Nejlepší regulátory komínového tahu 2024 a jak vybrat

Vyřeší tepelné ztráty v komíně.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Regulátor komínového tahu RCR - kouřovod Ø120 - 200 mm

Jak vybrat regulátor komínového tahu

 • Tepelné ztráty v komíně dokáže z velké části vyřešit právě regulátor komínové tahu.
 • Umí regulovat přívod vzduchu, díky čemuž dojde k vysoké účinnosti připojeného spotřebiče.
 • Umisťují se přímo na na komínový průduch či kouřovod.

Regulátor komínového tahu - náš výběr

HS Flamingo Regulátor komínového tahu kulatý 150 mm
Výrobce: HS Flamingo
Druh: regulátory tahu
Zobrazit více
Regulátor komínového tahu HS Flamingo, kulatého průměru 150 mm, slouží k regulaci průtoku vzduchu v komínových systémech. Vyrobený z odolného materiálu, je určen pro použití v komínech s totožným průřezem.
Zobrazit méně
E-Trade Regulátor komínového tahu 110-200mm s páskou 833
Výrobce: E-Trade
Druh: regulátory tahu
Zobrazit více
Regulátor komínového tahu E-Trade 110-200mm s páskou 833 je určen pro vedlejší vzduch domovních komínů dle normy DIN 4795. Pracuje na bázi váhového principu bez potřeby externí energie. Umožňuje nastavení otvíracího tlaku a je opatřen bezpečnostními prvky pro jednoduchou montáž v kouřovodech o průměru 110–200mm.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Regulátor komínového tahu

Jak vybrat regulátor komínového tahu

Kdy se hodí

Regulátor komínového tahu je užitečné zařízení, která přijde vhod v momentech, kdy máte velmi vysoký tah komínu. Regulátor mohou být různých druhů a rovněž tvarů. Důvod je prostý, výrobci se je snaží uzpůsobit pro různé komíny, kouřovody či roury odvádějící zplodiny. S ohledem na pestrou nabídku vzniká výhoda ve velmi snadné instalaci regulátoru komínového tahu. Společným jmenovatelem všech regulátorů komínového tahu je gravitační klapka, která upravuje proudění falešného vzduchu do spalinových cest.

Kouřící komín

Regulátor komínového tahu upraví tah komínu, iStock / Jelena83

Rozdělení regulátorů

Regulátory komínového tahu se liší nejen svým vzhledem, ale také uchycením na konkrétní místo dle toho, zda se umístí do komínového průduchu, čistícího otvoru, rámečku, nebo na kouřovod.

 • Regulátory klasické mohou být různých tvarů, například kruhový nebo čtvercový.
 • Regulátory s rámečkem se umisťují do čistících otvorů, například v keramických komínech.
 • Regulátory tahu RCP se umisťuje přímo na stěnu komína.
 • Regulátor tahu RCR lze umístit na keramický komín nebo kouřovod.
 • Regulátor RCO má výhradně kruhový tvar a umisťují se na kouřovod.
Regulátory tahuUmístění 
Pro umístění na komínPřímo na komín, nebo na stěnu komínu 
Pro umístění na komín/kouřovodK upevnění se používá spona 
Pro umístění na kouřovodUpevní se přímo do trubky kouřovodu 
Kouřovod na střeše

Regulátor můžete umístit 3 různými způsoby, iStock / richard johnson

Funkčnost

Regulátory komínové tahu se využívá při řešení problému s vysokým tahem. Pracuje jako gravitační klapka s nastavitelným závažím. Pokud je tah komínu menší než nastavená hodnota na regulátoru, dojde k úplnému uzavření klapky. Jakmile však dojde k nárůstu tahu komínu, dojde k překonání hmotnosti závaží na gravitační klapce, ta se začne otevírat a do komínu propouštět falešný vzduch. Díky této akci nedojde k nárůstu tahu komínu na připojené topidlo. Pomocí gravitační klapky lze tah regulovat a udržovat téměř na konstantní hodnotě.

Výhody regulátoru

 • nízká pořizovací cena
 • uspoří vám náklady na vytápění
 • snadná montáž
 • spolehlivost a bezporuchovost
 • nerezové provedení
 • použití do různých druhů komínů
 • tah komína regulátor udrží na konstantní hodnotě
 • není potřeba žádný zdroj napájení, vše pracuje na principu gravitační kladky

Víte, že…?

Regulátor komínového tahu
Regulátor komínového tahu RCR - kouřovod Ø120 - 200 mm

Pořízením regulátoru komínového tahu zajistíte, že spalování ve vašich kamnech či krbu bude takřka naprosto dokonalé. Tím získáte více tepla a také snížíte náklady na vytápění.

Regulátor komínového tahu zvládá také předcházet možnému poškození, kdy odvede výbuchy zplodin v komínu či kouřovodu.

Údržba

Údržba regulátoru komínového tahu je v podstatě velice jednoduchá a při běžném stavu váš zásah není zapotřebí. V krajních případech by v důsledku znečištění přeci jen mohlo dojít k omezení funkčnosti. Poté je nutné provést kontrolu regulátoru komínového tahu a případně také naolejovat uložení. Důležité je však nepřehánět s olejem a ani nevyužívat mazací tuk. Obojí by jen umocňovalo usazování nečistot do budoucna.

Protivýbuchový regulátor

Regulátor komínového tahu
Regulátor komínového tahu RCW-S 125x250 mm (do čístícího otvoru keramického komínu)

Speciální typem regulátoru komínového tahu je kruhový regulátor protivýbuchový. Jedná se o speciální modifikaci kruhového regulátoru, avšak oproti němu má tento typ odklápěcí čelo, které při výbuchu nespálených plynů uvnitř komínu uvolní cestu takovému přetlaku svým odklopením. Jde o velice důležitou věc, neboť uvolněním a odpuštěním tlaku dojde k eliminaci možného poškození kouřovodu nebo keramického průchodu komínu.

Ceny

Jak jsme si již řekli, regulátorů komínového tahu je několik druhů a cenové rozpětí je samozřejmě velice široké. Současně však platí, nejde o nijak nákladnou záležitost, zejména s ohledem na to, jaké výhody regulátor komínového tahu přináší. Například čtvercové typy můžete pořídit už zhruba od 1 000 Kč. V obdobné cenové hladině se nachází i kruhové regulátory komínového tahu, které lze umístit dovnitř trubky kouřovodu. Vyšší cena je až v případě typu protivýbuchového regulátoru. Ty lze doporučit, pokud chcete být připraveni opravdu na všechno. Cena se přitom pohybuje nad hranicí 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu je určen regulátor komínové tahu?

Výrazným způsobem dokáže zlepšit vytápění pomocí krbu či kamen. Dokáže udržovat konstantní tah a tím udržovat dokonalé spalování. Získáte tak více tepla z menšího množství topiva, což se samozřejmě kladně projeví na úsporách za vytápění.

Je provoz regulátoru komínového sání obtížný?

Instalace regulátoru komínového tahu je velmi jednoduchá a zvládne ji každý průměrně zručný člověk. Není potřeba speciálního nářadí. Současně je nutné dodat, že chod regulátoru komínového tahu funguje na principu gravitační klapky a není nutné speciální napájení.
Zobrazit kompletní nabídku Regulátor komínového tahu