Nejlepší řezací plotry 2025 a jak vybrat
Na šití, výrobu přáníček i billboardů.
Jak vybrat řezací plotr
- Nápisy, slogany, potisky triček a další kreativní díla se staly neodmyslitelnou součástí našich životů. Jejich výroba se neustále zjednodušuje a kvalita stoupá díky moderním technologií.
- Plotr je zařízení vhodné pro řezání nejrůznějších materiálů od vinylových a nažehlovacích fólií přes samolepící papír a filc až po textil nebo koženku.
- V zásadě nejvýznamnější kritérium správného výběru spočívá ve velikosti plotru.
- Zvolte si vhodný typ řezacího plotru – může být válcový nebo stolní.
Řezací plotr - náš výběr
Stolní řezací plotry
Řezací plotry Brother
Jak vybrat řezací plotr
K čemu plotry slouží?
Pokud nejste obeznámení s použitím řezacích plotrů, patrně nemusíte jejich výběr prozatím řešit. I znalcům se ale krátké opakování může hodit. V zásadě se jedná zařízení pro řezání nejrůznějších materiálů od vinylových a nažehlovacích fólií přes samolepící papír a filc až po textil nebo koženku. Využívá se v textilním a grafickém průmyslu, protože pomáhá vytvořit dokonalé obrazce přesně podle náčrtů.
Velikost
V zásadě nejvýznamnější kritérium správného výběru spočívá ve velikosti plotru. Odvíjí se od ní jak cena, tak i šíře využitelnosti zvoleného modelu. Ještě před nákupem se proto dobře zamyslete nad tím, jak rozměrné kusy vlastně zpracováváte. Vyrábíte-li dětský textil, nebudete potřebovat tak velký stroj jako grafická agentura, která zpracovává nápisy na billboardy. Obecně doporučujeme ponechat si dostatečnou rezervu pro případ, že se časem vrhnete na náročnější projekty.
Víte, že…?
Pamatujte, že minimální šířka plotrové fólie činí 38 centimetrů. Jestliže zvolíte menší přístroj, nezbude vám než centimetry navíc zastřihovat. Tím se bohužel připravíte o spoustu času i cenného materiálu.
Typ plotru
Řežete materiál jen občas, nebo jste majiteli velkého grafického studia? Zvolte si vhodný typ řezacího plotru:
- Válcový plotr – nižší cena, drobnější rozměry, omezená manipulace, menší možnosti přítlaku nože
- Stolní plotr – vysoká cena, větší rozměry, přesné nastavení přítlaku nože, snadnější manipulace
Hlavní rozdíl mezi oběma druhy systému spočívá v ceně. Proto zbytečně nekupujte stolní model, pokud nepracujete na velkých projektech pro významnější klienty. Poměr cena/výkon totiž v tomto případě není natolik výrazný jako u jiného druhu zboží.
Druh materiálu
Pracujete nejčastěji s textilem, fóliemi nebo kůží? Případně všechny materiály při práci kombinujete tak, aby byl výsledek co nejlepší? S rostoucí houževnatostí a kvalitou zpracovávaného materiálu se zvyšují i nároky na výkon plotru. Řežete-li pouze samolepící fólie, vystačíte si i s nejlevnějšími kousky na trhu. Naproti tomu při zpracování plastových materiálů si raději připlaťte.
Kvalitnější plotry standardně umožňují přesněji nastavit přítlak řezacího nože, čímž zajistí lepší výsledek. Škála přítlaků bývá omezená a určuje se v gramech.
Technická podpora
Řezací plotr pro mnohé nepředstavuje pouze pracovní nástroj, ale zdroj obživy pro celou rodinu. Jeho delší výpadek proto může nepříjemně ovlivnit životy mnoha lidí. I proto během nákupu neponechávejte nic náhodě a zjistěte si o konkrétních modelech dostatek informací. Vzhledem k vysoké zátěži, které jsou stroje každý den vystavovány, počítejte s poměrně častou poruchovostí. Kupujte proto pouze výrobky známých firem s dostatečnou zákaznickou podporou. Nebo jste ochotni obětovat třeba i desítky tisíc kvůli čekání na příjezd technika?
