Prořezávač větví

Skvělý pomocník pro úpravu Vašich stromů.

ca. 22 000 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 2 500 CZK

Jak vybrat prořezávač větví

  • Prořezávače větví jsou k dostání v elektrické, akumulátorové a benzínové podobě.
  • Nejdůležitějším parametrem při výběru prořezávače je délka lišty. V závislosti na ní je třeba zohlednit i potřebný výkon.
  • Podle velikosti stromů budete vybírat i potřebnou délku násady.

Délka násady

Prořezávač větví je usazen na teleskopické násadě, na jejímž konci je rukojeť nebo madlo. Díky se prodlužuje dosah Vašich rukou a nemusíte pro prořezávání lozit po žebříku s pilkou, což je náročné a také nebezpečné.

Jak je to s délkou násady, o kolik se prodlouží Vaše paže? To záleží na Vašem výběru, běžní chalupáři, zahradníci a sadaři si vystačí s délkou kolem 250 cm (+/- 30 cm). Když vezmeme v potaz, že Vy prořezávač pohodlně držíte ve výšce 150 cm, tak se dostanete k větším vysoko až 4 metry.

Benzínový profi
HUSQVARNA 525 PT5S

Samozřejmě, na trhu se dají sehnat i nářadí s delší násadou až 4 m. Ale ne každý potřebuje takhle daleko dosahující nástroj, většinou nemáme tak vysoké stromy. A navíc zkuste si balancovat s tyčí dlouhou čtyři metry, která má na konci pilu – žádná sranda. Proto je lepší držet se při zemi, s čímž se počítá i v tomto článku, zaměřme se na domácí použití prořezávače. Na úpravu topolů podél cesty je potřeba přistavit plošinu.

Kromě délky násady také sledujte, jak se nastavuje délka násady. Délka by měla jít nastavit bez použití dalšího nářadí. Pro pohodlnou práci je důležité, aby se teleskopická násada dala snadno povolit a zároveň ve vybrané délce pevně zafixovat, aby se například teleskopická tyč nezasouvala.

Pohon

Velice důležitým parametrem pro výběr prořezávače větví je pohon, kterým bude pila poháněna, myšleno typ motoru. Na výběr máte ze tří variant:

Elektrický
Fieldmann FZP 6005 E
  • benzínový
  • elektrický
  • AKU

Díky kvalitním elektromotorům už dnes výkon tolik nezáleží na typu motoru a i elektrické stroje dosáhnou vysokých hodnot výkonů. Všeobecně, ale platí, že benzínový pohon je nejvýkonnější. Vyvětvovávací pily většinou mají příkon okolo 700 až 900 W a jsou ho schopny dosáhnout jako elektrické, tak benzínové pily. Pohony na akumulátor jsou mírně handicapované v tom, že výkon klesá s vybíjejícím akumulátorem.

Pojďme výhody a nevýhody všech tří typů srovnat v tabulce:

Akumulátorový
BOSCH UniversalChainPole 18 0.600.8B3.100
Pohon Výhody Nevýhody
Benzínový Pohodlná manipulace Mobilita Vyšší cena
  Nepřetržitá práce (pokud máte dost benzínu) Splodiny benzínu
  Menší kazivost  
Elektrický Nízká pořizovací cena Potřebuje zdroj elektřiny
  Stabilní výkonnost Kabel + prodlužka = horší manipulace
  Nepřetržitá práce  
Akumulátorový Pohodlná manipulace Vyšší cena
  Žádné splodiny Vybíjí se, s vybíjením klesá výkon
  Mobilita, můžete pracovat kdekoliv Vyšší hmotnost o akumulátor

Prořezávač kromě toho, že potřebuje zdroj energie, ať je to benzín nebo elektřina, potřebuje taky olej, kterým také řetěz pily.

Délka lišty

Krátká délka lišty je jedním ze základních znaků prořezávací pily. Většinou se délka pohybuje v intervalu 20 až 35 cm. Čím delší lišta prořezávače, tím hrubší větve můžete řezat. Samozřejmě také platí, čím delší lišta, tím vyšší cena a vyšší hmotnost nářadí. Proto si dobře promyslete, jestli doopravdy potřebujete tu nejdelší lištu.

