Průtokový ohřívač pod dřez

Teplá voda po celou dobu.

ca. 2 200 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 5 600 CZK
ca. 3 800 CZK

Jak vybrat průtokový ohřívač pod dřez

 • Pokud vybíráte průtokový ohřívač, který chcete umístit pod dřez, zaměřte se na elektrické modely s vývody v horní části přístroje.
 • Z konstrukčního hlediska jsou výhodnější tlakové ohřívače vody, které jednak můžete napojit na jakoukoli baterii, ale také zajistí teplou vodu pro více odběrných míst.
 • Při volbě příkonu se řiďte tím, k čemu budete teplou vodu potřebovat. Větší množství teplé vody znamená také vyšší příkon přístroje.

Typ

Z hlediska umístění najdete na našem trhu dva základní typy ohřívačů a to pro umístění:

 • Pod dřez – ohřívač má vývody umístěné v horní části ohřívače, které se propojují s baterií
 • Nad dřez – vývody těchto ohřívačů jsou v dolní části přístroje, opět se připojují k baterii
Elektrický, svislý
Dražice BTO 5 IN

Víte, že…?

Další možností na našem trhu je bojler, který patří mezi zásobníkové ohřívače vody. Jeho koupi zvažte v případě, že máte větší spotřebu teplé vody. To se týká zejména vícečetné rodiny, která potřebuje pokrýt více odběrných míst. V takovém případě je bojler rozhodně efektivnější než průtoková varianta.

Typ ohřevu

Základní dělení průtokových ohřívačů souvisí s volbou jeho napájení.

Elektrické

Elektrické průtokové ohřívače vody patří mezi oblíbenější a to zejména díky své úspornosti a bezpečnosti. Také je možné je velmi snadno nastavit, u moderních modelů např. prostřednictvím displeje. U tohoto typu budete ale potřebovat okamžitý příkon, ale také dostatečný tlak vody. Na trhu najdete modely, které jsou připraveny k okamžitému zapojení do zásuvky, ale také takové, kterým je nutné zajisti samostatný elektrický přívod. Z hlediska principu řízení se pak dělí na:

Italský design
Ariston ANDRIS LUX 6 UR
 • Hydraulické
 • Elektronické

Druhý typ patří mezi dražší, ale cenu vyváží jejich spolehlivost, vyšší úspora, ale také větší komfort při používání.

Plynové

Plynové ohřívače vody se jinak označují jako karma. Tento typ je určen výhradně pro instalaci nad dřez či jiné vyvýšené místo. Z hlediska bezpečnosti jsou považovány za méně oblíbené i přesto, že moderní modely mají celou řadu bezpečnostních funkcí. Základem při instalaci je pak zajištění odvodu spalin a zajištění dostatečného přívodu čerstvého vzduchu.

S termostatem
ELÍZ EURO 5H
Typ ohřívače Klady Zápory
Elektrický Snadná instalace Velké nároky na okamžitý příkon
  Zcela bezpečný provoz Nutnost zajištění dostatečného tlaku vody
  Snadný na údržbu V některých případech je třeba zajistit samostatné elektrické připojení
  Nízká pořizovací cena  
Plynový Malé provozní náklady Vyšší cena
  Spolehlivost Nutnost zajištění odvodu spalin
    Nižší bezpečnost používání

Konstrukce

Z konstrukčního hlediska je možné rozlišit také dva typy průtokových ohřívačů.

Tlakové

Tento typ je možné použít současně pro více odběrných míst. Velkou výhodu představuje fakt, že k nim můžete připojit prakticky jakoukoli baterii. Tlakové ohřívače také nabízí vyšší průtok, který zajišťuje maximální komfort při používání teplé vody.

Beztlakové

Beztlakové ohřívače jsou určeny pro konkrétní rozvod teplé vody, tedy pro jedno odběrné stanoviště. Pokud bude připojen ke kuchyňskému dřezu, zajistí teplou vodu pouze pro něj.
Tento typ se využívá zejména v případě, že máte dřez vybavený beztlakými vodovodními kohoutky.