Druhý podstatný atribut spočívá v nabídce náhradních dílů. U plotrů je zapotřebí dbát na pravidelnou výměnu řezacích nožů, držáků a mnoha dalších částí. Ověřte si proto, zda jich výrobce nabízí dostatek, a zda jejich cena nepřesahuje obnos, který byste zaplatili za pořízení zcela nového plotru.
Náročnost obsluhy
Zavádíte nové řezací plotry tam, kde dříve panovaly staré dobré řezačky? Nejsou vaší zaměstnanci příliš obratní v práci s moderními technologiemi a problém jim činí i zapnutí počítače? Potom nezbude než věnovat dostatečnou pozornost výběru snadno ovladatelného řezacího plotru. Dobře se zamyslete nad tím, kdo bude přístroj používat, a jak je zdatný. Čím větší množství lidí se bude střídat, tím jednodušší obsluhu požadujte. Jedině tak zajistíte, že všechno půjde tak, jak má.
Víte, že…?
Pozor si dávejte na provedení aplikace plotru, která komunikuje s grafickým programem. Čím větší množství funkcí nabízí, tím větší kreace si můžete dovolit, ale tím náročnější bude obsluha. Nezapomínejte, že méně je někdy více.
Nejvýznamnější značky
Vydáváte se na nákup do specializovaného obchodu s vybavením a kouká se na vás hned několik krásně zpracovaných krabic s řezacími plotry? Věnujte dostatek času výběru toho správného, protože se může stát, že i specialisté prodávají neznačkové či závadové kousky. Pokud daného výrobce neznáte, chopte se mobilu a zadejte si jeho název do vyhledávače. Během několika sekund vám bude jasné, zda máte tu čest s kvalitou, nebo pokusem oklamat zákazníka líbivou cenou.
Značkové řezací plotry skýtají hned několik zásadních výhod. Jednak se pyšní obecně delší životností všech dílů, lepší technickou podporou i dostupností náhradních dílů, jednak jejich programové vybavení bývá na vyšší technologické úrovni a je kompatibilní s většinou grafických programů. Mezi ověřené značky patří například Canon, Brother, PRIME, Epson, HP či Secabo.
Cena
Ať už jste v oboru nováčky, nebo zkušenými harcovníky, jistě víte, že grafické vybavení nepatří k nejlevnějším záležitostem. Nejinak je tomu i grafických plotrů, jejichž cenovka bývá hlavně pro začínající podnikatele často neúnosná, případně velmi zatěžující. I proto jsme na řádcích výše upozorňovali, že zpočátku se vyplatí zůstávat u osvědčených a levnějších systémů.
Abyste ale věděli, kolik peněz si vlastně připravit, provedli jsme cenovou analýzu dostupných modelů. Na jejím základě se nám podařilo objevit tři základní cenové intervaly:
- Do 20 000 Kč
- 20 000 Kč – 50 000 Kč
- Nad 50 000 Kč
Cena do 20 000 Kč
Začínáte teprve s náročnějšími grafickými technikami a nechcete kupovat vybavení, které třeba časem ani nevyužijete? Nachystejte si částku do 20 000 korun a zvolte si svého favorita v nejnižší třídě. Ve většině případů logicky půjde o válcový plotr, objevují se však zde i nejlevnější stolní modely.
Počítejte s tím, že řezačka zvládne pouze méně náročné materiály jako jsou samolepící fólie či papír. Práci však odvede s dokonalou přesností a rychlostí. Maximální rozměr tisku standardně nepřesahuje hranici 36“.
Cena od 20 000 Kč do 50 000 Kč
Ve střední skupině plotrů si již na své přijdou i náročnější zákazníci. Nabídka čítá jak válcové, tak stolní modely od nejrůznějších značek, včetně těch renomovaných.
Zařízení si bez větších problémů poradí i s náročnějšími materiálu typu filců, jemnějšího textilu nebo koženky. Širší možnosti nastavení zajišťují kvalitnější výsledek i vyšší rozlišení vzniklých obrazců. Maximální rozměr tisku již dosahuje nad hranici 36“.
Cena nad 50 000 Kč
Nejvyšší třída začíná zhruba na 50 000 korunách, končit však může až u přístrojů v hodnotě několika set tisíc. V tomto případě již ale nejste limitováni materiálem ani omezenou přesností nožů – vše bude dokonalé. Obecně platí, že se stoupající cenovkou roste zejména maximální rozměr, a to až nad 64“.