S délkou lišty by měla růst i síla motoru – tzn., že zařízení s lištou 35 cm by mělo mít příkon 800 W a více. Není to pravidlem, ale většinou tyto větší pily bývají benzínové.

Do výšky
Fieldmann FZP 70505-0

Hmotnost a ergonomie

V podstatě všechny předchozí parametry mají vliv na hmotnost prořezávače větví. Čím delší bude, čím výkonnější bude mít motor a čím delší bude lišta, o to těžší bude celé zařízení. Nejlehčí, malé prořezávače váží většinou 3-5 kg. Pokud si vyberete prořezávač s délkou 4 m, lištou 35 cm a vysoce výkonným benzínovým pohonem, tak se můžete dostat na 9 -10 kg.

S hmotností Vám mohou ulevit popruhy, které u některých prodejců dostane v ceně prořezávače, jinde si je přikoupíte. Popruhy upevníte na prořezávač a kolem sebe, takže hmotnost nářadí rozložíte na ramena a bedra. Zároveň se celkově zpevníte. Dále nezapomínejte na koupi ochranných pomůcek – ideálně přilba, brýle a rukavice.

Výrobci

Výrobci prořezávacích pil jsou obdobní, jako u běžných motorových pil. Za osvědčené značky můžete brát Husqarnu, Hecht, Gardenu, Greenworks, Fieldmann a asi bychom mohli pokračovat. Někdo má možná svou oblíbenou značku, po které sáhne, nebo si vyberte prostě tu, která Vám bude nejlépe sedět v ruce a splňovat Vaše požadavky.

Akumulátorový dlouhý
RYOBI OPP 1820

Ceny

Určitě by byla chyba zapomenout na cenu takého prořezávače větví.

Do 3000 Kč se dají bez problémů sehnat menší prořezávací pily. Menší ve smyslu jak krátké lišty (obvykle do 25 cm) a taky s kratší násadou. Tyto kousky jsou převážně na elektrický pohon, takže si rovnou kupte dost dlouhou prodlužovačku.

Od 3000 do 5000 Kč koupíte velké elektrické pily a většinu akumulátorových, které mají délku lišty i 30 cm, takže si poradí se silnějšími větvemi, což podpoří výkonnější motor s příkonem aspoň 750 W.

Více než 5000 Kč se vyplatí investovat těm, kteří mají hodně stromů a některé jsou vyšší a mají hrubší větve. Potom si můžete připravit až 10000 Kč, ale dostanete prořezávač s benzínovým motorem, který má velkou sílu, dlouhou lištu a větve se budou odřezávat jako po másle.

Otázky a odpovědi

Kdy prořezávat větve?

Ideální čas pro prořezávání větvi je v lednu nebo únoru. Doba prořezávání je závislá na teplotě vzduchu. Tuto péči o stromy nechte na dobu, kdy bude teplota alespoň mírně nad nulou.

Čím zastřihnout živý plot?

Jestliže máte vysoký živý plot, můžete ho zastřihnout pomocí teleskopických nůžek. Ty pracují na obdobném principu jako prořezávače.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Benzínový profi
Elektrický
Akumulátorový
Do výšky
Akumulátorový dlouhý
Image
Produkt
HUSQVARNA 525 PT5S
Fieldmann FZP 6005 E
BOSCH UniversalChainPole 18 0.600.8B3.100
Fieldmann FZP 70505-0
RYOBI OPP 1820
Výrobce
Husqvarna
Fieldmann
Bosch
Fieldmann
Ryobi
Hmot­nost
7 kg
3.5 kg
3.6 kg
4.51 kg
4.2 kg
Délka pohonu
25.4 cm
25 cm
20 cm
20 cm
20 cm
Typ pohonu
benzínové
elektrické
akumulátorové
akumulátorové
akumulátorové
Cena ca. 22 000 CZK ca. 1 700 CZK ca. 3 900 CZK ca. 1 700 CZK ca. 2 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.