Potravinová skříň

Vhodné řešení do kuchyně bez spíže.

ca. 3 800 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 7 100 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 3 000 CZK

Jak vybrat potravinovou skříň?

 • Do potravinové skříně můžete kromě potravin ukládat i další věci, které v kuchyni potřebujete.
 • Vybírat můžete mezi dvěma typy.
 • Potravinová skříň se vyrábí z různých materiálů.

Typy

Z tohoto hlediska lze rozlišit dvě možnosti

 • Klasická skříňka s dvířky – může stát samostatně nebo být součástí kuchyňské sestavy
 • Výsuvná varianta – vhodná v kuchyních s malým prostorem pro ukládání potravin; výsuvy je optimální používat ve skříňkách se šířkou od 150 do 300 mm.
Úchvatný design
BRW Potravinová skříň JUNONA D2D/50/195 L dub sonoma/wenge

Materiál

Potravinová skříň je zpravidla vyráběna jako součást vybavení kuchyně tedy kuchyňské linky. Předpokládá se tedy, že bude vyrobena ze stejného materiálu a ve stejném nebo podobném designu.

Materiál Popis
LTD, MDF LTD je označení pro laminovanou dřevotřískovou desku. MDF je pak deska dřevovláknitá. V současné době se jedná o nejpoužívanější materiály pro výrobu jak korpusů, tak dvířek skříněk nejen u kuchyňských linek. Desky se vyrábí v celé škále barevných odstínů a různých dekorů. Nabízí snadnou údržbu a přijatelnou cenu.
Masiv Masivní dřevo je klasický přírodní materiál používaný k výrobě veškerého nábytku. Jedná se ale o finančně náročnější variantu. Skříňky jsou pevné a disponují vysokou životností. V případě poškození je možnost je repasovat.
Dýha Používá se zejména na dvířka kuchyňských skříněk. Jedná se o materiál s přírodním vzhledem a širokou nabídkou různých odstínů moření. Tento materiál je ale poměrně náročný na údržbu – vyžaduje pravidelné ošetření prostředkem na dřevo. Také je náchylnější k poškození, na druhou stranu je možné dvířka částečně opravit přebroušením a opětovným přelakování.

Víte, že…?

Spížní skříň se doporučuje umístit na suché a tmavší místo ve vaší kuchyni. Při nadbytečném vystavování slunečnímu záření se totiž potraviny v ní uložené mohou začít kazit. Vhodné místo je tedy co nejdál od okna, ale také od vařící zóny.

Uspořádání

To aby byla potravinová skříň opravdu funkční a přehledná, závisí zejména na jejím vnitřním uspořádání. To lze řešit následovně:

Sektorová
Tvilum Potravinová skříň Casa 45510 bílá
 • Policový systém – nejvhodnější je varianta výškově nastavitelných polic, pokud tuto možnost nemáte, je dobré dopředu rozvrhnout, co a kam budete do skříně ukládat; obecně se doporučuje nevrstvit předměty, které nejsou příliš používané, na sebe, časem je totiž bude stejně nutné přendávat
 • Zásuvky a šuplíky – jsou jednak pohodlné, ale hlavně přehledné; do výšek můžete volit drátěné varianty, díky kterým uvidíte, co je v nich umístěno; zásuvky je ale lepší umístit do nižší části skříně, kvůli lepší dostupnosti nejen pro vás, ale i pro vaše malé pomocníky

Nejvhodnější jsou potravinové skříně, které nabízí kombinaci obou variant, tak budete mít dostatek prostoru pro drobnosti, jako jsou sáčky s kořením, ale i pro láhve s olejem nebo vyšší potravinové dózy.

Příslušenství

Příslušenství potravinových skříní zpravidla dolaďuje jejich vnitřní uspořádání. Volit můžete např.

Výsuvná
Mivokor Potravinová skříň vysoká set s 5 koši šíře 300mm + výsuv Schock Metall s tlumením do 100kg MIV544897009
 • Organizéry – kreativní a zajímavé organizéry na drobnější předměty a potraviny oživí vnitřní část skříně
 • Dózy – maximalizují využití daného prostoru; vyrábí se v atraktivním vzhledu; z praktického hlediska brání vniku hmyzu nebo vlhkosti do potravin
 • Drátkové police – snadno změníte jejich polohu dle vašich aktuálních potřeb; jsou elegantním doplňkem moderního interiéru

Víte, že…?

Přehledné organizéry si můžete vyrobit i sami. Boxíky můžete vytvořit např. z různých krabic a krabiček, které doladíte do jednoho stylu. Své kouzlo mají i nabarvené dřevěné krabice nebo dózy vyrobené z plechovek. Vše můžete opatřit samolepkami, které zároveň poslouží jako chytré popisky.

Dvířka

Dvířka jsou nedílnou součástí každé skříně. V základních nabídkách jsou nabízeny dvě varianty:

Možnost vlastního sestavení
Lempert Vysoká skříň potravinová 40 BORDEAUX
 • Klasické otevírání do stran
 • Posuvné dveře – jsou vhodné zejména do menších kuchyní

U dvířek se dále můžete zaměřit na typ výplně:

 • Skleněné – zajistí průhled do skříně, takže máte přehled o uložených věcech i při zavřených dveřích
 • Plná dvířka – v tomto případě lze dvířka použít jako další úložný prostor např. pro zavěšení kořenek, utěrek atd.
Jednoduchý design
Potravinová skříň Cassie 510 bílá

Výrobci a ceny

 • Nejlevnější potravinové skříně koupíte již za necelé 3000 Kč. Jedná se o vzhledově jednoduché skříňky z lamina zpravidla v dřevěném dekoru s různou výškou i šířkou. Vyrábí je např. Casarredo nebo Falco.
 • V cenové kategorii 3000 Kč až 10000 Kč koupíte jednak klasické, ale i výsuvné varianty. V horní cenové hranici jsou skříně nabízeny v setech s nejrůznějším příslušenstvím. Zde najdete značky jako Stolarsz Lempert nebo Mivokor.
 • Nad cenu 10000 Kč se pohybují potravinové skříně v moderních designech a např. lesklém provedení. Také se jedná o skříně vyráběné na míru. Patří sem značky jako Falco nebo Kesseböhmer.

Otázky a odpovědi

Komu se hodí?

Ukládání potravin je nedílnou součástí každé domácnosti. Ne každý má ale k dispozici prostorný sklep nebo spíž. Jisté řešení nabízí právě potravinové skříně. Do nich můžete navíc ukládat kromě potravin i další věci, které v kuchyni potřebujete.

Jak vybrat potravinovou skříň?

Rozměry potravinové skříně pravděpodobně přizpůsobíte velikosti vaší kuchyně a celkovému uspořádání kuchyňské linky. Obecně se ale nedoporučuje volit tyto skříně zbytečně vysoké. Potraviny by měly být uloženy nejen tak, abyste o nich měly přehled, ale také aby byly tak akorát na dosah. Horní patra budou hůře využitelná, může se jednat o úložný prostor pro málo využívané nebo sezónní předměty v kuchyni.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Úchvatný design
Sektorová
Výsuvná
Možnost vlastního sestavení
Jednoduchý design
Image
Produkt
BRW Potravinová skříň JUNONA D2D/50/195 L dub sonoma/wenge
Tvilum Potravinová skříň Casa 45510 bílá
Mivokor Potravinová skříň vysoká set s 5 koši šíře 300mm + výsuv Schock Metall s tlumením do 100kg MIV544897009
Lempert Vysoká skříň potravinová 40 BORDEAUX
Potravinová skříň Cassie 510 bílá
Výrobce
Black Red White
Tvilum
Mivokor
Nábytek - Bmark.cz
Falco
Hmotnost
50 kg
41,5 kg
42 kg
Šířka
195 cm
49,2 cm
264 mm
40 cm
49.5 cm
Výška
195 cm
200 cm
1830 – 2200 mm
210 cm
200 cm
Cena ca. 3 800 CZK ca. 2 800 CZK ca. 7 100 CZK ca. 2 700 CZK ca. 3 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.