 Kč až 10000 Kč koupíte jednak klasické, ale i výsuvné varianty. V horní cenové hranici jsou skříně nabízeny v setech s nejrůznějším příslušenstvím. Zde najdete značky jako Stolarsz Lempert nebo Mivokor.
 • Nad cenu 10000 Kč se pohybují potravinové skříně v moderních designech a např. lesklém provedení. Také se jedná o skříně vyráběné na míru. Patří sem značky jako Falco nebo Kesseböhmer.
Jméno
Úchvatný design
Dub
Laminovaná dřevotříska
2-dveřová
4 police
Image
Produkt
BRW Potravinová skříň JUNONA D2D/50/195 L dub sonoma/wenge
Falco Tvilum Potravinová skříň Casa 45510 dub
Kondela Potravinová skříň FABIANA S60/210, levá, bílá
CASARREDO Potravinová skříň ART 40 cm wenge
BRW JUNONA potravinová skříň D2D/50/195-P bílá/ bílý lesk
Cena ca. 3 300 CZK ca. 2 800 CZK ca. 6 000 CZK ca. 3 400 CZK ca. 4 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena