Robotický vysavač

Robot vysavačem. Jsou chytří, učí se, vytírají a mnohem víc - chcete ho?

ca. 17 000 CZK
ca. 8 600 CZK
ca. 23 500 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 10 300 CZK

Jak vybrat robotický vysavač

 • Robotický vysavač je vhodný na vysávání tvrdých podlah i koberců.
 • Při výběru hraje důležitou roli navigační systém.
 • Robotické vysavače mají různou kapacitu baterie.

Koberec nebo tvrdá podlaha?

Nedáte dopustit na teplé koberce a chcete si pro jejich čištění pořídit robota? Raději si svůj záměr ještě rozmyslete. Robotické vysavače jsou vybaveny jen velmi drobnými kartáči a jejich drobná kolečka potřebují pro svůj pohyb kluzký a tvrdý povrch. Na měkkém koberci bude pohyb pomalý a nižší sací výkon nepostačí k jeho kvalitnímu vyčištění.
Už vůbec nepočítejte s vysáváním koberců s velmi vysokým vlasem či střapci. Připravte se na časté zasekávání a celkově velmi zmatený pohyb. Proto robotické vysavače doporučujeme používat výhradně pro úklid pevných podlah jako jsou parkety, PVC, vinyl nebo lamino.

Navigační systém

Zakoupili jste si levného robota a nelíbí se vám jeho zmatený pohyb po místnosti? V tom případě se příště pořádně zamyslete nad výběrem vhodného druhu navigačního systému. V současné době se na trhu vyskytují hned dva základní druhy přístrojů podle navigace:

Velká sací síla
Robzone Duoro XCONTROL PROFI
 • Vysavače bez navigace – levné modely, pohybující se náhodně nebo na základě primitivního algoritmu, nepoznají uklizenou plochu a nepokryjí celý prostor místnosti
 • Vysavače s navigací – dražší aparáty využívající moderních laserových, GPS či kamerových navigací, přesné mapování místnosti a pokrytí více než 99 % jejího prostoru

Modernější stroje vybavené navigačními systémy umí vyhodnotit ideální způsob vysávání. Mohou jezdit v kruhovém či obdélníkovém tvaru, což však nemá na výsledek práce příliš velký vliv. Taktéž dovolují využít zábran, jestliže nechcete, aby robot některá místa v domácnosti navštěvoval.

Víte, že…?

V každém případě doporučujeme poohlédnout se spíše po vysavačích s navigací. Jejich pořízení sice vyjde dráž, zaručí vám však kompletní vyčištění veškeré plochy bytu. Navíc se umí po provedení úklidu vrátit do své dokovací stanice, takže se udržují neustále plně nabité.

Ovládání hlasem
Xiaomi Roborock S5 Max

Druh baterie a typ nabíjení

Mezi podstatné parametry řadíme i typ baterie, její kapacitu a způsob nabíjení. Vzhledem k tomu, že robot není vybaven kabelem pro připojení ke zdroji elektrické energie, je odkázán na neustálou přítomnost dobíjecí stanice.
V současné době se na trhu nacházejí modely vybavené dvěma možnými druhy baterií. Starším typem je Ni-Mh, který je odolný proti hlubokému vybíjení. Pozor ovšem na paměťový efekt, jenž vede ke snižování kapacity akumulátoru vždy, když jej začnete nabíjet v momentě, kdy ještě něco zbývá.
Stále více nacházejí využití moderní Li-Ionové baterie, u nichž se naopak vyplatí na dobíjení myslet ještě před dosažením nuly. Jejich největší výhodou je výrazně vyšší kapacita, absence paměťového efektu a dlouhověkost. Při troše šetrného zacházení zvládne fungovat stále stejně dobře po dobu několika dlouhých let.
S druhem použitého článku souvisí též doba nabíjení a provozu. Standardně nabízené produkty fungují zhruba 40 až 180 minut. Doba jejich nabíjení se pohybuje v rozmezí od 2 do 5 hodin. Počítejte s tím při plánování úklidu.

Objem nádoby na prach

Čím větší, tím lepší. Toto pořekadlo plně platí i při výběru velikosti nádoby na prach. S větším kontejnerem na odpad se vyhnete neustálému vysypávání jejího obsahu. Zejména majitele větších bytů by měli volit rozměrnější nádobu o objemu alespoň 0,5 litru. Ačkoliv se s rostoucím objemem nádoby zvětšují i rozměry spotřebiče, nejde o nic dramatického. Nemusíte se proto bát, že by byl velký vysavač příliš neskladný.

Provedení sacího ústrojí

V kapitole s poněkud zvláštně znějícím názvem se nebudeme zabývat ničím jiným než hubicemi a ústrojím, jež se stará o vtahování prachu. Vespod konstrukce se nachází sací otvor přímo navázaný na nádobu na odpad. Do tohoto prostoru nametá nečistoty buď jeden, nebo dva rotační kartáče. Ty mohou být dvojího typu:

Vysává i vytírá
Robzone Duoro Ultimate Profi
 • Gumové kartáče – snadno odstraňuje hrubé nečistoty, jednodušeji se udržuje
 • Štětinový kartáč – pro údržbu koberců, prachu, chlupů a vlasů, velmi obtížná údržba

Standardně se uplatňuje kombinace obou typů. U vysavačů osazených pouze gumovými kartáči počítejte s vyšší hladinou hluku vydávaného gumou narážející na podlahu. Velikost rotačních kartáčů u kruhových vysavačů se pohybuje okolo 17 cm a umisťují se mezi kolečka. U zařízení ve tvaru D bývá rozměrnější kartáč (27 cm) uložen na rovné straně.

Hlučnost

Jestliže volíte vysavač výhradně podle hlučnosti, představují roboti tu nejlepší možnou volbu. Jejich nižší sací výkon totiž nevyžaduje použití zbytečně výkonného a příliš hlučného motoru.
Standardně se hladina rušivých zvuků pohybuje okolo 55 dB. Nemusíte se obávat, že by vás přístroj rušil při četbě knihy nebo sledování televize. Samozřejmě lze zakoupit i méně šetrná zařízení dosahující 60 nebo dokonce 70 decibelů. Do této kategorie však spadají hlavně spotřebiče méně známých a ověřených značek, které postrádají velké množství technologických prvků.

Zvládne i lišty
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 1C

Rozměry a tvar

Zatímco u klasiky nehrají tvarové kreace a rozměry příliš velkou roli, u robotů na ně berte ohled brát ohled. Přeci nechcete neustále svůj vysavač vytahovat zpod postele?

Výška

V prvé řadě zhodnoťte výšku vysavače. Pořádně si změřte prostor pod gaučem, postelí a dalším nábytkem na nožkách. V opačném případě se při vysávání nepříjemně zdržíte lovením zaseknutého pomocníka, navíc nevysajete pod nábytkem, což je ostatně jednou z hlavních výhod robotů. Na trhu se běžně prodávají výrobky o výšce v rozmezí od 6 do 14 cm.

Šířka

Stejně důležitou roli sehrává šířka vysavače. Asi v každé domácnosti se vyskytují úzké prostory mezi nábytkem nebo nepříliš široké průchody mezi pokoji. I v těchto místech bohužel dochází k uvíznutí vysavače. Díky širokému rozpětí nabízených šířek (14–50 cm) si naštěstí můžete zvolit tak, abyste jakékoliv nebezpečí eliminovali.

Inteligentní
TESLA RoboStar T60

Tvar robotického vysavače

Moderní doba s sebou přináší i povinné experimenty s tvary. Trend se nevyhýbá ani segmentu robotických pomocníků. V současné době tak můžete volit hned ze čtyřech různých tvarových provedení:

 • Trojúhelník
 • Obdélník
 • Déčko
 • Kulatý

Tvar nemá příliš velký vliv na kvalitu vysávání. Jedinou výjimkou jsou kulatí pomocníci, kteří mívají potíže s údržbou prostorů okolo zdí. Při jejich výběru hledejte modely vybavené postranními kartáči, které pomohou sesbírat i hůře dosažitelný prach.

