Průmyslový vysavač

Pro čistou dílnu i pořádek na stavbě.

ca. 5 200 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 10 600 CZK
ca. 16 500 CZK

Jak vybrat průmyslový vysavač

Vysavač. Drobný pomocník v domácnosti, bez kterého si většina z nás nedovedete představit život. Ale co když potřebujete uklidit nepořádek v dílně, řádně vysát auto nebo se zbavit suti a dalšího odpadu na stavbě bez zbytečného prachu? Průmyslové vysavače získávají na oblibě a zvláště při stavebních pracích jsou k nezaplacení. Podlahové vysavače se jim mohou jen stěží vyrovnat. Vybrat ten správný víceúčelový vysavač, který splní vaše požadavky, může být věda. Jak se mezi nimi zorientovat?

Výběr vysavače

Při výběru průmyslového vysavače si ohlídejte několik vlastností, které rozhodují o kvalitě vybraného produktu.

V první řadě zvažte, k čemu budete vysavač používat. Na základě toho si vyberete takový model, který bude odpovídat i svými rozměry. Kromě účelu použití jsou klíčovými vlastnostmi výkon, průtok vzduch a objem nádrže. Pro maximální pohodlí při práci se zaměřte také na hlučnost přístroje, příslušenství a dodatečné funkce.

S ofukováním
Bosch GAS 20 L SFC Professional
ca. 5 200 CZK
Aktuálni cena

Účel použití

Nejprve si jasně definujte, v jakých prostorách se s vysavačem budete pohybovat a jaký typ odpadu budete nejčastěji vysávat. Běžně se můžete setkat s přístroji na suché i mokré čištění. Odstranění potenciálně nebezpečných nebo toxických látek je složitější, ale i to průmyslové vysavače dokáží.

Typ vysavače Co dokáže
Suché vysávání pouze v suchém prostředí (kovové piliny, hobliny, prach, jemná stavební suť apod.)
Mokré vysávání lze vysávat kapaliny, aniž by došlo k poškození přístroje
Vysávání chemikálií chemické a agresivní látky v pevném i kapalném stavu, toxické látky

Na základě výběru typu vysávání pak můžete přejít ke zkoumání technických parametrů výrobků.

Nejdůležitější parametry

Největší vliv na to, jak snadné vysávání bude, mají příkon a výkon vysavače. Oba dva údaje spolu dost souvisí a vzájemně se ovlivňují. Od příkonu se odvíjí výkon sání, který však výrobci uvádějí zřídka kdy.

Lehký
Kärcher T 7/1 Classic
ca. 3 200 CZK
Aktuálni cena

Příkon

Uvádí se ve Wattech a je zobrazován pod zkratkou W. Tento údaj vyjadřuje celkovou spotřebu elektrické energie za hodinu provozu.

Příkon by měl začínat na minimální hranici 1 000 W, narazíte-li na nižší údaje, nejedná se o kvalitní výrobek. S rostoucím příkonem dochází také k růstu výkonu, tedy účinnosti sání, ale i spotřebě elektrické energie. Opravdu profesionální zařízení se pohybují na hranici 1 600 W, nejvýkonnější modely dokonce překračují hranici 2 200 W.

S příkonem do jisté míry souvisí i energetická třída průmyslového vysavače. Ta je prezentována pod písmeny A, B, C, D, atd. Čím blíže je písmeno začátku abecedy, tím méně energeticky náročný výrobek si pořizujete.

Úsporný
Kärcher WD 4
ca. 2 400 CZK
Aktuálni cena

Výkon

Výrobci jej uvádějí málokdy, proto je nutné jej ve většině případů dopočítat. Výkon sání odpovídá 1/5 až 1/3 příkonu průmyslového vysavače. Výkon vám prozradí, jak snadno a rychle průmyslový vysavač zvládne nejrůznějšími druhy nečistot.

Sací výkon od 160 W do 220 W – dostatečný v okamžiku, kdy si vystačíte s vysáváním jemnějšího prachu, dřevěných hoblin a s podobnými částicemi.

Sací výkon nad 250 W – hodí se na stavební suť a větší kusy odpadu.

Montážní
Festool CTL Mini
ca. 10 600 CZK
Aktuálni cena

Podle těchto parametrů se rozlišují dvě základní skupiny průmyslových vysavačů. Méně náročná pro domácí kutily a chataře a výkonnější pro profesionální řemeslníky. Více informací naleznete v následující tabulce.

Typ vysavače Klady Zápory
Pro domácí kutily + nižší cena + nižší spotřeba + zapojení do klasické zásuvky – nižší výkon – menší objem nádoby – slabší konstrukce
Pro profesionální řemeslníky + silný výkon + velký objem nádoby velká odolnost – vysoká cena – vysoká spotřeba elektrické energie – nutnost 400 V zásuvky
     

Průtok vzduchu

Od výkonu se lze poměrně snadno dostanete k průtoku vzduchu. Ten udává rychlost nasátého vzduchu za jednotku času, zpravidla jedna sekunda. Nejčastěji jej výrobci uvádí v litrech za sekundu (s). Průtok vzduchu určuje, jak velké nečistoty bude schopen průmyslový vysavač vysát. Hranicí mezi vysokým a nízkým výkonem je hodnota mezi 40 až 50 l/s.

Vysavače s průtokem vzduchu pod 40 l/s – hodí se spíše pro menší prachové částice a drobné nečistoty.

Pro velké množství prachu
Bosch GAS 55 M AFC Professional
ca. 16 500 CZK
Aktuálni cena

Vysavače s průtokem vzduchu nad 40 l/s – vyšší průtok vzduchu značí, že si modely poradí i s popelem, rozbitým sklem, kusy stavební suti a s těžšími nečistotami.

Objem nádrže

Při výběru průmyslového vysavače myslete také na objem nádrže, nebo-li sběrné nádoby na odpad. Její velikost rozhoduje o tom, jak často je nutné nádrž vysypat. Většina nabízených modelů má nádobu velkou od 15 do 40 litrů a více. Vzhledem k tomu, že se nevyhnete jejímu častému vyprazdňování, vyplatí se poohlížet se po větších velikostech.

Rozhodující pro výběr je i materiál sběrné nádoby. Obvykle bývá vyroben z plastu nebo kovu, takže jej můžete využívat i bez sáčku. Jsou ovšem situace, kdy se jeho použití nevyhnete. Platný je zejména při vysávání pilin, hoblin, prachu a dalších drobných nečistot. Ty totiž přímo zanášejí filtr. Přestože papírové sáčky jsou levnější, doporučujeme používat látkové. Vydrží mnohem větší zátěž, nehrozí protržení a vy se vyhnete namáhavému čištění vysavače.

Víte, že…?

Hrubší nečistoty nebo kapalinu vysávejte zásadně bez sáčku.

Komfortní užívání

Další parametry, jako je hmotnost průmyslové vysavače, hlučnost nebo délka přívodního kabelu nemají přímý vliv na jeho funkčnost, ale na druhé straně výrazně ovlivňují komfort při práci.

Hmotnost a rozměry

Pro někoho zanedbatelné, pro jiného zase velice důležité vlastnosti. Čím vyšší výkon a objem nádoby, tím větší a těžší vysavač. Vybírejte vždy tak, aby byl poměr mezi praktičností a vahou vyvážený a odpovídal účelu použití. Obvyklá hmotnost se obvykle pohybuje od 4 do 10 kilogramů.

Jestliže budete s vysavačem často cestovat a přenášet jej z místa na místo, ohlídejte i tyto vlastnosti. V opačném případě si dopřejte robusnější model s větším objemem nádrže i vyšším výkonem.

Hlučnost

Nikdo nemá rád, když po vypnutí vysavače slyší v uších nepříjemné hučení. Berte ohled i na hlučnost stroje. Setkat se můžete se širokou škálou spotřebičů s různou mírou vydávaného hluku. Nejtišší modely se pohybují okolo 60 dB. Pro představu jsou hlučné jako běžný lidský rozhovor. Naopak za velice hlučné vysavače lze označit ty s hlučností nad 85 dB. Počítejte však s tím, že za tichý motor si mnohdy výrazně připlatíte.

Délka přívodního kabelu

Čím delší kabel bude, tím dále se s vysavačem dostanete. Tuto vzdálenost můžete navýšit za pomoci klasického prodlužovacího kabelu, ale je to další věc, kterou musíte nosit s sebou.

Délka přívodního kabelu se běžně pohybuje od 6 metrů. Většina kvalitních průmyslových vysavačů se vyznačuje délkou nad 9 metrů a více. Pokud tedy pořizujte vysavač např. do průmyslových hal, volte kabel co možná nejdelší.

Dodatečné funkce

Moderní průmyslové vysavače se pyšní řadou praktických funkcí a speciálních prvků sloužících k lepšímu ovládání výrobku. Výrobci se v dnešní době předhánějí, kdo jich do svých strojů dostane víc. Přináší přehled 9 nejoblíbenějších.