Malý průtokový
CLAGE M 3 EKM

Příkon

Příkon je jeden ze základních parametrů, který poukazuje na samotný výkon spotřebiče. Prakticky říká, jaké množství vody ohřeje. Příkon vybírejte podle účelu používání, protože s vyšším příkonem rostou také náklady na spotřebovanou elektrickou energii. Orientačně se můžete řídit následujícími příklady:

 • 3700 W – rychlé mytí rukou
 • 4500 W – běžné mytí rukou
 • 5500 W – mytí nádobí
 • 7300 W – sprchování
 • 11000 W – koupání ve vaně
 • 18000 W – velká spotřeba teplé vody

Rychlost ohřevu

Hodnoty rychlosti ohřevu vody úzce souvisí s příkonem přístroje, ale také se systémem, na základě kterého se voda ohřívá. Každý ohřívač je vybaven topnou spirálou, která ovlivňuje dva faktory:

Malý tlakový
ELÍZ EURO 15 H
 • Rychlost nahřátí
 • Teplotu ohřáté vody

Indikátor ohřevu vody vám dá signál ve chvíli, kdy bude teplá voda připravena k použití. Touto funkcí nemusí být vybaveny všechny ohřívače. Navíc pro její používání je vhodné, aby byl přístroj na viditelném místě, což se přímo neslučuje s umístěním pod kuchyňským dřezem.

Umístění

Průtokové ohřívače se umisťují do dvou základních poloh a to buď horizontálně, nebo vertikálně. Vertikální poloha je sice častější, ale tento typ se instaluje zpravidla nad baterii. V případě modelů pod dřez se volí spíše modely s polohou horizontální.

Výrobci a ceny

Vzhledem k tomu, že se jedná o specifické zařízení, najdete na trhu jen omezený počet firem, které se jejich výrobou zabývají. O to více je třeba zaměřit se na kvalitní produkty ověřených značek. Mezi ty patří např. Mora, Dražice, Protherm nebo Eta.
Cena se pak odvíjí od typu přístroje, jeho výkonu nebo daných funkcí. Nejlevnější průtokové ohřívače koupíte za cenu kolem 1500 Kč. Nejdražší pak stojí do 20000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaké parametry je nutné při výběru sledovat?

V případě průtokových ohřívačů, které chcete umístit pod dřez je prakticky dané, že je třeba sledovat nabídku elektrických přístrojů. Zaměřte se na modely s vývody v horní části přístroje. Z hlediska příkonu si ujasněte, k čemu vlastně budete teplou vodu používat.

V čem je průtokový ohřívač výhodnější oproti bojleru?

Základní výhody spočívají v neomezeném množství teplé vody s minimální tepelnou ztrátou. Navíc jsou díky svým rozměrům prostorově nenáročné. Nicméně je jejich používání výhodnější v případě, že nemáte příliš velkou spotřebu teplé vody.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Elektrický, svislý
Italský design
S termostatem
Malý průtokový
Malý tlakový
Image
Produkt
Dražice BTO 5 IN
Ariston ANDRIS LUX 6 UR
ELÍZ EURO 5H
CLAGE M 3 EKM
ELÍZ EURO 15 H
Druh ohřívače
zásobníkové
zásobníkové
zásobníkové
průtokové
zásobníkové
Energe­tická třída
A
B
A
A
A
Hmotnost
3.5 kg
7 kg
6.6 kg
2 kg
9 kg
Typ ohřevu
elektrické
elektrické
elektrické
elektrické
elektrické
Umístění ohřívače
pod umyvadlo
pod umyvadlo
pod umyvadlo
pod umyvadlo
pod umyvadlo
Výrobce
Dražice
Ariston
Eliz
Clage
Eliz
Cena ca. 2 200 CZK ca. 3 100 CZK ca. 3 400 CZK ca. 5 600 CZK ca. 3 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.