Třístupňový systém
iRobot Roomba i7

Funkce a technologie

Závěrečnou, ale neméně důležitou, kapitolu věnujeme nejrůznějším doplňkovým funkcím a příslušenství. Vzhledem k tomu, že robotické vysavače jsou samy o sobě výstřelkem posledních technologií, je jasné, že jich nebude zrovna málo. V následující tabulce poskytujeme jejich přehled se zevrubným popisem těch nejdůležitějších:

Technologie K čemu slouží
UV světlo UV lampa pro odstranění mikroorganismů a alergenů
Mopování Náhrada vytírání vodou
Virtuální zeď Možnost omezení přístupu do některých míst
Senzor proti pádu ze schodů Rozpoznání volného místa a automatická změna směru, aby nedošlo k pádu
Plánovaný úklid Možnost naplánovat automatické spuštění úklidu v určitý čas
Několik úklidových režimů Volba různých pohybů (kruhový, obdélníkový, cik-cak) či jejich kombinace
Dirt Detect Samostatné rozpoznání znečištěného místa
Přimetací kartáče Ometení zdí, rohů místností a nábytků
Automatické nabíjení a dokování Vysavač sám vyhledá dobíjecí stanici při vyčerpání baterie
Dálkové ovládání Možnost řízení pomocí ovladače či movilné aplikace
Sada na údržbu Pro zajištění snadného čištění a údržby
Indikace plné nádoby Vizuální i akustický signál, který vás upozornění na zaplnění odpadní nádoby
Automatické vyprazdňování Vysavač pozná plnou nádobu a vyprázdní ji do připraveného místa v dokovací stanici

Víte, že…?

U prvních dvou zmíněných funkcí – UV světla a mopování podle nás stojí na místě zpozornět. Ve skutečnosti je efektivita UV lampy velmi nízká kvůli prostoru, jež pokrývá. Totéž platí i o mopování, při němž zase vysavač nevyvine takovou sílu, aby zašlé nečistoty skutečně vyčistil.

Nejvýznamnější značky

Pokud jde o největší hráče na trhu, mnohdy se překrývají s producenty klasických vysavačů. Velmi často se však setkáte i se společnostmi, které vybudovaly svůj byznys přímo na prodeji robotických pomocníků. Jiné zase opomíjejí klasiku a věnují se výhradně produkci robotických vysavačů.
Mezi největší společnosti na trhu řadíme hned několik firem:

 • Sencor
 • CleanMate
 • LG
 • iRobot
 • Neato

Sencor

Oproti svým specializovaným rivalům je Sencor široce rozkročenou společností. Její portfolio čítají tisíce různých druhů zboží od autorádií až po robotické vysavače. Na českém trhu jich příliš není a spadají do nejnižší cenové skupiny. Bohužel se nemůžete těšit ani na velké množství doplňkových funkcí a pomocníků. Zkrátka low-end se vším všudy.

CleanMate

Velké obliby se těší i produkty značky CleanMate. Jedná se o pravý opak modelů iRobot prodávaných za cenovku do 10 000 Kč. I přesto však výrobce své produkty zásobuje celou řadu zajímavých technologií a vychytávek. Ne nadarmo jeho produkty bodují v prestižních testech kvality a získávají různorodá ocenění.

LG

Life´s Good. A to hlavně, když za vás vysává někdo jiný. Významný jihokorejský hráč se zabývá kromě televizorů a mobilů i robotickými pomocníky. Její výtvory se řadí do střední třídy a cenově začínají zhruba na 15 000 Kč. Velkou výhodu představuje velmi tichý chod motoru, jehož hlučnost dosahuje pouhých 55 dB.

iRobot

Jedna ze společností, která stojí a padá s výrobou robotů, nese všeříkající název iRobot. Ačkoliv je její portfolio poměrně široké, běžný zákazník se patrně potká pouze s robotickými vysavači z její dílny. Ty patří k tomu nejlepšímu, co lze v daném segmentu za koupit. Jejich cena nezřídka přesahuje 20 000 korun, ale obvykle jsou nabité všemi možnými technologiemi a funkcemi.

Neato

Připadá vám název Neato japonský nebo snad čínský? Omyl, jde o kalifornskou firmu zabývající se výhradně vývoji a produkci robotických pomocníků do domácnosti. Na trhu zaujímá pozici vrcholných přístrojů určených náročným domácnostem. Modely jsou osazeny tichými a výkonnými motory a počítat můžete s vrcholnými výstřelky současné technologie.

Cena

Již na samém začátku našeho článku jsme naznačili, že je třeba si na pořízení robotického pomocníka vyčlenit výraznější finanční obnos. Přeci jen se jedná o poměrně sofistikovanou elektroniku, jejíž konstrukce není zrovna laciná. Na základě analýzy nabídky na trhu jsme identifikovali tři základní cenové hladiny:

 • Do 7 500 Kč
 • 7 500 Kč – 15 000 Kč
 • Nad 15 000 Kč

Cena do 7 500 Kč

V nejlevnější kategorii naleznete modely od firem Sencor, CleanMate, ale i nejlevnější zástupci iRobot. Jejich výkon bohužel není příliš vysoký. Obvykle jsou prodávány bez navigačního systému, takže po bytě jezdí poměrně chaoticky. Chybí i systémy proti pádům ze schodů či virtuální stěny. Někdy nelze počítat ani s automatickým dokováním.
Úplně nejlevnější roboti dokonce nejsou vybaveni ani rotačními kartáči, takže pouze nasávají prach, který se dostane pod ně. Při jejich nákupu buďte velmi obezřetní, protože jen zřídka dosáhnete odpovídajícího výkonu.

7 500 Kč – 15 000 Kč

Střední třída již skrývá i některé klenoty. Samozřejmostí je důmyslný navigační systém, virtuální stěny i možnost ovládání zařízení prostřednictvím dálkového ovládání nebo mobilní aplikace. Nechybí ani rotační kartáče a ochrana proti pádu ze schodů. Míra hluku dosahuje pouze hranice 60 dB.
V této skupině se nacházejí zástupci firem iRobot, LG, Neato i Samsung. Jejich koupí zcela jistě neprohloupíte. Sice nejspíše nezískáte funkci mopování ani UV lampu, jejich přítomnost mívá ovšem spíše kosmetický charakter. Na koberce však ani tyto přístroje ještě stále nepouštějte.

Cena nad 15 000 Kč

Vrcholná sféra je vyhrazena nejnáročnějším zákazníkům. Své pevné místo zde mají produkty značek Neato, iRobot a Samsung. Počítat můžete s kompletní škálou příslušenství a navigací nejvyšší kvality, která kombinuje hned několik samostatných systémů najednou.
Hlučnost nesahá ani k 50 decibelům, takže se bez problémů můžete při vysávání koukat i na televizi. Nejdražší aparáty si poradí i s vyššími koberci.

Otázky a odpovědi

Jaké kartáče používá robotický vysavač?

Robotické vysavače mohou mít gumové nebo štětinové kartáče. Gumové kartáče jsou vhodné na hrubé nečistoty, nebudou se do nich zamotávat vlasy ani chlupy. Jsou vhodné na tvrdé podlahy, jejich nevýhodou je však hlučnost. Štětinové kartáče jsou ideální na vysávání koberců, zachytí vlasy, zvířecí chlupy i prach. Vyznačují se tichým chodem a náročnější údržbou.

Je možné vysavač ovládat dálkově?

Některé chytré vysavače můžete ovládat pomocí mobilní aplikace. Každý výrobce má svoji aplikaci, kterou jednoduše nainstalujete a poté necháte vysavač uklidit celou domácnost.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Velká sací síla
Ovládání hlasem
Vysává i vytírá
Zvládne i lišty
Inteligentní
Třístupňový systém
Image
Product
Robzone Duoro XCONTROL PROFI
Xiaomi Roborock S5 Max
Robzone Duoro Ultimate Profi
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 1C
TESLA RoboStar T60
iRobot Roomba i7
Hmotnost
3.5 kg
3.5 kg
3.6 kg
2.6 kg
3.4 kg
Dálkové ovládání
Doba provozu
80 min
180 min
150 min
40 min
110 min
75 min
Hlučnost
80 dB
69 dB
72 dB
55 dB
58 dB
Typ podlah
tvrdé podlahy i koberce
tvrdé podlahy i koberce
tvrdé podlahy i koberce
tvrdé podlahy i koberce
tvrdé podlahy
tvrdé podlahy i koberce
Automatické dobíjení
Cena ca. 17 000 CZK ca. 8 600 CZK ca. 23 500 CZK ca. 4 200 CZK ca. 4 200 CZK ca. 10 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.