Nejlepší rázové šroubováky 2023 a jak vybrat
Snadné utahování i povolování šroubů.
Jak vybrat rázový šroubovák
- Rázové šroubováky dělíme na elektrické, akumulátorové a pneumatické
- Běžné modely by měly umět 2 až 3 tisíce otáček za minutu.
- Větší kroutící moment se hodí na povolování zatuhlých šroubů.
Rázový šroubovák - náš výběr





Aku rázové šroubováky




Úderové rázové šroubováky
Jak vybrat rázový šroubovák
- Rázové šroubováky dělíme na elektrické, akumulátorové a pneumatické
- Běžné modely by měly umět 2 až 3 tisíce otáček za minutu.
- Větší kroutící moment se hodí na povolování zatuhlých šroubů.
Základní druhy
Rázové šroubováky lze v základu dělit na tři základní typy, které se liší zdrojem energie.
Akumulátorové
Jedná se dnes o velmi populární typ. Jeho výhodou je, že nejste limitování žádným kabelem, tudíž lze pracovat ve všech podmínkách i tam, kde není přívod elektrické energie. Akumulátorové rázové šroubováky jsou také příjemně lehké. Nutné je však počítat s tím, že baterie má omezenou kapacitu. Lepší modely dokáží pracovat několik desítek minut. Proto pokud víte, že budete potřebovat delší čas, přijde vhod dokoupit náhradní baterii, kterou jen rychle vyměníte a pokračujete v práci.
Elektrické
Elektrické rázové šroubováky jsou výkonnější, a to díky tomu, že se nemusí spoléhat na baterii. Na druhou stranu potřebujete vždy přívod elektrické energie, tudíž si nelze vzít elektrický rázový šroubovák na cesty. Výhodou tohoto typu je rovněž nižší pořizovací cena.
Pneumatické
Pneumatické rázové šroubováky vynikají opravdu velkou silou. Pracují vždy v kombinaci s kompresorem, který do nich vhání vzduch. K použití jsou tedy potřeba i hadice a samozřejmě přívod elektrické energie. Tyto typy jsou obecně dražší a ve výsledku také těžší. Hodí se spíše pro profesionální využití.
Výhody | Nevýhody | |
---|---|---|
Akumulátorový | Volnost pohybu, nepotřebuje kabel | Omezený čas práce kvůli baterii |
Elektrický | Nízká cena, vyšší výkon | Místy překážející kabel |
Pneumatický | Nejvyšší výkon | Rozměrný, vysoká cena |
Víte, že…?
Akumulátroový rázový šroubovák umožňuje práci všude na cestách, kde není přívod elektrické energie. Kapacity baterií se navíc navyšují a výdrž při práci se tak postupně prodlužuje.

Rázový šroubovák může být elektrický, akumulátorový nebo pneumatický, iStock / Elena Nikonova
Otáčky
Vhodné je se zaměřit také na počet otáček. Čím jsou vyšší, tím rychleji budete mít utaženo, nebo naopak povoleno. Není však nezbytné hledat modely, které mají co nejvyšší počet otáček, neboť to při dlouhodobější práci může mít neblahý vliv na životnost šroubováku.
Kroutící moment
RAWLPLUG R-PID18-XS - Šroubovák/utahovák rázový AKU bezuhlíkový, 210 Nm
Kroutící moment udává velikost síly, které na šroub působí v daný okamžik. Tento parametr se udává v jednotce Nm a čím je vyšší, tím větší bude mít rázový šroubovák sílu.
Víte, že…?
Rázový šroubovák je zařízení, které vám velmi usnadní utahování, nebo naopak povolování šroubů. Nápomocen je tak nejen v domácnosti, ale i ve vaší dílně či garáži. Rázový šroubovák totiž pracuje na principu rázu i rotace, díky čemuž dokáže povolit zatuhlé i zarezlé spoje. Na četnosti využívání i druhu práce záleží, neboť právě dle toho zvolíte model, který bude vyhovovat přesně vám.
Konstrukce
Většina rázových šroubováků svým tvarem připomíná jakousi pistoli. Některé typy však působí protaženějším dojmem a jsou určeny do hůře přístupných prostor. Hleďte především na celkové zpracování. Šroubovák by měl být dostatečně robustní a pevný. Určitě by jeho povrch měl být tvořen z větší části protiskluzovým materiálem. Nebudete se pak následně obávat, že vám například v nejméně vhodnou chvíli nářadí vyklouzne z ruky. U hmotnosti je vhodné vybírat pečlivě a jít pomyslnou zlatou střední cestou. S lehčím šroubovákem se vám bude lépe manipulovat a celkově pracovat. Pokud však půjdete po co nejnižší hmotnosti, zjistíte, že klesl i výkon rázového šroubováku.

Rázový šroubovák by měl padnout do ruky, iStock / Andrey Znamenskyi
Značky
Na trhu naleznete nespočet různých modelů od několika výrobců. Vybírat můžete ze značek Makita, Bosch, DeWalt, Narex nebo Black a Decker.
Ceny
Cenově jsou rázové šroubováky velmi dostupným nářadím, kdy základní elektrické modely začínají již pod hranicí 500 Kč. Takové typy jsou určené pro občasné a krátkodobější použití, typicky v domácích podmínkách. Výkonnější modely začínají kolem hranice 1 000 Kč, kdy se současně setkáte i s akumulátorovými typy. V daný moment záleží, kde budete rázový šroubovák používat častěji. Profesionálnější modely bývají dražší a jejich cena může vystoupat až několik tisíc korun.