Přímá bruska

Kutilovi nesmí chybět.

ca. 800 CZK
ca. 8 200 CZK
ca. 800 CZK
ca. 1 100 CZK

Jak vybrat přímou brusku

Bez brusky dnes nedá žádný správný řemeslník ani ránu! Pod na první pohled jednoznačným názvem se ale ukrývá celá řada různorodých nástrojů lišících se svými vlastnostmi i úkoly, pro něž jsou navrženy. Řadíme mezi ně i tzv. přímé brusky, jejichž nákupu věnujeme následující text. Zejména proto, že bývají často poměrně nespravedlivě přehlíženy.

Účel

Možná se teď ptáte, k čemu vlastně taková přímá bruska slouží? Díky svým drobným rozměrům a hmotnosti se hodí pro detailní úpravu povrchu. Dosahuje vysokých otáček a standardně bývá vybavena širokou škálou příslušenství. Na scénu nastupuje po svých úhlových nebo pásových kolegyních, jelikož se vejde prakticky kamkoliv a nahrubo opracovaný povrch srovná a vyladí.

Někdy se pod stejným označením objevují v obchodech také tzv. stopková tělíska využívaná modeláři. Hodí se tak stejně dobře do kutilské dílny nadšenců jako do rukou profesionálních řemeslníků.

Dostupná kvalita
Extol 404116
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Výkon

Mezi základní parametry každého eklektického nástroje řadíme výkon. Udává se ve Wattech a přímo určuje sílu, s níž můžete počítat. Stejně tak ale poukazuje i na energetickou náročnost daného přístroje, tedy elektřinu, kterou budete muset zaplatit. V současné době rozlišujeme dvě základní skupiny podle určení:

  • Hobby nástroje – od 120 do 500 W
  • Profesionální náčiní – nad 500 W

Víte, že…?

I když vás možná láká zakoupení co nejvýkonnějšího zařízení, držet se při zemi. Se stoupající silou rostou i hmotnost a rozměry, v domácím prostředí navíc pro vysoký výkon naleznete odpovídající využití jen těžko.

Akumulátorová
Milwaukee HD18 SG-401C
ca. 8 200 CZK
Aktuálni cena

Hmotnost a rozměry

Již výše jsme zmiňovali, že rozměry a hmotnost přímé brusky souvisí s jejím výkonem. Na trhu naleznete celou řadu modelů. Některé z nich sázejí na vysoký výkon, jiné se zase spokojí s nižší sílou motoru, ale zároveň se pro svou drobnou velikost dostanou prakticky kamkoliv.

Hmotnost se standardně pohybuje od jednoho do tří kilogramů, což v porovnání s hmotnějšími druhy není prakticky nic. Chcete-li se ale dostat do stísněných prostor, doporučujeme volit co nejmenší model.

Ergonomie

Kupujete profesionální náčiní a plánujete jej používat osm hodin denně? Potom se na jeho ergonomii zaměřte opravdu důkladně. Za samozřejmé považujeme kvalitně provedené madlo, které odpovídajícím způsob rozkládá tlak a pomáhá tlumit vibrace. Všechny ovládací prvky musí být snadno dostupné a dosažitelné rukou třímající brusku.

Mini
TUSON RT170
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Jakousi luxusní variantu představují brusky se zahnutým krkem. Díky své obratnosti se dostanou prakticky kamkoliv, kde je trochu místa.

Způsob upínání

Na rozdíl od ostatních druhů brusek využívají přímé modely výhradně klasického systému upínacích klíčů. Obecně uznávaným standardem je 6mm kleština.

Nejvýznamnější značky

Začínáte vybírat konkrétní model a zadáváte filtr podle ceny? Přehrabujete se hromadou krabic ve specializované prodejně a zaujala vás jedna nápadně levná? Slibuje výrobce hory doly, ale nikde na internetu nelze najít o jeho dílně vůbec žádné informace? Co když jste narazili na model od neznámé firmy, který s největší pravděpodobností ani nenastartuje? I proto doporučujeme při každém výběru prvních pár položek podle ceny ihned vyřadit z hledáčku, pokud se nejedná o produkt známé značky.

Ohebná
Extol Premium SG 130 8892201
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Pravdou je, že do takto specifického segmentu trhu se příliš mnoho renomovaných firem nehrne. Na rozdíl od klasických úhlových brusek jsou jejich přímé protějšky využívány jen sporadicky poměrně úzkým kruhem zákazníků. Nesou-li ovšem název Mighty Seven, Schneider, Proma nebo Vigor, neuděláte jejich zakoupením žádnou chybu.

Cena

Hned v úvodu vás určitě uklidníme – zakoupení přímé brusky váš rodinný rozpočet rozhodně nezruinuje. Všechny modely se vejdou pod hranici 10 000 korun, takže záleží jen na vás, jaké vlastnosti očekáváte. Nám se podařilo stanovit dva základní intervaly, v nichž se patrně budete během výběru pohybovat:

  • Do 1 500 Kč
  • Nad 1 500 Kč

Cena do 1 500 Kč

Za finanční obnos nepřesahující půldruhého tisíce dostanete precizně provedené náčiní vhodné jak do modelářské dílny, tak do profesionálního provozu. Výkon se pohybuje okolo 300 W a délka nepřesahuje 20 cm. Díky tomu se bez větších obtíží dostanete i do špatně dostupných míst a důkladně vyhladíte všechny zvrásnělé plochy. Hmotnost ve většině případů nepřesahuje hranici 4 kilogramů.

V této skupině naleznete také výše zmíněné stopkové brusky určené modelářům, jež jsou určeny pro tu nejjemnější práci. Na samé hranici intervalu naleznete modely obohacené o celou řadu doplňků včetně několika brusných tělísek.

Cena nad 1 500 Kč

Nechcete se přeci jen spokojit jen s levným základem a dáváte přednost vysoké kvalitě? Připravte si minimálně 1 500 korun, i když ty nejdražší přímé brusky se prodávají i za sumu třikrát vyšší. Svými vlastnostmi ovšem nad zbytkem produkce nijak výrazně nevyčnívají. Těšit se můžete na velmi nízkou hmotnost a drobné rozměry. Naprostá většina dostupné produkce váží méně než 2 kilogramy. Délka potom činí zhruba 200 milimetrů.

Dražší přístroje dostávají od svých výrobců do vínku bohatou zásobu uloženou v praktickém plastovém kufříku. Jedná se o sadu kleštin, brusných tělísek a klíčů pro snadnou výměnu brusného materiálu. I proto vám alespoň na čas odpadnou starosti s nutným dokupováním příslušenství a poměrně drahého brusiva.

Jméno
Dostupná kvalita
Akumulátorová
Mini
Ohebná
Image
Produkt
Extol 404116
Milwaukee HD18 SG-401C
TUSON RT170
Extol Premium SG 130 8892201
Napětí
230 V
18 V
230 V
Výrobce
Extol
Milwaukee
Tuson
Extol
Cena ca. 800 CZK ca. 8 200 CZK ca. 800 CZK ca. 1 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena