25 nejlepších pracích prášků 2023

Pro čisté a voňavé prádlo pro každého.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Lanza Color Fresh & Clean prací prášek se svěží vůní 6,3 kg
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat prací prášek

 • První rozdíly najdete už v konzistenci pracího prostředku, nicméně nesmíte zapomínat na složení produktů, které se liší zejména použitelností na různé druhy a barvy tkanin.
 • Prací prášky mohou být sypké nebo gelové.
 • Každý z výrobců uvádí na obalu prášku správné dávkování, které je v poměru k množství praného prádla, nejčastěji však k 4 kg prádla.
 • Prát prádlo můžete také ekologicky.

Prací prášek - náš výběr

Prací prášky pro děti

Ekologické prací prášky

Sonett ekologický prací prášek 2,4 kg
přečíst recenzi
Výrobce: Sonett
Druh: granuláty a prášky
Hmotnost: 2.4 kg
na barevné prádlo: ano
Ecover prací prášek na barevné prádlo 1,2 kg
přečíst recenzi
Výrobce: Ecover
Druh: granuláty a prášky
Hmotnost: 1.2 kg
na barevné prádlo: ano
Alma Win univerzální ekologický prášek na praní 1080 g
přečíst recenzi
Výrobce: Alma Win
Značka: Almawin
Druh: granuláty a prášky
Hmotnost: 1.08 kg

Prací prášky na funkční prádlo

Hypoalergenní prací prášky

Zobrazit kompletní nabídku pracích prášků

Jak vybrat prací prášek

Typy pracích prášků

Ještě než do nákupního košíku vložíte vhodný prací prášek, měli byste si v nejprve uvědomit, jaké prádlo chcete prát. První rozdíly najdete už v konzistenci pracího prostředku, nicméně nesmíte zapomínat na složení produktů, které se liší zejména použitelností na různé druhy a barvy tkanin. V současné době můžete vybírat z pracích prášků na bílé, barevné či černé prádlo. Vraťme se nyní ale k základnímu rozlišení pracích prášků a jejich výhodám a nevýhodám.

Typy pracích prostředků Výhody Nevýhody
Sypký prací prášek Cenově nejdostupnější Lépe odstraňuje zašlé skvrny Ideální po praní bílého prádla Horší rozpustnost Obtížnější skladování Nevhodné dávkování
Tekutý gel Šetrný k barevným tkaninám Menší obsah bělidel Jednoduchá rozpustnost Použitelnost při nižších teplotách Méně vhodný pro praní bílého prádla
Gelové kapsle Jednoduché dávkování Větší počet aktivních látek Jednoduché skladování Vyšší cena

Sypký prací prášek

Sypký prací prášek je jedním z nejstarších pracích prostředků. Jeho schopnost odstranění skvrn je již při teplotách od 30 do 90 °C, a proto se používá hlavně při zašlých skvrnách. Je ideálním pomocníkem při praní bílého prádla, nicméně záleží na podílu bělidla. Sypká forma pracího prášku někdy způsobuje potíže zejména na barevném a černém oblečení, kde díky své horší rozpustnosti může zanechat skvrny. Každý jistě znáte situaci, kdy jste na oblečení našli kousky prášku a museli jste jej vyprat znovu.

Prací prostředek pro pračku

Sypké prací prášky patří mezi levnější variantu

Prací prášek
Lanza Color Fresh & Clean prací prášek se svěží vůní 6,3 kg

Tekutý prací prášek

Pokud budete na trhu hledat univerzální prací prostředek pro všechny barevné varianty prádla, je tekutý prací gel ideální formou. Je šetrný k barevným tkaninám vzhledem k nízkému obsahu bělidla. To bohužel gel znevýhodňuje při praní bílého prádla. Při jeho použití není prádlo zářivě bílé, jako je tomu u sypkého pracího prášku. Díky tekuté konzistenci má však 100% rozpustnost, nezanechává stopy prášku na prádle a dobře se rozpouští i v tvrdé vodě. Je vhodný pro méně zašpiněné prádlo.

Gelové kapsle

Jakýmsi nadstandardem oproti výše zmíněným druhům pracích prášků jsou gelové kapsle. Jako první s nimi přišla značka Ariel. Jsou to malé prací prostředky s přesným dávkováním, které jsou díky obsahu více aktivních látek účinnější než tekutý gel. Mají jednoduché dávkování, nicméně právě kvůli tomu je lze nejefektivněji použít pouze při plné pračce (1 kapsle = 1 dávka), což v neposlední řadě zvyšuje i jeho cenu. Pro dobrou účinnost gelových kapslí se doporučuje jejich vložení ještě před prádlem na zadní stěnu bubnu.

Žena hází gelovou kapsli do pračky

Stále oblíbenější jsou praktické gelové kapsle

Dávkování

Každý z výrobců uvádí na obalu prášku správné dávkování, které je v poměru k množství praného prádla, nejčastěji však k 4 kg prádla. Nezáleží tedy na objemu pracího prostředku, ale jeho dávkování. Občas můžete být překvapeni, že mnohdy stačí i malý objem, který ušetří nejen vaši peněženku. Obecné dávkování pro jednotlivé typy uvádíme níže. Trendem dnešní doby je však neustálé zmenšování pracích dávek.

Prací prášky pro děti
Jelínek mimi prací prášek 3 kg
 • Sypký prací prášek – jedna dávka cca 80 – 120 g
 • Tekutý prací prášek – jedna dávka cca 70 – 110 ml

Víte, že…?

V drogistických řetězcích dm drogerie markt již nyní můžete sehnat sypký prací prášek, kdy na jednu várku znečistěného prádla vystačí pouhých 70 g pracího prášku.

Ekologické praní

Zde platí přímá úměra. Čím větší dávka, tím větší zátěž na ekologii. Nejenže tedy můžete díky menšímu objemu pracího prášku ušetřit vaši peněženku, ale zároveň tím přispíváte k ochraně životního prostředí. Existuje samozřejmě celá řada ekologických pracích prášku. Tou nejvíce ekologickou variantou jsou mýdlové ořechy, jež prodává značka YELLOW+BLUE. Postačí čtyři až šest půlených skořápek, které se vloží do bavlněného sáčku, a umístí se mezi prádlo. Ekologické prostředky neobsahují žádné fosfáty, ropné látky, barviva a aromatické složky.

Ekologické prací prášky
Sonett ekologický prací prášek 2,4 kg

Víte, že…?

Výroba domácího pracího prášku je v dnešní době hitem. Ve většině případů se domácí eko prášek skládá z nastrouhaného tvrdého mýdla (Jelen) rozpuštěného v 10 l horké vody a 150 g sody.

Nejznámější značky

 • Ariel: Patří mezi nejprodávanější značky na našem trhu. Jako první přišel s gelovými kapslemi.
 • Woolite: Nabízí prací gely na různé barvy a druhy tkanin. Řadí se mezi cenově dostupnější produkty.
 • Persil: Nejstarší a nejznámější značka, která jednoznačně patří k těm nejprodávanější.
 • Vanish: Zaměřuje se na odstraňování skvrn a bělení prádla. Je jedním z nejznámější výrobců bělidel.
 • Frosch: Je oblíbeným výrobcem ekologických pracích prostředků a drogerie. Poznáte ho podle žabky na obalu produktu.

Cenová dostupnost

Náklady pracího prostředku ovlivňuje několik faktorů, např. preference oblíbené značky, typ pracího prostředku, velikost balení, ekologické prostředky aj. My se však společně podíváme na zjednodušený cenový přehled.

Prací prášky na funkční prádlo
Lavax Sport prací gel na sportovní a funkční prádlo 400 ml

Cena do 200 Kč

Do této cenové kategorie patří méně známé značky pracích prášků a menší balení. Sypké prací prášky pořídíte do hmotnosti 1,7 kg. Naopak tekuté prací gely do objemu 1,5 l. U gelových kapslí seženete balení do 14 ks. Výjimku však tvoří značka Woolite s balením 28 kapslí.

Cena do 400 Kč

Tuto kategorii lze považovat za zlatou střední cestu. Najdete v ní mimo jiné i balení sypkého prášku do hmotnosti 4 kg. Tekuté gely pak pořídíte do objemu 3 l. Gelové kapsle od méně známých výrobců koupíte v balení s 42 ks, ostatní značky pak v balení do 28 ks. V této cenové kategorii již můžete zároveň vybírat ekologicky šetrnější prací prostředky.

Cena nad 400 Kč

Při ceně nad 400 Kč již seženete velká rodinná balení, která mohou mít hmotnost 5 kg a objem až 5 l. Je zde i mnohem větší koncentrace ekologických pracích prostředků.

Hypoalergenní prací prášky
Winni´s Hypoalergenní prací gel pro dětské prádlo 800 ml

Otázky a odpovědi

Co jsou alergenní látky?

Všichni výrobci pracích prostředků mají povinnost zveřejňovat na obalu informace o obsažených alergenních látkách, které přesáhnou množství 100 mg/kg. Pokud nepatříte mezi alergiky, je pro vás již zmíněná hranice téměř bezpečná, ale i tak doporučujeme vyhnout se aromatickým složkám a pořizovat prací prostředky v podobě prášku, které obsahují mnohem méně alergenů než prací gely či kapsle. Nejnižší výskyt aromatických látek mají ekologicky prověřené prášky, kde je však třeba počítat s vyššími pořizovacími náklady.

Jak vybrat prací prášek pro děti?

Prášek určený k péči o dětské oblečení nesmí obsahovat nebezpečné složky. Mezi ně patří Triklosan, fenol, minerální oleje a parabeny.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku pracích prášků