Nejlepší potravinové skříně 2024 a jak vybrat

Vhodné řešení do kuchyně bez spíže.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Tvilum Potravinová skříň Casa 45510 bílá

Jak vybrat potravinovou skříň

 • Do potravinové skříně můžete kromě potravin ukládat i další věci, které v kuchyni potřebujete.
 • Vybírat můžete mezi dvěma typy.
 • Potravinová skříň se vyrábí z různých materiálů.

Potravinová skříň - náš výběr

Úzké potravinové skříně

Potravinové skříně Kondela

Zobrazit kompletní nabídku potravinových skříní

Jak vybrat potravinovou skříň

 • Do potravinové skříně můžete kromě potravin ukládat i další věci, které v kuchyni potřebujete.
 • Vybírat můžete mezi dvěma typy.
 • Potravinová skříň se vyrábí z různých materiálů.

Typy

Z tohoto hlediska lze rozlišit dvě možnosti

 • Klasická skříňka s dvířky – může stát samostatně nebo být součástí kuchyňské sestavy
 • Výsuvná varianta – vhodná v kuchyních s malým prostorem pro ukládání potravin; výsuvy je optimální používat ve skříňkách se šířkou od 150 do 300 mm.
Žena kontroluje potraviny ve skříni

Výsuvné skříně jsou méně náročné na prostor, iStock /Wavebreakmedia

Materiál

Potravinová skříň je zpravidla vyráběna jako součást vybavení kuchyně tedy kuchyňské linky. Předpokládá se tedy, že bude vyrobena ze stejného materiálu a ve stejném nebo podobném designu.

MateriálPopis
LTD, MDFLTD je označení pro laminovanou dřevotřískovou desku. MDF je pak deska dřevovláknitá. V současné době se jedná o nejpoužívanější materiály pro výrobu jak korpusů, tak dvířek skříněk nejen u kuchyňských linek. Desky se vyrábí v celé škále barevných odstínů a různých dekorů. Nabízí snadnou údržbu a přijatelnou cenu.
MasivMasivní dřevo je klasický přírodní materiál používaný k výrobě veškerého nábytku. Jedná se ale o finančně náročnější variantu. Skříňky jsou pevné a disponují vysokou životností. V případě poškození je možnost je repasovat.
DýhaPoužívá se zejména na dvířka kuchyňských skříněk. Jedná se o materiál s přírodním vzhledem a širokou nabídkou různých odstínů moření. Tento materiál je ale poměrně náročný na údržbu – vyžaduje pravidelné ošetření prostředkem na dřevo. Také je náchylnější k poškození, na druhou stranu je možné dvířka částečně opravit přebroušením a opětovným přelakování.

Víte, že…?

Spížní skříň se doporučuje umístit na suché a tmavší místo ve vaší kuchyni. Při nadbytečném vystavování slunečnímu záření se totiž potraviny v ní uložené mohou začít kazit. Vhodné místo je tedy co nejdál od okna, ale také od vařící zóny.

Uspořádání

Potravinová skříň
Tvilum Potravinová skříň Casa 45510 bílá

To aby byla potravinová skříň opravdu funkční a přehledná, závisí zejména na jejím vnitřním uspořádání. To lze řešit následovně:

 • Policový systém – nejvhodnější je varianta výškově nastavitelných polic, pokud tuto možnost nemáte, je dobré dopředu rozvrhnout, co a kam budete do skříně ukládat; obecně se doporučuje nevrstvit předměty, které nejsou příliš používané, na sebe, časem je totiž bude stejně nutné přendávat
 • Zásuvky a šuplíky – jsou jednak pohodlné, ale hlavně přehledné; do výšek můžete volit drátěné varianty, díky kterým uvidíte, co je v nich umístěno; zásuvky je ale lepší umístit do nižší části skříně, kvůli lepší dostupnosti nejen pro vás, ale i pro vaše malé pomocníky

Nejvhodnější jsou potravinové skříně, které nabízí kombinaci obou variant, tak budete mít dostatek prostoru pro drobnosti, jako jsou sáčky s kořením, ale i pro láhve s olejem nebo vyšší potravinové dózy.

Žena u potravinové skříně

Praktické jsou i otevřené skříně, iStock /Valeriy_G

Příslušenství

Příslušenství potravinových skříní zpravidla dolaďuje jejich vnitřní uspořádání. Volit můžete např.

 • Organizéry – kreativní a zajímavé organizéry na drobnější předměty a potraviny oživí vnitřní část skříně
 • Dózy – maximalizují využití daného prostoru; vyrábí se v atraktivním vzhledu; z praktického hlediska brání vniku hmyzu nebo vlhkosti do potravin
 • Drátkové police – snadno změníte jejich polohu dle vašich aktuálních potřeb; jsou elegantním doplňkem moderního interiéru

Víte, že…?

Úzké potravinové skříně
Aspen šedá D40S P/L potravinová skříň vysoká úzká

Přehledné organizéry si můžete vyrobit i sami. Boxíky můžete vytvořit např. z různých krabic a krabiček, které doladíte do jednoho stylu. Své kouzlo mají i nabarvené dřevěné krabice nebo dózy vyrobené z plechovek. Vše můžete opatřit samolepkami, které zároveň poslouží jako chytré popisky.

Dvířka

Dvířka jsou nedílnou součástí každé skříně. V základních nabídkách jsou nabízeny dvě varianty:

 • Klasické otevírání do stran
 • Posuvné dveře – jsou vhodné zejména do menších kuchyní

U dvířek se dále můžete zaměřit na typ výplně:

 • Skleněné – zajistí průhled do skříně, takže máte přehled o uložených věcech i při zavřených dveřích
 • Plná dvířka – v tomto případě lze dvířka použít jako další úložný prostor např. pro zavěšení kořenek, utěrek atd.

Výrobci a ceny

 • Nejlevnější potravinové skříně koupíte již za necelé 3000 Kč. Jedná se o vzhledově jednoduché skříňky z lamina zpravidla v dřevěném dekoru s různou výškou i šířkou. Vyrábí je např. Casarredo nebo Falco.
 • V cenové kategorii 3000 Kč až 10000 Kč koupíte jednak klasické, ale i výsuvné varianty. V horní cenové hranici jsou skříně nabízeny v setech s nejrůznějším příslušenstvím. Zde najdete značky jako Stolarsz Lempert nebo Mivokor.
 • Nad cenu 10000 Kč se pohybují potravinové skříně v moderních designech a např. lesklém provedení. Také se jedná o skříně vyráběné na míru. Patří sem značky jako Falco nebo Kesseböhmer.

Otázky a odpovědi

Komu se hodí?

Ukládání potravin je nedílnou součástí každé domácnosti. Ne každý má ale k dispozici prostorný sklep nebo spíž. Jisté řešení nabízí právě potravinové skříně. Do nich můžete navíc ukládat kromě potravin i další věci, které v kuchyni potřebujete.

Jak vybrat potravinovou skříň?

Rozměry potravinové skříně pravděpodobně přizpůsobíte velikosti vaší kuchyně a celkovému uspořádání kuchyňské linky. Obecně se ale nedoporučuje volit tyto skříně zbytečně vysoké. Potraviny by měly být uloženy nejen tak, abyste o nich měly přehled, ale také aby byly tak akorát na dosah. Horní patra budou hůře využitelná, může se jednat o úložný prostor pro málo využívané nebo sezónní předměty v kuchyni.
Zobrazit kompletní nabídku potravinových skříní