Rázový šroubovák

Snadné utahování i povolování šroubů.

ca. 200 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 3 600 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat rázový šroubovák

  • Rázové šroubováky dělíme na elektrické, akumulátorové a pneumatické
  • Běžné modely by měly umět 2 až 3 tisíce otáček za minutu.
  • Větší kroutící moment se hodí na povolování zatuhlých šroubů.

Základní druhy

Rázové šroubováky lze v základu dělit na tři základní typy, které se liší zdrojem energie.

Akumulátorové

Jedná se dnes o velmi populární typ. Jeho výhodou je, že nejste limitování žádným kabelem, tudíž lze pracovat ve všech podmínkách i tam, kde není přívod elektrické energie. Akumulátorové rázové šroubováky jsou také příjemně lehké. Nutné je však počítat s tím, že baterie má omezenou kapacitu. Lepší modely dokáží pracovat několik desítek minut. Proto pokud víte, že budete potřebovat delší čas, přijde vhod dokoupit náhradní baterii, kterou jen rychle vyměníte a pokračujete v práci.

Úderový
ÚDEROVÝ RÁZOVÝ ŠROUBOVÁK NA POVOLENÍ ŠROUBŮ 6 BITŮ M61010

Elektrické

Elektrické rázové šroubováky jsou výkonnější, a to díky tomu, že se nemusí spoléhat na baterii. Na druhou stranu potřebujete vždy přívod elektrické energie, tudíž si nelze vzít elektrický rázový šroubovák na cesty. Výhodou tohoto typu je rovněž nižší pořizovací cena.

Pneumatické

Pneumatické rázové šroubováky vynikají opravdu velkou silou. Pracují vždy v kombinaci s kompresorem, který do nich vhání vzduch. K použití jsou tedy potřeba i hadice a samozřejmě přívod elektrické energie. Tyto typy jsou obecně dražší a ve výsledku také těžší. Hodí se spíše pro profesionální využití.

Víte, že…?

Akumulátroový rázový šroubovák umožňuje práci všude na cestách, kde není přívod elektrické energie. Kapacity baterií se navíc navyšují a výdrž při práci se tak postupně prodlužuje.

Výkonný
KS-TOOLS 515.1200

Otáčky

Vhodné je se zaměřit také na počet otáček. Čím jsou vyšší, tím rychleji budete mít utaženo, nebo naopak povoleno. Není však nezbytné hledat modely, které mají co nejvyšší počet otáček, neboť to při dlouhodobější práci může mít neblahý vliv na životnost šroubováku.

Kroutící moment

Kroutící moment udává velikost síly, které na šroub působí v daný okamžik. Tento parametr se udává v jednotce Nm a čím je vyšší, tím větší bude mít rázový šroubovák sílu.

Víte, že…?

Rázový šroubovák je zařízení, které vám velmi usnadní utahování, nebo naopak povolování šroubů. Nápomocen je tak nejen v domácnosti, ale i ve vaší dílně či garáži. Rázový šroubovák totiž pracuje na principu rázu i rotace, díky čemuž dokáže povolit zatuhlé i zarezlé spoje. Na četnosti využívání i druhu práce záleží, neboť právě dle toho zvolíte model, který bude vyhovovat přesně vám.

Vysoce výkonný
DeWALT DCF887N

Konstrukce

Většina rázových šroubováků svým tvarem připomíná jakousi pistoli. Některé typy však působí protaženějším dojmem a jsou určeny do hůře přístupných prostor. Hleďte především na celkové zpracování. Šroubovák by měl být dostatečně robustní a pevný. Určitě by jeho povrch měl být tvořen z větší části protiskluzovým materiálem. Nebudete se pak následně obávat, že vám například v nejméně vhodnou chvíli nářadí vyklouzne z ruky. U hmotnosti je vhodné vybírat pečlivě a jít pomyslnou zlatou střední cestou. S lehčím šroubovákem se vám bude lépe manipulovat a celkově pracovat. Pokud však půjdete po co nejnižší hmotnosti, zjistíte, že klesl i výkon rázového šroubováku.

  výhody nevýhody
Akumulátorový volnost pohybu, nepotřebuje kabel omezený čas práce kvůli baterii
Elektrický nízká cena, vyšší výkon místy překážející kabel
Pneumatický nejvyšší výkon rozměrný, vysoká cena

Značky

Na trhu naleznete nespočet různých modelů od několika výrobců. Vybírat můžete ze značek Makita, Bosch, DeWalt, Narex nebo Black a Decker.

Ceny

Cenově jsou rázové šroubováky velmi dostupným nářadím, kdy základní elektrické modely začínají již pod hranicí 500 Kč. Takové typy jsou určené pro občasné a krátkodobější použití, typicky v domácích podmínkách. Výkonnější modely začínají kolem hranice 1 000 Kč, kdy se současně setkáte i s akumulátorovými typy. V daný moment záleží, kde budete rázový šroubovák používat častěji. Profesionálnější modely bývají dražší a jejich cena může vystoupat až několik tisíc korun.

Kompaktní stroj
Makita DTW285Z

Otázky a odpovědi

Jaký typ napájení zvolit?

Napájení vybírejte dle vašich možností a obvyklého použití. Pokud budete rázový šroubovák používat vždy doma, vezměte elektrický, který je levnější. Pro cestovní použití se vyplatí spíše akumulátorový.

Na co si dát pozor?

Rázový šroubovák by měl mít dostatečný výkon a současně rozumnou hmotnost, aby se vám s ním pohodlně manipulovalo a pracovalo. Důležitý je také protiskluzový povrch pro jistý úchop.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Úderový
Výkonný
Vysoce výkonný
Kompaktní stroj
Speciální
Image
Produkt
ÚDEROVÝ RÁZOVÝ ŠROUBOVÁK NA POVOLENÍ ŠROUBŮ 6 BITŮ M61010
KS-TOOLS 515.1200
DeWALT DCF887N
Makita DTW285Z
Úderový-rázový šroubovák na povolení šroubů, čtyřhran 1/2", s adaptérem 5/16"a bity, 15 ks GEKO G30252
Maximální kroutící moment
3870 Nm
205 Nm
280 Nm
Napětí
18 V
18 V
Otáčky
8500 ot/min.
3250 ot/min.
2800 ot/min.
Cena ca. 200 CZK ca. 1 800 CZK ca. 2 500 CZK ca. 3 600 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.