Prací prášek

Pro čisté a voňavé prádlo pro každého.

ca. 300 CZK
ca. 500 CZK
ca. 500 CZK
ca. 200 CZK
ca. 600 CZK
 
ca. 300 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
 

Jak vybrat prací prášek

Každý den nás televizní reklamy ovlivňují při výběru pracího prášku, ať už se máme zbavit skvrn nebo bílou nechat bílou. Z jedné strany nás výrobci motivují ke koupi sypkého prášku, na straně druhé pak přesvědčují o síle tekutého gelu a gelových kapslí. Ale jaký prací prostředek vybrat, abychom si neponičili oblíbené oblečení a zároveň měli dokonale čisté prádlo?

Typy pracích prášků

Ještě než do nákupního košíku vložíte vhodný prací prášek, měli byste si v nejprve uvědomit, jaké prádlo chcete prát. První rozdíly najdete už v konzistenci pracího prostředku, nicméně nesmíte zapomínat na složení produktů, které se liší zejména použitelností na různé druhy a barvy tkanin. V současné době můžete vybírat z pracích prášků na bílé, barevné či černé prádlo. Vraťme se nyní ale k základnímu rozlišení pracích prášků a jejich výhodám a nevýhodám.

Typy pracích prostředků Výhody Nevýhody
Sypký prací prášek Cenově nejdostupnější Lépe odstraňuje zašlé skvrny Ideální po praní bílého prádla Horší rozpustnost Obtížnější skladování Nevhodné dávkování
Tekutý gel Šetrný k barevným tkaninám Menší obsah bělidel Jednoduchá rozpustnost Použitelnost při nižších teplotách Méně vhodný pro praní bílého prádla
Gelové kapsle Jednoduché dávkování Větší počet aktivních látek Jednoduché skladování Vyšší cena

Sypký prací prášek

Sypký prací prášek je jedním z nejstarších pracích prostředků. Jeho schopnost odstranění skvrn je již při teplotách od 30 do 90 °C, a proto se používá hlavně při zašlých skvrnách. Je ideálním pomocníkem při praní bílého prádla, nicméně záleží na podílu bělidla. Sypká forma pracího prášku někdy způsobuje potíže zejména na barevném a černém oblečení, kde díky své horší rozpustnosti může zanechat skvrny. Každý jistě znáte situaci, kdy jste na oblečení našli kousky prášku a museli jste jej vyprat znovu.

Dětský prací prášek
Lovela Bílá
ca. 300 CZK
Aktuálni cena

Tekutý prací prášek

Pokud budete na trhu hledat univerzální prací prostředek pro všechny barevné varianty prádla, je tekutý prací gel ideální formou. Je šetrný k barevným tkaninám vzhledem k nízkému obsahu bělidla. To bohužel gel znevýhodňuje při praní bílého prádla. Při jeho použití není prádlo zářivě bílé, jako je tomu u sypkého pracího prášku. Díky tekuté konzistenci má však 100% rozpustnost, nezanechává stopy prášku na prádle a dobře se rozpouští i v tvrdé vodě. Je vhodný pro méně zašpiněné prádlo.

Gelové kapsle

Jakýmsi nadstandardem oproti výše zmíněným druhům pracích prášků jsou gelové kapsle. Jako první s nimi přišla značka Ariel. Jsou to malé prací prostředky s přesným dávkováním, které jsou díky obsahu více aktivních látek účinnější než tekutý gel. Mají jednoduché dávkování, nicméně právě kvůli tomu je lze nejefektivněji použít pouze při plné pračce (1 kapsle = 1 dávka), což v neposlední řadě zvyšuje i jeho cenu. Pro dobrou účinnost gelových kapslí se doporučuje jejich vložení ještě před prádlem na zadní stěnu bubnu.

Dávkování

Každý z výrobců uvádí na obalu prášku správné dávkování, které je v poměru k množství praného prádla, nejčastěji však k 4 kg prádla. Nezáleží tedy na objemu pracího prostředku, ale jeho dávkování. Občas můžete být překvapeni, že mnohdy stačí i malý objem, který ušetří nejen vaši peněženku. Obecné dávkování pro jednotlivé typy uvádíme níže. Trendem dnešní doby je však neustálé zmenšování pracích dávek.

Vajíčko na praní
EcoEgg vajíčko na praní
ca. 500 CZK
Aktuálni cena
  • Sypký prací prášek – jedna dávka cca 80 – 120 g
  • Tekutý prací prášek – jedna dávka cca 70 – 110 ml

Víte, že…?

V drogistických řetězcích dm drogerie markt již nyní můžete sehnat sypký prací prášek, kdy na jednu várku znečistěného prádla vystačí pouhých 70 g pracího prášku.