 • Regulace výkonu – řadí se mezi naprostý standard. Jde o mechanické tlačítko, kterým lze snížit či zvýšit výkon vysavače.
 • Fukar – zpětný chod průtoku vzduchu. Vysavač vzduch nenasává, ale naopak jej žene před sebe (rozfoukáte nečistoty před sebou). Tato funkce je mnohdy nazývána vzduchové koště.
 • Indikátory – světelné kontrolky upozorňující na právě probíhající program a režim nebo signalizují například nutnost výměny filtru a podobné věci.
 • QuickClick – systém pro rychlé a nenáročně nacvaknutí libovolného příslušenství.
 • Filtry – jsou nedílnou součástí vysavačů a zajišťují to, aby se vysávané částice nedostaly nazpět do ovzduší. Mezi účinné prvky tohoto typu patří HEPA filtry.
 • PressClean – vyčistí filtr silným proudem vzduchu, aniž by došlo k rozebírání zařízení.
 • Automatické vypnutí – vysavač se sám vypne, když je nádoba plná.
 • Osvětlení – osvětlení tmavých míst a vysávané plochy.
 • Kolečka – snazší a rychlejší přeprava z místa na místo.

K základnímu příslušenství průmyslových vysavačů také patří různé druhy nástavců. Využijete je pro těžko dostupné plochy nebo v případě mokrého čištění.

Oblíbení výrobci

Samotný výběr musíme nechat na vás. Pokud se však rozhodnete pro nákup průmyslového vysavače, vybírejte si pouze z prověřených značek jako je Bosh, Kärcher, Makita, Narex, Hecht, Nilfisk, Fieldmann nebo Profi Europe. Představme si některé z nich.

 • Bosh – modré nářadí, jak také někdy bývají výrobky této německé firmy označovány, je synonymem kvality, preciznosti a spolehlivosti.
 • Kärcher – tato německá společnost patří mezi světové jedničky na trhu čistící techniky. Profesionální modely této značky lze zapůjčit v půjčovnách.
 • Narex – český profesionální výrobce, známý spíše na poli elektronářadí. Jejich vysavače patří mezi oblíbené v průmyslových halách i domácích dílnách.
 • Fieldmann – ač to tak nevypadá, jde o ryze českou značku. Jejich výrobky prochází náročným testováním a upoutají barevných designem.

Cena

Průmyslové vysavače jsou specifickou kategorií přístrojů, ale jejich pořízení vás nemusí zruinovat. Jako ve všech oblastech platí, že příbývající funkce zvyšují cenu.

Cena do 1 500 Kč – Hledáte průmyslový vysavač, se kterým si občas vysajete auto nebo uklidíte v dílně?Tato kategorie je pro vás tou pravou. Najdete tu základní produkty s příkonem kolem 1 000 W, výkonem asi 220 W a objemem nádrže 10 až 15 litrů. Patří sem základní modely značky Hecht nebo Kärcher.

Cena od 1 500 Kč do 5 000 Kč – Jestliže se rozhlížíte po kovové nádobě, možnosti mokrého vysávání a pestřejším příslušenství, ale zároveň nechcete příliš utrácet, je pro vás tato kategorie tou pravou. Naleznete tu přístroje s příkonem kolem 1 600 W a větším objemem nádrže (Bosh, Makita).

Cena od 5 000 Kč do 15 000 Kč – nároční zákazníci ocení precizní zpracování celého vysavače, nižší hlučnost, vysoký výkon cca 2 000 W a velkou škálu funkcí. Patří sem například modely značek Kärcher nebo ETA.

Cena nad 15 000 Kč – profesionální třífázové produkty sloužící k všestrannému využití.

Nomination
S ofukováním
Lehký
Úsporný
Montážní
Pro velké množství prachu
Image
Product
Bosch GAS 20 L SFC Professional
Kärcher T 7/1 Classic
Kärcher WD 4
Festool CTL Mini
Bosch GAS 55 M AFC Professional
Hmotnost
6 kg
3.5 kg
7.1 kg
11 kg
16.2 kg
Příkon
1200 W
850 W
1000 W
1200 W
1200 W
Objem sáčku/nádoby na prach
6.7 l
7.5 l
20 l
7.5 l
55 l
Provedení
sáčkové/bezsáčkové
sáčkové
bezsáčkové
sáčkové
sáčkové
Napájení
síťové
síťové
síťové
síťové
síťové
Cena ca. 5 200 CZK ca. 3 200 CZK ca. 2 400 CZK ca. 10 600 CZK ca. 16 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena