Jak vybrat přímou brusku
- Přímá bruska je vhodná pro detailní úpravu materiálu.
- Mezi základní parametry každého eklektického nástroje řadíme výkon. Udává se ve Wattech a přímo určuje sílu, s níž můžete počítat.
- Hmotnost se standardně pohybuje od jednoho do tří kilogramů
- Na rozdíl od ostatních druhů brusek využívají přímé modely výhradně klasického systému upínacích klíčů.
Přímá bruska - náš výběr





Přímé brusky s regulací otáček





Aku přímé brusky




Přímé brusky s příslušenstvím




Jak vybrat přímou brusku
Výkon
Mezi základní parametry každého eklektického nástroje řadíme výkon. Udává se ve Wattech a přímo určuje sílu, s níž můžete počítat. Stejně tak ale poukazuje i na energetickou náročnost daného přístroje, tedy elektřinu, kterou budete muset zaplatit. V současné době rozlišujeme dvě základní skupiny podle určení:
- Hobby nástroje – od 120 do 500 W
- Profesionální náčiní – nad 500 W
Víte, že…?
I když vás možná láká zakoupení co nejvýkonnějšího zařízení, držet se při zemi. Se stoupající silou rostou i hmotnost a rozměry, v domácím prostředí navíc pro vysoký výkon naleznete odpovídající využití jen těžko.
Hmotnost a rozměry
Již výše jsme zmiňovali, že rozměry a hmotnost přímé brusky souvisí s jejím výkonem. Na trhu naleznete celou řadu modelů. Některé z nich sázejí na vysoký výkon, jiné se zase spokojí s nižší sílou motoru, ale zároveň se pro svou drobnou velikost dostanou prakticky kamkoliv.
Hmotnost se standardně pohybuje od jednoho do tří kilogramů, což v porovnání s hmotnějšími druhy není prakticky nic. Chcete-li se ale dostat do stísněných prostor, doporučujeme volit co nejmenší model.
Ergonomie
Kupujete profesionální náčiní a plánujete jej používat osm hodin denně? Potom se na jeho ergonomii zaměřte opravdu důkladně. Za samozřejmé považujeme kvalitně provedené madlo, které odpovídajícím způsob rozkládá tlak a pomáhá tlumit vibrace. Všechny ovládací prvky musí být snadno dostupné a dosažitelné rukou třímající brusku.
Víte, že…?
Jakousi luxusní variantu představují brusky se zahnutým krkem. Díky své obratnosti se dostanou prakticky kamkoliv, kde je trochu místa.
Způsob upínání
Na rozdíl od ostatních druhů brusek využívají přímé modely výhradně klasického systému upínacích klíčů. Obecně uznávaným standardem je 6mm kleština.
Nejvýznamnější značky
Začínáte vybírat konkrétní model a zadáváte filtr podle ceny? Přehrabujete se hromadou krabic ve specializované prodejně a zaujala vás jedna nápadně levná? Slibuje výrobce hory doly, ale nikde na internetu nelze najít o jeho dílně vůbec žádné informace? Co když jste narazili na model od neznámé firmy, který s největší pravděpodobností ani nenastartuje? I proto doporučujeme při každém výběru prvních pár položek podle ceny ihned vyřadit z hledáčku, pokud se nejedná o produkt známé značky.
Pravdou je, že do takto specifického segmentu trhu se příliš mnoho renomovaných firem nehrne. Na rozdíl od klasických úhlových brusek jsou jejich přímé protějšky využívány jen sporadicky poměrně úzkým kruhem zákazníků. Nesou-li ovšem název Mighty Seven, Schneider, Proma nebo Vigor, neuděláte jejich zakoupením žádnou chybu.
Cena
Hned v úvodu vás určitě uklidníme – zakoupení přímé brusky váš rodinný rozpočet rozhodně nezruinuje. Všechny modely se vejdou pod hranici 10 000 korun, takže záleží jen na vás, jaké vlastnosti očekáváte. Nám se podařilo stanovit dva základní intervaly, v nichž se patrně budete během výběru pohybovat:
- Do 1 500 Kč
- Nad 1 500 Kč
Cena do 1 500 Kč
Za finanční obnos nepřesahující půldruhého tisíce dostanete precizně provedené náčiní vhodné jak do modelářské dílny, tak do profesionálního provozu. Výkon se pohybuje okolo 300 W a délka nepřesahuje 20 cm. Díky tomu se bez větších obtíží dostanete i do špatně dostupných míst a důkladně vyhladíte všechny zvrásnělé plochy. Hmotnost ve většině případů nepřesahuje hranici 4 kilogramů.
V této skupině naleznete také výše zmíněné stopkové brusky určené modelářům, jež jsou určeny pro tu nejjemnější práci. Na samé hranici intervalu naleznete modely obohacené o celou řadu doplňků včetně několika brusných tělísek.
Cena nad 1 500 Kč
Nechcete se přeci jen spokojit jen s levným základem a dáváte přednost vysoké kvalitě? Připravte si minimálně 1 500 korun, i když ty nejdražší přímé brusky se prodávají i za sumu třikrát vyšší. Svými vlastnostmi ovšem nad zbytkem produkce nijak výrazně nevyčnívají. Těšit se můžete na velmi nízkou hmotnost a drobné rozměry. Naprostá většina dostupné produkce váží méně než 2 kilogramy. Délka potom činí zhruba 200 milimetrů.
Dražší přístroje dostávají od svých výrobců do vínku bohatou zásobu uloženou v praktickém plastovém kufříku. Jedná se o sadu kleštin, brusných tělísek a klíčů pro snadnou výměnu brusného materiálu. I proto vám alespoň na čas odpadnou starosti s nutným dokupováním příslušenství a poměrně drahého brusiva.
Otázky a odpovědi
Kdy použít přímou brusku?
Co jsou stopková tělíska?
Různé typy produktů porovnejte zde.