Alergenní látky

Všichni výrobci pracích prostředků mají povinnost zveřejňovat na obalu informace o obsažených alergenních látkách, které přesáhnou množství 100 mg/kg. Pokud nepatříte mezi alergiky, je pro vás již zmíněná hranice téměř bezpečná, ale i tak doporučujeme vyhnout se aromatickým složkám a pořizovat prací prostředky v podobě prášku, které obsahují mnohem méně alergenů než prací gely či kapsle. Nejnižší výskyt aromatických látek mají ekologicky prověřené prášky, kde je však třeba počítat s vyššími pořizovacími náklady.

3v1 gelové kapsle
Ariel Mountain Spring
ca. 500 CZK
Aktuálni cena

Ekologické praní

Zde platí přímá úměra. Čím větší dávka, tím větší zátěž na ekologii. Nejenže tedy můžete díky menšímu objemu pracího prášku ušetřit vaši peněženku, ale zároveň tím přispíváte k ochraně životního prostředí. Existuje samozřejmě celá řada ekologických pracích prášku. Tou nejvíce ekologickou variantou jsou mýdlové ořechy, jež prodává značka YELLOW+BLUE. Postačí čtyři až šest půlených skořápek, které se vloží do bavlněného sáčku, a umístí se mezi prádlo. Ekologické prostředky neobsahují žádné fosfáty, ropné látky, barviva a aromatické složky.

Víte, že…?

Výroba domácího pracího prášku je v dnešní době hitem. Ve většině případů se domácí eko prášek skládá z nastrouhaného tvrdého mýdla (Jelen) rozpuštěného v 10 l horké vody a 150 g sody.

Nejznámější značky

  • Ariel: Patří mezi nejprodávanější značky na našem trhu. Jako první přišel s gelovými kapslemi.
  • Woolite: Nabízí prací gely na různé barvy a druhy tkanin. Řadí se mezi cenově dostupnější produkty.
  • Persil: Nejstarší a nejznámější značka, která jednoznačně patří k těm nejprodávanější.
  • Vanish: Zaměřuje se na odstraňování skvrn a bělení prádla. Je jedním z nejznámější výrobců bělidel.
  • Frosch: Je oblíbeným výrobcem ekologických pracích prostředků a drogerie. Poznáte ho podle žabky na obalu produktu.
Na funkční prádlo
Perwoll Sport
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Cenová dostupnost

Náklady pracího prostředku ovlivňuje několik faktorů, např. preference oblíbené značky, typ pracího prostředku, velikost balení, ekologické prostředky aj. My se však společně podíváme na zjednodušený cenový přehled.

Cena do 200 Kč

Do této cenové kategorie patří méně známé značky pracích prášků a menší balení. Sypké prací prášky pořídíte do hmotnosti 1,7 kg. Naopak tekuté prací gely do objemu 1,5 l. U gelových kapslí seženete balení do 14 ks. Výjimku však tvoří značka Woolite s balením 28 kapslí.

Cena do 400 Kč

Tuto kategorii lze považovat za zlatou střední cestu. Najdete v ní mimo jiné i balení sypkého prášku do hmotnosti 4 kg. Tekuté gely pak pořídíte do objemu 3 l. Gelové kapsle od méně známých výrobců koupíte v balení s 42 ks, ostatní značky pak v balení do 28 ks. V této cenové kategorii již můžete zároveň vybírat ekologicky šetrnější prací prostředky.

Gel z mýdlových ořechů
Yellow & Blue prací gel
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Cena nad 400 Kč

Při ceně nad 400 Kč již seženete velká rodinná balení, která mohou mít hmotnost 5 kg a objem až 5 l. Je zde i mnohem větší koncentrace ekologických pracích prostředků.

Nomination
Dětský prací prášek
Vajíčko na praní
3v1 gelové kapsle
Na funkční prádlo
Gel z mýdlových ořechů
Univerzální prášek
Na bílé prádlo
Český gelový výrobek
Na praní plen
Na barevné prádlo
Image
Product
Lovela Bílá
EcoEgg vajíčko na praní
Ariel Mountain Spring
Perwoll Sport
Yellow & Blue prací gel
Persil Color prací prášek
Lanza Expert Bílá
Jelen prací gel
Bambino Mio MioFresh
Woolite Extra Color
Druh
prášky
kapsle
gely
prací prostředek
prášky
prášky
gely
gely
Hmotnost
5 kg
0.25 kg
2.96 kg
2.8 kg
7.5 kg
0.5 kg
0.3 kg
Počet praní
40 praní
80 praní
45 praní
40 praní
100 praní
11 praní
50 praní
Cena ca. 300 CZK ca. 500 CZK ca. 500 CZK ca. 200 CZK ca. 600 CZK   ca. 300 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK  
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena